LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4130. Dinsdag A0. 1873. 29 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1. Franco per posln U40. Afzonderlijke Nummers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcre letters naar plaatsruimte. Zij, die zich met '1 Augustus op deze Cou rant abonneerenontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Van hel kwartaal Juni Augustus wordt dan alleen de maand Augus tus in rekening gebracht ad 33 cents. STADS-BEK IC UT EN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 23sten dezer maand invorderbaar, verklaard kohier van hel patentrecht, dienstjaar 1873 cn 1874, houdende aanslagen voor Wijk 6, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 28 Juli 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, S Gezien de adressen van a. Pikter Apolonius van Oos- •ten, koopman, wonende alhier, houdende verzoek oin in de keuken achter zijn huis in de Jauvossensteeg n°. 23 een for+uis met kookketel te rnogen doen plaatsen en b. Jan Bernard, vleeschhouwer, mede alhier woonachtig, daarby verzoekende oin het perceel in de Korte Ange- nietenslraat n°. 10 tot slachtplaats en veestalling te mogen doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Jan. 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weion, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'ién de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den disten Juli aanslaande, 's voornnddugs teelf uren; zullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar- van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDLLEK, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Juli 1873. LEIDESf, 28 «full. Gisteren werd door de Amsterdamsche Zwemclub een zwemwedstrijd gegeven, die door schoon weder begunstigd werd cn opgeluisterd door de muziek van de huzaren uit Haat tem. Vele toeschouwers en belangstellenden waren daarbij tegenwoordig, terwijl aan bovengenoemde veree- niging alle eer toekomt voor de goede orde en de royale ontvangst. Het feest duurde tot laat in den nachthet ontbrak niet aan hartelijke toe spraken en loosten aan de overwinnaars, mede dingers, de Amst. Zwemclub, enz. In een dei- toespraken werd o. a. de wensehelijkheid uitge drukt, dat zulk een feest jaarlijks aan de voor naam ste zweminrichtingen om beurten gegeven werd. Mocht het vorige jaar een der leden van Rhyn- zirjt een prijs ten deel vallen bij den wedstrijd te Utrecht, thans behaalde de heer P. C. Nicola Jr. hij loling den lslen prijs voor „snelzwernmen op den rug", en de heer G. Noothoven van Goor, eveneens hij loling, den 2den prijs voor „gekleed zwemmen". Met „duiken" kwam laatstgenoemde den winner van prijs en premie het dichtst nabij. De geheele alloop was als volgt: Snelzwernmen op den buik, afstand circa 115 meters. 1ste prijs de heer L. J. André van Utrecht in 2 min. 32 sec.2de prijs de heer H. Bei kemeijer van Amsterdam in 2 m. 33 s. Langste tijd 3 m. 4 s. Snelzwernmen op den rug; afstand circa 45 meiers. 1ste prijs de heer P. C. Nicola van Leiden in 54 s.-2de prijs de heer L. J. André van Utrecht; bij loting. Langste tijd 1 m. 10 s. Duiken naar een voorwerpdiepte circa 3 meters, afstand 35 meters. 1ste prijs de heer J. H. de Wildt van Utrecht, in 52 sec.; 2de prijs de lieer W. A. Van Dijk van Amsterdam, in 53 sec. Langste tijd 1 m. 27 s. Gekleed zwemmen; afstand circa 45 meters, lste prijs de heer L. J. Andié van Utrecht in 48 sec.; 2de prijs de heer C. Noothoven van Goor van Leiden, bij loling met den heer J. O. H. Sluiter van Amsterdam, in 52 sec. Gisteravond werd door den kastelein der Vereeniging Musis Sacrum aan de leden eene buitengewone muziekuitvoering aangeboden van het corps van het 4de reg. inf. Zeer vele leden woonden met hunne dames dit concert hij. Het programma was zeer goed gekozen, terwijl de uitvoering, begunstigd door heerlijk zomerweder, menig bewijs leverde welke goede vorderingen dit corps onder directie van den heer Grentzius maakt. Het hengaalsch licht, dal na alloop van het programma werd afgestoken, leverde een waar lijk fanlastisch schouwspel op. Wel voldaan verliet voorzeker ieder den tuin, tevens den wensch uitende dat dit muziekcorps zich meermalen op dergelijke wijze Zondag's avonds moge doen hoo ren. In de gisteravond gehouden godsdienstoefe ning hij de Remonstrantsche gemeente te Rotter dam heeft Ds. M. Cohen Sluart zijne afscheidsrede gehouden, naar aanleiding van 1 Cor. 3 vs. 7. Z. K. II. Prins Hendrik heeft voor een be drag van f 800 ingeschreven voor de verschil lende werken in de kerken der Ned. Herv. ge meente in Den Haag. De Staatscommissie voor de geneeskundige examens heeft Zaterdag tot arts bevorderd de heeren H. Moermans, P. G. Buijze, N. L. Hol- werda en A. J. Geluk. Van den 21 sten tot den 24sten Juli is te Leeuwarden het examen gehouden voor leerling apotheker. Van de 18 candidalen, waaronder 3 jongejuffrouwen, zijn 15 toegelaten, als de juf frouwen N. Groot, van Zaandijk, E. De Leeuw, van Den Haag en J. C. Filedt, van Schiedun; voorts de heeren A. W. Heemsbergen, van Arn hem, A. De Weerd, van Groningen, J. S. Barg- hoorn, van Appingadam, C. J. C. Wieringa, van Groningen, P. P. Hielkema, van Joure, G. Fran- ketna, van Lemmer, S. Van Nus en B. A. B. De Boer, van Leeuwarden, G. L. Pilger, van Broek in Waterland. W. Buijs. D. II. Van Ingen, van Alkmaar, en J. T. Brugt, van Nteuwediep. De drie jongejuffrouwen behoorden tot de beste der geëxamineerden. Bij de artillerie-instruclie-compagnie te Schoonhoven zijn weder eenige jongelingen in dienst gesleld. Het aanlal jongelingen bedraagt Ihans 128 waaronder 31 korporaals litulair. De geheele sterkte der compagnie is 177, waarvan ruim 130 van den 4den tot en met den 29slen Augustus a. s. zullen kampeeren. Uit zeer goede bron verneemt men, dat bij de Regeering op dit oogenblik in behandeling is een wetsontwerp op de visscherij. Reeds zouden de adviezen van Gedep. Stalen der verschillende provinciën zijn gevraagd. Het bekende rechtsgeding van de Bredasche Bourbons (de kinderen van NauridorlT, zoon gelijk hij beweerde van Lodewijk XVI) is thans op de rol van het hof van appèl te Parijs gebracht. De zaak zal dienen in eene „audience solennelle", dat wil zeggen in eene zitting van het hof in dub belen getale. Gelijk men weet, is het doel der eischers in dit proces, de erkenning te verkrijgen van hunne burgerlijke rechten als afstammelingen van het oude Fransche Koningshuis, zonder dat zij voornemens zijn politieke rechten te doen gelden. De graaf van Chainhord, het erkende hoofd der Bourbons, is gedaagde in dit proces. Jules Favre zal voor de Bredasche Bourbons plei ten. Zr. Ms. kanonneerboot N°. 35 is Zaterdag onder hevel gesteld van den luit. ter zee lste kl. J. P. Noorduijn, ten einde de te Helvoetsluis aan wezige zee miliciens te oefenen in de behandeling van geschut. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de in de Staatscourant van 1 Juli II. aangekondigde sluiting van het pand der Zuid-Willemsvaart tusschen de sluizen N°. 18 en N°. 19 (MaastrichtBocholt) met zeven dagen is verminderd, zoodat dit kanaalpand alleen van 1 tot en met 8 Augustus a. s. voor de scheep vaart gesloten zal zijn. De Minister van Oorlog heeft bij resolutie van 12 dezer aan de heeren plaatselijke- en gar- nizoens-commandanten kenbaar gemaakt, dat de klachten tegen hoofdofficieren, door mindere mili tairen ter zake van opgelegde krijgstuchlelijke be straffing ingediend, rechtstreeks aan het hoog militair gerechtshof zonder de tusschenkomst van den advocaat-fiscaal voor de zee- en land macht ter behandeling moeten worden ge zonden. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën zijn W. C. Meijer, gewezen 3de stuurman aan boord van 's Rijks wachtschip te Willems oord, D. Schippers, gewezen kweekeling van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam en geëxamineerd 2de stuurman ter koopvaardij, en G. N. Z. Wallin, zeevarende, gesteld ter beschik king van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië om te worden benoemd lot derden stuurman bij de Gouvernements-marine daar te lande. Bij Zr. Ms. besluit van 9 Juli jl. is bepaald 1°. de commandanten van de liniën en stellingen, bedoeld hij artt. 11 en '12 van het besluit van 26 Maart jl., genieten het traclement verhonden aan hun rang hij het wapen en corps waaruit zij af komstig zijn, alsmede schadeloosstelling wegens gemis van fourrages voor het aanlal dienstpaarden, dat ztj daarbij gerechtigd waren te houden. 2°. Üe kapiteins en luitenants, die op den voet van art. 14 van genoemd besluit, als adjudant aan den commandant eener linie of stelling worden toe gevoegd, blijven hehooren tot het wapen waarvan zij herkomstig zijn en worden aldaar hij den staf gevoerd. Zij genieten het tractement verbonden aan hun rang hij het wapen en corps waartoe zij behooren, alsmede schadeloosstelling wegens gemis van fourrages, voor hei aanlal dienstpaarden, dal zij hij hun corps waren gerechtigd te houden. Tot onbereden wapens of corpsen behoorende, ge nieten zij eene toelage, tot een bedrag van ƒ200 'sjaars benevens schadeloosstelling voor gemis van fourrages voor éen paard. Bij Zr. Ms. besluit van den 6den Januari 1866, N°. 85, was bepaald dat de toelagen wegens verblijf in de residentie en in de hoofdstad, toe gekend hij Zr. Ms. besluiten van 6 Februari 1859, N°. 97 en 2 Januari 1864, N°. 67, met f 100 worden verminderd, voor den tijd dat de bij art. 1 van eerslgemeld besluit bedoelde officieren de daarbij toegekende tractements-verhooging genieten. Thans heeft Z. M. hij besluit van den 18den Juli jl. bepaald dat art. 2 van het besluit van den 6den Januari 1866, N°. 85, te rekenen van den lslen dezer, wordt ingetrokken en huilen werking gesteld.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1