Een vraag. Bij den reeds Zaterdag medegedeelden brand aan de Schiekade te Rotterdam, was de Burge meester spoedig op het terrein aanwezig en heb ben inzonderheid de manschappen van den mo nitor de Tijger onder leiding hunner officieren aan de Brandweer ijverig hulp verleend. Een spuitgast is op een dak aan het hoofd en later een ander aan de hand licht gewonddoch overi gens schijnt niemand eenig letsel te hebben be komen. Het Handelsblad spreekt het bericht tegen, dat een partij van 1400 KG. lithofracteur met de mailboot Conrad zal worden verzonden. Van zoo danige verzending is niets bij de directie bekend. Z. M. de Koning-Groothertog heeft den heer J. H. Egenberger, den ontwerper van het stand beeld van Heiligerlee, benoemd tot ridder van de orde van de Eikenkroon. Aan de Utrechtsche Hoogeschool werd Za terdag bevorderd, tot doctor in de wis- en na tuurkunde de heer J. L. Her tan, geb. te Roer mond, na verdediging van een academisch proef schrift: „over Amidomierenzuur;" en tot doctor in de geneeskunde de heer A. Sleeswijk, arts, geb. te Amsterdam, na verdediging van een academisch proefschrift: „over de gebeurtenissen gedurende de baring." Aan de Groningsche Hoogeschool zijn Zaterdag bevorderd tot doctor in de beide rechten de heeren E. H. Engelkens van Wildervank, en L. M. Wittgen- steiner van Ootmarsum, beiden na verdediging van stellingen. Men verneemt, dat door de directie van den Kon. Franschen Schouwburg in Den Haag de vol gende engagementen zijn gesloten: 1ste ténor de heer Dulaurens; 1ste ténor léger de heer Jour- dan 1ste basse opéra-comique de heer Brion d'Orgevalbaryton de heer Horebchanteuse légère mevr. Balbi, de beide laatsten reeds vroe ger aan hetzelfde tooneel verbonden. Naar men verneemt zal de feitelijke indee ling van de corpsen van het leger in divisiën, zooals dit bij Koninklijk besluit is vastgesteld, plaats hebben na ailoop van de beide kampen te Soesterberg en Millingen. De Standaard meldt: Schoon het onder zoek in de geheimzinnige zaak van den moord op Mevr. V. d. Kouwen en hare dienstbode, in Den Haag, niet met zoodanigen spoed vordert als wel door het publiek gewenscht wordt, kunnen we toch ten stelligste verzekeren, dat de nasporingen aangaande de handelingen der verdachten voor en na het plegen van de moord met ijver en de noodige omzichtigheid worden voortgezet, en de rechterlijke instructie dus volstrekt niet gestaakt is, zooals dezer dagen bij geruchte verhaald werd. Thans wordt ons nog uit Den Haag bericht dat jl. Donderdag een politiebeambte van daar naar Leiden is vertrokken, met het doel om te onder zoeken of aldaar verwanten van Verlint en De Jong wonen, die geacht kunnen worden op de eene of andere wijze in het bezit te zijn gekomen van goederen die bij den Haagschen moord ont vreemd zijn en als bewijsstukken zouden kunnen dienen in het aanhangig rechtsgeding. Welke de resultaten dezer nasporing geweest zijn, is ons tot nog toe onbekend. De Vereeniging Vrede en Vriendschap te Rotterdam is voornemens een wedstrijd uit te sehrij- ven voor dramatische en komische voordrachten, tegen het einde der maand September e. k. Ten aanzien van een onderzoek, dat te Alt- stiitte, op een half uur van de Hollandsche grenzen ter hoogte van de Broekheurne naar het bestaan van steenkolen wordt ingesteld, wordt medegedeeld, dat de boor, daarbij gebezigd, op ongeveer 350 voet diepte is afgebroken, vermoedelijk op eene laag steenkolen. Dientengevolge is overgegaan tot het uitgraven, waarmede men nu tot eene diepte van 100 voet is gevorderd. Bij beschikking van 4 Juli 1873, is aan Gebr. Pot, te Ridderderk, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de groote rivieren in de provinciën Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. In het belang van den handel zal, voor het tijdvak van 7 dezer tot en met 15 Augustus aan- staande, het Rijkstelegraafkantoor te Monster op werkdagen open zijn van 8 tot 11 uren voormid dag en van 2 tot 6 en 8 tot 9 namiddag. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Aan den fortificatie-opzichter der 2de klasse van het garnizoen te Helder, F. S. H. Courbois is op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, als zijnde benoemd en aangesteld tot opzichter bij den waterstaat en burgerlijke werken in Nederlandsch-Indië. De 1ste luitenant H. J. Hendrickx van het 2de reg. inf. te Maastricht is tot adjudant bij het lste bataljon van dat corps benoemd. Z. M. heeft D. Ammerlaan Jz., secretaris der gemeente Schipluiden, herbenoemd tot burge meester dier gemeente. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Eenige winkeliers en neringdoende ingezetenen dezer gemeente hebben in uw blad van Vrijdag 4 dezer gezien eene opmerking aangaande de kermis welke zij gelooven zeer juist te zijn. Het zij het kermis is of niet, zij dienen zich toch eenigs- zins in regel te stellen met het doen van inkoo- pen als anderszins. Slaan zij artikels in welke in den regel alleen met kermis verkoopwaarde hebben, en het is onverhoopt geen kermis, dan blijven die onverkocht, een volgend jaar zijn zij verlegen of buiten den smaak, en dan lijden zij die daarop genoegzaam een geheel jaar hebben gerekend eene onberekenbare schade. Slaan zij geene kermisartikelen in, en wordt op het einde der maand geproclameerd dat het wel kermis zal wezen, dan lijden zij al wederom schade, doordien zij alsdan niet meer in de gelegenheid zijn, voor de kermis behoeften te kunnen aanschaffen of engageeren wat daarvoor noodig is. In ieder geval, de onzekere toestand zooals, zij thans is, is on houdbaar. Zij waardeeren ten hoogste de goede bedoeling waarmede het gemeentebestuur tracht maatregelen te nemen in het algemeen belang tot behoud van een goeden gezondheidstoestand, maar vermeenen toch, zonder zich aan onbescheidenheid schuldig te maken, dat een weinig meer spoed aan de goede zaak geen schade zou toebrengen. Hetzij het dus kermis zal wezen of niet, zij zien verlangend naar de beslissing uit, opdat ook zij in het belang hunner bestaanmiddelen maat regelen kunnen nemen. W. Waarom Pinder en Meijer toegelaten toen de epidemie op zijn hevigst was en later de Saksische grenadiers? En nu de tijd aanbreekt dat er te Leiden kermis zal wezen, nu zal zij geschorst worden, ten minste niet zijn als andere jaren, want de tenten en kramers zijn ingelicht in Haar lem, om maar niet in Leiden te komen, want dat het toch geen kermis is. Die drie eerstge- genoemde waren toch ook buitenlanders, dat zoo men zegt ook invloed heeft op den gezondheids toestand. Nu vraag ik of dat recht en billijk is om de menschen die op zware lasten zitten zoo te dupeeren, zooals nu weer blijkt met de plaat selijke directe belasting. N.N. GEMENGD NIEUWS. Als een bewijs hoe in Engeland alge- meen gezocht wordt naar goedkoope brandstof, laten wij hier de samenstelling volgen eener stof die geoctrooieerd is aan E. J. W. Pornacot te Leeds. Deze kunstbrandstof bestaat uit poeiervormig, op gelost of vloeibaar gemaakt afval van gomelastiek of gutta-percha, vermengd met klei, slijk, kool en coke-gruis, zaagsel, veen enz. alles afzonderlijk of te zamen, gemalen, tot blokken gevormd en ge droogd. Of deze brandstof goedkoop zal wezen is nog de vraag en zoo zij geschikt bevonden mocht worden, of er voorraad van te krijgen zal wezen, is te betwijfelen. De persoon te Rotterdam, waartegen door de politie is gewaarschuwd, is Woensdag avond door de politie aangehouden, terwijl hij een valsch adres aan de woning van een ingezetene aanbood. Het is gebleken dat hij ook dezelfde is die met een valsche quilantie geld heeft ontvangen en dat hij zich ook nog aan oplichterij heeft schul dig gemaakt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. In de ge meen te Melissant, met eene bevolking van ruim 1200 zielen, hebben gedurende de maanden April, Mei en Juni geene sterfgevallen plaats gehad. In de afgeloopen week stierf te S tol- wijk een tienjarige knaap, kort na het nuttigen der avondspijs, terwijl ook al de overige huisge- nooten ernstig, sommige gevaarlijk ongesteld wer den. Daar er vermoeden van vergiftiging bestond, hebben twee geneesheeren lijkopening gehouden. Na onderzoek is gebleken dat eene der huisgenoot onwetend een zakje met arsenicum gebruikt had, bij de toebereiding der spijs, in de meening dat h<: zakje suiker bevatte. De overige leden des gezif zijn weder hersteld. Donderdag-middag vond de huisvrou? van M. C. te Gouda, toen zij haar lOjarigedod ter C. C. wilde roepen, die een kwartier te vont naar den tuin achter hare woning was gegar haar voorover in de sloot aldaar liggen; onm> dellyk toegebrachte geneeskundige hulp kon ni baten, daar zij reeds overleden was. Een ingezeten van Harlingen, wef zaarn op de Engelsche boot Hollandia had ii twaalfjarig zoontje meegenomen om een pleizi-: reisje naar Londen te doen. 't Kwam dezer dagr met die boot, als lijk terug, want op de terugr» in 't scheepsruim neergestort had het eenskh zijn leven verloren. Vrij dag-middag heeft zich te A ms ter da: in het Vondelspark iemand door een pistoolsd van het leven beroofd. De aanleiding tot dit ra. drijf moet gezocht worden in belangrijke verlieze tengevolge der depreciatie van Amerikaansche spoc wegwaarden hier te lande. In het Politieblad leest men: De ara tenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kanto gerecht te Haarlem verzoekt te worden bekend g maakt met de verblijfplaats van het Amerikaans* paardenspel onder directie van J. W. Meyers, au wien eene dagvaarding moet worden beteekei wegens overtreding der Zondagswet. Dit do? waarschijnlijk op de voorstelling te Haarlemn.*- meer, zonder permissie van de Wethouders. Toen eenige dagen geleden te Praa. de begrafenis zou plaats hebben van den landschap schilder Kühmel en zijne dochter, had op de te- graafplaats een onverwacht incident plaats. meisje, dat zich uit smart over den dood har vaders mede van 't leven had beroofd, had nai men zegt van te voren twee plaatsen aangekori naast die, waar hare moeder en zuster begravei lagen. 300 vrouwen vormden den lijkstoet. Toe: de beide lyken voor een geopend graf werd' neergelaten, ontstond onder die vrouwen een gro: tumult, daar men tot de ontdekking kwam, d- dit het graf niet was, door de dochter aangekoch De vrouwen stonden er op, dat aan den laatste:; wil van deze zou voldaan worden, en dreven hf' zoo ver, dat zij de doodgravers op de vlucht joe gen. Een priester, wiens hulp was ingeroeper. wist de vrouwen tot bedaren te brengen, hoev' deze bij haar eisch bleven, dat de lijken in 't te- paalde graf zouden neergelaten worden. Daarvoo: moesten echter de doodgravers weer opniera" aan 't werk, doch dit wilden deze op hunt1 beurt niet, dan nadat de vrouwen door onderling1 bijdragen eene bepaalde som hadden bijeengr bracht. Toen dit gebeurd was, kon de begrafen plaats hebben. Dit alles had echter zoo lang g; duurd, dat de vrouwen niet voor halftien di avonds het kerkhof verlieten. BUITENLAND. Frankrij li. Naar men verzekert, hebben 300 afgevaardigde besloten eene verklaring te teekenen, waarbij i voor het Gouvernement weer het recht vrag^ tot het benoemen van maires. Ten gevolge v: dien stap zou de nieuwe gemeentewet in ha:-j geheel nog door de Kamer aangenomen kunn^'l worden vóór de vacantie. Men verzekert, dat het Gouvernement heften eener belasting op geweven goederen goed' keurt. De Ministers hebben respectievelijk bezu-'j I nigingen ingevoerd op hunne budgetten, die gn I zamenlijk 40 millioen francs beloopen. Men hooM daardoor en door het heften van nieuwe bela-c tingen 't evenwicht in de ontvangsten en uitgave0 te verkrijgen, zonder het voorstel in practijk 1(1 i i

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2