DAGBLAD. N°. 4118. A0. 1873. Dinsdag 15 Juli. PRIJS DEZER COURANT: 'oor Leiden per 3 maandenf 1. ranco per postr 1-40. ifzonderlijkc Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*. Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. I STADS-RERICHTKN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstiaar 1873 en 1874, voor de wijken 1, 2 en a 3, bij het college van zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, da- - gelijks met uitzondering van den Zondag, van des mid- dags twaalf lot twee uren, wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 14 Juli 1873. LEIDEN, 14 Juli. Officieel wordt ons medegedeeld dat de Kermis alhier op den gewonen tijd zal worden gehouden, omdat het roodvonk thans niet meer geacht kan worden in deze gemeente epidemisch voor te .komen. Hedenmorgen te 11 uren is zekere W. v. d. B., terwijl hij, op een ladder slaande, bezig was een goot van een huis op de Marendorpsche Ach tergracht te verven, van de ladder gevallen, waar- ■door hij zich de lendenen bezeerde. Hij is per draagmand naar het ziekenhuis vervoerd. Door den Raad der gemeente Woerden is, in zijne vergadering van Zaterdag, goedgevonden om deel te nemen voor f 9G00 in de geldleening ten behoeve van den geprojecteerden spoorweg LeidenWoerden. Door den heer P. H. Schultz, onlangs te Haarlem overleden, zijn vermaakt de volgende legaten: aan het kerkbestuur der evang.-luth. ge meente te Leiden f 8000, aan het kerkbestuur der evang.-luth. gemeente te Haarlem f 8000(inschr. grtb. 2'/2 pCt.) beide kapitalen vrij van rechten, maar belast met vruchtgebruik ten behoeve van één persoon. Aan het lutb. wees-en armenhuis te Haarlem f 2000; aan de luth. wees- en armen school! te Haarlem f 1000; aan het lulh. wees huis te Leiden f 2000aan het ger. weeshuis te Haarlem f 500; aan het Nederl. zendelinggen. f 500; aan het Nederl. bijbelgen, f 200 aan de Gustaaf-Adolfv. f 200; en aan het fonds tot onder stand van den openbaren eeredienst in het evang.- luth. kerkgen. hier te lande f 500. Per stoomschip Conrad zijn voor Gouver nementsrekening naar Indië overgevoerd 2 stoom- barkassen, 12 getrokken belegeringstukken van 12 cM., met bewapening, 2500 puntgranaten, 6 kisten en 70 vaten brandgranaten, 45 kisten Beaumontgeweren, 5200 KG. buskruit en een^belarigrijke hoeveelheid scherpe patronen. Naar de Meppeler Ct. verneemt, houdt men zich in de koloniën der Maatschappij van Wel dadigheid onledig met het vervaardigen van 30,000 aardzakkeri, die gebezigd zullen worden voor het opwerpen van verschansingen bij de volgende ex peditie legen Atchin. Volgens telegraphisch bericht is het stoom schip Castor der Nederl. Amerik. Stoomvaart maatschappij Zaterdag van New-York naar Neder land vertrokken. Zalerdag arriveerde te Rotterdam van Grange mouth door den Nieuwen Waterweg het Engelsch stoomschip Clasgowdiepgaande 44 decimeters. jDitiis de grootste diepgang waarmede tol op heden eenig schip den Waterweg is gepasseerd. Woensdag 23 Juli zal een zendingsfeest op Boekenrode bij Haarlem worden gehouden. De plaats is nog geeri uur gaans van Haarlem, aan de Zandvoortsche laan. Als sprekers zullen o. a. op treden: Dr. N. Beets, die de openingsrede zal houden; Dr. L. R. Beijnen, van Den Haag over: Het gedenkteeken van de dagen vanouds, vooral in onzen tijd te behartigenDs. E. G. Segers, pred. te Leiden over: De Gustaaf-Adolf-Vereeniging; T. De Bruin, van Leiderdorp overDe Evangelisatie. Den 24sten zal te Haarlem in de Doelenzaal de zendingsconferentie gehouden worden. De heer N. H. de Graaf, pred. te Amsterdam, zal de vraag inleiden: Waarom is het noodig, dat elke zen- dingsvereeniging zich een afzonderlijk gebied van werkzaamheid in de heidenwereld kieze De an dere vraag, in te leiden door Dr. J. Riemens, pred. te Driebergen, luidt: Welke zijn de oorza ken, dat in 't algemeen de Evangelieprediking onder de dusgenaamde beschaafde heidenvolkeren minder vrucht draagt dan onder de onbeschaafde? De Nederl. Botanische vereeniging zal haar 27 ste jaarvergadering den 18den Juli in het hotel Berg-en-dal bij N'ymegen houden. Men verneemt dat de burgemeester van Middelburg van H. M. de Koningin ten geschenke heeft ontvangen HD. portret met hare handtee- kening, als aandenken aan HD. verblijf in die ge meente op den 5den dezer maand. De Commissaris des Koriings in deze pro vincie heeft aan de burgemeesters eene circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat voortaan bij verkoopingen van vleesch en huiden, afkomstig van onteigend vee, opcenten en rantsoenpenningen van de koopers behooren te worden bedongen, ter goedmaking der daarop vallende uitgaven. B'y het doen van rekening en verantwoording van opbrengst van het vleesch enz. aan de Algemeene rekenka mer, zijn die opcenten of ranlsoenpenningen in ontvangst te verantwoorden, terwijl daartegenover alsdan in uitgaaf kunnen worden gebracht de zegel en registratie- en alle verdere tot den verkoop betrekkelijke kosten. Door tusschenkomst van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bij den Burgemeester van Wonseradeel van Z. M. den Koning van Zweden ontvangen eene gouden medaille voor schipper Anne Van der Wal te Makkum, wegens de red ding der bemanning van het op 26 Sept. 1872 nabij Texel gestrande Zweedsche barkschip The- resiaen voor zeven manschappen, genaamd Lieuwe Bonting, Hendrik Visser, Arnoldus Ban ning, Tjipke Grilt, Bouwe Bruinsma, GosseNauta en Hatmen Visser, allen van Makkum, die Van der Wal bij de redding behulpzaam waren, elk 20 Zweedsche Rigsdaler of te zamen f 93.34 Ned. Court. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag den 17den Juli aanslaande niet plaats hebben. De officier-van-gezondheid 3de kl. A. Pie- ters, laatst gediend hebbende bij de zeemacht in Oost-Indië en den 5den dezer van daar in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan den ingenieur van den waterstaat der 3de klasse G. A. Escher een on bepaald verlof verleend met behoud van ancien- neteit. Z. M. heeft aan G. J. Van den Bosch, direct, van den Wilhelminapolder te Kaltendijke, opge dragen de Nederlandsche Regeering te vertegen woordigen by het te Weenen te houden inter nationaal congres voor den landbouw en het boschwezen. Z. M. heeft de benoeming van P. J. A. De Bruine, burgemeester van Opmeer, tot secretaris dier gemeente, met Zr. Ms. goedkeuring be krachtigd. Z. M. heeft aan J. Eskens, bootsman, dienende aan boord Zr. Ms. instructie-brik Ternateals blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens redding van een in het dok te Sunder land over boord gevallen bootsmansleerling op 11 Juni jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleendaan D. Kijzer, te Dordrecht, tot het aannemen en dragen dei- medaille voor niet strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, ge schonken; aan Mr. D. Polak Daniels, in Den Haag, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 4de klasse der orde van de Kroon met het Boode Kruis op een wit veld, te dragen aan hel herinneringslint, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschon ken; aan F. Visser, in Den Haag, tot het aanne men en dragen der medaille voor niet strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Keizer van Duilschland, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft benoemd tol plaatsvervangend kan tonrechter te Zaandam, Mr. F. W. Smit, wonende aldaar. KOLONIËN. BATAVIA, 4 Juni. Aan de Indiër is het volgende ontleend De gemoederen zijn een weinig tot kalmte ge komen over de expeditie naar Atchin. De gevol gen laten zich gevoelen door ziekte orider de garnizoenen van Batavia en Samarang. Omtrent de plannen voor eene nieuwe expeditie lekt niets uit. Het blokkade-eskader is versterkt door een paar schepen van de gouv. marine, met officieren en zeelieden aan boord. Ook het Metalen Kruis kan thans op Atchin aangekomen zijn. Een paar schepen van de N. I. Stoomvaartmaatschappy zijn onderzocht om dienst te doen als blokkade-sche pen, maar niet goedgekeurd. Men zal nu een paar andere aan eene keuring onderwerpen. De Locomotief meldt, dat een ingezetene van Samarang, geen Nederlander, f 500 heeft uitgeloofd voor de compagnie, het peloton of de sectie, die het eerst onze vlag op Atchin's kraton zal planten. In Deli is alles rustig. Het telegram uit Pinang, alhier ontvangen, dat 10,000 berg-Battaks afkwamen, blijkt uit de lucht te zijn gegrepen. Onze troepen zijn intusschen aangekomen. Ook Singkel is door troepen versterkt. Wij ontvingen een telegram van Padang, houdende dat een aantal hoofden uit de bovenlanden den gouverneur der Westkust waren kornen ver zoeken de adat beter te handhaven. Dit bericht werd stellig door het bestuur van de Westkust tegengesprokenterwijl de goeverneur, alvorens naar de bovenlanden te vertrekken, last gaf geene telegrammen over dat onderwerp aan ons adres over te seinen. Een telegram uit Samarang, van 30 Mei, meldtOp het Solosche land Karang Anom heeft een hadji twee zonen van een Javaan, die de door hun vader gesneden ladjang-bladeren naar huis brachten, aangevallen, terwijl hij ten onrechte be weerde dat die bladeren hem toebehoorden. Een van hen werd door drie houwen met een arit omge bracht, de andere zeer ernstig gewond. De hadji heeft zich uit eigen beweging aan de politie over gegeven.In den nacht van 27 op 28 dezer vond

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1