LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4111. Maandag A0. 1873. 7 Juli. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1. 'Franco per poslU40. '"■Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 (Staats blad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afge- loopen week zijn aangegeven: als door Roodvonk aan getast 4 personen en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsc he Courant De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 5 Juli 4873. LEIDEN, 5 Juli. De 32ste geboortedag van H. K. H. de Prinses von Wied, geboren Prinses Marie der Nederlanden, werd heden alhier herdacht op de gebruikelijke wijze. H. M. de Koningin is hedenmorgen te half- zes met den Rijnspoor naar Middelburg vertrokken. Aan de Zwem- en Badinrichting Rkynzigt zijn gedurende deze week 1505 baden genomen. In het Werkhuis alhier zijn gedurende deze week van 89 tot 108 volwassen personen en 27 tot 40 kinderen opgenomen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Alphen a/d. Rijn is beroepen Ds. W. J. Joris- sen te Rotterdam; te Utrecht Ds. A. H. De Har- tog, Litt. Hum. Dr. en predikant te Rotterdam Een telegram van Reuter uit Penang, van gisteren, meldt dat aldaar opnieuw berichten ont vangen zijn tot bevestiging van 't gerucht, dat er door de Hollanders aanbiedingen zijn gedaan tot 't treilen van een vredelievende schikking met Atchin. Men meldt uit Konstantinopel, dat Abdoel Rahman Effendi, buitengewoon gezant van den sultan van Atchin, van zijn gouvernement per telegraaf bevel ontvangen heeft, zoo spoedig mo gelijk naar Sumatra terug te keeren, waar zijne tegenwoordigheid vereischt wordt, omdat men bin nen kort een nieuwen aanval der Hollanders verwacht. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Nieuwediep, is gistermorgen te zes uren Dungeness gepasseerd. Alles wel. Het door de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij gecharterde stoomschip Castor, kapt. De Boer, is 3 Juli goed en wel te New-York aangekomen. Met het tegen de helft dezer maand naar Indic vertrekkende stoomschip Conrad zal we derom vanwege het Roode Kruis worden mede gevoerd een bezending pijpen, tabak enz., met bestemming voor de gewonde en zieke krijgs lieden. Aan de Groningsche hoogeschool werd gis teren bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer W. Tonckens, geboren te Peize, na ver dediging van een academisch proefschrift„de rechtspraak in kerkelijke zaken.'' De heer J. H. van Welsen, milit. slud., heeft het natuurkundig Staatsexamen met goed gevolg afgelegd. Gisteren is door de Staatscommissie voor de geneeskundige examens tot arts bevorderd de heer F.,D. A. C. Van Moll. Blijkens berichten uit de Kaapstad van 1 Juni is de bill, betreflende het oprichten van eene universiteit aldaar, door het huis van bijeenkomst hijilweede lezing aangenomen. Op de nieuwe goud velden te Sydenburg is een klomp goud, wegende -Eng. ponden, gevonden. Naar men verneemt, is door hoofdingenieurs van den waterstaat een onderzoek ingesteld naar den toestand van de groote zeesluis te Veere, in het kanaal door Walcheren, waarin eene verzak king van het middenpenant is ontstaan. Bij ge ruchte hoort men, dat het resultaat van het on derzoek alles behalve bevredigend is; dat de buitenmuur, die tot zeewering moet dienen, ook niet geheel in orde is; dat het beste en voordee- ligste nog maar zou wezen, om den boel te Veere te laten liggen zooals die is, en een nieuwe sluis te bouwen aan den ouden havenmond. Binnen weinige dagen wordt in Den Haag verwacht Z. Exc. de nieuwbenoemde gevolmach tigde minister van Frankrijk bij het Nederland- sche Hof, de heer Farget. De Maatschappij ter Exploitatie van Staats spoorwegen heeft met ingang van 1 Juli een abonnements-tarief ten behoeve van werklieden ingevoerd. De prijs bedraagt voor den afstand van 10 kilometers en minder, voor heen en terug, 60 ct. per week; voor 10 tot 20 kilom. 1.20; voor 20 tot 30 kilom. f 1,80. Zij, die van dit ta rief wenschen gebruik te maken, zullen aan de Maatschappij het bewijs moeten overleggen, dat z'y werklieden zijn, die zich naar hun werk he geven. üe treinen, voor welke de abonnements kaarten gelden, worden op die kaarten vermeld. Naar men verneemt, zullen in den regel de eerste en de laatste trein worden aangewezen. Het abon nement loopt van Maandag t.ot Zaterdag. Door de directie van de Holl. ijzeren Spoor- wegm. zal ten behoeve van den Ooster-spoorweg den 21sten dezer worden aanbesteed: het maken van de aarden baan met de spoorbaan en eenige andere werken tusschen Hilversum en de Domlaan onder Baarn en tusschen Hilversum en den Rijn spoorweg bij Utrecht; dit werk is geraamd op f 192,000. Als een bewijs, dat de vorderingen der Neder- landsche ijzerindustrie aan de aandacht in het bui tenland niet ontgaan, kan strekken, dat men in de fabriek van de heeren Figee te Haarlem bezig is met de vervaardiging van twee complete stoorn- baggermolens, welke dienst moeten doen bij de vestingwerken te Straatsburg en waarvan hun de levering voor Duitsche rekening is opgedragen. Door de Oud-Katholieke geestelijkheid van het bisdom van Haarlem is in haar vergadering van den 30slen Juni jl. met meerderheid van stemmen tot haar bisschop verkozen de eerw. heer C. J. Rinkel, oud-Katholiek pastoor te Krommenie, die de keuze heeft aangenomen. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad (Kamer van vacantie) is o. a. be handeld het beroep in cassatie door J. Willems ingesteld tegen een arrest van het Prov. gerechtshof in Zeeland van den lOden Mei jl., waarbij hij wegens moedwilligen manslag, gepleegd in den avond van den 26sten December 1871 op den per soon van J. J. L., te Aardenburg woonachtig, op den klinkerweg van Oosthurg naar Zuidzande, is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De advocaat Mr. Pape heeft na voordracht en toelichting van een middel van cassatie geconcludeerd tot vernie tiging van het ten deze gewezen arrest en verwij zing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. Adv.-gen. Mr. Smits zal aanstaanden Dinsdag in deze zaak conclusie nemen. Naar rnen verneemt zal er op de aandeelen der Michigan Central Spoorweg-Maatsch. geen divi dend uitbetaald worden. De nieuwbenoemde directeur-generaal der publieke werken te Amsterdam, de heer J. Kalff, zal, naar men verneemt, den 15den dezer zijn betrekking aanvaarden. Prins Natershima en vier andere voor namen uit Japan hebben Donderdag den dag in Den Haag doorgebracht en zijn gistermorgen uit het Hotel de Bellevuewaar zij gelogeerd waren, naar Brussel vertrokken. De heer Mr. J. Jaminé van Maastricht, advocaat te Tongeren, is benoemd lot Groototfi- cier der Belgische Leopoldsorde. De Commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met het geven van ver slag over de regeeringsverslagen omtrent den toe stand der scholen over 1868/69 en 1869/70, heeft zich van dezehaar taak gekweten en daarbij de meest mogelijke beknoptheid in acht genomen. Omtrent de hoogescholen wordt tot de conclusie gekomen, dat het voorbereidend onderwijs voor de hoogeschool niet is zooals het zijn moest. Alle colleges, behalve éen toch werden in het Hol- landsch gegeven, waartoe gebrek aan kennis van het Latijn hij de studenten schijnt mede te wer ken, zoodat men tot de gevolgtrekking kwam, dat er dringende behoefte aan eene betere rege ling van het gymnasiaal onderwijs bestaat. Over het algemeen was de toestand van het Middelbaar Onderwijs gunstiger dan vroeger, ofschoon nog veel over schoolverzuim en mindere belangstelling van ouders en bazen te klagen viel. Met betrek king tot het Lager Onderwijs wordt o. a. gezegd, dat klachten over schoolverzuim en ongeregeld schoolgaan nog altijd bestaan blijven, vooral ten plattelande, en ofschoon daarin eenige verbetering wordt opgemerkt, zoo oefent dit toch altijd een belemmerende werking uit op de verspreiding der vruchten van het Lager Onderwijs. De commissie in wier handen waren gesteld de nadere inlichtingen op het adres van A. Magnin, gepensioneerd resident ter Kuste van Guinea, hou dende klacht over tekortdoening in zijn tracte- ment en pensioen, heeft voorgesteld dat de Kamer besluite als hare meening uit te spreken, dat bij de regeling van het tractement en pensioen aan den heer A. Magnin toe te kennen, het reglement van bestuur voor de Nederlandsche bezittingen der Kuste van Guinea, door de Regeering niet met juistheid is toegepast. Z. M. heeft den heer Mr. J. W. Van Lans- berge, buitengew. gezant en gevolm. minister bij Z. M. den Koning der Belgen, bevorderd tot com mandeur der orde van den Ned. Leeuw. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Riouw, onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. W. Stellens, den 4den Juli te Aden aangekomen, en zou den 7den van daar vertrekken tot voort zetting van de reis naar Oost-Indië. De luit.-ter-zee 1ste kl. G. J. Buyskes en die der 2de kl. J. H. Strootman, beiden dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, en de luit.-ter-zee 2de kl. YV. H. Dittlof Tjassens dienende aan boord van Zr. Ms. rader stoomschip Valkworden met den 15den dezer op non-activiteit gesteld en met den 16den daar aanvolgende vervangen, de beide eersten door den luit.-ter-zee 1ste kl. J. P. Noorduyn en den luit.- ter-zee 2de klasse F. Böhtlingk, en de laatste door den luit. ter-zee 2de kl. K. J. Bal. De luit.- ter-zee 1ste kl. D. M. G. De Swart, die der 2de kl. J. L. Hordijk en de offic.-van-gezondh. 3de kl. G. P. J. Theunissen, allen laatst behoord heb bende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 28sten Juni jl. in Nederland teruggekomen, worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1