Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een twee jarig verlof aan den contr. 2de kl. bij het bin nenl. best, op Java en Madura H. Kuneman en aan de contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura J. A. Tange, VV. C. Hoogkamer en F. Sieburgh. Ontslagen: als buiteng. subs.-griff., bij de landr. te Banjoemas en te Brebes (Tagal) E. Th. H. Van Benthem van den Bergh en O. C. Eschauzier; als buitengew. subst. griff., bij den raad van just, te Samarang J. A. Vermeer; als adv. en proc. bij den raad van just, te Soerabaija, mr. YV. H. 's Jacob; eer vol met behoud van recht op pens., de gew. secr. der res. Bezoeki E. J. Vermandel. Ontzet: Uit zijne betrekking, de griff. bij den landr. te Sala- tiga F. K. Voorneman. Benoemd: tot hoofdon- derw. aan de openb. lagere school te Patti F. C. Julius; te Sitobondo, M. Ten Cate. Bij het binnenl. best. op de bezittingen buiten Java en Madura: tot contr. der 2de kl., J. W. Palm en H. A. L. Kamp; tot ambt. ter beschikking, jhr. W. H. W. De Koek en H. E. D. Engelhard; tot adsp.-ingen. bij den waterstaat en 's lands burg. en openb. werken, J. K. Pluim Mentz; tot griff. bij den landr. te Cheribon, H. D. Wiggers; te Patti D. van Schreven; door den Raad van Justitie te Samarang: tot buit. sub.-griff. bij die rechtb., Mr. J. F. Jas; door den Landraad te Tjeringin (Bantam), tot buit. sub. griff. bij die rechtb., J. C. Ripassa; door den Landraad te Kraksaan (Probolingo), tot buit. sub. griff. bij die rechtb., H. E. Steinmetz; door den Landraad te Brebes (Tagal), tot buit. sub. grift', bij die rechtb. M. C. H. C. Coenen. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan den civ. gen. J. "Wolft', van eene akte van toel. tot uitoef, der gen.- en heelk. prak tijk te Batavia; benoemd: Tot eersten hulp- onderw. aan de openb. lag. school te Probolingo, H. Colpa. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. A. Verspijck. Ontslagen: de dir. off.-van-gez. 2de kl. E. F. M. Helmkampf; de off.-van-gez. 2de kl. J. L. Verbeek. B ev or der d Tot kapt.-kwartierm., F. C. P. M. Watrintot lsten luit.-kwartierm. C. J. Borel. Departement der Marine. Ontslagen: de 2de machin. bij de gouv.-marine E. W. Abels. Benoemd: Tot lsten opz. voor het vak van scheepsb. bij het mar.-établ. te Onrust, G. Grond- hout; tot 2den mach. bij de gouv.-marine J. P. Nickeltot 2den opz. voor het vak van scheepsb. bij het marine-établ. te Onrust, E. J. Van Dijk tot comm. voor het vak van scheepsb. bij het marine-établ. te Soerabaya G. Landzaattot com mand. voor het vak van scheepsbouw bij het marine- établ. te Onrust, J. C. Olmer. Vergunning ver leend: om te repatrieeren, aan den luit.-ter-zee lste kl. D. M. G. Swart, en den luit.-ter-zee 1ste kl. L. F. H. Tuckerman. Oei cl- en elïectenmarkt. Amsterdam, van 15 Juli tot 21 Juli 1873. Wie de dagelijksche beursbulletins leest, en op merkt hoeveel moeite het den schrijvers daarvan schijnt te kosten om er althans „iets" van te maken, zal zich niet verwonderen dat wij ons voor ons wekelijksch overzicht in hetzelfde pijnlijke geval bevinden en nauwelijks weten wat wij zeg gen zullen van den gang der beurs gedurende de afgeloopen week. De eene dag geleek toch bijzon der veel op den anderenweinig affaire, lusteloos heid en daardoor geringe fluctuatie in de koersen. Het geld stroomt blijkens de verschillende Bank- staten naar de groote reservoirs die men Banken heet, en er wordt zoo weinig gevraagd, dat overal het disconto verlaagd wordt. Zoo groot is echter bij ons de overvloed nog niet, dat de koers der prolongatie er door gedrukt wordt die nog altijd 5 pGt. blijft, terwijl ook de Ned. Bank zich tot dusver aan het tarief van 19 Mei hield. Over 't geheel kan men de houding der beurs beschrijven als gunstig, bijna optimistisch voor de soliede staatsfondsen en als ongunstig voor de min soliede, terwijl de industrieele waarden in 't algemeen veel minder de aandacht trekken dan vroeger. Onze Nationale Schuld in alle soorten, en de meeste Russische staatsfondsen zijn weder in prijs gestegen; zelfs Oostenrijksche, Turksche Noord-Amerikaansche en Portugeesche schuld en Fransche renten handhaafden de prijzen der vorige week of bedongen eene fractie meer. Spanjaards hoe zou het ook anders kunnen vervallen voortdurend en het getal dergenen die aan de betaling der Juli-coupon gelooven vermindert bij den dag. Voor Zuid-Amerikanen was weinig lust en vooral Peruanen waren verlaten en flauw. De nieuwe Egyptische leening, waarvan men de uit gifte eerstdaags tegemoetziet, werkte drukkend op den koers der 7 pGt. 1868er. Van onze industrieele waarden blijven de Aand. Handelmaatschappij ook na de laatste rescontre ongeveer op den ouden koers; in oblig. Boxtel Wesel spoorweg ging vrij wat om tot sterk af wisselende prijzen en Ned.-Indische spoorweg- aandeelen verloren 2>/2 pCt. sedert verleden week. Van de buitenlandsche spoorwegfondsen waren de meeste Russische een zweem lager, hetgeen trou wens ook het geval was met bijna alle Euro- peesche soorten. In Noord-Amerikaansche spoor wegwaarden blijft de markt over het geheel ge drukt, al is het ook dat enkele soorten een min of meer belangrijke avance maakten. Daarbij bepaalt zich de handel in deze effecten bijna uit sluitend tot enkele stukken of zeer kleine partijtjes, zoodat bij de tegenwoordige gesteldheid der markt de rijzing of daling eener soort, zij rnoge haar belang hebben voor hen die er direct bij betrok ken zijn, niet geacht kan worden van algemeen belang te zijn of eene verbetering of verslimme- ring van den toestand in het algemeen aan te duiden. Geldt hetgeen wij hierboven schreven speciaal onze Amsterdarnsche beurs, met een kleine ver andering in overeenstemming met de locale eischen zou ons overzicht even goed kunnen dienen voor een van de Berlijnsche, Parysche, Frankforter, YVeener of Londensche beurs, want overal heerscht dezelfde malaise, overal ziet men even reikhalzend uit naar een andere, levendiger gesteldheid der fondsenmarkt. GEMENGD NIEUWS. Op de Utrechtsche kermis was Woensdag 11. de concurrentie tusschen twee paar denspellen vrij levendig. Eerst trachtten zij elkan der door schel en valsch getrompetter het geven van de laatste waarschuwingen onmogelijk te ma ken; daarna spanden zij alle krachten in om het geëerd publiek tot zich en van den mededinger af te trekkeneindelijk nam de linkervleugel man een kloek besluit en liet door zijn schreeuwer aankondigen, dat de burgers, boeren en heeren militairen de voorstelling konden zien voor nie mendal. Wat zou nu de andere doen Aan iederen kijker nog een dubbeltje toegeven? Hij nam zijn gemak en schee er voorloopig uit. Uit Zaandijk wordt gemeld: Zondag is een der stoombooten van de heeren Bosman c. s. varende tusschen Amsterdam en Alkmaar, aan een dreigend gevaar ontsnapt. De kermis te Wormerveer had zooveel passagiers uitgelokt, dat de boot overladen was. In de achterkajuit stroomde het water door de vensteropeningen naar binnen en toen daarop de passagiers naar voren gingen, had in de voorkajuit hetzelfde plaats, zoodat ook in de machinekamer reeds l'/a voet water stond. Met moeite gelukte het toen, alhier achter het gemeentehuis een plaats te vinden waar de pas sagiers de zinkende boot konden verlaten, waar door men voor andere ongelukken bewaard bleef. In de Noordzee is door schipper G. Zorgedrager, voerende den vischkotter Marianna drijvende zonder volk en met verlies van een mast gevonden en te Terschelling binnengebracht de Engelsche vischkotter And Ym. 539. Gisteren is van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz. te Slikkerveer, met goed gevolg te water gelaten de ijzeren schroefstoomboot Germaniagroot circa 300 last, gebouwd voor rekening van de heeren gebroeders Noll, te Vallendar. Uit Tilburg wordt van 22 Juli ge meld: Op dit oogenblik, voormiddags 11 uren, woedt aan de wijk Heikant aan de huizen van J. S. Reijnen en W. Paymans, in de nabijheid van de aldaar gebouwde nieuwe R. K. kerk, een hevige brand; naar men verneemt, zijn reeds 6 a 7 woningen in de asch gelegd. Verdere bijzon derheden zijn tot dusverre niet bekend. Een schippersvrouw, te s-Hertogen- bosch, in de vorige week bevallen van een wel geschapen tweeling, is in ruim twee jaren moeder geworden van 7 kinderen, namelijk twee twee lingen en een drieling. Eene dame, mevrouw X. uit Neuilly, die met de ceintuurbaan huiswaarts keerde, is het slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. Zij had aan het hoofdbureau van den Wester-spoor- weg een vijftigtal coupons ingewisseld en had daarna in de damescoupé van den trein plaats genomen. Weldra hadden drie dames met een knaapje zich eveneens daar nedergezet. Eene er van had zij herkend, orndat zij te gelijk in het bureau van de spoorwegmaatschappij waren geweest. Zij hadden met elkander eenige woorden gewisseld, o. a. over het openen van een portierraampje, wat eene van de drie dames beproefde, maar waarin zij, naar zij zeide, niet slagen kon. De bekende dame had het be nauwd gekregen en aan eene van haar gezelschap haar flacon gevraagd. Deze was daarmede gena derd, maar langs mevrouw X. gaande, verloor zij het evenwicht en viel op deze neder. Daarbij kwam haar flacon juist onder den neus van mevrouw X. Wat verder gebeurd is, weet deze niet. Alleen dit weet zij, dat toen zij uit hare bedwelming ont waakte, de drie dames met het knaapje verdwenen waren en dat hare kleederen gescheurd waren en verkreukeld, en al wat zij aan waarde bij zich had was gestoleno. a. ook eene som van 380 francs aan bankpapier, welke zij aan haar corset had vastgespeld. De justitie doet onderzoek. De machinist, wien Maandagavond, ten gevolge van het ongeluk op den Oosterspoor weg te Weesp, het been is afgezet, is Dinsdag morgen overleden. Dinsdag-middag heelt zekere A. T. te Arnhem die als kinderjuffrouw in dienst was van den heer A. H. B. H., en een kindje van 13 maknden, hetwelk aan hare zorg was toevertrouwd, op verregaande wijze mishandeld en zich boven dien aan diefstal in loondienstbaarheid had schul dig gemaakt, zich van een 3 a 4 meters hoog balkon doen zakken, op een oogenblik dat haar meester naar het commissariaat van politie was gegaan om van een en ander aangifte te doen. Toen de juffrouw op de straat was gekomen, is zij in allerijl de Kadestraat ingeslagen en vervolgens geheel gekleed in de Lauwersgracht gesprongen. De wachtmeester Bekker, die de juffrouw had gevolgd, is haar nagesprongen en mocht de vol doening smaken haar, met behulp van eenige inmiddels toegeschoten personen, van een wissen dood te redden. Onmiddellijk is A. T. naar het stads ziekenhuis overgebracht. Men verneemt dat tegen de verdachte proces-verbaal wordt opge maakt. Dinsdag zijn te 's-Hertogenbosch on der militair geleide overgebracht en in het bur ger- en militair huis van verzekering opgesloten vier onderofficieren van het 2de regiment infan terie, in bezetting te Maastricht, beschuldigd van de onlangs tusschen Maastricht en Valkenburg plaats gehad hebbende baldadige vernieling van kruisbeelden enz. Zij zullen deswege voor den Krijgs raad in de 2de militaire afd. te 's-Hertogenbosch moeten terechtstaan. Zij ontkennen het feit. BUITENL ANP. F*r anlo*ij k. De heer Milaud heeft gisteren bij de Nat. Verg. een voorstel ingediend, om te bepalen dat het debat over eene interpellatie niet langer dan eene maand mag worden uitgesteld. De urgentie van dit voorstel is verworpen. In antwoord op eene vraag van den heer Pelletan heeft de heer de Broglie toezegging gegeven dat het Gele Boek open baar zal worden gemaakt. Het debat over het voor stel om den bouw eener kerk op den Montmartre te beschouwen als eene zaak van openbaar nut, is tot heden uitgesteld. De discussie is geopend over het ontwerp om aan de permanente com missie het recht te geven, machtiging te verleenen tot het instellen eener vervolging wegens belee- diging jegens de Nat. Vergadering. De heer Brisson bestreed het. Daarentegen werd het door den heer Lucien Brun ondersteund. Hij wees er op dat het gericht is tegen de dagbladen en een preventief middel is. Hiermede waren de algemeene beschou wingen gesloten. De heer Ernoul verdedigde art. 4, op grond dat de parlementaire vrijheid daar-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2