LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4123. Maandas A0. 1873. 21 Juli. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per po?tn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS 1)ER ADVERTENTIE!*: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcrc letters naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 Augustus op deze Cou- ant abonneeren, ontvangende nog verschijnende ummers gratis. Van hel kwartaal Juni Augustus wordt dan alleen de maand Augxis- tus in rekening gebracht ad 33 cents. j De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt bij deze ter Biennis van belanghebbenden dat de vaeantie op de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lste klasse, voor meisjes, dit jaar zal eindigen op Donderdag <len 14den Augustus e. k.dat evenwel voor de nieuw ingeschreven leerlingen de lessen op Dinsdag den 12den Augustus bevorens zullen beginnen. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 12 Juli 1873. •BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat in gevolge art. 8 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeen teraad opengevallen plaats door het overlijden van Jhr. Mr. J. N. Tan Puttkammer, die in 1875 moest aftre den, zal geschieden op Dinsdag 29 Juli aanstaande, en -dat voor die vacature het witte, voor de herstemming die gelijktijdig plaats heeft, het blauwe stembiljet moet ■worden ingevuld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Juli 1873. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 21 Juli 1873, 'snamiddags te één uur. Onderioerpen 1°. Benoeming van eene Regentesse van het Wees- en Oudeliedenhuis der Roomsch Katholieken (113). 2°. Ontwerp- Algemeene Politie-verordening (100). LEIDEN, 19 JTull. j,( Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van Jhr. Mr. J. N. Van Puttkammer, oud-secrelaris ■dezer gemeente en lid van den gemeenteraad, op eenvoudige wijze op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. Velen met wie de overledene als voorzitter of medebestuurder vun verschillende instellingen of op andere wijze in betrekking gestaan heeft, bewezen hem door hunne tegenwoordigheid de laatste eer. Volgens het Ulr. Dagbl. bedragen de inschrij vingen voor de spoorweglijn LeidenWoerden nog altijd niet meer dan 2 millioenverscheidene ge meenten hebben zich voorbehouden aandeelen te nemen wanneer de zaak kans van slagen heeft. De commissarissen zullen nu nogmaals een beroep doen op het publiek voordat zij zich tot het bui tenland wenden. r— Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 81 tot 102 volwassen perso nen en van 24 tot 38 kinderen opgenomen. Aan de Zwem- en Bad-Inrichting Rhijtl- zigt zijn gedurende deze week 1387 baden ge nomen. Gisteravond omstreeks halfacht viel een jongen van 8 jaren, genaamd de W., in den Nieuwen Rijn. Het mocht eenigen personen ge lukken hem behouden aan wal te brengen. Het knaapje was zoo verschrikt, dat hij eenigen tijd geheel buiten kennis was. In de gisteravond gehouden zitting der I Eerste Kamer, heeft de Minister van Justitie, naar aanleiding der interpellatie van den heer Van Goltstein, verklaard dat de Minister van Oorlog, na de intrekking der militiewet, aan den Koning zijn ontslag heeft gevraagd, en dat dit verzoek door den Koning aan den Ministerraad teruggezonden is om consideratie en advies. De Ministerraad ■overweegt welk advies hij aan den Koning zal geven, zoowel daarover als omtrent datgene wat in de bestaande omstandigheden daarvan 't ge volg zal moeten zijn. Die omstandigheden zijn hoogst ernstig, zoowel met 't oog op het afge- loopen zittingjaar en den uitslag der jongste verkiezingen, als vooral ook lettende op de poli tieke richtingen, die zich meer en meer afschei den, zoomede op den nog niet geëindigden strijd met Atchin. De Ministerraad zal de vraag: wat te doen overwegen met al den ernst, die 't be lang van het Vaderland vordert; maar hij ver trouwt dat de Kamer zal goedkeuren, dat de Regeering de strekking harer overwegingen niet bekend make, zelfs niet aan deze Kamer, voordat de uitkomst daarvan aan het oordeel en de be slissing van het geëerbiedigd Hoofd van den Staat zal zijn onderworpen. De heer Van Goltstein be dankte en hoopte dat die overwegingen spoedig tot een goed en een gewenscht einde zouden ge- gebracht worden. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl.-Indië, door middel van het stoomschip Prins van Oranje van de Maatschappij „Nederland," waarvan het vertrek uit Nieuwediep op 5 Augustus aanstaande is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren uiterlijk in den namiddag van den 4den te Nieuwediep aangekomen te zijn. Voor den gemeenteraad te Haarlemmermeer zijn herkozen de heeren J. Klapwijk en N. T. Dorbeck; herstemming tusschen de heeren A. Van Riessen, J. Van Vuuren, A. Kuyper, B. Biesheu vel, P. Verkuyl en H. Meijer. Te Noordwijk zijn herkozen de heeren W. Van der Weijden en Mr. Th. W. Van der Schalk; herstemming lusschen de heeren G. Van Konijnenburg, P. Alkemade Mz., E. Smit en C. Alkemade Az. Te Noord wij- kerhout herkozen de heer P. Hoogduin; her stemming tusschen de heeren C. Van Sazen en T. Van Haasteren. Te Sassenheim zijn herkozen de heeren J. A. Charbon Jr. en J. Van der Kwaak; herstemming tusschen de heeren C. Hart veld en J. J. KruijfF. Volgens telegram, bij de Maatschappij „Ne derland" ontvangen van kapitein Oort uit Aden, dd. 17 Juli, was de reparatie van de Prins Hen drik in goeden voortgang en zou het stoomschip naar alle waarschijnlijkheid binnen acht dagen de reis kunnen voortzetten. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapitein M. C. Braat, is volgens telegram, den 17den Juli 's ochtends 10 uur van Batavia ver trokken met volle lading, 22 volwassen passagiers, 29 kinderen, 153 soldaten en Chineezen. Het stoomschip Conrad is gistermorgen te Gibraltar gearriveerd om watervoorraad aan te vullen; alles wel. Het stoomschip Rotterdamkapt. Hus, van de Ned. Amerik. Stoomvaartmaatschappij, is den 16den dezer te New-York gearriveerd. Volgens brief van kapitein Slyboom, voe rende het Nederlandsch schip Louisewas hij na een reis van 9 dagen in goeden welstand van Batavia te Soerabaya aangekomen. Na 3 dagen gelost te hebben, was er 21 Mei in de lading brand ontslaan, die spoedig gebluscht was; eenige goederen waren door brand vernield, andere had den waterschade bekomenhet schip had weinig geleden en de schade was reeds hersteld. Een gedeelte der lading voor Batavia was reeds aan genomen, en de kapitein hoopte 15 Juni derwaarts te vertrekken. Gisteren had in Den Haag de gewone verga dering van den geneeskundigen Raad in Zuid- Holland plaats. In deze vergadering werd o. a. over het bijhouden van lijsten nopens de vaccine eene woordenwisseling gevoerd, waarbij dat bij houden door een der leden werd bestreden hetzij om het belemmerende dier taak, hetzij omdat het nutteloos en zelfs schadelijk is voor de zaak zelve. De Inspecteur wees echter op het wettelijk voor schrift daaromtrent. Het bedoelde lid, de heer Evers, stelde voor, dat de Raad zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken zou wenden, met verzoek dat alleen geldig mogen zijn de certificaten van den geneeskundige omtrent toegepaste vaccine. Met groote meerderheid is overeenkomstig dat voorstel besloten. Op het Huis ten Bosch wordt alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de Engelsche Prins en Prinses Christiaan, die eerst daags in de residentie verwacht worden en tijdens hun verblijf aldaar de gasten van H. M. de Ko ningin zullen zijn. Men spreekt van een groot bal dat bij gelegenheid van de aanwezigheid der hooge vreemdelingen in de Oranjezaal van Hr. Ms. buitenverblijf zal plaats hebben, waarvoor reeds toebereidselen worden gemaakt. Naar men verneemt bestaat er, dank de pogingen van den heer Botgorschek, directeur der muziek aan 't Badhuis te Scheveningen, de hoop, dat men aldaar eerlang de zevenjarige pianiste Fanny Richter zal hooren, die sedert een paar jaren door haar als aangeboren kunstgave de be wondering van de Duitsche muzikale wereld heeft opgewekt, en uit het hoofd stukken van de grootste meesters, gelijk mede eigen phantasieën, op keurige wijs speelt. Na afgelegd eind-examen, zijn tot veeartsen bevorderd de heeren A. Van der Meulen, te Gemonde; H. Van Staa, te Sneek; J. Hoogland J.Gzn.te Utrecht; T. Folmer, te Amstelveen; J. Jansma, te Lippenhuizen; E. A. Kok, te Rot terdam; allen leerlingen van 's Rijks veeartsenij school. Naar men verneemt, is de afsluiting van den weg nabij het station Boxtel van de Noordbr. Duitsche spoorwegm. alleen daaraan toe te schrij ven, dat de directie van laatstgenoemde maats, niet tijdig eene richtige uitvoering heeft gegeven aan de overeenkomst, die zij gesloten heeft met de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, omtrent het gemeenschappelijk gebruik van het station te Boxtel speciaal wat den aanleg der sporen en de veiligheid van het verkeer be treft; hoewel de treinen geregeld naar Goch loo- pen, stappen de reizigers in en uit nabij het sta tion Boxtel. Men verwacht echter, dat binnen enkele dagen het werk gereed en de zaak geschikt zal zijn, ten minste er is alle hoop op. UD.) Op de aanbeveling tot het benoemen van een Rector aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam zijn geplaatst: Mr. J. B. Kan, Rector aan het Gymnasium te Nijmegen; Dr. E. Mehler, Rector aan de Latijnsche school te Zwolle; Dr. I. G. Van Eyken, Rector aan het Gymnasium te Delft. L'Association contre Tabus des Boissons Alcooliques (Matigheids-Genootschap in Frankrijk) heeft den secretaris der Nederlandsche Vereeniging tot beperking van Openbare Dronkenschap tot cor- respondeerend lid benoemd. De achtste algemeene vergadering der Ver eeniging van leeraren aan inrichtingen van mid delbaar onderwijs zal plaats hebben op 14 en 15 Augustus a. s. in de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1