alr onvruchtbare heidevelden vragen slechts energie, 11'3f kennis en volharding, om in bloeiende landouwen en^ herschapen te worden. Sedert j 1. Zaterdag wordt in ÜenHaag p eenEesjarige knaap, wonende aan het Groene- wegje, uit de ouderlijke woning vermist. Men !"3f heelt zijn hoedje drijvende in het water aldaar j. gevonden, zoodat men vreest dat het kind in de diepte! is verdwenen, toen hij zich vermaakte met ."j het vangen van vischjes. Tel Schiedam werd Zondag -middag l'' de kermisvreugde verstoord door een feilen brand in de handschoenenkraam van den Tiroolschen J koopman Carl Wimpissinger, die zoo spoedig in hevigheid toenam, dat de kraam met haren voor raad 'weldra in de asch lag. Gelukkig dat eenige heeren dadelijk te hulp snelden en het met em mers aangebrachte water in de brandende kraam wierpen, waardoor met verder behulp van een extincteur de belendende kramen voor de vlam- men werden behoed. Intusschen werden al de voorwerpen uit de kramen er naast weggedragen en elders geborgen. Ware den brand niet zoo snel onderdrukt of bij nacht ontstaan, dan zouden de gevolgen hebben kunnen zijn dat het stadhuis, waartegen de kramen onmiddellijk geplaatst zijn, een prooi der vlammen geworden was, want de J aanplakborden die zich daaraan bevinden, zijn ten deele verbrand, kozijnen verschroeid en ruiten gesprongen. De voorwerpen in de verbrande kraam zijn tegen brandschade verzekerd, 't geen het geval niet schijnt te zijn met een der belendende kramen, die ook veel schade geleden zal hebben door het water en het wegvoeren der goederen. De autoriteiten waren spoedig ter plaatse van den brand aanwezig. Zaterdag-middag heeft eene vrouw te Arnhem zich zoodanig aan sterken drank te buiten gegaan, dat zij is gestikt. Zondag-middag zijn in den Brakman, in Zeeuwsch-Vlaanderen, twee broeders, jongelingen van omstreeks 20 jaren, verdronken. Dien mor gen in gezelschap van nog twee kameraads, van den Hoek, alwaar zij allen woonachtig waren, door den met laag water aldaar nagenoeg droogloopen- den Brakman naar Philippine gegaan zijnde, waren zij echter bij den terugkeer te laat van laatstge noemde plaats afgegaan, en werden in het midden van het vaarwater door den opkomenden vloed overvallen. Twee hunner konden nog wadende, hoewel met levensgevaar, den oever bereiken, doch de overige twee, zijnde broeders, geraakten in de diepte! en verdronken. Lefdsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek. Gistermiddag gaf deze 'Vereeniging een kin derfeest in het daartoe bijzonder geschikte lo kaal „Zomerlust.Een honderdtal kinderen van de verschillende particuliere en openbare scholen, die dit jaar, na getrouw schoolbezoek, met lof waren ontslagen, kwamen aldaar te zamen. Met een har telijke toespraak van den vice-president, den wel- eerw. heer A. C. Quant, deken van Rijnland, wer den F zij ontvangen, waarna de feestviering een aanvang nam. In feestelijken optocht met de mu ziek! voorop, trok men door den ruirnen tuin; allerlei spelen, afgewisseld door gezang, brachten de kinderen in recht vroolijke stemming. Voor versnaperingen was ruimschoots gezorgd: krente- brood, boterhammen met aardbeziën, gebak en een glas bier of melk waren door de zorg der feest commissie in overvloed voorhanden. Een tombola zonder nieten stelde alle kinderen in de gelegenheid een blijvend aandenken aan dit feest deelachtig te worden. En toen de avond viel vlogen de vuur pijlen en zevenklappers door de lucht; bij het slottableau, het borstbeeld van Z. M. onzen gelief den Koning, werd uit volle borst het „WienNeer- landsch bloed" aangeheven. Vóór dat de kinderen huiswaarts keerden, verzamelden zij zich in de zaal, alwaar de vicepresident hen nogmaals toesprak. Hij wees hun op de eigenlijke bedoeling van dit feest, hij wenschte dat deze samenkomst een indruk bij hen mocht achterlaten die hen met genoegen terug deed zien naar den tijd toen zij de school bezochten, en verwachtte dat de daar yerkregen kundigheden, het gevolg van vlijt, en getrouw schoolbezoek, hun in de toekomst ten zegen zouden verstrekken. Vooral hoopte en verwachtte hij dat de leerlingen die nu nog school gaan, ge trouw de school zouden bezoeken, opdat zij bij een volgend feest ook mede zouden kunnen juichen. Een lid van het bestuur bracht in recht aardige kinderlijke bewoordingen den dank der jonge gasten over, waarin hij tevens eenige practische opmerkin gen in het belang der jongelieden wist te vlechten. Ten slotte nam de hoofdonderwijzer, de heer Lan- cel, het woord. Hij wees op het doel dezer ver eeniging, namely k het bevorderen van geregeld schoolbezoek en uitte den wensch dat de vereeni ging den tijd zou beleven dat alle leerlingen tot twaalfjarigen leeftijd de school getrouw bezochten en het schoolverzuim tot nul werd gereduceerd. Met dien wensch vereenigen wij ons geheelde vervulling is evenwel nog verre verwijderd. Eene stad, waar de gelegenheid bestaat om reeds op zeer jeugdigen leeftijd werk te vinden, waarvan helaas! maar al te veel gebruik wordt gemaakt, levert voor het geregeld schoolgaan der kinderen uit de geringere standen groote bezwaren op. Mocht dit kwaad 't zij door zedel'yke overtuiging, 't zij door wettelijke regeling eenmaal overwonnen worden, eene groote weldaad zou aan de burgerij bewezen zyn. BUITENLAND. Fr anlirij k. In eene vergadering van het linkercentrum heeft de heer Jules Favre eene rede gehouden over de binnenlandsche politiek. De Vergadering besloot zich met het bureau der gematigde linkerzijde te verstaan over het indienen eener interpellatie aan gaande die politiek. Er is in de Nationale Vergadering voorge steld, de zitting den 27sten dezer te verdagen. Dit voorstel is urgent verklaard. De heer Ernoul heeft een ontwerp ingediend, ten doel hebbende aan eene permanente commissie het recht te geven om machtiging te verleenen tot het vervolgen van afgevaardigden, die zich hebben schuldig gemaakt aan beleediging jegens de Nationale Vergadering. Duitschland. De Darmstadter Zeitung meldt, dat op 12 dezer te Jügenheim de verloving heeft plaat6 ge had van de grootvorstin Maria Alexandrowna van Rusland (dochter van Keizer Alexander II) met prins Alfred van Groot-Britannië, hertog van Edinburg. Blijkens officieele bekendmaking te Dresden is het aantal cholera-gevallen in de omstreken dier stad toegenomen. In de week, eindigende 10 dezer, waren er 85 lijders bijgekomen, waarvan er 26 zijn overleden. In de stad zelve hadden zich van 8 tot 10 dezer twee nieuwe gevallen voorgedaan en was éen lijder bezweken. {•Spanje. Het officieel orgaan zegt, dat de treurige ge beurtenissen te Alcoy mogen beschouwd worden als te zijn onderdrukt, want thans zijn talrijke troepen daarheen gezonden, onder bevel van een generaal, om ten spoedigste een einde aan den opstand te maken. De Cortes hebben een votum van vertrou wen gegeven aan het Gouvernement, onder aan beveling. onverbiddelijk te zijn voor de aanleggers der beweging. Het Gouvernement dat tot nu toe inschikkelijk was, heeft het stelsel van krachtige onderdrukking aangenomen, waarvan men de ge volgen weldra zal ondervinden. Te Barcelona heeft een manifestatie plaats gehad tegen de Carlisten. De burgerlijke gouver neur der stad heeft den volkshoop onder 't oog gebracht, dat men de Carlisten niet overmeesteren zou door de orde te verstoren, doch door hen in 't veld te gaan bevechten. Er loopt een gerucht, dat de Internationa listen de stad en haven van Carthagena in hunne macht zouden hebben. Volgens een dépêche uit Madrid, was de maire van Alcoy, die door de opstandelingen vermoord is, een waar republikein, die zijn fortuin besteed heeft om de republikeinsche beginselen ingang te doen vinden. De internationalen zouden zijn lijk door de straten gesleurd hebben, onder het aanheffen van woeste kreten. De opstande lingen hebben de voornaamste katoenfabriek ver brand. Volgens de Daily News is die beweging ontstaan omdat 3000 werklieden den arbeid ge staakt hebben. Het Gouvernement achtte dit geene zaak van gewicht, en nam slechts halve maatre gelen. Den dag volgende op de werkstaking, riepen de werklieden de Commune uit. De Gou verneur van Valencia zond er, zoodra hij het nieuws vernam, soldaten heen, doch zij kwamen niet bij tijds aan, omdat de trein in botsing kwam. De Gouverneur van Malaga heeft per tele graaf zijn ontslag te Madrid ingediend. De be volking van Malaga is in opstand gekomen, bij gelegenheid van een stierengevecht. Verschillende leden van den raad werden vermoord. Het Gouvernement heeft den generaal Bregua gelast ten spoedigste het bevel over het Noor- derleger op zich te nemen. Volgens eene dépêche aan den Timeswas de nederlaag van de colonne van Cabrinetti vooral te wijten aan het feit, dat de Carlisten werden geholpen door 4 a 5000 boeren, die in massa in opstand waren gekomen. Japan. Aan de Times wordt over een opstand in Japan het volgende gemeld: In de provincie Chi- kuzen, ongeveer 800 mijlen van Nagasaki, is in het laatst van Juni een opstand uitgebroken. Waar schijnlijk is de conservatieve party in verzet ge komen tegen de hervormingen van de tegenwoor dige regeering. In een officieel stuk zeggen de autoriteiten te Nagasaki, dat de landelijke bevol king tegen de steden, de boeren tegen de koop lieden in opstand zijn gekomen. De boeren heb ben zich meester gemaakt van het kasteel van Enukusko, den zetel van het prov. gouvernement. Zij verbrandden de staatsgebouwen, de archieven en de huizen van allen, die zich niet bij hen wilden aansluitennslechts drie ambtenaren konden naar Saga ontvluchtenmen gelooft, dat de overigen gedood zijn. De telegraaflijnen zijn vernield. De sterkte der muitelingen wordt op 50.000 man ge schat, maar de meesten zijn ongewapend en voor Nagasaki is men niet bezorgd. Deze berichten zijn van 24 en 26 Juni.Een telegram van 5 Juli zegt, dat de opstand onderdrukt is. Een dienaar van den vroegeren daimio Kuroda Harima was als bemiddelaar tusschen beide partijen opgetreden en men hoopte, dat er niet meer gevochten zou worden. De brievenpost kon weer veilig gevoerd worden, maar er zouden nog eenige dagen noodig zijn om den telegraaf te herstellen. TJEL EGRAMMEN. Madrid, 14 Juli. Velarde is Alcoy binnenge rukt de militie is ontwapend, doch de voornaam ste hoofden van den opstand hebben zich door de vlucht gered. Antwerpen, '14 Juli. Hedenavond is in het steenkolenpakhuis der gasfabriek een hevige brand uitgebarsten. Het pakhuis is geheel verbrandmen hoopt de fabriek te redden. De brand woedt bij het afzenden van dit bericht nog voort. M a v k t b c r i c h t e u. Amsterdam, 14 Juli. Tarwe, Oct. 341. Rogge, J. Galatz 190 bij part. a/c. z.N. Petersb. 205; J. dito 195; Oct. 195, 196. Raapolie op zes weken, per 100 kg. 38s/4; Vliegend 371 /2Mei 1874, 39'/2; Sept., Oct., Nov., Dec. 381 /4. Lijn olie, op zes weken per 100 kg. 383/4; Vliegend 371/aSept., Oct., jqov., Dec., Raapkoeken, per 1000 kg. 90 93. Lijnkoeken, per 100 kg. 11, 14. PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 17 Juli, 's avonds te halfacht, door het muziekcorps van de Leidsche dd. schutterij onder directie van den Kapelmeester J. K. H. Müller. 1ste afd.: N°. 1. Siegesmarsch, Saro; 2. Ouverture: „Mirella", Gounod; 3. „Cher ami", Walzer, Basquit; 4. Finale de l'opéia„la Favorite", Donizetti; 5. Landler, Faust. 2de afd.: 6. Ouverture: „Prinz Eugen", Schmidt; 7. „Myrthenfest", Polka-ma zurka, Hermann; 8. Grande Fantaisie de l'opéra: „Linda di Charnounix", Donizetti; 9. Schön Rothraut-Marsch, J. K. H. Müller; 10. „Feuer und Flamme", Galop, Faust.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3