de kampeerenden uit den slaap riep. Te 12 uur stonden de troepen aan den oever gerangeerd en werd, onder begunstiging van den maneschijn, aanvang gemaakt met het slaan eener brug, die te halftwee gereed was. zonder dat de minste verwarring had plaats gevonden. Ten bewijze dat bij deze oefening de grootst mogelijke stilte was m acht genomen, strekke, dat eenige inwoners van Rhenen, door het prachtige weer uitgelokt om buiten van de natuur te blijven genieten, niets van de werkzaamheden hadden gehoord. Te 3 uren was de brug weer in vakken ontbonden en aan den oever vastgelegd, terwijl kort daarna de man schappen weder in slaap lagen. Aan bezoekers ontbreekt het in het kamp niet. De Minister van Oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt ver zocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerstdaags te houden najaarsoefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. De betrokken miliciens worden tevens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, over eenkomstig de daaromtrent beslaande voorschriften zich na hunne herstelling bij hun corps zullen moeten vervoegen, ten einde alsnog in den wapen handel te woden geoefend gedurende een tijd ge lijk aan dien, welken zij anders in werkelijken dienst doorgebracht zouden hebben. Bij den Minister van Financiën is ontvan gen eene som van f 72.97, door een onbekende, onder letter D (postmerk Leeuwarden van 10 dezer), tot voldoening eener schuld aan 's Rijks schatkist ingezonden. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is, met ingang van 1 Augustus 1873, benoemd, na voorafgaand vergelijkend on derzoek, tot opzichter van den waterstaat der 4de klasse C. Postma. De Minister van Oorlog heeft Donderdag aan verschillende hoofdofficieren van het wapen der artillerie audiëntie verleend. De 2de luit.-kwartierm. C. W. van de Ven van het 4de reg. infanterie is bij het departement van oorlog gedetacheerd om daarbij werkzaam te zijn en in verband daarmede bij den staf der infan terie overgeplaatst. De 1ste luit.-adjudant van het bat. mineurs en sappeurs Jhr. Six is mede aangewezen om de be legeringsoefeningen bij te wonen, die van 21 Juli tot in het laatst van Augustus a. s. bij de ont manteling der vesting Graudentz zullen plaats hebben. Z. M. heeft aan den heer J. Sanders, kape laan bij de R. Katholieke gemeente te Gulem- borg (Gelderland), een pensioen verleend van f 600 'sjaars, ingang 1 Juli 1873. INGEZONDEN. De kiesvereeniging Het algemeen belang heeft voor de verkiezing op aanstaanden Dinsdag (15 dezer) de aftredende leden van den gemeenteraad tot candidaten gesteld. Over hen iets tot aanbe veling te zeggen is niet noodig; zij zijn in hunne woorden en daden aan de kiezers bekend. Dit is evenwel niet het geval met den heer JUTA. Ve len verklaren hem niet te kennen. En toch ver dient hij meer algemeene bekendheid, zoowel wat zijn persoon als wat zijne werkzame belangstelling betreft in sommige nuttige inrichtingen onzer stad. Op jeugdigen leeftijd had hij reeds een loffelijke carrière als officier bij de marine achter zich, toen hij lid werd van de firma eener gunstig bekende handelszaak. Maar binnen deze grenzen beperkte hij zijne werkzaamheid niet. Uitgenoodigd om lid en secretaris te worden van het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart alhier, nam hij deze betrekking aan, en ontwikkelde daarin zooveel energie en beleid, dat zijne medecommissarissen, in het belang der zaak, zich gelukkig achtte hem in hun midden te hebben. Ook de commissie voor de Hulpbank, opgericht door de Maatschappij van Weldadigheid, nam hem in den kring harer leden op, en waardeert in hem een hoogst belangrijken steun. Zoo heeft de heer JUTA getoond niet alleen belang te stellen in het welzijn zijner medebur gers, maar daaraan ook te kunnen en te willen medewerken. Moge hij dus op politiek gebied nog een onbe kende zijn, op maatschappelijk en praetisch gebied heeft hij bewezen iets te zijn en iets te doen. En dit is de hoofdzaak, vooral voor leden van den gemeenteraad. Ook is hij een warm voor stander van het openbaar onderwijs. Aanvankelijk heeft hij dus veel gepresteerd: wij kunnen, met grond, nog veel van hem ver wachten. En daarom raden wij allen kiezers ten dringendste aan, Dinsdag 15 Juli e. k., behalve op de overige candidaten, voor de vacature, ontstaan door het vertrek van Prof. Evers, hunne stem uit te brengen op den heer H. O. JUTA. Eenige kiezers. Eeue beseheidene vraag. Zal er kermis zijn of niet? Deze vraag zal de volgende week beantwoord worden. Mocht het antwoord bevestigend zijn wat staat ons dan te wachten Eene kermis zonder paardenspel, zon der Basch, zonder schouwburgen enz. enz., maar waarschijnlijk wel met eenige schietspelletjes en een leger dikke dames. In éen woordvoor de liefhebbers eene mislukte kermis. En wat zal het gevolg er van zijn? De ondervinding heeft het ons geleerd. Hun, voor wie de tegenwoordige kermis nog een volksfeest is, ontbreekt alsnu de gele genheid om een gedeelte van den avond in de eene of andere tent door te brengen, en men zal nu beginnen, omdat men toch kermis wil hou den met langs de straat te slenterenwaarbij natuurlijk het noodige vocht niet ontbreken mag. Men tracht zijn heil alleen in den drank te zoe ken en de ergerlijkste tooneelen zijn er soms het gevolg van. Ik veroorloof mij daarom een beseheidene vraag te doen. Zoude het, wanneer het de volgende week mocht blijken dat de kermis doorgang kan heb ben, tevens niet beter zijn haar twee of drie weken uit te stellen? Hierdoor toch worden grootere tenten in de gelegenheid gesteld ook Leiden te bezoeken; wordt het kermispubliek daardoor ge wis meer verscheidenheid aangeboden en voor komt men ongetwijfeld meer dierlijkheid. Van afschaffing der kermis zal in de eerste jaren nog wel geen sprake kunnen zijn, doch weri- schelijk ware T, dat zij eens goed gereorganiseerd werd of men moest er iets voor in de plaats stellen dat inderdaad den naam van volksfeest kan dragen. D. GEMENGD NIEUWS. Aangaande het spoorwegongeluk, dat Donderdag in de nabijheid van het Station Laren heeft plaats gehad, vernemen wij nader dat de trein van 11.24 door een fout met het wissel spoor op een verkeerd spoor is gekomen en met een met hout geladen wagen in botsing is ge raakt. De conducteur heeft een been gebroken, twee passagiers hebben kneuzingen bekomen, en de goederen waggons zyn genoegzaam geheel ver brijzeld. Ook van de goederen die zich in de waggons bevonden, is weinig terecht gekomen. Gisternacht heeft in Den Haag we derom een beschonken soldaat van zijn sabel ge bruikt gemaakt om een agent van polietie te wonden. Dat is nu reeds de vijfde maal in één maand dat in de residentie het dragen van wapenen buiten den dienst tot verwonding heeft aanleiding gegeven. In den nacht van 21 op 22 Meijl. trad in de Bagijnestraat in Den Haag een schippers knecht een tapperij binnen, ten einde uit te rusten van de vermoeienissen van een reis van Rotterdam naar Den Haag, die hij toen gemaakt had. Het duurde echter niet lang of hij zonderde zich met eene boven de tapperij wonende publieke vrouw op hare kamer af en viel reeds spoedig in een vasten slaap. Wakker geworden was zijn eerste gedachte aan zijn portemonnaie met geld, die hij in een der zakken van zijn jas, welke hij uitge trokken had, had geborgen. Bij het nazien van zijn geld vermiste hij ongeveer f 8 aan rijksdaal ders en guldens. De publieke vrouw, daarover on derhouden, en haar als schuldig aan de ontvreem ding aansprekende, ontkende iets van zijn geld te weten, terwijl zij later bekende twee rijksdaalders uit de portomonnaie te hebben genomen en die at den tapper beneden haar wonende te hebben tJ bewaring gegeven. Zij stond te dier zake gistere voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuidholland te recht en erkende niet meer dan 5te hebben odJ vreemd. Adv.-Gen. Mr. Terpstra requireerde hj schuldigverklaring aan diefstal bij nacht in een f woond huis en veroordeeling tot gevangenisstraf d 3 maanden tot vijfjaren De verdediger Mr. M* selmans trachtte aan te toonen dat, daar de U kentenis op zich zelve stond, het feit niet genoe.- zaam zou bewezen zijn en concludeerde tr vrijspraak. Het Hof veroordeelde haar tot td jaren gewone gevangenisstraf. Vervolgens stond voor het Hof terecht jongmensch van 20 jaren, die zich den 26 F jl. ten huize van zijn oom en tante in Den H den geheelen dag had bezig gehouden met plakken van doozen. In den namiddag viel t oog op een op de kamer staand schrijfbureau^ hem bijzonder trok omdat het van zijn grootval afkomstig was. Met de uiterlijke beschouwing;, het meubelstuk niet tevreden, werd ook, de sleutel er op stak, het inwendige nagezi: Een afzonderlijk afgesloten kastje daarin werd; opend en nu vertoonde zich aan zijn oog, 1 halve klinkende specie, een pakje effecten, hij er uitnam en tusschen zijn kleederen verb Juist hoorde hij zijn tante aankomen, om te v nemen of hij al met zijne bezigheid gereed r en had nog even den tijd het bureau dichts" maken, maar de effecten bleven in zijn bezit. I volgenden dag, toen de effecten werden t mist. wist hij van niets en vond hij het pleizierig van diefstal te worden verdacht. Ot voorgeven dat hij voor zijn tante naar dokter moest, wist hij weg te komen en kv ook niet terug. De ontvreemde effecten bestori uit 5 aandeelen groote Russische sporen, 2 i deelen Warschau-Weenen en een zilveren me: liek groot fl. 100, die voor 1515 waren geks Inmiddels had de jeugdige dief zich op reis'^ Amsterdam begeven, waar hij een van de eflek voor f 81 verkocht. Vervolgens begaf hij zich or Brussel en toen ontdeed hij zich van de andt stukken, behalve een Warschau-Weenen, dat laV nog in zijn bezit is gevonden. Hij kocht \er\< gens een gouden horloge met ketting voor en belegde zijn toen ontvangen geld in aandeel ten laste der steden Brussel en Parijs, waan mede later acht stuks in zijn bezit werden geve den. In het laatst van Maart werd hij te Brui gearresteerd. Het bleek verder ter terechtzittu dat na aftrek van de waarden, die hij zich toegeëigend, ongeveer f S00 of verteerd oft minste zoek geraakt zijn. Besch. bekende t. mondig het hem ten laste gelegde te hebben H dreven, maar hij deed het voorkomen dat l alleen nieuwsgierigheid was geweest, die h; daartoe had gebracht. Hij was van plan de effect weder in het bureau neder te leggen, maar h daartoe geen gelegenheid kunnen vinden. verklaarde, de nu nog ontbrekende som niet hebben verteerd en kon ook niet opgeven w< het geld was gebleven. Het Hof heeft hem vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een jaar geleden kwam een mei; van 22 jaar, uit den Elzas afkomstig, dat de Commune had deelgenomen, te Philip ville (Algiers) aan, en had voorzichtigheidshi haar naam Schlemmer in dien van Bertha anderd. Duport, een agent van politie, die act het geheim van de ongelukkige was gekontf maakte hiervan gebruik om haar te noodzat zijne beminde te worden en zij durfde daar üi;' tegen inbrengen, uit vrees voor in hechte neming Toen evenwel Duport na verloop1 eenigen tijd uit zijne betrekking ontslagen ns* en nu van de spaarpenningen van zijn nrè verkoos te leven, besloot Bertha zich bij het recht te beklagen. Duport kwam hel te en wreekte zich door haar met zijn revolver kogel door 't hoofd te jagen, zoodat zij ono> dellijk een lijk was. De schuldige is door crimineel gerechtshof van Constantine tot twifi jaar dwangarbeid veroordeeld. Donderdag-avond is te Amsterb een jongen van 14 jaren, die een bad in hel ging nemen, ondanks alle aangewende poging tot redding verdronken. Zijn lijk is een uur'1 opgehaald.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2