De kanton rechter te Haarlem heett den directeur van het Amerikaansche paardenspel J. W. Mijers wegens overtreding der zondagswet, ter zake dat hij op Zondag 22 Juli jl. des morgens te Haarlemmermeer zijn tent op een weiland, gelegen aan den openbaren weg, had doen opslaan, en des avonds van dien dag eene voorstelling had gegeven zonder de daartoe vereischte schriftelijke vergunning van het plaatselijk bestuur dier ge meente, verooreld tot twee geldboeten, elk van vijftig cents, of éen dag subsidiaire gevangenis straf voor elke boete en in de kosten van het proces. Twee gevallen van verwonding, door een man op zijn vrouw gepleegd, hielden deze week o. a. de correctioneele Rechtbank te Amster dam bezig. Men zal zich herinneren dat in de maand Juni 11. het gerucht liep, dat de diamant slijper Jurriaan Inniger zijn huisvrouw dermate zou hebben mishandeld, dat de dood daarvan het gevolg zou geweest zijn. Dat onderzoek leverde voor de Rechtbank in Raadkamer genoegzame bezwaren tegen genoemden persoon, om zijne zaak te doen verwijzen naar de correctioneele Rechtbank, ter zake van herhaalde mishandelin gen dier vrouw. Hij werd inlusschen buiten ver volging gesteld, wat betreft het meerdere hem ten laste gelegde, omdat bij de gerechtelijke lijk schouwing niet kon worden geconstateerd, dat de dood dier vrouw het gevolg was van de haar toegebrachte mishandelingen. De mogelijkheid bleef bestaan dat zij aan een beroerte was over leden, welke het gevolg kon zijn van her haald ernstig misbruik van sterken drank. In de zitting van 23 Juli werd de zaak voor de Rechtbank behandeld en werden daarbij 7 getuigen gehoord. De beklaagde gaf op dat zijn vrouw hem voortdurend aanleiding gaf tot ontevredenheid, doordat zij dag en nacht dron ken was. Hij erkende dat hij haar wel eens ge slagen had, zoomede te kunnen opgeven wanneer, en dat hij op 16 Juni 11. zeer driftig tegen haar geweest was, doch niet wist, maar evenwel niet kon betwisten dat hij haar toen mishandeld had. De dienstbode verklaarde dat beiden wel eens beschonken waren, doch de vrouw het meeste, en dat op genoemden dag de man de vrouw o. a. driemaal met het hoofd tegen de schutting had geduwd, zoodat het bloed haar uit den rnond kwam. Van verdere gevolgen daarvan had zij niets ge merkt, wel dat de juffrouw den volgenden dag buiten bewustzijn en stervende is gevonden, tevens riekende naar sterken drank. Nadat de getuigen gehoord waren en het ongunstig gedrag der vrouw nader was gestaafd, gaf de subst. officier van justitie mr. P. Verloren van Themaat te kennen, dat de mishandeling een ernstige straf zou ver dienen, als niet bewezen was dat de vrouw veel aan leiding daartoe had gegeven. Dat laatste kon dus als een verzachtende omstandigheid worden aan gemerkt. Op dien grond requireerde hij, dat de bekl. zou worden veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. De Becht- bank vereenigde zich met die zienswijze en veroordeelde hem tot gemelde straf. In de zitting van Donderdag werd een metselaar, Dirk Gerritsen, mede schuldig verklaard aan ver wonding zijner vrouw en overeenkomstig den eisch van het O. M., door de rechtbank tot een gevan genisstraf van 2 jaren en betaling eener geld boete van f 25 veroordeeld. Ofschoon de vrouw er betrekkelijk goed afkwam, had het misdrijf een ernstiger karakter. Deze man toch had zijne vrouw van achteren overvallen, terwijl zij op een stoep werkzaam was, en haar een snede in den hals toegebracht, die, door een dasje dat zij droeg, ge lukkig een gevaarlijker uitwerking miste. De ge tuigen legden omtrent zijn gedrag jegens die vrouw een ongunstig getuigenis af. Twee hunner hadden hem bij het overbrengen naar het politiebureau hooren zeggen„het spijt me dat ik haar den hals niet heb afgesneden, maar ik zal haar later wel vermoorden." De Rechtbank had intusschen geen termen kunnen vinden om de zaak wegens poging tot moord naar de crimineele kamer van het Prov. Gerechtshof te verwijzen. Reeds driemaal was deze man wegens mishandeling veroordeeld geweest. Bij de jongste verkiezing voor den Gemeenteraad te 's-Hertogenbosch had het vol gende plaats: Zekeren werkbaas werd den dag der verkiezing door iemand verzocht zijne reke ning oogenblikkelijk uit te schrijven en te bezor gen; hij doet zoo en steekt haar in zijn zak, benevens zijn stembriefje. Onderweg zijnde, gaat hij eerst stemmen en vervolgens begeeft hij zich naar den bedoelden persoon. Daar gekomen, haalt hij, zoo hij dacht, zijne rekening uit zijn zak en overhandigt die, doch kreeg ten antwoord: „dat heb ik u niet gevraagd", 's Anderendaags, bij het openen der stembus, vond men den vurigen kiezer, die door zijne overijling stem en rekening verloren had, bij het stembureau om zijne reke ning terug te vragen. In een bierhuis te Keulen werden in den laatsten tijd voortdurend godsdienstquaestiën ter sprake gebracht, 't geen juist niet tot gezellig en vreedzaam samenzijn leidde. Met 't oog daarop is een reglement opgesteld, 't welk aldus luidt: „Eenig artikel: Opmerkingen, gesprekken enz., die er op aangelegd zijn den godsdienstvrede te verstoren, zijn verboden. Hij, die zich daaraan schuldig maakt, betaalt 5 sgr. aan de armen. Mocht hij weigeren hieraan te voldoen, dan wordt hij de deur uitgegooid." Een nieuw surrogaat voor koffie zal weldra in den handel verschijnen (waarschijnlijk is het er reeds), dat bestaat uit geroost mout en gerst, vermengd met het bestanddeel der echte koffie, de cafeïne. De cafeïne, die bij het branden der boonen verloren gaat, wordt opgevangen en in het mengsel van geroost mout vastgelegd. Men berekent, dat een pond koffie ongeveer 75 grein rafeïne verliest, die op bovengemelde w'yze weder ten nutte gemaakt wordt. Te Rotterdam is een werkman aan het nieuwe stationsgebouw, op de Beursbrug van de bovenste stelling gevallen. Hij kwam op het hoofd terecht en kreeg een hevige wonde aan den linkerslaap. Spoedig was hij een lijk. Men was bezig een zwaar stuk bazaltsteen op te hij- schen en te stellen, toen de strop in het touw, welke hij zelf had bevestigd, losliet en het stuk steen op de stelling viel; daardoor werd de val veroorzaakt. Een Wildervanksch logementhou der had ter gelegenheid van de tentoonstelling een muziekcorps van 35 man aangenomen, en hen ge makshalve bij een anderen kastelein in de kost be steed. De muzikanten meenden dat zij niet genoeg te eten kregen, en wilden daarom hun kostbaas eens beet nemen Z'y hingen een stroopop, in de uniform van een hunner gestoken, in de schuur aan een balk, riepen den kastelein er bij en verweten hem dat een kameraad zich uit verdriet over zijn hongerlijden had verhangen. Uit weerwraak diende de kostbaas nu tegen de altisten een aanklacht in wegens het ontvreemden van 12 llesschen rijnwijn, welke zij, volgens zijn beweren, wederrechtelijk hadden leeggedronken. Zoo kwam het dat, toen de muzikanten den volgenden avond weer concert gaven, er een pauze meer gehouden werd dan op 't program stond, omdat de heeren voor den burgemeester moesten ver schijnen en daar een verhoor ondergaan. Woensdag-middag geraakte te Mep- pel een achtjarig meisje al spelende in den stroom en zonk dadelijk weg. Al spoedig schoot hulp toe, doch te vergeefs. De conducteur Schaad bij den Staatsspoorweg, 'tgevaar ontdekkende, sprong oogen blikkelijk toe en spande alle mogelijke krachten in om het wichtje, dat reeds uit het oog was verdwenen, te redden, 't welk hem eindelijk ge lukte onder het bravo der toeschouwers. Dit feit is zooveel te treffender, omdat genoemden condu- teur reeds vroeger te Leiden een blijk van ver dienste voor een dergelijke daad van menschlievend- heid is te beurt gevallen. Gisteravond had te Rotterdam in het Park het volgend ongeval plaats. Een jong- mensch, op een vélocipède gezeten, wilde voor een rijtuig, dat hem tegemoet kwam, uitwijken, doch door eene verkeerde beweging kwam hij in aanraking met het paard, werd omvergeworpen en kreeg eene wond aan het hoofd en eene kneu zing aan den rechterarm, echter naar men ver neemt niet van ernstigen aard. De heer, die in het rijtuig zat en zelf het paard bestuurde, hield de teugels in, maar werd door den schok die het gevolg was van het opzij springen van het paard, uit het ruituig gesleurd en een eindweegs, de teugels nog in de hand, meegesleept, waarbij hij eene lichte verwonding bekwam. Gelukkig werd het paard spoedig tot staan gebracht. BUITENL AN O. Frankrij k. Het Paris Journal zegt, dat vele leden van de Internationale, die uit Zwitserland kwamen, Donderdag zijn gearresteerd. Verschillende docu menten, waardoor zij worden gecompromitteerd, zijn in handen der politie. De bijeenkomst van de aartsbisschoppen en bisschoppen uit alle diocesen in Frankrijk, zal in 't begin van September te Nimes of Mont- pellier plaats hebben. De Nationale Vergadering heeft gisteren het ontwerp van wet tot afschaffing der wet aange nomen betreffende het heffen eener belasting op de grondstoffen. De pauselijke zouaven-generaal Chatelineau heeft om een commando in het Fransche leger verzocht; doch de regeering heeft dit verzoek van de hand gewezen. België. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft het gewijzigd wetsontwerp betrefiende het gebruik der Vlaamsche taal voor de rechtbanken in de Vlaarnsche provinciën, aangenomen. Italië. De Paus heeft gisteren een consistorie gehou den, waarop hij 22 bisschoppen heeft benoemd,, waaronder vijf Italianen en vijf' Franschen. Verder heeft Z. H. eene allocutie uitgesproken, waarin hij zegt dat de opheffing van de godsdienstige orden in strijd is met het natuurlijk en mensche- lijk recht. Hij herinnerde aan de censuur, die in dergelijke gevallen door de Kerk is uitgesproken. De Schah zal Zondag van Turin naar Wee- nen vertrekken en zich daarna naar Brindisi be geven om zich in te schepen. Rusland. Volgens Golos zijn de volgende vredesvoor waarden aan Khiwa gesteld. Khiwa betaalt een oorlogsschatting van twee millioen roebels, te vol doen binnen 7 jaren. Tot zekerheid houden de Russen zoolang twee steden bezet. Het Khanat Khiwa blijft zelfstandig onder het gouvernement van den tegenwoordigen Khan. De Amu-Daria zal de grensscheiding van Khiwa zijn. Het tegen woordig grondgebied aan den rechteroever van de Amu-Daria wordt afgestaan aan den Emir van Bokhara, ter belooning van de door hem verleende ondersteuning. De doodstraf zal worden afgeschaft. De Russische troepen zullen, onder bevel van generaal Kaufman, de stad Khiwa op 27 Augustus a. s. verlaten. Spanje. Uit Madrid wordt van gisteren gemeld Con- treras dreigt het Pruisische oorlogschip Friedrich Karldat voor Garthagena ten anker ligt, te zullen nemen, als het de stoombooot der opstan delingen Vigelante, aan boord waarvan zich Calves bevindt, niet vrij geeft. Het gerucht dat de opstandelingen van Carthagena den Pruisischen consul als grijzelaar in hechtenis zouden genomen hebben, blijkt onjuist te zijn. Te Huelva is de wettige gemeenteraad weer in functie getreden. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de Cortes een ontwerp ingediend, waarbij 80,000 man der reserve onder de wapens geroe pen worden. In Almeria heeft men getracht de provincie tot een onafhankelijk kanton te proclameeren. Die poging is echter mislukt. De revolutionairen in Grenada en Sevilla hebben communistische maatregelen genomen. Het Pruisisch fregat Friedrich Carl is met de stoomboot der opstandelingen, die het ge nomen had, in de richting van Gibraltar ver trokken. Volgens berichten uit Garlistische bron zul- en de intransigenten uit de Cortes naar Cartha gena vertrekken om een eigen Gouvernement te vormener worden pogingen in het werk gesteld om Pi y Margall te bewegen zich bij hen aan

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2