LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4114. Donderdag A0. 1873. 10 Juli. Een waarschuwing. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. UFranco per pnstn 1 -40- Bfzonderlijkc Nommers n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTE JITIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer 0.17|. Groolere letters naar plaatsruimte. Elk jaargetij heeft z'yne eigenaardige vermaken en genietingen, maar juist ten gevolge daarvan niet minder zijne rampen. Eischt het ijsvermaak des winters zijne offers, in den zomer hebben baden en zwemmen menigeen de gezondheid, ja zelfs het leven doen verliezen. Nauwelijks was het badseizoen te Scheveningen aangevangen of men had er een ramp te betreu ren, die ditmaal een bijzonder diepen indruk maakte, ook fèlders in den landehet gold den dood van een Iverdienstelijk man, wiens eervol afgelegde loopbaan en daardoor verworven hooge rang zyn verlies zoo treffend deden zijn. Velen echter ondergaan jaarlijks hetzelfde lot, zonder dat men er meer van verneemt dan het geen een oppervlakkig gelezen dagbladbericht, on derbinnenland of gemengd nieuws verscholen, er ons van mededeelt; meerderen nog halen zich door een onberaden gebruik van bad- of zwem- gelegenheid een hardnekkige, dikwijls ongenees lijke ongesteldheid op den hals, niet zelden ter wijl zij juist in het verkoelende water baat zoch ten voor een geschokte gezondheidvan de treu rige gevolgen dezer onvoorzichtigheid evenwel komt het publiek gewoonlijk niets ter ooren. Een verdienstelijk werk mag het daarom van den.Scheveningschen baddokter heeten, dat hij in een korte brochure lot bad- en zwemlief hebbers eene waarschuwing heeft gericht naar aanleiding van het c droevig ongeval op den 22slen Juni 11. Het spreekt van zelf dat het werkje meer uitsluitend met het oog op de bezoekers der badplaats, vooral van uit de residentie, is geschreven, maar dat neemt niet weg dat het genoeg algemeene waarheden bevat om ook voor anderen van nut te zijn, die zich tot baden of zwemmen in binnenwateren be palen. Hij, die zich te water begeeft met het doel om genot te hebben van de plotselinge verkoeling ten gevolge van het groot verschil in temperatuur daarvan met den dampkring, dat somtijds tot 20 graden Fahrenheit kan bedragen, stelt zich juist bloot aan bet grootste gevaar. Door de op de opper vlakte van het lichaam plotseling werkende koude wordt het verhitte bloed met hevig geweld naar Jj binnen gedreven, vooral naar de hersenen, en niet zelden bezwijken dan de daar gelegen bloed vaten voor den al te sterken aandrang, hetgeen een bloeduitstorting en daarop een zoogenaamde beroerte ten gevolge heeft, vooral wanneer de ade- cl ren uit hoofde van den leeftijd haar elasticiteit ;:l hebben verloren. Hoe grooter de warmte van den dampkring en die van het bloed is, hoe meer gevaar men dus zal loopendaarom ook wachte men zich zorgvuldig, zich na sterke lichaamsbe- weging te water begeven, iets waartoe juist zoo veel aanleiding bestaat, dewijl vooral de bewoners eener stad gewoonlijk een tamelijk grooten af- stand moeten afleggen alvorens een geschikte zwemplaats te bereiken. Beter zal men doen met na "afloop van het bad een fiksche lichaamsbe- jj "weging te nemen ten einde de nadeelige gevolgen van«l mogelijk al te groote verkoeling tegen te gaan. fl 1 Vanwaar ontstaat het belangrijke verschil in - temperatuur tusschen het water en den dampkring? Doordien de vloeistof de warmte minder snel aan- 11 neemt dan de atmospheer. Daarentegen blijft het water de eens aangenomen warmte langer in zich ,;j behouden, en nu zal men lichtelijk begrijpen dat *j het,'daarom raadzaam is des morgens of des avonds, J ^n 1 niet op het midden van den dag te gaan zwemmen. Onvoorzichtig is het te achten, bij feilen zonne schijn te baden immers door alleen de voelen en een gedeelte der beenen in het water te plaatsen, drijft men het bloed naar hoven, en wanneer zich daarbij de verzengende stralen eener Juli- of Augustuszon op het hoofd vereenigen, behoeft men slechts weinig vatbaarheid voor een beroerte te hebben om er door te worden overvallen. Meer bepaald met het oog op badgasten, die volgens doctoraal voorschrift de baden gebruiken, wijst de schrijver der bedoelde brochure er op, dat sommige geneesheeren het aanwenden van baden verordenen bij ongesteldheden die er slechts door kunnen verergeren, b. v. bij bloedarmoede. De zieke, ter wiens genezing alle middelen der kunst zijn uitgeput, keert, wanneer hij als laatste toevlucht naar een badplaats wordt gezonden, zelden van daar terug. Onheilen gelijk den eerst sedert kort uit Indië terugkeerenden generaal heeft getroffen, zijn veelal geschikt om menigeen af te schrikken. Dat zou te bejammeren zijn. Het water, daartoe op verstan dige wijze dienstbaar gemaakt, kan slechts heil zaam werken op het lichaam. Moge daarom het treurige voorval van den 22sten Juni ons niet aansporen tot onthouding van, maar wel tot ver dubbelde voorzichtigneid bij het baden. LEIDEN, O Juli. Naar men verneemt, is voor de spoorlijn WoerdenLeiden voor nagenoeg twee rnillioen ingeschreven. Men vreest, dat de concessionarissen voor het benoodigde derde rnillioen zich lot het buitenland zullen moeten wenden. Uit het verslag betrekkelijk den staat der provincie Zuid-Holland in 1872 blijkt, dat de be volking op 31 Dec. jl. bedroeg 710,753 inwoners als: 341,694 mann. en 369,059 vrouw, geslacht, zijnde vermeerderd sedert 31 Dec. 1871 met 10,431 inwoners (575 mann. en 4680 vrouw, geslacht.) De Gemeenteraad van Alphen heeft in zijne Maandag gehouden zitting in beginsel besloten om deel te nemen in de inschrijving voor den spoor weg LeidenWoerden. Op voorstel van een der leden zijn B. en W. uitgenoodigd om nader een voorstel aan den Raad te doen omtrent het bedrag dier inschrijving en de daaraan te verbinden voor waarden. Alle middelen van vervoer brachten gisteren duizenden naar Delft, om er getuigen te wezen van de groote maskerade ter viering van hel vijfen twintigjarig bestaan van het Delftsche studenten corps. Terwijl eene onafzienbare menschenmassa zich langs de straten en grachten verdrong, organi seerde zich de stoet op het fees!terrein en in de daaraan grenzende laan, en slelde zich te vijf uren in beweging. Onder de costumes muntte uit dat van hem die Karei van Egmond voorstelde, een costuum zoo prachtig dat het moeite kost zich voor te stellen, dat het in de werkelijkheid vier eeuwen geleden prachtiger kan zijn geweest. Deze maskerade heeft zich bijzonder onderscheiden niet slechts door historische getrouwheid, maar ook door zeldzame kostbaarheid van kleederdracht, wapenrusting, harnachementen en andere toestellen. Hadden de voorbereidende maatregelen veel moeite en inspanning gekost, het deelnemen aan den op tocht zelf bleek vermoeiend genoeg te zijn. De meeste jongelieden die aan de maskerade deel namen, waren in de meerendeels benauwende wapenrusting te 3 uren gekleed. Toch kon de stoet zich eerst te 5 uren in beweging stellen, en moest zooveel straten en grachten doorloopen, dat hij eerst te halfnegen op het feestterrein terugkeerde, om zich te ruim 10 uren onder fak kellichten, opnieuw in beweging te stellen. Op het feestterrein zelf verdrong zich een belangstel lend publiek. Daarbuiten was een algemeene illu minatie ontstoken, en wemelde het allerwege van wandelaars en rijtuigen. Het station van den spoorweg was ten laatste aanhoudend belegerd door bezoekers die de slad verlaten wilden om huiswaarts te keeren. Moeite kostte het zeker om plaats in een der treinen te hekomenmaar de maatregelen waren zoo doeltreffend genomen, en er was ook aanhoudend zooveel materieel in be weging, dat alles, de omstandigheden in aanmer king genomen, in de beste orde afliep. De drie personen, die zooals wij gisteren meld den te water geraakten, waren man, vrouw en kind, die in een wagentje zaten. Hel paard reed tegen een paal aan, en verder de gracht in. Gelukkig voeren er schuiten heen en weer, zoodat menschen, paard en rijtuig weldra op het droge gebracht werden. Aanstaanden Donderdag wordt door den Minister van Koloniën ter eere van den naar In dië vertrekkenden generaal Van Swielen een af scheidsdiner gegeven, Men verzekert dat ook Z. K. H. de Prins van Oranje dat diner mei zijn te genwoordigheid zal vereeren. Het kamp bij Milligen wordt betrokken op 12 Augustus a. s. en opgebroken op 10 Septem ber daaraanvolgende; alle kampeerende troepen staan onder het opperbevel van den generaal- majoor Van der Schrieck, commandant der 1ste divisie infanterie. De bataljons, voor het kamp bestemd, zullèn op de grootst mogelijke sterkte worden gebracht door daarbij te detacheeren de miliciens der lichtingen van 1869 en 1870, inge deeld hij de depots der kampeerende regimenten. Adv.-gen. Mr. Smit heeft in de gisteren ge houden zitting van den Hoogen Raad tot verwer ping geconcludeerd in de zaak van J. Willems tegen een arrest van het Hof in Zeeland, waarbij moedwilligen manslag is veroordeeld tot 5 jaren deze wegens tuchthuisstraf. Den 22sten dezer zal de Ilooge Baad uitspraakt doen. Uit het onlangs medegedeeld drietal is gis teren tot predikant hij de Nederduilsch-Hervormde gemeente te Rotterdam beroepen Ds. S. S. de Koe, predikant te Buitenpost. Maandag is het natuurkundig staatsexamen te Utrecht met goed gevolg afgelegd door een candidaat, den militairen student M. Gharlouis. De heer A. A. G. Van Iterson, lid der plaatselyke Commissie voor het middelbaar onder wijs te Gouda, heeft aan den Gemeenteraad een verzoek ingediend, lot oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes. In de Noordslar komt een uiltreksel uit een particulieren brief voor, waarin de verdachten van den moord van mevrouw Van der Kouwen een hoofdrol spelen. De schrijver acht het niet onwaarschijnlijk dat de verdachten uit gebrek aan wettelijk bewijs nog weer zullen worden losge laten, hoewel ieder van hun schuld overtuigd is en een jury hen zeker zou veroordeelen. De Jong is nog altijd even lastig, en de schrijver vindt het vreemd dat de bijzit van De Jong niet gear resteerd is. Aangaande den moord aan de Geestbrug schrijft hij, dat de kantonrechter te Voorburg veel moeite heeft gedaan om den dader op te sporen, maar te vergeefs. De Nederlandsche Bank had op 7 Juli bij een muntmateriaal van f 103,975,050.816 voor

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1