LEIDSCl DAGBLAD. N°. 4126. Donderdag A0. 1873. 24 Juli. STADS-BERICHTEN. EEN LIEFHEBBERIJ. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTEEN Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolcre letters naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 Augustus op deze Cou rant abonneeren, ontvangende nog verschijnende nummers gratis. Van hel kwartaal Juni Augustus wordt dan alleen de maand Augus tus in rekening gebracht ad 33 cents. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 1, 2 en 3, bij het college van zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, da delijks van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den 26sten Juli eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd, de onafgehaalde patentbladen, van die wijken, aan de deurwaarders der directe belastin den alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant 1 afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. n. BRANDELER. Leiden, 22 Juli 1873. Wij leven in een tijd van uitvindingen of lie ver: in de dagen dat men zich toelegt op de toepassing daarvan. Dit r.u pleit juist niet tegen het tegenwoordig geslacht. Immers het blijft altijd de vraag, wie zich verdienstelijker maakt jegens de maatschappij, hij die een nuttige zaak uitvindt of hij die zijne medemenschen in staat stelt er practisch partij van te trekken. De eerste toch heeft niet zelden zijn vondst te danken aan een bloot toevallige omstandigheid, men denke slechts aan den ketel met kokend water, die het eerst in een menschelijk brein het denkbeeld der stoomkracht deed opkomen terwijl daarentegen de laatste altijd met de grootste zwarigheden heeft te kampen, eer hij de vruchten van die vondst daadwerkelijk onder aller bereik heeft gebracht. Het gevolg van al die uitvindingen is dit, dat vele zaken, die in vroeger tijd schier onmisbaar waren, thans geheel overbodig of zelfs onbruik baar zijn geworden. Waar vindt men, nu gas en petroleum algemeen zijn geworden, nog olielam pen Alleen vooroordeel of wat men noemt lief hebberij hebben sommige overigens geheel ver ouderde zaken in wezen doen blijven. Het laatste mag ongetwijfeld beschouwd wor den als de reden waarom men riu en dan nog eens hoort gewagen van duivenposten of, om juister te spreken, van postduiven. Geregelde dui venposten toch bestaan er niet meer, dood een voudig omdat ze geheel overbodig zijn geworden, sedert de telegraaf met de grootst mogelijke snel heid ons een verlangd bericht overbrengt, zelfs van de verst afgelegen plaatsen. Eertijds echter was dat iets geheel anders. Reeds in de vroegste oudheid bediende men zich m het Oosten van duiven, bij voorkeur de zoo genaamde Turksche duif, tot het overbrengen van berichten. Plant zich heden ten dage de bescha ving van het Westen naar het Oosten voort, weleer had dat juist in tegenovergestelde richting plaats, en zoo ook nam Europa de duivenpost van Azië over. In ons werelddeel diende zij vooral op groote handelsplaatsen tot snelle verspreiding van belangrijke veranderingen in prijsnoteering enz. Ook is het hekend welke groote diensten de dui ven somtijds aan de in een stad of vesting inge sloten belegerden hebben bewezen, en in dat op zicht zouden zij ook thans nog misschien van eenig nut kunnen zijn, altijd echter slechts onder bepaalde, gunstige omstandigheden. De duivenpost berust op de inderdaad merk waardige eigenschap der duiven, dat zij zelfs op zeer groote afstanden een pas verlaten verblyf- plaats weten terug te vinden en daaraan zoo sterk gehecht zijn, dat zij, uren ver van daar losgelaten, er onmiddellijk weer heenvliegen. Den vogel, dien men als overbrenger van een bericht wil bezigen, vervoert men daarom van te voren naar de plaats, van waar men tijding verlangtdaar wordt onder zijne vleugels een gewoonlijk met was bestreken briefje bevestigd en vervolgens het dier losge laten, dat nu onmiddellijk naar de geliefkoosde plek terugvliegt. Het eerste werk van een belegeraar is in onzen tijd, de middelen van gemeenschap, waarvan de ingesloten vijand partij zou kunnen trekken, on bruikbaar te maken. Telegrafische verbinding dus baat in tijd van oorlog al heel weinig, zelfs al heeft men die op bedekte wijze onder den grond ingericht. De belegering van Parijs heeft ons ge leerd dat de Noordduitschers maar al te wel achter dat geheim wisten te komen en de onderaard- sche telegraaflijn te vernielen. In zulk een geval nu kunnen postduiven onberekenbare diensten be wijzen, hoewel men daarbij de grootste bezwaren heeft te overwinnen. Vooreerst moet men vóór de geheele insluiting middel hebben gevonden om in de belegerde plaats thuis behoorende duiven naar elders over te bren gen; zijn toevlucht te nemen tot luchtballons, waarvan men zich in Frankrijks hoofdstad met goed gevolg heeft bediend, zal wel niet altijd moge lijk zijn. In de tweede plaats, om zeker te zijn dat een bericht het oord zijner bestemming bereikt, is men verplicht meer dan éen duif met dezelfde tijding af te zenden. Daardoor loopt men gevaar dat éen of meer der poslvogels en daarmede de hun toevertrouwde brief in handen des vijands komt, vooral bij de thans zoo groote draagkracht der vuurwapenen. In de meeste gevallen zullen alsdan de vliegende brievenboden meer kwaad dan goed doen. Bovendien is men niet altijd even zeker van de snelle aankomst der dieren. Zoo hebben de laatste proefnemingen van de „Groene Olijftak'', een vereeniging te Oosterhout, die zich uitsluitend met het africhten van postduiven bezighoudt, tot uitkomst gehad, dat van de negen te Amiens om zes uur losgelaten duiven vier tusschen ruim tien en twaalf uren waren teruggekeerd, terwijl de overige eerst in den namiddag aankwamen. Hoe nuttig in vroeger tijd de postduiven ook waren, zijn zij naar onze meening heden ten dage minder de aandacht waardig, en wij beschouwen dan ook de oefeningen, die men er mede verricht, meer als een zaak van liefhebberij dan van practisch nut. LEIDEN, 23 Juli. De stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkier, verschafte gisteravond op Zomerzorgbegunstigd door het heerlijkste zomerweder, aan een zeer talrijk publiek een kunstgenot, zooals slechts zij in staat is die te schenken. Het mocht dan ook van den heer Couvée een gelukkig denkbeeld genoemd worden, om, nu bijna alles wat eener kermis nog eenige waarde geeft door afwezigheid schittert, zijne stadgenooten daarvoor ruimschoots schadeloos te stellen en voorzeker heeft hij daar mede aan alle beminnaars van goede muziek een grooten dienst bewezen. Van het even keurig saamgestelde als voortreffel'yk uitgevoerde program ma waren de Symphonie N°. 4 (B. dur) van Niels W. Gade, het Engellied van Westmeijer en de Ouverture Tannhauser van R. Wagner de licht punten, terwijl de Turksche marsch na herhaald applaus nogmaals werd ten beste gegeven. Met de Volksliederen en den marsch der gren. en ja gers werd de genotvolle avond besloten. Naar wij van goederhand vernemen, is de brand in de poffertjeskraam op de Bloemmarkt niet veroorzaakt door een gasfitter, maar door een ander persoon. Wel heeft iemand van de gasfabriek den brand helpen blusschen. Door Z. M. den Koning is bepaald dat door al de troepen, welke in de volgende maand het kamp te Milligen zullen betrekken, de groote tenue zal worden medegenomen. De Hooge Raad (kamer van vacantie) heeft in zijn gisteren gehouden zitting veriuorpen het beroep in cassatie door J. Willems te Oostburg ingesteld tegen een arrest van het Hof in Zee land, waarbij hij is schuldig verklaard aan moed- willigen manslag en veroordeeld tot 5 jaren tuch- huisstraf. Op Donderdag 28 Augustus a. s. zal aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken worden aanbesteedhet maken van een Kanaal met Keersluis en Voetbrug aan de westzijde van Am sterdam en van een gedeelte van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Door den directeur van den Koninklijken Franschen schouwburg in Den Haag is voor het aanstaande tooneelseizoen als orkestmeester (Ier chef d'orchestre) geëngageerd de heer Franz. Na een bezoek te hebben gebracht aan de Weener wereldtentoonstelling is in Den Haag aangekomen de heer Ito, tweede Minister van Financiën in Japan vergezeld van een tolk. Hij is aan het Hótel de Bellevue afgestapt en voor nemens acht dagen te vertoeven en eenige voor name steden van ons land te bezoeken, zoomede de groote waterwerken te bezichtigen. Het doel van de reis is de noodige deskundigen voor de in Japan uit te voeren kanaal- en andere werken te engageeren en andere maatregelen in verband daarmede te nemen. Hij was vergezeld van twee, sedert eenige jaren hier te lande studeerende, Japanners, waarvan de een te Delft, aan de Po lytechnische school, de andere te Utrecht, onder de leiding van prof. Donders, zijn opleiding ont vangt. Tien studenten aan de Theologische school te Kampen hebben zich aangegeven voor het litterarisch examen, de heeren M. V. d. Boom, R. Breitsma, J. A. Goedbloed, S. De Jager, J. W. Van der Kouwe, P. M. Ochtman, H. Dam, J. A. De Waal, H. Stutvoet en J. J. Smit. De 6 eersten zijn toegelaten tot de theologische les sen. Twaalf studenten hebben met goed gevolg het theologisch examen afgelegd de heeren Broek huizen, Van Asselt, G. Strik, J. Bult, O. Geerts, J. Smith, Wessels, Wissink, Wisse, Hummelen, Elffers, en Gezelle Meerburg. De Officier van justitie en de rechter van instructie bij de arrondissements-rechtbank te Maastricht hebben zich Maandag naar de gemeen ten Born en Nieuwstadt begeven, wegens eene uit die gemeenten ingekomen klacht, als zoude op 15 dezer, na afloop der gemeente-vei kiezing, de met stembriefjes gevulde en verzegelde bus geschonden en geopend zijn geworden. Maandag-middag hadden in de Luthersche kerk te Rotterdam het examen en de prijsuitdeeling plaats voor der leerlingen det aldaar gevestigde inrichting voor doofstommen. Het ruime kerkge-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1