LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4115. Vrijdag A0. 1873. 11 Juli. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenL Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEKICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zater dag 12 Juli 1873, 's namiddags te éen uur. Onderwerpen.- 1°. Verzoek van A. J. Van Mannekus, om eene stoep te leggen voor zijn huis aan den Singel buiten de voor malige Koepoort. (107) 2°. Idem van M. Van Gelderen, om ontslag als hulponder- wijzer aan de openbare school n°. 2 voor onvermogen- den. (111) 3°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1873, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis (109) 4°. Rekening van de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen, over de eerste drie maanden van 1873. (110) 5°. Adres van de inbrengers en inbrengsters bij de Bank van Leening, houdende bezwaren tegen de opheffing van de inbrengkantoren. 06) 6°. Ontwerp-Reglement voor de Bank van Leening. (108) 7U. Nadere voordracht betrekkelijk de. inschrijving in de geldleening ten behoeve van den aan te leggen spoor weg LeidenWoerden. (112) 8°. Ontwerp- Algemeene Politie-verordening. (100 en 100') LEIDEN, IO «Juli. Door de Provinciale Staten van Zuid-Holland is heden benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten, hij tweede stemming, Jhr. Mr. H. A. G. De la Bassecour Caan, met 36 van de 69 stemmen, ter wijl op Mr. P. C. A. M. Van Weel 27 stem men waren uitgebracht. De heer Caan heeft de benoeming aanvaard. Hedenmorgen had alhier de jaarlijksche open bare les plaats op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs '1ste klasse, voor meisjes, hoofd onderwijzeres mej. A. J. W. Renssen. Behalve de burgemeester en de wethouders, waren eenige leden der schoolcommissie en vele belangstellenden daarbij tegenwoordig. Na afloop der les werden aan de volgende leerlingen prijzen toegekend late klasse. M. Pleyte, C. De Neve, O. Zuurdeeg. PJ 2de klasse. M. Van Diskoeck, F. Koopmans van Boekeren, SbbW. De Neve, A. Stoffels, D. Blanken, C. Brutel de la Rivière, J. Krautz, N. Van Hettinga Tromp, E. Knappert, E. Vos, M. Reimeringer, R. Vos, S. Van Loghem, E. Plemp, W. Kraal, E. Van Laathoven. 3de klasse. M. Kuenen, M. Grocnevelt, F. De Neve, S. Van Hartrop, M. Kist, C. Roelants, M. Simon Thomas, J. Grccve, C. Wilkelmy Damste', M. Rogge, M. Van Raalte, M. Blok, J. Krantz, J. Knappert, C. De Vogel, A. Van Kaathoven, P. Maas Gecsteranus. i 4de klasse. V. De Fremery, J. Van Rhijn, M. Du Ricu, G. SijthofF, C. Kuenen, C. Proot, W. Boonackcr, C. Rijke, E. Sepp, S. Prins, C. Van Bleiswijk Ris, H. Walther. 5de klasse. A. Meyboom, A. Cohen Stuart, A. Kist, M. Vonder Upwich, M. De Loos, M. Grasstek, S. Hesse, C. Pijn ippel, G. Van Hettinga Tromp, M. Maas Geesteranus, J. Van Kiel, J. De Brnyn Kops, C. Canter Alta, M. Blanken, J. Simon Thomas, J. Prins, A. Engelhart, M. Zirkzee, C. Veefkind, E. Roelants, J. Kraal, F. Bos. 6de klasse. L. Vcrvooren, G. Vos, G. Gondsmit, C. Eigeman, H. Blanken, L. Hopman, L. De Neve, L. Brutel de la Rivière, A. Rahé, E. Felix, J. Van Beeten, E. Trik, E. Van Dijk, A. Engelhart, J. Desertine, W. Stcigerwalt, F. Vrueeink, A. Maa3 Geesterauns, B. Van Loghem. 7de klasse. J. Van Hettiuga Tromp, J. Heynsius, J. Du Kieu M. Boogaard, M. Arensma, M. Rollandet, M. Ter Laag, M Hoogendijk, M. Rahe', M. Van Iterson, C. Helfrich, W. Scheffcr, L. Schcepes, H. De Vogel, C. Van Iterson. Sste klasse. J. Kist, Q. Barnaart, J. Wilhelmy Damste', E. Rogge, A. Rmkes, C. De Brnyn Kops, C. Slothouwer, W. Homan, E. Ten Cate, H. De Geus, A. Sepp, W. Van Iterson, A. De Clercq, C. Greeve, E. Van Loghem, H. Steigerwalt, M. i Pijnappel, A. Jansma van der Ploeg, W. Swemer. 9de klasse. A. Du Rieu, C. Van der Velden Erdbrink, vv. Brntel de la Rivière, J. Licfrinck. S. Rijke, J. Krieger, J- Bos, H. Van Heukelom, J. Cohen Stnart, J. De Ilaes. 10de klasse. B. Van Beeton, D. Andreae. en 15 dezer worden de miliciens van j de lichting 1S72, thans nog bij het 4de regiment j infanterie onder de wapenen, met groot verlof huiswaarts gezonden. De miliciens van de lichting 1873 en een groot gedeelte der onderofficieren en Korporaals, door gebrek aan lokaliteit te Gouda,Delft en Haarlem gedetacheerd, zullen op 15 dezer tot hunne bataljons alhier in garnizoen terugkeeren. De officier van gezondheid der 3de klasse J. M. W. Van Dusseldorp, van het depot van het 6de reg. infanterie te Gorcum in garnizoen, is bij het 2de bat. van het 4de reg. inf. alhier in bezetting overgeplaatst. De 2de luit.-kwartierm. J. W. Altink, van het 3de bat. alhier in garnizoen, is bij het 4de bat. 4de reg. inf. te Haarlem overgeplaatst. De Arnh. Ct. ontleent aan een particulieren blief uit Sumatra het volgende: Het is nu ge bleken, dat de generaal Kohier niet is gesneuveld bij de bestorming der Missigit, ook niet onder of met de hand aan het vaandel, gelijk door som migen poëtisch werd voorgesteld, maar bij ge legenheid, nadat de Missigit reeds in ons bezit was en de vijand er uitgejaagd, dat hij eene ver kenning aan den open kant van het achterdeel van het gebouw deed. Toen schijnt een schot met een poemaras op hem door den vijand gemunt te zijn, die door den linkerarm heen het hart wondde en onmiddellijk den dood veroorzaakte. Hij heeft alleen gezegd: „o Godik ben gewond," waarop zijn adjudant Marinkelle, naar zijn arm ziende, nog zeide: „Stel u gerust, generaal, het is slechts een schampschot," maar meteen viel hij dood neder. Gisteren is in een vergadering der centrale commissie voor het Thorbecke-monument beslo ten de vervaardiging van het monument op te dragen aan onzen gunstig bekenden landgenoot Ferdinand Leenhof, thans te Parijs woonachtig. De heer Leenhof had bij de Commissie een model ingediend, dat in alle opzichten de goedkeuring wegdroeg. Dinsdag-middag is Z. K. H. de Prins van Oranje te Nieuwediep aangekomen, ten einde het onlangs aangekomen stoomschip Prins van Oranje en het op vertrek gereed liggende stoomschip Con rad te bezichtigen. Karei van Egmond, Hertog van Gelre, Grave van Zutfen, enz. enz., heeft gisteren te Delft open hof gehouden. Te 3 uren werd hij door de edel lieden en krijgslieden van rang, die hem den vo- rigen dag bij zijn intocht vergezeld hadden, op het feestterrein ontvangen. Door eene breede rij van edelen, die hun ontbloote zwaarden voor hem neerbogen, begaf hij zich naar de receptiezaal, waar hij op een troon plaats narn, waaromheen zich zijne pages schaarden. Achtereenvolgens wer den nu de edelen en krijgshelden binnengeleid en den Hertog voorgesteld, die voor menigeen een woord ten beste had. De herauten kondigden wel dra met luider stem aan, dat nu ook de poorters en de poorteresseu zouden worden binnengelaten, zoodat, de costumes uit de vijftiende eeuw spoedig onder de menigte hedendaagsche zwarte rokken en nieuwmodische dameskleederen waren verplet terd. Het eerst werden Burgemeester en Wet houders tot den Hertog toegelaten, vervolgens een groot aantal militaire en civiele autoriteiten, en eindelijk ieder die het wagen dorst, den grooten krijgsman onder de oogen te zien. Nadat de receptie geruimen tijd had geduurd en de gansche zaal met bezoekers overvuld was, geboden de herauten uit naam van den Hertog stilte, en richtte de Hertog met luider stemme het. woord tot de menigte. Hij betuigde zijn dank voor de wijze, waarop hij in de veste was ont vangen en dat zoovelen waren opgekomen om hem in al zijne „heerlijckheit" te komen zien en be groeten. Hij verklaarde daarna dat de receptie gesloten was. Des avonds werd de feestdag besloten met een schitterenden vauxhall en een bal op het feest terrein, en eene soirée musicale in de studenten sociëteit. Aan den heer Van Eeden is door de Ned. maatsch. ter bevordering van Nijverheid een jaar lijksche toelage van f 500 toegewezen voor zijn be moeiingen als directeur van het Koloniaal Museum, en aan den heer Fock te Utrecht de tweede gou den medaille voor zijn handleiding tot de zijde cultuur in Nederland, terwijl Z. K. H. Prins Hen drik is benoemd tot buitengewoon eerelid dier Maatschappij. Ds. A. H. De Hartog, pred. bij de Herv. gemeente te Botterdam, heeft voor de beroeping naar Utrecht bedankt. Op de Dinsdag door de Pomologische Ver- eeniging te Boskoop gehouden tentoonstelling van aardbeziën waren p. m. 100 soorten vertegen woordigd. Voor de uitgebreidste en schoonste verza meling is de eerste prijs toegekend aan den heer C. G. Overeyndersvoor eene verzameling nieuwere soorten aan den heer K. Van Nes Pz., en voor nog niet in den handel zijnde soorten aan den heer J. Van Veen Cz., terwijl nog aan de heeren H. en C. B. Van Nes is toegekend f 5, geschon ken door den heer B. R. De Breuk, van Nieuwe diep, begunstiger der Vereeniging, voor eene col lectie nieuwe, uit zaad gewonnen soorten. Het lokaal was smaakvol versierd met bloemen en planten, waaronder eene colectie varens voor den kouden grond, ingezonden door den heer J. W. Ottolander, bijzonder de aandacht trok. De opbrengst der aardbeziën is zoo groot, dat Maan dag door de aardbeziën-compagnie zijn vervoerd ongeveeer 60,000 potten naar de verschillende steden, die door haar van dit artikel voorzien worden. Door B. en Ws. van Rotterdam is tot adjunct-directeur der gemeentewerken benoemd de heer Gerard bcholten, gemeentebouwmeester aan den Helder. De heer J. Ramperti te Amsterdam, oud consul-generaal der Nederlanden in het voormalig- Liombardisch-Venetaansch Koninkrijk, is door Koning Victor Emmanuel benoemd tot ridder der Kroonorde van Italië. Voor procureur te Roermond zijn op de lijst gesteldeerste candidaat Mr. Louis Geradts tweede candidaat Mr. J. Janssen. Voor rechter- plaatsvervanger komen op de lijst van aanbeve ling voor: 1. Mr. O. Beerenbroeck2. Mr. Ferd. Verschuere; 3. Mr. J. Janssen. Volgens telegrafische berichten, gisteren bij het Departement van Koloniën ontvangen, was het stoomschip Prins Hendrikdat de troepen, pas sagiers, specie, mails enz. van het gestrande stoom schip Tromp had overgenomen, den 8sten dezer te Aden aangekomen, en bevonden zich passagiers en troepen zeer welvarend. Het stoomschip Java is gisteren weder van Aden vertrokken naar Batavia. Z. M. heeft aan J. F. H. Lommen, tijdelijk te Antwerpen verblijf houdende, vergund het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Leeuw en de Zon, hem door den Schah van Perzie geschonken. De Staats-commissie voor de geneeskundige examens heeft in hare zitting van gisteren tot arts bevorderd den heer J. Van Geuns.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1