LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4127. Vrijdag A0. 1873. 25 Juli. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke INommen?0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17-J. Grootere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstiaar 1873 en 1874, voor de wijken 1, 2 en 3, bi] het college van zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, da delijks van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den 26sten Juli eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien lijd, de onafgehaalde patentbladen, van die wijken, aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder eer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant ■afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 22 Juli 1873. LEIDER 24 Juli. Om in het ontbrekende aan localiteit tot huisvesting van de miliciens van 1869 en 70 te voorzien, die de volgende maand onder de wape nen zullen komen, zal het alhier in garnizoen jzijnde 2de bataljon van het 4de reg. infanterie nder commando van den majoor M. M. Westen berg in Den Haag gekazerneerd worden en zulks gedurende den lijd dat de bataljons grenadiers en jagers in de legerplaats bij Milligen gekampeerd zijn. - Ds. Jorissen, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Rotterdam, heeft voor de beroeping naar Alphen a/d. Rijn bedankt. Men meldt uit Kage bij Sassenheim van 21 Juli: In tegenwoordigheid van eene groote schare belangstellenden werd door den heer D. Beek man, predikant te Sassenheim, en voorzitter der Commissie ter vernieuwing van het kerkgebouw der Hervormden op Kager eiland, de eerste sleen gelegd van het nieuw te bouwen kerkje. Hij wees er in zijn toespraak op, hoe dit bedehuis, als een gedenkteeken te meer van Neerlands weldadigheid, zoude verrijzen, en bracht een woord van dank toe aan alle bekende en onbekende gevers, aan wie deze gemeente dit kerkje te danken zal hebben. Generaal Van Swieten, commandant der Atchineesche expeditie, heeft zich jl. Zondag te Marseille op het schip Ava, van de Messageries Maritimes, ingescheept en is Maandag naar Bata via vertrokken. Met dienzelfden bodem wordt ook het Japansche gezantschap naar Yokohama over gebracht. De heer De Flaux, vroeger secretaris van legatie bij het gezantschap van Frankrijk in Den Haag, door zijne Regeering naar Parijs terugge roepen, om aldaar aan het departement van bui- tenlandsche zaken werkzaam te zijn, heeft gisteren de residentie verlaten en zich naar zijne bestem ming hegeven. Volgens ontvangen telegram van Aden, heeft het stoomschip Prins Hendrik, na volbrachte reparatie en beproeving der machine, den 23sten dezer, 's voormiddags te 5 uren, de reis naar Ba tavia voortgezet. Het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden is, volgens ontvangen bericht van de directie der Koninklijke Nederlandsch Indische stoombootmaatschappij, in den loop der vorige week te Batavia aangekomen. De juiste dag was echter niet vermeld. - Het Nederlandsch stoomschip Javavan het Nieuwediep naar Batavia, is volgens gisteren ont vangen telegram 21 dezer des avonds van Point de Galle vertrokken; alles wel aan boord. De Staatscommissie voor de geneeskundige examens heeft gisteren tot arts bevorderd den heer J. Van Deventer Szn. Gisteren zijn op verschillende plaatsen van Amsterdam biljetten aangeplakt vanwege het ma trozen-instituut der Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roei-Vereeniging, ten einde mededeeling te doen van eene verandering der voorwaarden van opneming op die inrichting. Tot nu toe nl. moesten de jongelieden voorzien zijn van een borgtocht van twee personen die zich solidair aansprakelijk stelden in de vereischte gevallen te zullen betalen tot een bedrag van f 50 toe. Thans evenwel is bepaald dat deze borgtocht kan ver vangen worden door bij de opname te storten f 35, welke onder vergoeding van 5 pCt. rente per jaar teruggegeven worden, wanneer de kwee- keling veertig maanden zeedienst buitengaats voor rekening van het Instituut heeft verricht. Volgens het Haagsche Dagblad zijn thans de processtukken in zake van den dubbelen moord aan de Bocht van Guinea in Den Haag, ter exami- natie gezonden aan den procureur-generaal bij het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland. De quaestie der al dan niet verwijzing naar de open bare terechtzitting van den Hove, nadert dus haar oplossing. Door de Arnhemsche Gymnastiekvereniging is tegen 9 Augustus aanst. een groot gymnastiek- feest uitgeschreven, onder leiding van den heer J. S. G. Van Disse, leeraar aan de H. B. S. aldaar. Verschillende verenigingen van elders hebben hare deelneming toegezegd. De Commissaris des Konings heeft de gemeen tebesturen in deze provincie in kennis doen stel len van eene aan hem gerichte missive door den Minister van Binnenlandsche Zaken waarbij Z. Exc., naar aanleiding van eene bedenking, door de Algemeene Rekenkamer gemaakt, aandringt om de noodige zuinigheid in acht te nemen bij de berekening van belooningen wegens schrijf- loonen, door sommige burgemeesters in rekening gebracht bij de onteigening van vee, wegens be smettelijke longziekte. De Minister van Koloniën vestigt in de Staats-Courant de aandacht van belanghebben den op de voorwaarden, waarop door den direc teur van Binnenlandsch bestuur, op den eersten of tweeden December, na aankomst te Batavia der eerste Engelsche mail, aldaar zal worden aanbe steed het onderhouden van een geregelden stoom- pakketvaartdienst in den Indischen Archipel ge durende jaren 1876 tot en met 1890. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een bankbiljet van f 200, door een onbekende, ouder het postmerk Rotter dam van 22 dezer, wegens „grondlasten", ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. De gewone audiënlien van den Minister van Binnenl. Zaken zullen op Zaterdag 26 Juli en 2 Augustus e. k. niet plaats hebben. Bij beschikking van 21 Juli is aan de firma de wed Chainaye-Disery, te Luik, gedomicilieerd te Maastricht, met intrekking van de baar vroeger verleende vergunningen, voor zoo veel het Neder landsch grondgebied betreft, tot wederopzegging- vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen, vee en geldswaarde en het sleepen van schepen tusschen Luik en Rotterdam. Z. M. heeft den heer J. G. Yolck eer vol ontslag verleend als commies bij de Alge meene Rekenkamer, behoudens aanspraak op pen sioen benoemd tot directeur van het postk. te Middelburg den heer B. Meijlink, thans. dir. van het postk. te Goes; den heer Livio erkend en toegelaten als consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam, op den voet van vreemd onderdaan benoemd tot plaatsverv. kantonr. te Goor W. F. Van der Muelen, notaris aldaar; tot notaris bin nen het arrond. Assen, standplaats Gieten, W. Tonckens, cand.-notaris te Meppeltot predikant bij de Prot. gemeente in Ned.-Indië den lieer J. J. Crébas, pred. te "VVestkappelle. KOLONIËN. BATAVIA, 9 Juni. Zr. Ms. stoomschip Watergeus is den 14den van hier naar Atchin gestevend. Nog steeds is een Commissie bezig met het keuren van stoom schepen van de Ned -Indische Stoomvaartmaat schappij, daar de Regeering, buiten de Vice Pre sident Prins, nog twee andere groote stoom- booten schijnt te willen aankoopen, alsmede een schip als communicatie-stoomer tusschen Atchin en Pinang. Van Pinang seint Reuter, dat drie schepen, onder Engelsche vlag, die de haven van Atchin wilden uitloopen, in hun voornemen be lemmerd werden en zelfs op een dezer vaartuigen gevuurd zou zijn. Thans zijn met de uit Nederl. aangekomen bodems een 10 of 11 tal schepen langs de kusten van Atchin kruisende. Van de enquête over de expeditie verneemt men niets. Men schrijft den gen.-maj. Verspijck het voornemen toe om pensioen te vragen. De resident van Samarang heeft den schout Oosteweeghel belast rnet het onderzoek in de roofpartij bij mevr. de wed. Hof. Volgens een te- gram van het Algemeen Dagblad zijn door den regent en genoemden schout vijftien schuldigen gevat, waaronder negen dessahoofden uit Mage- lang en twee uit Salatiga. De hoofdaanlegger Todhipo is reeds in confessie. In den nacht van 19 op 20 Mei jl. heb ben kwaadwilligen in de afdeeling Toeban, res. Rembang, een paar tabaksloodsen in brand gesto ken en eene waarde van f 10,000 a 15,000 vernield. De leenvorstin van Tanette is door een ge wapende macht van Makassar op den troon her steld en haar echtgenoot, datoe Bakka, verjaagd. Van Makassar wordt bericht, dat de Duitsche bark Penguinmet een lading lood, staal, ijzer enz. van Hamburg naar China, op een rif Z. O. van Boeton is verongelukt. De bemanning, die van 19 Februari tot 8 Maart alle pogingen had aangewend om het schip vlot te krijgen en toen het vaartuig had verlaten, op Boeion geland en daar door den sultan zeer goed behandeld was, is te Makassar aangebracht, behalve de 2de stuur man en een matroos, die op Boeton overleden waren. De gouv.-gen. heeft bij proclamatie van den 7den aan de hoofden en de bevolking der landschappen, onderhoorig aan het r'yk van Atchin, aangezegd, dat hij elke vijandige daad met de wapens zal keeren, maar daarentegen hen, die eene vredelievende houding aannemen, zal sparen en beschermen. De Javabode deelt mede, dat de Resident van Batavia het volgend schrijven aan de uitge vers van dat blad heeft gericht: In verband met de u gisteren door mij gedane aanzegging, heb ik de eer UEd. ten overvloede schriftelijk kennis te geven, dat wanneer in de Javabode met het aanranden der regeering wordt voortgegaan, de Gouverneur-Generaal, rnet gebruikmaking der hem bij artikel 43 van het Regeerings reglement toe gekende bevoegdheid, uwe drukkerij zal doen sluiten.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1