Voor de gisteren in Den Haag gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn gekozen 1°. voor de periodieke aftreding (12 leden), de aftredende ledenMr. F. M. baron van der DhynJhr. F. L. C. Pompe Van Meerdervoort Mr. D. Polak Daniels; Mr. A. De Pinto; Jhr. J. Mock; Mr. B. L. Rasch; A. E. Maas; Mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave en Mr. F. A. T. Weve. Er moeten drie herstemmingen plaats hebben en wel tusschen de heeren: G. H. A. N. Rietstap, A. D. van der Gon Netscher, Mr. J. J. Van Geuns, Jhr. F. de Casembroot, Dr. M. P. Lindo en Mr. L. G. Greeve. 2°. voor de vervanging van de heeren 's Jacob en Van Sijpesteijn, die hun ontslag hebben ge nomen; gekozen de heeren: Mr. C. J. E. Graaf Van Bijlandt en J. Stam. Voor den gemeenteraad van Amsterdam zijn herkozen de hh. Mr. Crommelin, Dr. Heijnsius, Mr. Everwijn de Lange, Mr. Ras, N. Tetterode, S. J. Jitta, Mr. H. Van Lennep en G. H. Kuiper; gekozen Dr. J. Teixeira de Mattos, E. Fuld, Mr. P. R. Feith en J. G. Engels; herstemming tus schen de hh. Mr. M. H. 's Jacob en J. Coninck "Westenberg. Te Bodegraven zijn voor den gemeenteraad herkozen de heeren J. Van der Giesen en H. Rollman»; herstemming tusschen de heeren W. H. Kapteyn en P. Plomp; te Lisse, gek. de hee ren Dr. Van Ewijk, Van Vrijberghe de Coningh en Kuik; te Woerden, gek. de heeren C. E Van der Quast, S. Lagerwey en J. M. Hendrikx; te Waddinxveen, herkozen de heeren J. Van der Breggen Az., L. P. Hoogendijk, G. Spruijt Az. en K. Verweijte Moordrecht, herk. de heeren J. Francois en A. Verburg, gekozen de heer A. Kluit Hz. Te Voorschoten zijn tot leden van den gemeenteraad, bijna met algemeene stemmen, her kozen de heeren W. Hoogendoorn en G. Wiggers. Van de 122 stemgerechtigden waren er 84 opge komen. Tot leden van den gemeenteraad te Katwijk zijn benoemd de heeren S. Ouwehand, aftr. lid, W. Dubbeldam, en G. Bloot. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen den heer N. Haas noot Nz., en de heeren K. Haasnoot G. Van der Gugten, èn E. Kraai, aftredende leden. De beiden laatsten wonen te Katwijk a/d Rijn, de overigen te Katwijk a/Zee. Te Rotterdam zijn als leden van den Raad herkozen de heeren Dr. C. H. Van der Looy, F. Dekker, Mr. J. Pols, C. E. Viruly, A. E. Roest van Limburg, C. Van Andel, H. Weymans Ligtenberg, W. Thijsen, E. L. Jacobson Lzn., R. N. L. Miran- dolle, P. Overgaauw; gekozen de heeren W. Van Houten PJzn., en M. Hijmans. Van de 3596 kie zers waren 779 opgekomen. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is gekozen de heer P. H. Holtz- man, met 1142 van de 1800 geldig uitgebrachte stemmen. Voor de blijken van warme sympathie, zegt de N. Roti. Ct., den generaal Van Swieten bij zijn vertrek gegeven, bestond alle reden. Van Swieten is een man van gevorderde leeftijd. Zijne haren zijn in 's Lands dienst vergrijsdzijne ge stalte is onder den last der jaren gebogen; de mannelijke gelaatstrekken dragen de sporen van de vermoeienissen des levens. De heer Van Swie ten is daarbij met de zorg belast voor een talrijk gezin, en heeft geen schatten weten te garen bij de vervulling van de vele gewichtige betrekkin gen, die hij achtereenvolgens met eere vervulde. Welnu men had behoefte aan Van Swieten om de Atchineesche expedtie tot een goed einde te helpen brengen, gelijk hij vroeger de expeditiën naar Bali en Boni tot een goed einde gebracht heeft. Uit Indië zelf ging de stern op, die aan drong op de komst van Van Swieten, van wiens inzicht, beleid en kennis men het beste verwacht. En de Minister van Koloniën, daartoe door Z. M. den Koning gemachtigd, bood den Generaal het oppercommando aan over de expeditie tegen At- chin. Niettegenstaande zoovele redenen aanwezig waren, die door hem gebezigd hadden kunnen worden om zich te onttrekken, aarzelde Van Swieten geen oogenblik. Waar men verklaarde dat zijne diensten voor Koning en Vaderland noodig waren, was hij bereid te doen wat men van hem verlangde. En niet slechts was hij daar toe bereid, maar hij was het onvoorwaardelijk. Hij heeft geweigerd voorwaarden te stellenhij heeft de zware taak, die men hem op de schou ders wilde leggen, aanvaard, zonder meer. De Hoofdcommissie voor het op 11 Sep tember e. k. in tegenwoordigheid des Konings te onthullen monument in Den Briel heeft de taak, om op dien dag uit haar naam het woord te voeren, opgedragen aan haren secretaris, den heer H. De Jager, die zich daartoe bereid heeft verklaard. De zorg voor de decoratie van 't feestterrein, 't Raadhuis enz., heelt de heer Jacobs van Den Haag voor de som van f 2050 op zich ge nomen. Door den inspecteur van het lager onder wijs in Zuid-Holland zijn de onderwijzers uitge- noodigd vóór 5 Aug. a. s. de twee volgende vra gen te beantwoordena. Door welke maatregelen wordt voor weeskinderen in uw gemeente, hetzij zij bij particulieren uitbesteed, of geplaatst zijn in een werk- of armenhuis, degelijk onderwijs en het behoorlijk leeren van een ambacht verzekerd b. Hoe is het bij die kinderen met het school verzuim gesteld? Dit jaar zal de landbouwtentoonstelling te Haarlem plaats hebben op den 3den Augustus en volgende dagen. Wegens het 25jarig bestaan dier Maatschappij zullen bij die gelegenheid eenige volksvermakelijkheden, illuminaties en muziek niet weinig de stemming verhoogen. Naar wij vernemen, heeft Dr. J. G. Zaalberg Pz. bij de arrondissement-Piechtbank te 's-Graven- gage eene aanklacht ingediend tegen den heer Quinnus Harder, ambtenaar bij het Departement van Marine, wegens den door den heer Harder in het licht gegevenOpen brief, enz. De binnendam die tot dusverre afscheiding maakte tusschen de Willemsvaart en de nieuw gebouwde groote schutsluis te Katerveer is zoover weggeruimd, dat de stoombaggermachine is binnen gelaten en men reeds met het uitdiepen der schut- kolk, enz. bezig is. Binnen weinige dagen zal ook de buitendam (IJseldijk) geheel worden weggeruimd, waardoor de IJsel met de Willemsvaart door de nieuwe schutsluis vereenigd wordt. Naar men verneemt, is op het adres van 't hoofdbestuur der Schuttevaêrs-Vereeniging over den toestand der rivier de Noord, die door zeil schepen, stroom- en sleepbooten 't meest van alle rivieren bevaren wordt, door de bevoegde autori teit geantwoord, dat op de aangebrachte dwarskrib- ben voor de diephouding bij de rivier de Lek de zoozeer gewenschte verlichting zal worden tot stand gebracht, zullende de hoofdingenieur van den waterstaat in het 10de district van Zuid-Hol- voor de noodige uitvoering zorg dragen. Aan den heer C. De Mooij, officier-van- gezondheid 2de kl. bij het reg. inf. te Maastricht, zijn eenige door hem uitgevonden,„rader-brancards", ten behoeve van het Oost-Indisch leger ter leve ring besteld. Volgens bij het Departement van Marine ontvangen telegrammen, zijn Zr. Ms. schroef- stoomschepen Banda en Amboina, onder bevel van de luits.-ter-zee der lste kl. C. F. T. Van Woelderen en Jhr. A. F. Meyer, op hun reis naar Oost-Indië, respectievelijk den 14den en 15den dezer te Port Saïd aangekomen. Aan boord dier bodems was alles wel. Bij Koninkl. besluit is geagreëerd de op klimming van den eersten kapittel-ridder der Duitsche orde, Balye van Utrecht, O. baron Van Dedem, als jongste commandeur, mitsgaders de onderlinge opklimmingen der overige leden van het kapittel der orde, en is geagreëerd de door het kapittel der Duitsche orde gedane keuze van den commandeur J. D. graaf Van Rechteren van Ahnem tot coadjutor der orde, mitsgaders de opklimming van den ridder-expectant F. J. W. baron Van Pallandt van Barlham tot tweeden kapittel-ridder en de admissie van R. G. S. baron Van Rhemen van Rhemenshuizen tot ridder-ex pectant, gerechtigd tot het dragen van het kleine kruis der orde. Met ingang van 1 Aug. a. s. is benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren de telegrafist 2de kl. M. A. Schut. Door den Minister van Marine zijn, met 1 September a. s., benoemd tot adelborst der 3de kl. bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willems oord, de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld: J. H. Van den Berg, Jhr. J. J. C. G. Bowier, W. J. Cohen Stuart, H. Flaes, J. J. Hissing, J. H. Van Hoogstraten, J. M. P. Kluit, M. E. B. J. Kluit, J. Kuyp, J. M. Phafï, C. M. Roeters van Lennep, Jhr. J. K. F. H. Von Schmidt auf Altenstadt, E. F. H. Sutherland, P. C. Swaan, T. M. Tromp, G. F. Tydeman, K. D. De Vassy, R. O. J. Verschoor, J. Vos en D. N. Wentholt. Gr el cl- en effect enmarlrt. Amsterdam, van 7 Juli tot 14 Juli 1873. De eene week verloopt als de anderede Beurs is en blijft in een gedrukte stemming, er is geen levendigheid in den handel, geen lust en geen streven, geen beginsel voor eenige speculatie van eer.ig belang. Daardoor blijven de fluctuatiën even beperkt en moge eenig fonds heden eens iets williger zijn, morgen is er weer minder kooplust en het komt op den ouden koers terug. Onze Nationale fondsen houden zich ferm en de meeste Russisch vorderen langzaam maar vrij gestadig in prijs, doch daarmede is dan ook alles gezegd. Hoeveel moeite er ook gedaan wordt om de rente betaling door Spanje alsnog tot de waarschijnlijkheden te brengen, het gelukt niet er een goede vleug in te brengen, integendeel blijft de tendence naar daling. Egypte en Peru hebben vrij belangrijk geleden, beiden naar aanleiding van nieuwe lee ningen, voor 't eerste rijk zoo men wil reeds voorloopig gesloten, voor Peru in onderhandeling. Ook Turken waren deze week flauw evenals Italianen en Oostenrijkers die steeds gedrukt blij ven onder den invloed der Duitsche beurzen. Noord-Amerikaansche Spoorwegfondsen ging-:, slechts kleine partijtjes om en hoezeer enkt soorten het weder geducht hebben moeten mis gelden, waren toch de rijzingen en dalingen niet zoo belangrijk als sedert eenige weken het geval pleegt te zijn. Geld op prolongatie blijft 5 pCt. en is tot dien prijs flink te bekomen. GEMENGD IVIJEUWÉSt Door de sigarenfabrikanten Ypes eü Posthumus te Utrecht zijn de eerste machines in werking gebracht om bosjes te maken. Deze machines voldoen volkomen aan de verwachting. Bij het bestuur van de V ere en i ging tot verbetering der Volksgezondheid te Utrecht,! sectie I, nasporing der volksziekten, is o. a. een schrijven ingekomen, waarin op de nadeelen vani de gezondheid gewezen wordt, die ontstaan zou den door den verkoop van papieren boorden enz. waarin loodwitdeelen vervat zijn. In antwoord daarop geeft het sectie-bestuur den raad, om een droppel zwavelwaterstof op het voorwerp te gie ten; wanneer het lood bevat, wordt de bevoch tigde plek daardoor bruin. Gisternacht te half drie is te Amster dam in de Kalverstraat voor het Café Neuf1 een paard gevallen, dat voor eene vigelante was aangespannen. Nadat men het paard met veel moeite had staande gekregen, kon het niet weder worden aangespannen en is het even daarna dood ineengezakt. Het paard wordt door deskundigen op f 400 a f 500 geschat. Onlangs bezqchten drie dames en twee heeren den Lilienstein in de Saksische Schweiz. Een der dames werd door een windvlaag de hoed van 't hoofd gerukt, die op een uitstekende rots punt, ongeveer twintig voet beneden de voor Augustus den Sterke opgerichte gedenknaald, terechtkwam en daar hangen bleef. De dochter van den logementhouder Ballman liet zich nu, met een langen staf gewapend, buiten het hek afhan gen en maakte den vluchteling gevangen. Toen het koene waagstuk gelukt was, brachten de aan wezigen op deze moedige Saksische jonkvrouw een donderend hoezee uit. De aandacht der bezoekers van het koloniaal militair invalidenhuis Bronbeek wordt tegenwoordig vooral getrokken door een roode Atchinsche vlag, met witte klewang en dito zilveren maan daarop, en voorzien van een aantal Ara bische inscripties. Deze vlag werd in het begii

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2