Met zekerheid vernemen wij, dat generaal "Van Swieten den löden dezer per Fransche mail naar Oost-Indië zal vertrekken. Gisterochtend, omstreeks tien uren, werd het lijk van een verdienstelijk man, den heer W. Poolman, door eene talrijke schare zijner vrien den, op de begraafplaats Eik en Duinen in Den Haag, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Het leven van W. Poolman is een leven van werkzaamheid en nut geweest. Hoewel zijn werk kring zich bewoog op het gebied van handel en nijverheid, heeft hij zich toch in hooge mate aan het Vaderland en den Staat verdienstelijk gemaakt, als President van de Factorij der Nederlandsche Handelmaatschappijals ontwerper van den aan leg van den eersten spoorweg op Java en oprich ter der Maatschappij, die dat denkbeeld heeft ten uitvoer gebracht; als oprichter der Maatschappij voor den aanmaak van spoorweg-materieel, welke later Maatschappij tot exploitatie der staatsspoor wegen is geworden; en eindelijk als oprichter of voorname mede-oprichter van de Nederlandsch- Indische Stoomvaart-maatschappij Z. K. H. Prins Hendrik heeft f 300 doen toekomen aan de plaatselijke commissie in Den Haag voor de oprichting van een monument te Alkmaar. Aan den heer L. PincoÖs te Rotterdam is door eene commissie, namens ruim 700 inwoners van Rotterdam, voor verreweg het meerendeel kiezers, een rijk met zilver en goud gemonteerd album aangeboden, als een bewijs van waardeering der vele diensten, zoowel als lid van den Gemeen teraad als in zoovele andere betrekkingen ge durende een reeks van jaren aan Rotterdam be wezen. De stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers is gistermorgen van Den Haag vertrokken tot het doen van een binnenlandsche kunstreis. In de Maandag-avond te Amsterdam gehou den vergadering der Commissie van voorbereiding voor de feestviering bij gelegenheid van het 25jarig koningschap van "Willem III in 1874, is het bestuur definitief geconstitueerd. Het bestaat, uit de heeren Schol, Helper Sesbrügger (President van het Am- sterdamsch studentencorps), Verschuer en Van •Beeck Vollenhoven. Aan de heeren Renneveld, Verdonck en Stracké is opgedragen het ontwerpen van een plan voor de feestviering. In de Arnh. Ct. leest men de volgende particuliere correspondentie van Sumatra's Noord en OostkustDe tweeke expeditie zal ons natuur lijk meer kosten dan de eerste. De Atchineezen, die op onze hand waren, zullen nu wel zijn om geslagen, en er waren er zelfs naast de hoofd plaats. Toen de troepen zouden terugkeeren, was er zelfs een doebalang, die ons een versterkte benting tot verblijf aanbood. De Atchineezen ver sterken zich nu flink. Van de schepen kon men ze zien werken aan nieuwe bentings. Aan Pedro- point is een witte vlag geheschen met onleesbaar maleisch schrift,metAtchineesche vlaggen er omheen. Dat moet een uitdaging beteekenen. Intusschen is de Hollandsche vlag op Edi geplant, en wel op herhaaldelijk verzoek van den radja aldaar, die is blijven volharden in zijn trouw en genegen heid jegens ons Gouvernement, ook nadat de be richten van ons échec op Atchin daar waren be kend geworden. Dit feit is van veel beteekenis, want nu eenmaal de vlag van Edi waait, kan de Atchineesche quaestie niet bevredigd worden dan met de geheele onderwerping van dat land. Edi behoort gedecideerd onder Atchin, dat niet rusten zal vóór dat het Edi terug heeft, en dat kunnen wij nu niet meer. Op Deli heeft men voor een oogen- blik een inval der Battaks-Alas en Gajohs gevreesd, als een reactie van het gebeurde op de noordkust. Men sprak van '10,000 man, maar aan het cijfer werd geen geloof geslagen, omdat die lui niet vechten als ze niet bezoldigd worden. Op de meest bedreigde ondernemingen ligt thans reeds bezetting en er is alle grond, dat men het met een half batal jon zal kunnen houden tot de tweede expeditie naar Atchin gaat. Het denkbeeld, door de heeren Groen van Prinsterer c. s., aangegeven om door het stichten eener Badhuis-kapel, in de nabijheid van het Bad huis te Scheveningen, te zorgen ook voor de geestelijke behoeften der tahijke badgasten, die des zortiers van het aangename zeestrand gebruik maken, werd slechts ten deele verwezenlijkt. Wel kwamen voor dit doel reeds belangrijke inschrij vingen in, en werd bereids een plek grond aan gewezen, die door het stedelijk bestuur tegen een geringe retributie is afgestaan, doch de gevraagde inschrijvingen bleven alsnog beneden de som voor den bouw der kapel gevorderd. Evenwel zal toch reeds dezen zomer aan het denkbeeld uitvoering gegeven worden, zijnde door de commissie voors hands de „Villa Riva", aan het strand gelegen, gehuurd, wier ruime suite p. m. 130 personen kan bevatten. Daarin zal iederen Zondag morgen te 11 uren gedurende het badseizoen voor de bad gasten godsdienstoefening worden gehouden in voor hen verstaanbare talen, waarbij niet alleen de te Scheveningen gevestigde predikanten Dermout en Van de Vijver, maar ook leeraars uit andere gemeenten, daarvoor uitgenoodigd, zullen voorgaan. De inwijding der kapel en de eerste godsdienst oefening zal worden gehouden door Ds. Derrnout, Zondag 20 Juli, te 11 uren. HN.) De Commissie in Noord-Brabant, benoemd tot het afnemen der eind-examens aan de leerlin gen der hoogere burgerscholen, is ontbonden, daar de eenige adspirant die zich aangemeld had, zich heeft teruggetrokken. De overige leerlingen der hoogere burgerschoolen in Noord-Brabant hadden zich aangegeven bij de Commissie in Limburg. Woensdag had het 3de Noordelijk Evange lisch Zendingsfeest plaats in het Oranjewoud, nabij Heerenveen. Eene ontelbare menigte, men berekent haar op 15.000 personen, nam er deel aan en schaarde zich om de spreekplaatsen of zat in groe pen verspreid onder het lommer der eiken, luiste rende naar de onderscheiden feestredenaars of zich verlustigende in het gezicht der prachtige omgeving. De verschillende aangeheven gezangen werden be geleid door de muziek van een paar flinke muziek corpsen uit Utrecht en Assen. De openingsrede door Prof. Van Oosterzee had tot grondslag Jesaia 43 6a: „Ik zal zeggen tot het NoordenGeef." Ook de overige feestredenaars, op 3 spreekplaatsen bij afwisseling het woord voerende, werden inet belangstelling aangehoord. De algemeene sluiting had plaats door Ds. Segers, pred. te Leiden en Voorzitter der Hoofdcommissie. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de instructie in zake het failliet der firma Math. Tielens, te Maastricht, thans geëindigd, en zal de arrondisse mentsrechtbank weldra te beslissen hebben of de deelgenooten in gemelde firma crimineel dan wel correctioneel zullen terechtgesteld worden. Van die beslissing zal afhangen, of gemelde heeren al dan niet, onder de vroeger door het Provinciaal ge rechtshof bepaalde borgtochten, voorloopig in vrij heid zullen worden gesteld. Indertijd deelde de Java-Bode mede, dat de Sultan van Atchin een brief had geschreven aan aan den Gouverneur der Straits Settlements waarin hij o. a. verklaarde, dat Atchin geneigd was orn zich aan Groot-Britannië te onderwerpen en derhalve de hulp van dat Koninkrijk inriep. De Straits Times zegt naar aanleiding van dit bericht: „Als dit in eenig opzicht waar is, dan spijt 't ons voor den Sultan van Atchin, en we kunnen hem verzekeren, dat hij zich vastklemt aan een stroohalm, als hij rekent op eenige hulp of ondersteuniug van het tegenwoordige Britsche Gouvernement. We zouden hem ernstig aanraden om zoo spoedig mogelijk met Nederland een ver gelijk te treffen. De Gouverneur van de Straits Settlements is volstrekt niet bij machte hulp te bieden, en de geheele wereld weet, dat de politiek van het Ministerie- Gladstone is: vrede tot eiken prijs." Aan J. Van Somerwil, te Amsterdam, is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar in November 1867, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdags 46 Juli a. s., des voormiddags te elf uren. Namens het Ministerie van Koloniën wor den voor den dienst in Nederlandsch-Indië ge vraagd ongeveer twintig onderwijzers, bij voor keur ongehuwd, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Z. M. heeft aan den met verlof hier telt de teruggekeerden officier-van-gezondheid der. kl. van het leger in Nederlandsch Indié K.Ï Bakker, op het daartoe door hem gedaan ven* met ingang van den 1st en dezer, wegens ca schiktheid tot het gaan hervatten van den kelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebrek een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milil^ dienst rnet toekenning van pensioen. GEMENGD NIEUWS, Om verkeerde gevolgtrekkingen voorkomen deelen we mede, dat de naamt den letterkundigen fabrikant is W. F. van \V„ Dinsdag-voormiddag kreeg de p tie te Delft bericht, dat een der beruchtste kenrollers uit Amsterdam voornemens w&ij dien dag de Delftsche feesten met zijne te woordigheid te vereeren. Na aankomst met spoortrein, begaf hij zich naar 't feestterrein, v schijnlijk om een geschikt plaatsje uit te z-/ waar hij zijn handwerk zou kunnen uitoefe Hij had zich echter nauwelijks aldaar geposV of een agent van politie noodigde hem uit,1 mede te gaan naar 't bureau van politie. De beruchte Beekman uit Heen!- verdacht van zijne huisvrouw te hebben verts! en deswege door het Prov. Gerechtshof vaoi derland veroordeeld, maar door den Hoogenf naar het Hof van Overijsel verwezen, is re^ dien einde naar het Huis van Burgerlijke en Mik verzekering te Zwolle overgebracht. Gisternamiddag is te Maastr o gevankelijk binnengebracht E. Roers, van i ren, verdacht van het toebrengen van zeer gi lijke messteken aan zekeren Van den Berg, eens aldaar woonachtig. Met 82 spoortreinen, die jl. Dim aan het station te Delft stil hielden, zijn 17,500 reizigers aangevoerd en ook even veils trokken. De laatste trein vertrok naar Rolled te 2 u. 22 m. Men mag, bovendien, veilt; nemen, dat met andere reisgelegenheden nogr. '12,000 personen zijn aangekomen, zoodat ongc 30,000 vreemdelingen Dinsdag Delft hebben bezo Het v isschersleven is voorzeker v een van de minst afmattende broodwinningen toch vindt men op Urk een voorbeeld van kr, tigen hoogen ouderdom, zooals in Nederland i- geen tweede aan te wijzen is. De visscherst Romkens, oud 82, Jurrien Kramer, oud 7) Hendrik Kramer, oud 80 jaren, bevaren nogf flink als menig jong zeeheld de zee en trotse de golven. En daarbij is het nog opmerkelijk zij juist met hun drieën op een vaartuig en alzoo de geheele bemanning daarvan uitmat Ieder visschersvaartuig is gewoonlijk met - personen bemand. Bij den landbouwer J. V. te Den Hil zijn een aantal biggen ter wereld gekomen. I1 er van waren welgevormd, rnaar de vierde er bijzonder vreemd uit. Het dier had maar oog, boven op den kop, die bijzonder dik was, f neusgaten, geen onderbek en een zeer dikken b Het kwam levend ter wereld, maar is, omdat vrouw des huizes het zoo akelig vond, gedoo- Te Wageningen had voor een p! dagen des nachts een droevig ongeluk pk Zekere mej. E., ruim 80 jaar oud, geraaklt haar bed in brand. Nog brandende is zij opgesk maar toen hare buren te hulp snelden, was reeds te laat. Zij is bijna onmiddellijk aan dei komen brandwonden overleden. Men verm'1 dat de gordijnen vlam hebben gevat, daar dep frouw gewoon was een nachtlichtje op een tal' voor het bed te plaatsen. Den Schah van Perzië wacht bij z),: thuiskomst de onaangename mededeeling dal 1 Jan. tot l i Juni van dit jaar niet minder 141,84b Perzen in Amerika een nieuw vaderl gezocht hebben. Onlangs is het bewijs geleverd e* in de Vereenigde Staten de menschenhandel niet geheel afgeschaft is. In Gravit Greek (Hak werd een Chineesche vrouw bij opbod verkochtu' eene som van 575 dollars. De Chinees Sis de gelukkige kooper.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2