van April 1840, toen de Atchineezen hunne ben- tings in het gezicht van onzen post Baros, Su matra's westkust, hadden opgeworpen, en die stormenderhand door onze dapperen onder bevel van den kolonel Michiels werden genomen, bij dien stormloop door luitenant Bisschoff, die het eerst op de borstwering was, naar beneden ge rukt. Gewikkeld in die vlag, die gedrenkt was in zijn bloed, moest Bisschoff met elf klewang- wonden bedekt, zijn veelbelovend leven verliezen. Betreffende den brand te Rotterdam op het Vasteland verneemt men nader dat hij is uitgebroken in het pand, behoorende aan de wed. Ripping, waarvan de eerste verdieping voor een gedeelte in gebruik was bij den huisschilder Van Ameyden Van Duym en de tweede verdie ping aan de voorzijde werd bewoond door de rnandenmaakster Friethof, die achter hare woning gelijk met den zolder haar bergplaats had voor hout en teenen, waaraan weder de mandenma kerij grensde, ingang aan de zijde der Zalmhaven. Het is nog niet bekend of de brand ontstaan is in de werkplaats van den huisschilder, dan wel in de bergplaats van de mandenmakerij, doch de brand heeft in het middengedeelte van beide lo kalen het hevigst gewoed; met het oog op de massa brandbare en licht ontvlambare artikelen in de nabijheid voorhanden, mag het als een groot geluk beschouwd worden, dat men den brand in betrekkelijk korten tijd meester was. Ook het Luthersche Weeshuis, aan het pand waar de brand ontstond grenzende, is aan het achterge deelte eenigszins door de vlammen beschadigd. Te Portland in N.-Amerika waren twee nieuw aangestelde bewakers in de gevan genis geplaatst om 't oog te houden op den be- faarnden moordenaar Wagner, 's Avonds zagen zij Wagner rustig in zijn kribbe liggen slapen. In den vroegen morgen lag Wagner nog altijd in dezelfde houding. Dit wekte hun argwaan, en bij nader onderzoek bleek 't dat de vogel was gevlogen en dat er een bezem, waarover Wag ner's kleeren waren getrokken, in bed lag. De moordenaar was inlusschen met nog een paar kameraden ontvlucht. Doch drie dagen later zag hij, uitgeput van den honger, zich verplicht om aan een boerderij voor wat voedsel aan te klop pen, waar zijn haveloos uiterlijk kwade vermoe dens opwekte, en hij opnieuw in verzekerde be waring werd genomen. Dezer dagen stierf te Heerenveen Jetsen Blinksma, nagenoeg 70 jaar oud. Hij was een allerzonderlingst mensch. Hoewel goed bemid- eld, leefde hij als een kluizenaar en als een Bedelaar. Hij was steeds buitengewoon slordig igekleed; geen mensch betrad ooit zijne woning. Tiet huis, dat voor jaren een knap gebouw was, is nu geschikt voor afbraak. Hij beredderde alles •zelf, tot zelfs de wasch en het koken van zijn eten. Eindelijk vond de weinige familie, die hij had, hem, nadat ze de deur hadden opengebro ken, dood. In zijn huis was het steeds wonder lijk gesteld. Geen mensch zou gaarne hij hem in hebben gewoond. Als vetweider hield hij koeien en schapen. De laatste bewoonden met hem het huis en logeerden in den winter in het voorver trek. Hij bezat schoone stukken weideland, en men gelooft algemeen, dat er ook op verborgen plaatsen veel geld voor den dag zal komen. Meestal was zijn huis bij dag en nacht gesloten en waakte h'J bij nacht, terwijl hij een groot gedeelte van den dag sliep. Bij het onweder, dat Dinsdag-nacht tusschen 12 en 1 uur boven Zwolle en omstreken het hevigst was, is de bliksem in den schoorsteen geslagen van de woning der weduwe H. J. G. Nieuwenhuis aan het Frankhuis, gelukkig zonder brand of belangrijke ongelukken te veroorzaken. Een ijzeren deurtje in den schoorsteen werd weg geslagen, een groote kast en een slijpsteen een paar meters ver op zij geslingerd en toen schijnt de bliksem door een kleine opening in een der dakpannen te zijn verdwenen. De knecht, die op den zolder sliep, heeft eenigen tijd bewusteloos gelegen, doch is er gelukkig met den schrik af gekomen. Op de staatsspoorwegen in Duitseh- land zal een goede verbetering ingevoerd worden. Aan elk station zal een pomp worden aangelegd, opdat de onbemiddelde reizigers met helder water hun dorst zouden kunnen lesschen. Onlangs werd in de Gartenlailbe daarop zeer aangedrongen. BUITENLAND. IV a ïibtr-jj k. De linkerzijde is van oordeel dat 't reces der Kamer tegen 't laatst van September moet eindi gen, opdat de Vergadering weder bijeen zij tijdens de geheele ontruiming van 't Fransche grondge bied door de Duitschers. Drie fractiën van de linkerzijde hebben besloten om te stemmen tegen 't voorstel van den Minister Ernoul, betreffende de nieuwe bevoegdheid, aan de permanente Com missie te verleeenen. Een aanzienlijke menigte woonde giste ren het feest in de Champs Elysées te Parijs bij. Het corps diplomatique was tegenwoordig, alsme de de voornaamste personen op 't gebied der staatkunde, van het leger, de marine, de letter kunde en de kunst. Een prachtige kiosk was in den tuin opgericht voor den Schah, die te hallelf aankwam en het overige gedeelte van den avond bleef. Hem werd een souper aangeboden. Hij gaf meermalen te kennen, dat 't feest hem veel genoegen gaf. Grroot- ESritan riiö. 't Huis Baring Brothers heeft er in bewilligd om met de Venezueelsche Regeering in overleg te treden over de belangen der houders van Vene zueelsche obligatiên. De begrooting van onderwijs bedraagt in Engeland 1,299,703 pd. st. Gedurende het afge- loopen jaar stonden onder Staatstoezicht 14101 dagscholen, met 1,607,511 leerlingen, 14171 wet tig aangestelde onderwijzers, 1646 hulponderwijzers en 21297 kweekelingen. De klacht over schoolver zuim is ook daar algemeen. Voor 700,000 kinderen bestaat nog geen gelegenheid de school te be zoeken, 13 millioen inwoners hebben nog niet de door de wet gevorderde Schoolcommissjën. Van correspondenten te Elmina en te Sierra Leone ontving de Times de volgende berichten Den 14den Juni sommeerde de commandant van 't fort de hoofden der Elrnineezen om hunne wa penen af te geven. In stede van aan die sommatie te voldoen, verlieten de weerspannigen de stad, en voegden zich bij de Ashantijnen, die op ge- ringen afstand in de bosschen gelegerd waren. Hierop werd bevel gegeven tot 't bombardement; en weldra had 't vuur van 't kasteel en van de schepen 't oproerige kwartier der stad ('t Kings Quarter) in de asch gelegd. Uit herhaalde ont ploffingen kon men opmaken, dat in de brandende huizen groote hoeveelheden buskruit verborgen waren. Denzelfden dag, 's namiddags te een uur, ontving 't garnizoen, bestaande uit Britsche ma riniers, matrozen van de oorlogschepen, en neger soldaten (Houssas), bevel om tegen de voor de stad liggende afdeeling Ashantijnen en Elrnineezen uit te rukken. Een hevig treffen ontstond, waarbij de Ashantijnen zich als naar gewoonte dapper weerden doch dat hiermee eindigde, dat zij met een verlies van circa 300 dooden en vele gewonden in 't bosch de wijk moesten nemen. Onder hunne gesneuvelden was een neef van hun Koning. Een paar Hollandsche vlaggen, die den vijand tot vaandels dienden, werden door de Britsche troepen vermeesterd. De Ashantijnen hadden vooraf hun voornemeh te kennen gegeven, om de Engelsche vlag op 't fort Elmina door de Hollandsche te vervangen. Den dag na 't ge vecht slachtten en offerden zij een groot aantal slaven, wier zielen die van hunne gevallen hoof den op de reis hemelwaarts vergezellen moesten. Voorts meldt de berichtgever te Sierra Leone dat, luidens de verzekering van een paar ontsnapte Fantijnsche krijgsgevangenen, de Ashantijnen voor nemens waren om den 27slen Juni Cape Coast Castle aan te tasten. Reeds hadden zij eenige honderden stormladders gereed gemaakt. Al de beschikbare matrozen en mariniers waren door de schepen aan wal gezet, om de plaats te helpen verdedigen. Desniettemin gevoelde de bezetting, met 't oog op de getalsterkte van den vijand, en op de kans van een nachtelijken aanval, zich zeer zwak. Ook vreesde men dat er, in geval van eene bestorming, in de met vluchtelingen opge propte stad een geweldig bloedbad zou aangericht worden. Men schatte dat de Ashantijnen, enkel rondom Cape Coast Castle, meer dan 50,000 sterk waren. Spanje. Don Carlos heeft Woensdag-nacht den Spaan- schen bodem betreden. Hij heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij den God der heirscharen aanroept. Bij 't hooren der doodsnikken van Spanje, zegt hij, komt hij voor God en het vaderland strij den. Hij wil niet met de armen over elkander van den heldhaftigen herstellingsoorlog getuige zijn. Hij betreurt de verblindheid van 't leger, dat vijf tien eeuwen van glorie onder 't vaandel der monar chie vergat. Spanje, aldus eindigt hij, roept onze hulp in. Vrijwilligers voorwaarts 1 Spanje sterft. Vrijwilligers laat ons het redden Te Zugurramundy, waar Don Carlos de vrij willigers van Lizzaraga rondom zich schaarde, heerschte veel geestdrift. Te San Sebastian zijn eenige Carlisten gear resteerd. De leden van de meerderheid in de Cortes hebben eene bijeenkomst gehouden, die bijgewoond werd door de Ministers Carvajal en Maisonave. Zij ontkenden den heer Pi y Margall den raad gegeven te hebben een kabinet met behulp der linkerzijde te vormen. In eene geheime zitting der Cortes is besloten onverwijld over te gaan tot de discussie over de nieuwe Staatsregeling. Opdat het Gouvernement zich uilsluitend kan wijden aan de zaak van 't behoud der orde, behoeft het die discussiën niet bij te wonen. Men gelooft dat een ministerie uit de rechterzijde en het rechter- centrum zal worden gevormd. De Ministers van Buitenl. Zaken, van Justitie en van Financiën hebben hun ontslag aangeboden, om de samenstelling van een homogeen kabinet te vergemakkelijken. De meerderheid der Cortes verlangt een krachtig kabinet onder het President schap van den heer Salmeron. De Carlisten hebben 40 vrijwilligers te Ciranqui gefusilleerd. Het garnizoen te Carthagena heeft geweigerd zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Te Valencia zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen tot behoud der orde. De vrijwilligers zijn er goedgezind. Een voldoend aantal troepen is naar Carthagena gezonden, om er den opstand te onderdrukken. Turliije. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Agram gemeld dat Feim Effendi, de hoofdaanlegger van de geweldenarijen tegen de Christenen in Bosnië, per schip Oud-Gradiska heeft verlaten, uit vrees voor een gerechtelijk onderzoek. TELEGRAMMEN. Londen, 17 Juli. De Bank heeft het disconto gebracht op 4'/2 pCt. Gemeenteraad. Zitting van heden. Tegenwoordig de heerenVan den Brandeler, Voorzitter, Stoffels, De Fremery, Lezwijn, Harte- velt, Seelig, Tromp, Eigeman, Bijleveld, Veefkind, Du Rieu, Van Heukelom en Van Outeren. Afwe zig met kennisgeving de heeren Cock, Dercksen en Le Poole, de laatste wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en niemand aanmerkingen hebbende goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat o. a. zijn inge komen eene dispositie van Gedeputeerde Staten, een dankbetuiging van den Minister voor den kosteloozen afstand der Ruïne en een missive, hou dende kennisgeving van het overlijden van den heer Jhr. Mr. J. N. van Puttkammer, welke mis sive vanwege den gemeenteraad met een adres van rouwbeklag zal worden beantwoord. Daarna overgaande tot de behandeling van de aan de orde zijnde punten, wordt: 1". benoemd tot tijdelijk lid van de Commissie van Finantiën de heer B. F. Krantz, tot vervanging van den heer Buys wegens vertrek naar het buitenland, rnet algemeene stemmen. 2°. Goedgekeurd een staat van af- en overschrijving op de gemeentebegroo- ting, dienst 1873, na in rondvraag gebracht te zijn, met algemeene stemmen. 3°. De behande ling van de concept politie-verordening voor deze gemeente voortgezet. De discussie is gevorderd van art. 30 tot en met art. 80. Wegens plaatsgebrek zullen wij haar morgen rnededeelen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3