LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4124. Dinsdag A0. 1873. 22 Juli. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke -Nomniers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17 J. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 21 Juli. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden maakt bekend dat op Maandag 28 Juli alhier een keuring zal plaats hebben van knapen, welke hij -IJ 's Rijks Zeemacht een verbintenis wenschen aan 9 te gaan. Gistermorgen z'yn zoowel van hier als uit I andere steden een groot aantal ridders van de i- Vereeniging het Metalen Kruis naar Dordrecht vertrokken om aan de feestelijke bijeenkomst van 9 leden deel ie nemen. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, 9 dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof 9 den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van H acht dagen, ingaande 21 dezer, wegens het over- u lijden van Z. K. H. Prins Adalbert van Pruisen. Bij het gemeentebestuur van Ylissingen is het bericht ontvangen, dat Z. M. de koning de m uitnoodiging tot bijwoning van het feest, te ge ven hij gelegenheid van de opening der spoorweg- kanaalwerken aldaar en van het door de ge* meente aangeboden diner, heeft aangenomen. Te- vens heeft de Koning, in antwoord op een vraag I- van het gemeentebestuur, te kennen gegeven dat het hem aangenaam zal zijn de Prinsen van het Koninklijk Huis daarbij tegenwoordig te zien. Het gemeentebestuur van Woerden heeft de eerstvolgende vrije paardenmarkt op 5 Augustus 9 vastgesteld. - Als een karaktertrek van den opperbevel- hebber der expeditie tegen Atchin, Generaal Van Swieten, wordt een dagorder in herinnering ge- bracht, door hem als commandant van 't leger I in N. O. I. den 5den October 1860 uitgevaardigd. I De Generaal komt daarin op tegen het noodeloos a vernielen van de bezittingen van den vijand. Als 1 men de geschiedenis leest onzer krijgsbedrijven in Indië, zegt de Generaal o. a., dan zien wij hoe menig schoone bladzijde ontsierd wordt door I 't verhaal der aangerichte verwoestingen. Waaraan de oorsprong dezer betreurenswaardige gewoonte 9 geweten moet worden, is onbekend, maar men I mag vragen met welk recht een christelijk en beschaafd leger den hijzonderen eigendom vernielt, I vrouwen, kinderen en hulpelooze grijsaards aan I hongersnood prijs geeft? Is het wraak of straf? I Maar de rol, die het leger heeft te vervullen, is niet om te straften en te martelen, zijne roeping I is om te strijden en te overwinnen en zooveel j5 mogelijk de rampen van den oorlog te verzachten. B Elk ander beginsel onteeit den Staat. I De heer J. F. Van der Wilde, sedert ruim 30 jaren onderwijzer in het bouwkundig teekenen de te Delfshaven bestaande school van het teekengenootschap Hierdoor verderis door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deswege met den zilveren eerepenning bekroond en met een zeer loffelijk getuigschrift begiftigd geworden. ft Vnjdag-ochtend kwam te Nieuwediep van I North Shields terug Zr. Ms. stoomschip De Valk begeleidende de op de werf van Mitchell G°. te Wal- ker vervaardigde stoomkanonneerboot Ever met I dubbele machine, ieder van 30 paardekr., en be stemd voor de verdediging van onze rivieren en binnenwateren; het vaartuig ligt slechts 6 a 7 voet diep, en heeft een Armstrongkanon van 23 cm. op het dek, hetwelk op de gemakkelijkste "wyze kan bewogen worden; in een oogenblik laat men dit monsterstuk, dat met het affuit op ruim 15,000 kilogr. gewichts wordt geschat, door middel van een stoomwerktuig tusschendeks zak ken, zoodat er niets van te zien valt. Het vaartuig is zeer zeewaardig. Een tweede gelijke kanonneer boot zal binnen eenige weken gereed zijn. De Ever is niet gepantserd en heeft alleen op de plecht een borstwering van ijzeren platen, om de beman ning tegen geweervuur te dekken. Het kanon is niet ingericht om te kunnen baksen, zoodat men het vaartuig zelf op het vijandelijk doel moet rich ten. Ten einde snel te kunnen draaien, is het voorzien van tweelingschroeven, welke door mid del van twee afzonderlijke werktuigen, van 30 paardekracht nominaal, bewogen worden. Naar men verneemt, zal het materieel onzer marine met een twintigtal dezer handige vaartuigen ver meerderd worden, welke door hun weinigen diep gang geschikt zijn om in onze ondiepe vaarwaters, waar zij door grootere vijandelijke schepen niet kun nen vervolgd worden, te ageeren en deze door hun vèrdragend zwaar geschut in den grond te boren. In de zitting der Prov. Staten van Friesland is een belangrijk besluit genomen ten aanzien der begrooting van kosten van Rijksbestuur voor 1874. De Staten hebben verhoogd voorgedragen de jaarwedden van: a. den Commissaris des Ko nings met 1000; b van de 6 leden der Ged. Staten voor ieder met 500; c. den griffier der Staten met 500d. van de vaste ambtenaren en bedienden met ƒ2000. Voorts is besloten aan de Tweede Kamer in te dieijen een adres, waar van door de Commissie een concept is bijge voegd, houdende verzoek dat die vergadering hij de vaststelling der Rijksbegrooting voor 1874 krachtig ondersteune de pogingen der Staten tot verhooging der genoemde jaarweddden. Eindelijk zijn Ged Staten uitgenoodigd, hij de Regeering aan te dringen, dat de vergoeding van huishuur vanwege het Rijk aan de provincie verstrekt ter zake van het huis door den Commissaris des Konings bewoond, van ƒ1000 lot 1500 worde verhoogd. Al deze besluiten zijn genomen met algemeene stemmen. Men meldt uit Boxtel: Zondag-ochtend is de afsluitingsboom op den uitersten wissel op de spoorbaan weggenomen, en kon de Boxtel-Wesel- sche trein doorrijden op het station van de Staats spoorwegen. In de zitting der Rechtbank te Maastricht heeft de officier van justitie conclusie genomen in de zaak van den heer Ed. De Beaumont tegen de heeren Stevens, welke den 20sten Juni voor de rechtbank werd bepleit. De conclusie was, dat de vordering van den heer De Beaumont zou worden ongegrond verklaard en de heeren Stevens dus niet veroordeeld zouden worden tot betaling der pretentie, maar »vel in de kosten, veroorzaakt door het in vrijwaring roepen van den Staat. De Amsterdamsche roei- en zeilvereeniging De Hoop heeft Zaterdag eene feestviering ter ge legenheid van het 25jarig bestaan der Vereeniging gehouden. Op den Amstel hadden wedstrijden plaats van roei- en zeilvaartuigen. Den 26sten dezer zal de eerste zending landbouwers, werklieden enz. die zich vrijwillig verhonden hebben, om voor rekening van eene commissie te Suriname aldaar werkzaam te zijn, met het schoenerschip Antonia Carolina Hen- drikakapt. Hoedemaker, van Amsterdam ver trekken. Bij beschikking van den Minister van Marine is aan den constahel in het vaste corps dek- en onderofficieren J. H. Brumsteede toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Z. M. heeft den heer A. Lepoutre benoemd tot Nederlandsch consul te Roubaix. De Commissie, tot 1 Augustus a. s. belast met het afnemen der examens als hulp-apothe ker, heeft hare zitting geëindigd. In het geheel waren 72 candidaten te examineeren39 voor het letterkundig-wiskundig gedeelte en 33 voor het eigenlijk hulp apothekersexamen. Van de 39 candidaten zijn 25 toegelaten en 13 afge wezen, één trok zich onder het examen terug. De namen van hen, die toegelaten werden, zijn L. Woltering, W. Sinnema, G. H. Wouda, H. J. Frans, D. Teessen, N. J. M. Van Gert, H. J. Scheidelaar, M. L. La Riviere, J. Augustijn, A. F. N. Van der Kroon, J. J. Lantinga, A. H. Tel- jer, A. Ekerman, P. Leendertz Jr., A. Van der Moer, J. Timmers, D. J. Dirks, J. Sinnige, H. Swart, A. N. J. Vos, J. C. Keur, F. De Haas, H. Drijfhout Hz., E. Steenhuisen, P. Van Huiten. Van de 33 candidaten, die zich aan het eigenlijk huid-apothekersexamen hebben onderworpen, zijn 14 toegelaten en 16 afgewezen, terwijl 3 zich onder het examen terugtrokken. Aan de volgende heeren is eene acte van bevoegdheid als hulp apotheker uitgereiktJ. Giltay, van Dordrecht, H. Stijns, Van Beek, L. W. F. Wigman, van Rotterdam, H. Van Ringh, van Sneek, M. J. Van der Plaats, van Goinga, II. J. De Grient Dreux, van Witmarsum, J. Timmer, Jr. van Har- lingen, D. Van der Meer, van Drachten, F. M. Rasker, van Groningen, J. Ileynis, van Boskoop, Dr. F. E. Van Embden, van Zeist, F. M. G. Van Walsem, van Hoorn, P. H. Bon, van Krom menie en P. J. H. Crobach, van Venlo. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een enkel woord te spreken tot de Kiezers van Leiden. Zijn uwe oogen nu geopend, zijt ge nu over tuigd, en hebt ge gezien waartoe verdeeldheid in het stellen van candidaten kan leiden? Nooit was er schooner gelegenheid dan bij de laatste verkiezing, om bij de verdeeldheid der kiesvereenigingen, die voor eene plaats drie ver schillende candidaten hadden gesteld, een vierde, ofschoon in het geheel niet aanbevolen, met vlag en wimpel binnen te halen; het water was hier toch zóo troebel, en er kon o! zoo heerlijk in worden gevischt; het oude versje was hier met een kleine wijziging juist van toepassing: Drie honden vechten om één been, De vierde liep er haast mee heen. Wat de herstemming zal opleveren? wie weet het! Intusschen heeft het gebeurde aan alle par tijen geleerd, zijn vijand niet te licht te achten. Maar datgeen, wat nu is gebeurd met de ver kiezing ter vervanging van Dr. Evers, kan weder plaats hebben met de verkiezing ter vervanging van wijlen den heer Van Puttkammer. Daarom, kie zers van Leiden die gewoon zijt met open vizier te strijden in het veld der verkiezing, wcest ditmaal op uw qui vivc. P. GEMENGD NIEUWS. Te Antwerpen is Vrijdag op het Bel gische Staatsspoor de eerste proef genomen om een trein in volle vaart te doen stoppen. Elk rij tuig was voorzien van een remtoestel, die door middel van stoom in verband met de locomotief werd in werking gebracht. De proef slaagde vol-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1