gresleden aan de statie van den Staat. Optocht, verwelkoming en eerewijn op het stadhuis. Onthul ling van het standbeeld Hendrik Leys. Uitvoering van het Oratorio: de Oorlog, gedicht van Jan van Beers, toonzetting van Pieter Benoit. Plechtige fakkeltocht. Vriendschappelijke samenkomst in den Cercle Artistique. Zondag. Optochten van verschil lende maatschappijen. Samenkomst in den Dieren tuin. Bezoek aan de drie-jaarlijksche Nationale ten toonstelling van Beeldende Kunsten. Concert in het Park. Tentoonstelling van Bloemen en zeldzame Planten. Paardenwedloopen. Luisterrijk leest in het Zomerlokaal der Koninklijke Harmonie. Schit terende verlichting van een gedeelte der boule vards met gas, electrisch en Bengaalsch licht. Con cert in den Dierentuin. Ten slotte samenkomst in den Cercle Artistique. Maandag. Opening van het Congres. Optocht der leerlingen van stads- gemeentescholen. Wapenschouw van de burger wacht en het leger. Regel ten op de Schelde. Op tocht van muziekcorpsen. Muziekfestival in het Park. Volksspelen in al de wijken der stad. Hof feest in den Cercle Artistique, inhuldiging der feestzaal. Gala-voorstelling in den grooten schouw burg. Algemeene verlichting der stad. Verlichting van den toren der hoofdkerk, met electrisch en Beng. vuur. Dinsdag. Voortzetting der werkzaamheden. Ylaamsch tooneelfestival. Regetten op de Schelde. Concert in den Dierentuin. Muziek in het Park. Turnfeest. Volksspelen. Concert in het Nieuwe Beurslokaal. Venetiaansch feest op de Schelde. Groot vuurwerk. Nachtfeest in den Schouwburg van verscheidenheden. Woensdag. Voortzetting der werkzaamheden. Pleiziertochtje op de Schelde voor de congresleden. Feestdisch voor de leden. Muziek. Samenkomst en afscheid in den Cercle Artistique. In de laatste zitting zal mevrouw Lina Schneider Duilsche vertalingen van Vondel voor dragen en mevrouw Van Ackere een lierzang op burgemeester Adriaansz. Van der Werf ten ge- hoore brengen. De congresleden buiten Antwerpen zullen kos teloos bijzondere kaarten bekomen tot het bijwo nen der feestelijkheden in gesloten kringen of maatschappijen ingericht en welke voor het pu bliek niet toegankelijk zijn. Een bijzonder bureel zal ingericht wezen om den vreemden congresle den alle noodige inlichting te geven en dienst te bewijzen tijdens hun verblijf in de Scheldeslad. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij Kon. besluit van den 19den dezer, de be trekking van Betaalmeester te Heerenveen met den 1st en Augustus aanstaande is opgeheven, en de daaraan verbonden werkzaamheden, te rekenen van hetzelfde tijdstip, zijn vereenigd mei die van den betaalmeester te Leeuwarden; zullende mits dien alle ten laste van eerstgenoemden betaal meester afgegeven betalingslukken, waarvan het bedrag op 31 dezer nog niet te Heerenveen is ingevorderd, na dat tijdstip ten kantore van den betaalmeester te Leeuwarden moeten worden aan geboden. Z. M. heeft, op hun daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan S. T. Van Zuydam, als plaatsverv. kantonr. te Terborg; aan Mr. A. C. Cosman, als plaatsverv. kantonr. te Amster dam (eerste kanton); aan T. J. Jansen, als griff. bij het kantonger. te Sluis, in te gaan den lsten Sept. a. s.benoemd: tot plaatsverv. kantonr. te Terborg Mr. J. W. Van de Laar, burgemeester der gem. Gendringentot plaatsverv. kantonr. te Amsterdam (eerste kanton) Mr. D, Binger, advo caat aldaar. GEMENGD NIEUWS. De arr. rechtb. te Utrecht heeft den twaalfjarigen knaap S. M., die zich aan de open bare Zwem- en Bad-inrichting aan diefstal van een zilveren horloge had schuldig gemaakt, ver oordeeld om gedurende twee jaren in het ver- beter-gesticht op den Kruisberg geplaatst te wor den. Een straatkunstenaar te Utrecht, die met een stoel op 't Vreeburg aan het werk was, verloor zijn evenwicht, en kwam op het hoofd terecht van een kind, waardoor dit ernstig werd verwond. De vader van het kind wilde hem te lijf en werd door anderen in dat voornemen ver sterkt, waarop de kunstenaar het hazenpad koos. W oensdag-nacht te circa 1 uur is te Dordrecht brand ontstaan in de ijzergieterij der heeren Pen Bauduin aan de Mijl, welke r< eds dadelijk een dreigend aanzien erlangde, doordien het dak der zoogenaamde stoof reeds was afge brand en in de onmiddellijke nabijheid voor een aanzienlijk kapitaal aan gecreosoteerde dwars- leggers lag opgestapeld. Door de activiteit even wel van den waker en de werklieden der ge noemde firma, den nachtwacht van Dubbeldam, alsmede den majoor der brigade rijksveldwacht, en den rijksveldwachter, is het gelukt den brand te stuiten en alzoo grooter onheilen te voorkomen. Woensdag is de eerste steen gelegd voor de Heinekens Beiersch Bierbrouwerij, die te Rotterdam aan het einde der Linker Rottekade zal worden gebouwd. Eene boerendeern op Texel zich van haar woning in het veld naar het dorp den Burg willende begeven, ondervond op den publieken weg een hevigen tegenstand en aanranding, na melijk door een grooten haan. De boerin gelukte het, echter niet zonder veel moeite, en na een duchtige blessuur aan haar arm gekregen te heb ben, zich een doortocht te banen en haar weg te vervolgen. Zij heeft nu een actie tegen den eigenaar van den haan ingesteld, met sommatie tot betaling van de kosten der geneeskundige hulp enz. Te Middelburg is Woensdag een 22jarige boerenarbeider, terwijl hij op het veld werkzaam was, zoodanig door een zonnestraal getroften, dat hij eenige oogenblikken daarna een lijk was. Ook te Westzaan is een boeren arbeider zoodanig door de hitte aangetast, dat hij dood naar huis werd gedragen. Woensdag had te Rijswijk eene hard- draverij plaats. Des morgens behaalde De Bruin, van den heer Qualm van Rozenburg, bereden door zijn zoon, den prijs, een prachtige pendule; terwijl de premie, een Friesch paardendek, be haald werd door De Swarl, van den heer Van Galen van Rozenburg, bereden door P. Qualm. Des namiddags namen 8 paarden aan den wed strijd deel en behaalden den prijs De Slimme Jan van den heer L. Dijkshoorn van 't Woud, en de premie De Koningin, van den heer L. Klugt van Monster. Beide paarden werden bereden door den pikeur J. De Boer, terwijl de prijs bestond in een zilveren koffiekan of 2 met zilver gemon teerde wijnkarafl'en, en de premie in een pendule. Gisteren had voor het Prov. Gerechts hof de behandeling plaats van de zaak van A. Van der Wiel, oud 4» jaren, koopman te Streefkerk, beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was dat eenig men- schenleven in gevaar kon worden gebracht. Een 17-tal getuigen en de bekentenis van den beschul digde maakten dat het feit als overtuigend bewe zen werd aangenomen. De Adv.-Gen. Mr. Terpstra eischte dan ook een veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaar. De verdediger Mr. Van Roijen wees op verscheiden verzachtende omstandigheden en verzocht den Hove, dat de beschuldigde de hem op te leggen straf in eenzame opsluiting mocht on dergaan. Donderdag a. s. uitspraak. De kantonrechter Mr. L. G. Greeve heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van A. G., beklaagd wegens het overtreden der in de maand Februari van dit jaar afgekondigde politie verordening omtrent den Haagschen Schouwburg, door in den Schouwburg te hebben gerookt. De rechter heeft op verschillende gronden den be klaagde ontslagen van alle rechtsvervolging, daar het door hem gepleegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelt, de kosten te dragen door den Staat. Woensdag-avond hadden zich twee broeders aan de Kop van het Eiland van Dord recht met baden verlustigd, toen een hunner, een jongeling van omstreeks 26 jaren, de lust bekroop om zich nog eens te water te begeven, terwijl zijn broeder zich verwijderde. Dit tweede bad had voor hem noodlottige gevolgen. Men ging naar hem zoeken, doch vond niets dan zijne klee deren op den wal liggen, terwijl men gistermorgen zijn lijk heelt gevischt. Woensdag zijn weder te Scheveningen aangekomen een haringschuit van den heer Fran- fois P. L. Pollen, stuurman D. Bal, met 140 kantjes pekelharing en 3500 stuks steurharing, en gisteren twee haringschuiten van den heer M. De Niet Azn., stuurlieden A. A. Roeleveld, en P. Rocleveld, en twee van den heer A. Hoogenraad, stuurlieden W. Rog en C. A. Roeleveld. Deze vier laatste schuiten hebben aanzienlijke vangsten aan boord. De qualiteit van de baring wordt geroemd. Onder de badgasten te Baden-Baden bevind zich eene dame, die bekend staat als ijve rende voor de emancipatie der vrouw. Om zich als zoodanig in de badplaats kenbaar te maken, heeft zij zich op hel vreemdelingen-register aldus laten inschrijven: „Mevr. Rosa Schreiber, met echtgenoot, kind en dienstbode, uit Presburg." Te Brum men heeft eene dame van circa zesligjarigen leeftijd een einde aan haar le ven gemaakt, door zich in den IJsel te werpen. Men kan hoegenaamd geen zekere redenen voor deze wanhopige daad vinden. Alleen weet men dat zij van tijd tot tijd treurde, omdat zij geene fa milie-betrekkingen meer had. Pogingen tot red ding zijn er niet kunnen worden aangewend. Haar lijk vond men later op 20 minuten afstands van de plaats waar zij den zelfmoord beging. Het Provinciaal Hof van Noord-Ho 1- land heeft uitspraak gedaan in de reeds mede gedeelde zaak van den beëedigden keurmeester van vee en vleesch, S., beschuldigd van te heb ben opgemaakt en afgegeven een valsch declara toir van noodslachting en den slachter S., be schuldigd van dit valschelijk opgemaakt declara toir te hebben gebruik gemaakt, zijnde voor beide beschuldigden door den Advocaat-Generaal Mr. J. Spoor eene eenzame opsluiting van negen maan den, geldboeten en veroordeeling in de kosten geêischt. Het Hof heeft zich vereenigd met de beschouwingen van Mr. Rud. B. Benjamins, die voor den keurmeester, en Mr. L. H. Kuhn Jr., die voor den slachter als advocaten waren opge treden, en beide beschuldigden mitsdien vrijge sproken met veroordeeling van den Slaat in de kosten van het geding. Te Hal, nabij Brussel, zijn dezer dagen vier leeuwen uit eene menagerie ontsnapt. De burgemeester vroeg onmiddellijk bij den Minister van Oorlog hulp aandientengevolge werden een twintigtal scherpschutters uitgezonden om er jacht op te maken, en wel met gunstig gevolg. De bekende Johann Holt', te Berlijn, heeft zijne betalingen gestaakt, vermoedelijk een gevolg van speculatie. De fabrieken en gronden van den Heer Holf zijn tot onderpand gesteld voor de schuldeischers die een bedrag van 700,000 thl. vertegenwoordigen. Men gelooft dat zij geen merk baar verlies zullen lijdende vervaardiging der Malz-preparaten zal ongestoord worden voortgezet. De zaak van den te Zwolle gedeti- neerden Elbert Beekman uit Heerde, beschuldigd moedwillig zijne vrouw te hebben vermoord, zal voor het Prov. gerechtshof in Overijsel behandeld worden den. 2den September e. k. Niet minder dan 26 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. De Constitulionnel schrijft woorde lijk Een accident, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben, bracht gisteren het Quartier Latin in opschudding. Een leidekker, die het evenwicht verloor, stortte van de zesde verdieping van een huis naar beneden. Gelukkig viel hij op het hoofd van twee vrouwen, die op het trottoir met elkan der stonden te praten, zoodat hij ongedeerd bleef. Men siddert bij de gedachte, dat zonder dit ge lukkig toeval de leidekker het leven zou hebben verloren. De beide vrouwen waarop hij neerkwam, bleven op de plaats dood. BU1TENL AN D. Frankrijk. De Nat. Vergadering heeft gisteren, bij derde beraadslaging, aangenomen de wetsontwerpen tot benoeming eener permanente Commissie en tot reorganisatie van het leger. De heer Buffet deelde mede een brief van den Hertog Van Aumale, waarin deze verlof vraagt, omdat hij benoemd is tot voorzitter van den Raad, voor welken Bazaine zal terechtstaan. De handels- tractaten met Engeland en België zijn geteekend. De Vergadering heeft tot leden der perma nente Commissie benoemd de heeren d'Audiflret Pasquier, Beauville, Collet, Courbier, Courbet, Poullard, Flaghac, d'Haussonville, Juigue, Jour- nault, Jozon, Kergolay, Laboulaye, La Ronciére,.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2