1 eene som van 61,548,482.58 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 24,619,393.025 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat hij de wet van 21 Mei 1873, tot nadere wijziging der wet van 9 Mei 1846 Stbln°. 24) betreffende de bur gerlijke pensioenen, met wijziging tevens van an dere daarmede verbandhoudende wetsbepalingen, in overeenstemming heeft gebracht met de nieuwe bepalingen van den artt. 30 en 31 der wet op de burgerlijke pensioenen en wel in dier voege, dat te rekenen van 1 Juli 1873 de artt. 63 en 64 der wet van 28 Augustus 1851 en de artt. 37 en 38 der wet van 24 Juni 1854, gelezen moeten worden zooals zij in de wet van 21 Mei 1873 voorkomen. Bij Zr. Ms. besluit van 25 Juni jl. is be paald, dat, aanvang nemende 1 Juli aanstaande, de bevelhebbers in de militaire afdeelingen, de chefs der staven bij de divisiën inf., de linie en stel- ling-command., mitsgaders de intend, bij de divi siën infanterie, voor schadeloosstelling wegens bu reau-kosten zullen genietenbevelhebber in eene militaire afdeeling ƒ300chef van den staf toegevoegd aan den commandant eener divisie infanterie ƒ400; commandant eener linie of stelling ƒ300; intendant, belast met den administratieven dienst bij eene divisie infanterielevens intendant in eene militaire afdeeling, 700 per jaar. Volgens bij het Dep. van Marine ontvangen telegrammen, zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen Banda en Amboina, onder bevel van de luitenants ter zee der 1ste klasse C. F. T. Van Woelderen en jhr. A. F. Meijer, den 7den dezer te Malta binnengekomen, en zouden na kolen ingenomen te hebben, de reis naar Oost-Indië verder voort zetten. Aan boord dier bodems was alles wel. Met ingang van den 15den dezer zijn be noemd tot Rijkstelegraaf-kantoorhouder, respectie velijk te Gemert en te Venray, J. R. Buissink en A. L. E. Sassen, beiden thans brievengaarder aldaar. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Mei. Aan het Mail-overzicht van de Java-Bode ontleenen wij het volgende: In den avond van den 21 sten Mei werd ons uit Padang geseind, dat ruim honderd inlandsche hoofden uit de Bo venlanden aldaar waren aangekomen, om den Gouverneur ter Westkust te verzoeken de hadat te eerbiedigen, daar zij anders voor de gevolgen niet konden instaan. De jongste benoemingen van inlandsche hoofden moeten in de Bovenlanden redenen hebben gegeven tot ontevredenheid, en het is waarschijnlijk dat dit de aanleiding tot de overigens vredelievende demonstratie is ge weest. In Djocja schijnen de inlanders steeds reden tot ontevredenheid te hebben. Gisteravond ont vingen wij een telegraphisch bericht dat weder tweehonderd inlanders van de onderneming Ke- daton-Pleret naar de hoofdplaats zijn gelrokken, om zich bij den Ryksbestierder over de hande lingen van een demang te beklagen. Singkel wordt versterkt door troepen uit de Bovenlanden en artillerie van Padang. De zaak van den ass.-res. te Piiaman, in wiens kas zooals men zich herinneren zal een tekort van 62,000 is ontdekt, wordt gerechtelijk onderzocht. De geheimzinnigheid welke nog steeds de roofpartij te Salatiga, waarbij aan mevrouw de weduwe Hoff aldaar de belangrijke som van plus minus 150,000 werd ontstolen, omgeeft, zal wellicht verdwijnen door de mededeelingen van een Europeaan, die 5000 bedongen heeft voor het aanwijzen der roovers. Gisteren keerde alhier van Atchin terug de heer Nieuwenhuizen, Regeerings-commissaris voor de Atchinsche aangelegenheden. De Commissie welke een enquête moet in stellen naar de leiding der expeditie tegen Atchin, heeft reeds zitting gehouden. De Locomotief deelt mede: Een Belg die de expeditie naar Atchin 'nedemaakte, werd hevig j geblesseerd; de linkerhand werd hem afgekapt, van de rechter vier vingers afgeslagen, dan nog werd hem een zeer diepe wond op het hoofd en een andere aan de rug^egraat toegebracht, en toen eerst stortte hij rnet een „Leve het Vaderland!" neder. Hij is echter als een wonder aan den dood ontsnapt; hij is tegenwoordig te Batavia en her stellende. De naam van dien brave is Van Over- meieren. De Europeesche sergeant der artillerie C. Beer van Willem I heeft zich voor Atchin bij het in brand steken der messigit onderscheidenhij ont ving van Generaal Kohier 70, van kol. Van Daa- len 30, en zal verder met een eervolle vermel ding worden beloond. De Indiër meldt: Wij vernemen betref fende de blokkade, dat o. a. eene brik onder Engelsche vlag, die bij onderzoek bleek geschut lusschen peper te hebben geborgen, voor de hoofdplaats van Atchin bestemd, naar Pinang is op gebracht. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof aan den control, der 1ste kl. bij het bin- nenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. Van Nieuwkuijk; aan den ambt. op wachtg. L. Van den Bor. Ontslagen: de klerken bij het Depart, van Fin. J. J. Bloem en P. Schrijn. Tijdelijk benoemd: Tot hoofd-inspect. van financiën, J. P. Sprenger van Eijk. Benoemd: Tot res. van Ternate, Mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek; tot ass.-res. van Bui tenzorg, Jhr. H. W. T. Hora Siccama; tot hoofd- onderw. aan de openb. tweede lagere school te Soerakarta, W. d'Ancona; aan de openb. eerste lagere school te Djokdjokarta, J. G. Kikkers; lot eersten hulponderw. aan de openb. eerste lagere school te Soerakarta, J. J. Looijé. Tot schout voor de politie te Weltevreden (Batavia), G. N. A. Rochell; te Samarang, J. B. Oosterweeghel. Departement van Oorlog. Bevorderd: tot lsten luit. bij het wapen der art., D. Twiss. Departement der Marine. Ontslagen: met behoud van recht op pens., de ambt. op wachtg. G. A. A. W. Muller. Benoemd: bij het loodswezen te Soerabaya, tot opperloods G. J. Borter. GEMENWD NIEUWS. Bij gelegenheid der maskerade en de feesten te Delft hebben gisteren 87 treinen, tus- schen deze plaats en Den Haag geloopen, te zamen vervoerd hebbende 10.000 personen. Hedenmorgen te acht uren heeft te Voorschoten de vrouw van een wagenmaker zich door ophanging van het leven beroofd. De hoofdonderwijzer J., te A (Fries land), is naar men verneemt, wegens misbruik van sterken drank, voor een maand in zijn ambt geschorst. Gisternacht is te Rotterdam uit de Westerhaven op stroom gehaald, en op de hoogte van Kalendrecht in 3>/2 vaam water ten anker gekomen en aldaar vertuid, het N.Duilsch schip Clarakapt. J. Flemming, bestemd naar New- York en geladen met stukgoederen. Omstreeks 3 uur des morgens is het schip, na met het tij rondgezwaaid te zijn, lek geworden en in korten tijd gezonken. Omtrent de oorzaak van dit onge val is men vooralsnog in het onzekere. Een verschrikkelijk voorval heeft Zondag-avond na afloop van Mijers paardenspel te Wolvega, tusschen dit dorp en Blesse, plaats gehad. Een boerenknecht uit Steenwijkerwold, die den circus bezocht had, naar huis terugkeerende, ont ving een doodelijken steek in den onderbuik van een persoon uit Steenwijk, die beschonken midden op den weg lag en door eerstgenoemde uit bestwil ter zijde werd gelegd. De vermoedelijke dader zou gistermiddag met den verslagene geconfron teerd worden. De vogel, dieteütrecht zijn nest heeft gemaakt op den kop van een ragebol op de bin nenplaats van hel gemeentehuis, heeft 11. Vrijdag 8 jongen uitgebroeid, welke met veel zorg worden verpleegd. Het aardbeziënvervoer is te Bever wj, in vollen gang; de opbrengst is groofer dan ooi fa\ terwijl bij den geringen aanvoer van kersen de ie koopers flinke prijzen maken. De verzending w aardbeziën, per stoomboot en schuit, werd alle? foev op Vrijdag 11. geschat op 4 a 5000 gulden. Te Rotterdam is Maandag in een hui: 1 in de Warmoezierstraat een kind van vijfje in een waschkuip gevallen en gestikt. Aan de gevolgen van het eten de zjk vergiftigde spijs, in het huisgezin van M. te Ski tee wijk, is nu ook de huismoeder overleden, na enh va; dagen hevige smarten te hebben geleden. scj Onder Dalen en omstreken hebben:. Yc te veldstaande vruchten bij het on weder op 1 Zondag veel door den hagelslag, geleden. Op. v0' Hooge Haar onder Dalen is de bliksem geslagc Pa' een boerenwoning door den schoorsteen; de *e den schoorsteenmantel staande scholels en bon! vei de klok aan den wand werden beschadigd; z\j kinderen, die zich in den woning bevonden, aa raakten in bedwelmden toestand. Daar de ou4 v0 voor een oogenblik de woning hadden verlak hebben de buren, door ze in de buitenluchl ar brengen, de kinderen weder bijgemaaktze h» en den anders geen letsel bekomen. Zondag-middag was het on weder Breda vergezeld van een hevigen windhoos, wü door in het Valkenberg twee van de zwaarste boon; ge werden omvergeworpen. st Te Brussel iseen dagblad verschen onder den titel Het Vrije Noorden, Dagblad r: Zuid- en Noord-Neder land. Voor dit blad l staat geen België meer. Volgens het prograrc is het doel van het orgaan het Neerlandicismu prediken tegen het franskiljounismus, feodalisc 8' en militarismus r Uit Gouda wordt gemeld, datti S kindje 't welk bij de botsing van twee trtóa j op Zaterdagmiddag onder een trein geratte, niettegenstaande spoedig aangebrachte get** j kundige hulp, dienzelfden dag overleden is. Twintig mijlen bezuiden Casablano is eene flesch gevonden, waarin een stuk papr c was, waarop in het Hollandsch geschreven stoni v „Kaap St. Vincent 4 Mei. Hel schip Caret Pelf is vol water en zinkende. Geen hoop op reddit c De booten weggeslagen. Wij zinken weg. Vaarwel Te Goes is aan eene der hooge rami van het stadhuis eene eerste proefneming gedai met den reddingzak, zijnde een zak van zeildoé lang 25 meters en een omvang hebbende voc 1 a 2 menschen. Hij dient orn bij brand de bo\t bewoners van het huis, voor wien de reddio; binnendoor is afgesneden, zonder levensgevn door te laten glijden en ook zaken van waaru naar beneden te krijgen. De zak wordt op zet eenvoudige wijze aan het raam der kamer, wai zich in gevaar verkeerende personen bevindet vastgemaakt. De personen gaan er in staand houding één voor één of een kind bij zich in e glijden zonder het minste gevaar naar benede: waar het andere eind van den zak wordt vaslg: houden en de personen opgevangen worden, ft proef is uitstekend geslaagd. BUITENLAN D. Groot-Britannië. Lord Hartington heeft aan de centrale school commissie van Ierland aanbevolen eene nieuw: verordening te maken, waarbij bepaald woidt dü plaatselijke schoolopzieners die betrekking ni* kunnen verliezen tengevolge eener kerkelijke c# suur. De kapitein van de Murillodie met schip de Norlhfleet heeft in den grond gevaren, is veroordeeld tot betaling eener boete van 200001' reis, op grond dat hij op zijn laatsten tocht van Londen de Taag was binnengeloopen en onmiddd- lijk onder een gezocht voorwendsel weder vertrokken, alhoewel hij te Lissabon moet losseo- Duitschland. Laatstleden Vrijdag is te Straatsburg, per extra trein uit Parijs, een bedrag van 60 millioen in gouden en zilveren specie en wissels aangebracht ter afrekening op de Fransche oorlogscontribuüe Een gelijk montant is te Keulen aangebracht.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2