LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4133. Vrijdag A0. 1873. 1 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17|. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS -BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien de adressen van a. Jan Middelham, koopman, ■wonende alhier, daarbij verzoekende om zijn pakhuis in de Spilsteeg n°. 15 tot bergplaats van stroo te mogen bezigen; en b. Lucas van der Nat, koopman, mede alhier woonachtig, om vergunning tot het houden en mesten oun varkens op een erf aan de Minnebroersgracht, tusschen de nos. 19 en 23; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Jan. 1824 (Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 der Alge- meene Politieverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 4den Augustus aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Juli 1873 Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 2 Augustus 1873, 'snamiddags te drie uren. Onderwerpen: 1°. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel op de openbare lagere scholen voor on- en minvermo genden. (116) 2°. Idem tot tijdelijke aanstelling van eene onderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse voor meisjes. (119) 3°. Idem betrekkelijk het onderhoud van riolen, met een staat van af- en overschrijving op de gemeente-be grooting, dienst 1873. (120) 4°. Idem tot opheffing van de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. (117) 5°. Verzoek van L. Martij, echtgenoote van P. A. For- tuijn Harreman, eervol ontslagen opziener van de ge meentewerken, ter bekoming van eene gratificatie. (145) 6°. Idem van Mr. C. G. Van Sandick en van P. M. Brutel de la Rivière en andere bewoners van het Gerecht, betrekkelijk eene wegneming van de aldaar geplaatste boomen. (118) 7°. Voordracht betrekkelijk eene tijdelijke voorziening in de vacature van gymnastiekonderwijzer. (121) LEIDEN, 31 Jail. Gistermiddag te twee uren werd door de politie aangehouden en in bewaring gesteld een deserteur, met name J. KTe ongeveer 6 uren is hij door een luchtgat gekropen, meer dan 2 meter boven den grond in de bewaarplaats aan wezig. In de wacht zijnde, heeft hij door een deur, welke hij heeft opengetrokken, de vlucht genomen. Door de politie is daarop de opsporing van dezen persoon bewerkstelligd. Hedenmorgen te 5 uren werd hij door den ijver van de politie alhier van zijn bed gelicht le Leidschendam, werwaarts hij zich had begeven, en van daar weder naar zijn voormalig verblijf overgebracht. Daarna heeft hij, in tegenwoordigheid van den eersten commissaris van politie, gewezen hoe hij uit zijn cel in den tijd van nog geen vijf minuten door het luchtgat ont snapt is, en werd ten slotte naar het huis van be waring alhier overgebracht. Door den heer M. Viruly JDz. is o. a. ver maakt aan de vereeniging tot voortdurende on dersteuning der nagelaten betrekkingen van ver ongelukte visschers der reederijen van Katwijk aan Zee en Noord wijk aan Zee, te zamen f 3000; aan de diaconie-armen der Pvemonstrantsche ge meente te Zwammerdam f 2000; aan die der Ned. Herv. gemeente aldaar f 1000; aan de armen der Rem. gemeente te Delft f 2000; aan die der Rem. gemeente te Hazerswoude f 1000; aan de Maatsch. van Weldadigheid in dit Rijk f 3000; aan de diaconie-armen der Rem. ge meente te Waddinxveen f 1000; aan die der Herv. gemeente te Alkemade 1000 aan de diaconie-armen der Herv. gemeente te Leiderdorp f 1000; aan de Herv. Kerk aldaar f 500. Tot leden van den Gemeenteraad zijn ge kozen; te Boskoop, de heer C. W. Boer; te Gouda, de heer W. Post Drost; te Haarlem, Jhr. Q. Hoeufft; te Noordwijk, de heeren E. Smit en G. Van Konijnenburg. Morgen zal van Den Haag naar Utrecht, Driebergen en Arnhem een goedkoope volkstrein loopen. Van dezen trein gebruik makende, heeft men den geheelen dag voor zich om de schoone omstreken van Utrecht, Driebergen en Arnhem te bezoeken. De Staatscommissie voor de geneeskundige examens heeft tot arts bevorderd den heer C. J. A. Seignette. Te Utrecht is het eerste noramer versche nen van een nieuw weekblad: Pro Patria„gewijd aan de bespreking van het vraagstuk van 's Lands verdediging." In dit blad zullen bekwame deskun digen op eene voor het algemeen verstaanbare wijze uiteenzetten wat hun noodig voorkomt; terwijl aan ieder gelegenheid gegeven wordt, om uit maatschappelijk of financieel oogpunt bezwaren in te brengen, tegen wat deskundigen uit militair oogpunt voor 's lands defensie noodig achten. Dinsdag-avond is de heer Paul Target, nieuwbenoemd gezant van de Fransche Republiek bij het Nederlandsche Hof ter vervanging van markies De Gabriac, die weldra als vertegen woordiger van Frankrijk bij den Koning van Grie kenland zal optreden, uit Parijs in Den Haag aan gekomen. Z. Exc. zal slechts kort in Den Haag ver toeven en deze week weer vertrekken. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning, bij zijn terugkeer uit het buitenland, slechts zeer kort in Den Haag vertoeven, maar zeer spoedig naar het Loo vertrekken, om het kamp te Mil- ligen bij te wonen. In genoemd kamp worden tevens verscheidene officieren uit het buitenland verwacht. Bij het gemeentebestuur van Vlissingen is bericht ontvangen dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden voornemens is aan de uitnoodi- ging van het gemeentebestuur tot bijwoning der fees telijke opening van de havenwerken le Vlissingen gevolg te geven. Te Amsterdam zijn benoemdtot leeraar in het Hoogduitsch aan het gymnasium J. W.Jansen; tot curator van het gymnasium Mr. P. J. Teding van Berkhout; tot leeraar in het handteekenen aan de Burger dag- en avondschool J. J. Paling, tot leeraar in de aesthetica aan de hoogere bur gerschool voor meisjes prof. C. Lemcke. Uit Paramaribo wordt van 3 Juli gemeld Een heerlijk feest werd eergisteren ter gelegen heid van de volle vrijstelling der geëmancipeerden gevierd. Reeds vroeg in den morgen stroomde een tallooze menigte in sierlijken dos naar het kerk gebouw der Moravische Broedergemeente, ter bij woning der godsdienstoefening, waarmede het feest van den dag werd aangevangen. Voor die gelegen heid was de kerk keurig en smaakvol met groen en kransen versierdlangs het geheele binnen- gedeelte waren de indrukwekkende woorden te lezen van de le en 2e verzen van Ps. 103, ter wijl de drie zijden van den katheder met op schriften uit den bijbel prijkten; daarachter was een tropee van loof en gebloemle aangebracht. De toevloed der feestvierenden en belangstellen den uit alle rangen en standen was zoo groot, dat het ruime gebouw allen niet bevatten kon; de menigte bleef echter de kerk omgevenZ. Exc. de Gouverneur woonde de plechtigheid bij, een schoone kroon voor het einde van zijn bewind. De feestviering ving aan met de voorlezing van eene Proclamatie van den Gouverneur aan de onder staatstoezicht geplaatste bevolking in de kolonie Suriname; daarna werd een warm dank- koor door de gemeente aangeheven, en toen het Hallelujah („de almachtige God bestuurt ons land!") uit Handels Oratorium Messias, met Neger-Engel- schen tekst van den leider van het feest, den eerw. broeder Heijde. De uitvoering was uitmuntend en werd gevolgd door een gezang van de ter schoolgaande kinderen en een godsdienstig lied der gemeente. Na afloop dezer liederen hield de hoofdvoorstander, de eerw. heer H. E. Langerfeld, een voor die gelegenheid toepasselijke rede, naar aanleiding van Joh. 8, vs. 36, daarbij de vrijgemaakten wijzende op de beteekenis van dit voor hen zoo gewichtig feest, vooral op hun burgerplichten, en hen krach tig op het hart drukkende om door hun gedrag zich dat groote geschenk waardig te maken. Na afloop van de godsdienstoefening stroomde de jube lende menigte naar het Gouvernementshotel om den landvoogd dank te zeggen voor 't geen haar was te beurt gevallen. Met minzaamheid door Z. Exc. aangesproken, verwijderden zich de feest vierenden, om onder gepaste vreugde den dag verder door te brengen. Te halfdrie en 's avonds te 7 uren had, onder toevloed van een even tal rijke schare, godsdienstig gezang en dankgebed plaats. Het gehouden gedrag der van het staats toezicht ontslagenen was zóo voorbeeldig (zegt de Surin. Ct.), dat het alle verwachting heeft over troffen. Z. M. de Koning van Pruisen heeft den heer Dr. P. Wellenbergh te Utrecht benoemd tot ridder der Kroonorde 4de klasse. Door B. en W. van Amsterdam is aan den Raad een voordracht gedaan, waarin zij mede- deelen, dat de kosten van het telegrafische net ten behoeve van de brandweer aldaar (waartoe voorloopig f 20000 uitgetrokken is), volgens be rekening een som van f 93000 zullen bedragen, daar een bovengrondsche leiding onmogelijk is ge bleken. De regeering zal hare creosoteer-inrichting met een gedeelte van de stapelplaats te Dordrecht voor den tijd van zes jaren verhuren. Als men in aanmerking neemt, dat op deze inrichting zeer veel voor particuliere ondernemingen gewerkt wordt, zal het niet aan liefhebbers ontbreken. Volgens bericht uit West-Indië is den 4den dezer in Suriname aangekomen het stoomschip Bengalvan Calcutta, aanbrengende 530 emi granten. De reis is in 48 dagen algelegd. Er hebben in dien tijd slechts drie sterfgevallen plaats ge had. De luit.-ter-zee 1ste kl. W. I. Van Loenen wordt met den 6den Augustus a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de officier-van-gezondheid der 2de kl. J. A. G. Hulst rnet den 29sten dezer aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft benoemd bij de infanterie: tot 2den luit., bij het 2de reg., den cadet C. A. Sprenger; bij het 3de reg., de cadetten L. C. Vervoorn en A. Clarksonbij het 4de reg., de cad. J. F. Ober- holzer en H. N. Ravesteynbij het 6de reg. den cad. W. J. C. Van Ingen; bij het 7de reg. den cad. J. H. P. De Lille Hoogerwaardbij het 8ste reg., de cad. J. H. A. Queysen en J. W. Van den Bergh; allen herkomstig van de Kon. Mili-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1