afgekeurd, is gisteren door den eerstaanwezend ingenieur herbesteed; minste inschrijver was de heer G. Dekker, uit Dordrecht, voor f 141,498. Sommigen zijn van meening dat die belangrijke verbetering aan het oude slot van Muiden moet geschiedendit is echter niet zoohet zijn de wallen om het slot die het kasteel genoemd worden. Maandag-avond zijn te Maastricht in plech- tigen optocht de reliquieën van de Sint Serva- tiuskerk naar den daartoe aangebouwden vleugel overgebracht. Vier Bisschoppen met een stoet van geestelijken, allen in feestgewaad en die ieder eene der reliquieën-kasten droegen, verlieten, voor afgegaan door de muziek der Koninklijke Har monie en onder het gelui der klokken, te half zeven den hoofdingang der kerk en trokken in processie het Vrijthofplein om, naar de daartoe bestemde kapel. Duizenden nieuwsgierigen ver drongen zich op het plein, dat zooals alle stra ten der stad met nationale en pauselijke vlaggen versierd was. In verband met het behandelde in de alge- meene vergaderingen van afgevaardigden der Maat schappij van "Weldadigheid in 1872 en 1873, heeft de afdeeling Generaal van den Bosch", gevestigd te Frederiksoord en omstreken, in het begin dezer maand eene circulaire gezonden aan de afdeelingsbesturen en correspondenten der Maat schappij, behelzende uitnoodiging tot eene bijeen komst van afgevaardigden te Frederiksoord, even als in 1869 plaats had. Het voorname doel, dat met die overeenkomst beoogd wordt, is meerdere en vollediger bekendheid van deze instelling in ons land te bevorderen. Door den Raad der gemeente Almelo is in 't openbaar aanbesteed het bouwen van eene Hoogere Burgerschool. Minste inschrijver was de heer M. Taverne te Zwolle voor de som van f 37,799. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 31 Juli aanstaande niet plaats hebben. Platinaketels en platinakroezen zijn, volgens resolutie van 11 Juli jl., als bewerkt platina bij invoer belast met 10 cents het kilogram. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is aan H. Sinninge Bavingh, te Zuidlaren, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goede ren en vee tusschen Zuidlaren en Groningen. Bij resolutie van '28 Juni heeft de Minister van Financiën goedgevonden gemalen, gebroken, geslagen of zoogenaamde fijne tufsteen, tras of cement, vatbaar te verklaren voor opslag in fictief entrepot. De Minister van Financiën heeft bij reso lutie van 26 Juni jl. bepaald, dat de vermoedelijke belooning, verbonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belastingen te Rot terdam, kan worden geraamd op f 1500 's jaars na aftrek der kosten wegens drukwerk enz. De Min. van Fin. heeft het ontvangkantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Gennep c. a. gerangschikt in de achtste klasse, en dat der dir. bel. en acc. te Ridderkerk in de zesde klasse. Bij resolutie van 1 Juli jl. heeft de Min. van Financiën het bedrag der vergoeding wegens schattingen en tellingen aan de Rijksschatters over het dienstjaar 1872/73, krachtens art. 3 litt. c., van het kon. besluit van 3 Maart 1870, bepaald op 689/io ten honderd van het geheele beloop der kosten, voor die opnemingen verschuldigd. Volgens bij het Departement van Marine ontvangen telegrammen zijn Zr. Ms. schroefstoom- schepen BiouwBanda en Amboinaonder be vel van de luitenants-ter-zee der lsle klasse W. Stellens, C. F. T. Van Woelderen en Jhr. A. F. Meijer, den 27sten Juli jl., op hunne reis naar Oost-Indië, het eerste te Penang en de beide laatste le Aden aangekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. Z. M. heeft aan M. L. Van de Woestijne Voerman, ontsla gen als burgemeester van Haskerland en schoolopziener in het 7de district van Friesland, alsnog ecu eervol ontslag toegekend L. M. Beels van Heemstede, te Amsterdam, benoemd tot lid van den raad van bestuur over 's Rijks Museum te Arasterdam; J. J. Boelen tot burg. der gem. Stad Almelo; tot broeder der orde van den Ned. Leeuw, M. M Cohen Jr., godsdienstl. by de Ned. Israel, gem. te Assen; aan Dr. W. C. H. Staring eerv. ontslag verl. als inspecteur bij het midd. onderwijshet aantal inspecteurs van het middelbaar onderwijs bepaald op twee; aan den insp. van bet midd. onderwijs Dr. M. Salverda inzonderheid het toezicht opgedragen op het landbouwonderwijs; pensioen verleend aan Mr. P. W. Alstorphius Grevelink, gew. hoofdinsp. van 's Rijks gevangenissen, ten bedrage van f 2342 's jaars; de 2de luits. J. B. Van Hentsz, van het 6de, en A. Van Leeuwen, van het 7de reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in O.-Indiè; benoemd: bij het wapen der inf., by het 1ste reg., tot lste luit, n. o. v. r., de 2de luits. F. Baak en G. Van der Laan, beiden van het corps; bij het 2de reg., tot laten luit., n. o. v. r., den 2deu luit. W. G. Spronken, van het corps; bij het 3de reg., tot kapt. 3de kl., u. o. v. r., den lsten lnit. H. J. Parker Verboom, comm. der lste comp hosp.-soldaten; tot lsten luit., n. o. v. r., den 2den lnit. R. E. H. M. Gelderman, van het corps; bij het 4de reg., tot kapt. 3de kl., n. o. v. r., den lsten luit. W. Hingman, van het 8ste reg.; bij het 5de reg. tot lste luit., n. o. v. r., de 2de lnits. G. F. G. Van Doornum, J. Van den Berg en H. Nusink, allen van het corps; bij het 6de reg. tot lsten luit., n. o. v. r., den 2den luit. F. Mi Stork, van het corps; bij het wapen der art. tot kapt. 3de kl., n. o v. r., den lsteu luit. A. B. Star Basman, van het wapen, op non- act.; bij den staf van het wapen, tot kapt. 3de kl., n. o. v. r., den lsten luit. W. Hoogeboom, van dien staf, adj. van den dir. voor het mat. der art. alsmede den lsten luit. C. L. Van Pesch, van dien staf, adj. van den gouv. der Kon. Mil. Acad. tot kapt. den lsten luit. H. A. Koster, magazijnm. der art. 2de kl., te Utrecht; tot lsten luit., jnagazijnm. der art. 2de kl.,, den 2den luit. F. A. L. Rose, magazijnm. der art. 3de kl., te Doesborgh; bij het reg. veld-art., tot kapt. 3de kl., n. o. v. r., den lsten luit.-instr. H. H. Ramaer, van het corps; tot lste luit., n. o. v. r. den 2den luit. J. Ramaer en A. J. II. baron Van Lijn den, beiden mede van het corps; bij het lste reg. vest.-art., tot kapt. 3de kl., n. o. v. r., de lste luits. R. H. Eyssonius de Waal en J. Van Lelyveld, beiden van het reg. veld-art.; tot lste lnit., d. o. v. r., de 2de luits. J. F. A. Kramer en J. L. F. H. Rollin Conqaerque, beiden van het corps; bij het 2de reg. vest.-art. tot kapt. 3de kl., n. o. v. r., den lsten luit. M. L. C. Staring, van het reg. veld art.; bij het 3de reg. vest.-art., tot kapt. 3de kln. o. v. r., de lste luite. J. B. Van den Oudendijk Pieterse en F. Coers, beiden van het corps; tot lsten luit., n. o. v. r., den 2den luit. W. Van Houten, mede van het corps; bij het corps ing., min. en sapp., tot lsten luit., n. o. v. r., den 2den luit. J. Meursinge, van het corps; eervol ontheven van de functién van voorzitter der comm. van proef neming, op zijn daartoe te kennen gegeven verlangen, den maj. A. E. Reuthor, van den staf der art., en in verband daarmede in zijn rang overgeplaatst bij het 2de reg. vest.-art.belast met de functien van voorz. der comm. van proefneming, den kapt. M. C. F. SimoD, van het lste reg. vest.-art., die in verband daarmede in zijn rang bij den staf der art. is overgeplaatst. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Door verschillende couranten wordt een artikel uit uw dagblad overgenomen betreffende onaan genaamheden die ten onzen kantore zouden heb ben plaats gehad, ten gevolge van door ons ver kochte Aandeelen Maxwell. Wij kunnen U verze keren dat door ons niet één enkel Aandeel Maxwell is verhandeld, en er ook bij ons, zelfs geen schijn van, zooals door uwen berichtgever genoemd wordt, een „opstootje" heeft plaats gehad. Hel geruchtmakend geschrijf van uwen bericht gever is dus geheel uit de lucht gegrepen. Van uwe waarheidsliefde mogen wij verwach ten, dat van onze verklaring door U het noodige gebruik zal worden gemaakt, terwijl wij U beleefd verzoeken den naam van uwen berichtgever ons te willen mededeelen, in afwachting waarvan wij ons met achting noemen Uw Dw. Dienaren OTTO DE KAT en ZOON. Dordrecht, 28 Juli 1873. GEMENGD NIEUWS. Bij de oefening in het zwemmen te paard van het 2de regiment huzaren, in de gracht van een der lunetten op de Vughter heide bij Den Bosch, had het volgende noodlottige voorval plaats: Nadat de oefening geheel was afgeloopen, de afpalingslijn uit de gracht was weggenomen, de schuit en de zwemmers, die tot hulp steeds aanwezig waren geweest, zich hadden verwijderd en de troep gereed was den terugmarsch aan te nemen, besteeg de luitenant d. B. een paard en begaf zich te water. Dezen official', een uitstekend ruiter en geoefend zwemmer, zag men halverwege de gracht plotseling van het paard vallen en in de diepte verdwijnen. Oogenblikkelijk snelden eenige zwemmers toe -om hulp te bieden. Na her haalde vruchtelooze pogingen, waarbij zich bijzonder onderscheidde de civiel-ingenieur R. Watson, die toevallig daar ter plaatse was, gelukte het eindelijk den drenkeling in de inmiddels aangesnelde schuit en aan den wal le brengen. Hier werden door den officier-van-gezondheid Wilson uren lang alle pogingen aangewend orn het leven weder op te wekken, doch vruchteloos. Het schijnt dat eene hevige congestie de aanleiding is geweest tot den dood van dezen jeugdigen officier, die door zijne kameraden en allen die hem kenden innig wordt betreurd. Dezer dagen reed een Zaandamsch koetsier eenige heeren pelders naar eene verga dering van 't pelders-contract. 't Paard voldeed niet te best; 't liep zoo sukkelachtig, dat een der heeren, op de plaats der bestemming aangekomen, zich de opmerking veroorloofde, dat er zeker geen korrel haver in zat. De koetsier antwoordt oogen blikkelijk: „dan is het nog maar net als de meeste van jelui pelmolens; die staan ook zon der een korrel gerst." Er is ongelukkig maar al te veel waarheid in zijn gezegde, zegt de Zaanl. Courant. Gerst om te brouwen en om te pellen is bijna niet meer voorhanden. Zaterdag-avond woedde boven Zwoll en omstreken een hevig onweder, waardoor te G" nemuiden twee woningen en een hooiberg zijn al gebrand. Terwijl te Zwartsluis een twintigtal pers* nen onder een grooten boom naar dien bran stonden te kijken, sloeg de bliksem een tienta hunner tegen den grond. De zeilmaker L. Van de Sluis, en de 18jarige Clara Van der Sluis, di vooraan stonden, bleven op de plaats dood. Kapt. Veldhuis, voerende het schi Phetlixrapporteert circa 20 mijlen van Terschei ling het onderste boven te hebben zien drijven eer vermoedelijk groot schip. Volgens telegram van Suez, dd. 25 dezer, kan het gestrande stoomschip Trompvar het Nieuwe Diep naar Batavia, onmogelijk afge bracht worden; het bergen der goederen word. zeer moeielijk. Uit een der „Indische brieven in het Hbld. blijkt dat na het stranden van d Tromp waarvan de oorzaak algemeen aan de lsten stuurman wordt geweten, terwijl d kapitein bezig was aan wal maatregelen te n men tot legering der troepen en berging der ge redde bagage, oproer aan boord is ontstaan. Vij matrozen, onder leiding van den lsten stuurman hebben bezit genomen van hel schip, onder voor wendsel dat de kapitein het verlaten had. Toeii de kapitein naar boord wilde terugkeeren, moe! de stuurman gedreigd hebben de touwen door te snijden, althans hem niet hebben toegelaten. De oproerlingen moeten gevat zijn met behulpj van den detachements-commandant en zijne offi cieren, die dreigden hen te zullen ncerochieten, in dien zij zich niet overgaven, waarna zij werden ter hand gesteld aan een gewapende sloep en zoo naar boord van een Turksch schip werden ge bracht. Van dal oogenblik af was de gezag-| voerder weder meester van zijn schip. In Engeland is thans een schip in aan bouw dat, naar de verklaring van den Engelschen Minister van Marine, alle andere schepen zal over treffen. Het schip is The Inflexible genaamd, het zal geschut voeren van het zwaarste kaliber en de pantsering zal dikker zijn dan immer te voren aan een schip werd gegeven doch slechts in hel middelgedeelte, ten einde de voornaamste punten te beschermen. De beide einden zullen minder ge-j dekt zijn. De spoed zal '14 knoopen in het uur zijn, en de ruimte voor steenkolen groot genoeg om drieduizend (Eng.) mijlen te stoomen met een spoed van tien mijlen per uur. Het schip zal een licht noodtuig hebben en 28 voeten dood werk. In geval van noodweer, of bij het onklaar raken van de stoomwerktuigen zal The Inflexible} zeilen kunnen bijzetten. De plechtige uitreiking der bekro ningen op de W'eener tentoonstelling behaald, zal plaats hebben den 18den Augustus aanst., tevens den jaardag des Keizers. Bij die gelegenheid zal op het feestelijk verlichte Mozartplein een concert van verschillende liedertafels gegeven worden. BUITENLAND. Frankrij li- De Nationale Vergadering heeft het ontwerp tot afschaffing van den surtaxe op de vlag, in te gaan 1 October, aangenomen. De uiterste lin kerzijde heeft zich vereenigd met een voorstel, volgens hetwelk de te Parijs aanwezige leden ge durende het reces het Comité van surveillance zullen vormen. Naar gemeld wordt, is de heer Thiers thans bezig eene nieuwe uitgave te bezorgen van zijne Geschiedenis van het Consulaat en het Kei-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2