IV0. 4131. 1873. Woensdag 30 Juli. DE VOLANTE. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke iNomtuers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17i. Grootere letters naar plaatsruimte. Al komen branden zooals die, waardoor som mige groote steden van Amerika in den laatsten tijd werden geteisterd, bij ons te lande gelukkig niet voor, dezer dagen hebben wij van rampen, door het. woedend om zich heen grijpende'vuur veroorzaakt, toch weer genoeg gehoord om er aan te worden herinnerd, dat wij in Nederland even zeer blootstaan aan de gevaren, waarmede het somtijds vernielende element vooral onze dicht bebouwde steden bedreigt. De hoofdstad leverde er een treurig bewijs van, toen de vlammen er niet alleen bezittingen verwoestten, maar ook menschenlevens eischten. De tweede, koopstad van ns rijk was nog zeer kort geleden het tooneel van een brand, die, zoo er nog slechts enkele .«jngunstige windvlagen waren bijgekomen, indien een aan het vuur nieuw voedsel verschaffend ipand niet spoedig genoeg onder den voet had kunnen worden gehaald, in éen woord, wanneer -nog maar éen enkele noodlottige omstandigheid e menschejyke krachtsinspanning had doen falen, en ontzettende uitbreiding zou hebben erlangd. Overtuigd van het groot belang dat een ieder heeft bij het beslaan eener goede brandweer, het eenige redmiddel tegen het eenmaal buiten zijne perken getreden vuur, aarzelden wij niet voor eenigen tijd onze lezers bekend te maken met een nieuw uitgedacht middel tot blussching van brand langs den drogen weg, en ofschoon wij op goede gronden meenden van die uitvinding niet veel heil te mogen verwachten, achtten wij ons toch genoopt aan het slot van ons artikel er op te wijzen, dat alleen reeds de poging als zoodanig orn verbetering in het brandwezen aan te brengen alleszins lofwaardig is. Des te meer meenen wij het thans aan onze lezers verschuldigd te zijn hen opmerkzaam te maken op een nieuw brandbluschwerktuig, dat in de koninklijke fabriek van den heer J. H. Poth- mann te Arnhem is vervaardigd en door den fabrikant met den naam van Volante gedoopt. In de Zevenaarsche Couranteen blad dat hoofdzakelijk is gewijd aan de belangen van land bouw en industrie, komt omtrent die machine het volgende voorHet geheel bestaat uit een met twee paarden bespannen wagen van doel matige lengte en breedte, die op veeren en vier hooge wielen rust en, behalve den bok en ruimte tol staan voor het dienstpersoneel, een gemon teerde vervoerbare zuigperspomp van 1ste grootte bevat en verder in geslotene en open ruimten signalen, lantarens, brandemmers, waterresei ven, handwerkgereedschappen, volledige uitrusting der bekende reddingsmaterialen, touw- en lurnladders, uitrusting voor hulpmiddelen bij verwondingen door brand en een tweewielige kar voor reserveslangen, die dichtgeslagen kan worden en 100 a 200 meter persslangen bergt." De labrikant neemt aan, dat er twee minuten verloopen eer de Volante gereed is om af te rijden, en stelt 6 minuten om het afgelegenste gedeelte der stad te bereiken; voegt men hierbij twee minuten voor het gereedmaken der spuit, dan verkrijgt men tot uitkomst, dat het werktuig na verloop van 10 minuten dienst zal kunnen doen, een resultaat dat men bij het aanwenden van spuiten met stoomkracht in het gunstigste geval slechts in het dubbele van dien tijd zal erlangen. Wat ongetwijfeld vo.or de deugdelijkheid van het nieuwe werktuig pleit, is het feit dat de jury van het door onze hoofdstad opengesteld interna tionaal concours voor plans van nieuwe blusch- machines de plans der Volante als den besten arbeid heeft gekenmerkt. Verder wijst de schrijver op de groote waarde, voor een spoedige brandblussching, van een ge oefend vast corps van spuitgasten, van een aan zienlijken voorraad van water op alle punten en van een in alle richtingen door de steden aan gelegde telegrafische verbinding. Aan 'de twee eerste voorwaarden tracht men tegenwoordig meer en meer te voldoen; wat het laatste betreft, dat zal nog wel vooreerst tot de vrome wenschen blijven behooren. Doch dat behoort niet tot ons onderwerp, daar het niets afdoet tot de meerdere of mindere deugdelijkheid der Volante. Van geen der voorwerpen, die op de Volante worden meegevoerd, zullen wij de noodzakel'yk- heid ontkennen, met uitzondering wellicht alleen van de hulpmiddelen bij verwondingen door brand. Hoewel overtuigd van het groote voordeel van onmiddellijke hulp bij verwonding, achten wij toch het tooneel van een brand een daartoe minder geschikte plaats, en zal er, naar onze meening, wel elders in de nabijheid gelegenheid zijn tot het verleenen van heelkundigen bijstand. Het spreek woord baat het niet, zoo schaadt het niet," is hier, dunkt ons, minder van toepassing. By brand blussching toch, waar het vooral aankomt op snelheid, rnoet men bedacht zijn op het meevoeren van het strikt noodige. Wij voegen er dit slechts als een op-, niet als een aanmerking bij, overtuigd dat de Volante, wanneer zij inderdaad een zoo voortreffelijk werk tuig is als de beschrijving en de aanvankel'yke beoordeeling het recht geven te vooronderstellen, spoedig het algemeen gebruikte brandbluschmiddel zal worden, wat den vervaardiger ongetwijfeld aan spraak zal geven op een eereplaats onder de verdienstelijke burgers des lands. LEIDEN, 29 «full. Bij de stemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn op heden ingeleverd Ten Raadhuize, door de wijken 4, 2, 3 en 4: 291 witte en 292 blauwe stembriefjes; op den Burg, door de wijken 5, 6, 7, 8 en 9286 witte en 286 blauwe stembriefjes. Het aantal kiezers voor den Gemeenteraad be draagt 1555. Op de Ruïne wordt sedert gisteren onder zocht in hoever de bodem geschikt is om voor de fundeeringen der nieuwe Academische gebouwen belieid te worden. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 46, f 25, 5,60 en f 2,45; de laagste f 46, f 25. f 5 en f 2,30. Commissarissen der Maatschappij voor Toon kunst alhier hebben in een adres aan den Gemeen teraad verzocht, het zangonderwijs aan de leerlin gen der openbare scholen voortaan voor rekening der gemeente op de Muziekschool dier Maat schappij te doen verstrekken. Door verspreiding van gedrukte, niet onder- teekende circulaires worden hier ter stede po gingen aangewend om een „zedelijk practischen Bond" op te richten, ten doel hebbende de be scherming van dieren. Uit die circulaire schijnt te volgen, dat de hier gevestigde Vereeniging met dat doel als mislukt moet worden beschouwd; toch kan men verzekeren, dat die Vereeniging, althans in naam, nog bestaat. De verspreider dier circulaires verlangt algemeene deelneming door geldelijke bijdragen, welke strekken moeten om het lot der mishandelde dieren te verzachten door het plaatsen van bakjes met drinkwater aan de hoeken der straten, het verschaften van betere optuiging aan trekdieren, het toekennen van be looningen, enz. De Zendings-commissie der Christelijke Ge reformeerde kerk heeft na afgelegd examen beslo ten den zendeling-kweekeling E. Haan, te Leiden opgeleid,' tot zendeling-leeraar te bevorderen en als zoodanig in het laatst van September in te zegenen en uit te zenden. In den boekhandel van de firma Jacs. Hazen berg Cornsz. alhier, zijn door de regelingscom missie voor het dertiende Nederlandsch taal- en letterkundig Congres, 18, 19 en 20 Aug. a. s. te Antwerpen te houden, de kaarten en> pro gramma's ad f 2.50 verkrijgbaar gesteld. Behalve toegang tot de werkzaamheden van het Congres en de feestelijkheden welke gedurende dien tijd zullen plaats hebben, geven deze kaarten het recht om, van den 16den tot den 25slen Augustus: a. tegen halfgeld, heen en terug te reizenop de Belgische staatsspoorwegen (behalve met snel treinen) op de Noorder Ned. staatsspoorwegen (mits ten getale van minstens twintig samen reizende)de lijnen der Holl. IJzeren spoorweg maatschappijdie van 't land van Waas; van Ghimay van Mechelen naar Terneuzen van Gent naar Brugge over Eecloo; van Luik naar Maas tricht; van Lier naar Turnhout; op den Nord- Belge en op de stoombooten Telegraaf, tusschen Antwerpen en Rotterdam; b. kosteloos te be zoeken: het Museum van oude schilderijen, de zaal Leys, het Museum van Oudheidkunde, het kabinet van den heer baron Nottebohm, dat van mevr. de wed. Wuyts, de schilderijen en kunst werken van de O. L. V. kerk, den O. L. V. toren, Rubens' graf en andere merkwaardigheden in de St.-Jacobskerk, het Waterhuis. De uitvoerig heid van het programma laat ons niet toe, dit in zijn geheel over te nemen. Alleen kunnen wij mededeelen dat het aan belangrijkheid van onder werpen en keur van uitnemende woordvoerders niet zal ontbreken. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspi- ranten naar eene plaatsing als cadet op de Ko ninklijke Militaire Academie zullen, met Sept. a. s., aan die inrichting als cadet worden geplaatstvoor de cavalerie hier te lande, M. Van Kuyk, J. V. Westenberg en J. D. Canverling Helmoltvoor de genie hier te lande, W. G. L. Versteegh, C. A. Cikol, W. J. A. Colthoff, L. C. Van den Brandeler en H. C. P. L. Mathon; voor de infan terie in Oost-Indië, G. P. De Neve, F. Nauta, J. G. Soeters en J. Arendsen de Wolff; voor de cavalerie in Oost-Indië H. W. A. Van Jeveren; en voor de genie in Oost-Indië, E. B. E. Ruem- pol, H. R. De Vries, J. Groothoff, F. A. E. Aufï- morth en M. A. J. De Haan. Door de directie der Nederlandsche Bank is eene circulaire uitgereikt, waarbij zij den han del uitnoodigt, om, wanneer men de betaling van door de Bank aangeboden papier door zijn kas sier wil doen plaats hebben, in plaats van eene quitantie op den kassier af te geven, op de stuk ken zeiven eene verwijzing naar den kassier te stellen. Het verbeteren van het kasteel te Muiden, begroot op f 122,500, 20 Juni aanbesteed, welke aanbesteding door den Minister van Oorlog werd

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1