buitenland. Franlirijk. De Nationale Vergadering heelt jl. Dinsdag alle artikelen van het wetsontwerp betrekkelijk den grondeigendom in Algerië nagenoeg onver anderd aangenomen en besloten later lot de derde behandeling over te gaan. Naar gemeld wordt, zal de krijgsraad, waar voor Maarschalk Bazaine zal terecht staan, samen gesteld zijn als volgt: Admiraal Tréhouart, voor zitter; de vice-admiraal Penhouet, de generaals Aurelles de Paladine, de Martimprey, de la Motte Rouge, Vinoy en Schramm, leden. De keus van de stad, waar de krijgsraad zitting zal houden, wil de Regeering aan den raad zelf overlaten. Men gelooft dat de eerste zitting omstreeks de helft der maand October zal plaats hebben. De prefect te Lyon heeft het standbeeld der Republiek uit de gemeenteraadszaal dier stad laten wegnemen. De Commissie, welke te Parijs is gevormd om den Schah van Perzië feestelijk te ontvangen, is verlegen welken marsch zij hij de komst van dien Monarch zal laten spelen. De Marseillaise is revolutionair, het Partanl pour la Syrië te Bonapartislisch, en de Parisiennedie na 1830 in zwang kwam, is Orleanislisch. Ken der leden stelde voor, fluks een nieuwen marsch te laten compo- neeren onder den titel le Provisoire De prefect van het departement der Rhóne heeft aan de maires in dat gewest eene circulaire gezonden, waarin hij hun vraagt, of er in hunne gemeenten ook redenen bestaan om aldaar den maatregel toe le passen, dien hij ten opzichte der burgerlijke begrafenissen te Lyon heeft genomen. Bij de dezer dagen gehouden bedevaart ter eere van het Heilige Hart van Jezus te Paray le- Monial, welke door een groot getal leden der Nat. Verg. werd bijgewoond, heeft de heer de Belcastel te midden der godsdienstoefening een stuk voor gelezen, waarbij die Vergadering aan het Heilige hart werd toegewijd. Daarenboven gaf de bedevaart, volgens de daaromtrent in de Parijsche dagbladen aangetroffen mededeelingen, tot verscheiden poli- tiek-godsdienslige |demonslratiën aanleiding. In le National wordt gewag gemaakt van eene predikatie, waarin de geestelijke het volgende zeide„De Pau selijke zouaven hebben hunne met roem bedekte vlag in dit heiligdom in bewaring gesteld. Wij zullen die daar nog een korten tijd laten en dan, wanneer het oogenblik gekomen is. met de zouaven als voorhoede, allen optrekken om den Heiligen Vader op den troon van St.-Pieter te herstellen." In de republikeinsche dagbladen wordt het gerucht vermeld, dat er over deze demonstratiën in de Nat. Verg. eene interpellatie tot de regeering zou gericht worden. Groot-Britannië. Aangaande den inhoud van het door den Brit sehen consul Kirk met den sultan van Zanzibar gesloten tractaat vermeldt de Pall Mall Gazette dat daarin wordt bepaald dat de doorvoer van slaven over het grondgebied van den Sultan van stonde aan zal verboden worden, dat alle slaven markten worden opgeheven en alle in vrijgestelde slaven onder bescherming der regeering zullen worden gesteld. Ook deelt het genoemde blad mede dat de Sultan zonder eenige pressie tot de onderteekening van het tractaat is overgegaan, vermits zulks geschiedde op een oogenblik waarop zicht geen enkele Britsche kanonneerboot op het station Zanzibar bevond. De Britsche consul had de medewerking ondervonden van de consulaire ambtenaren van het Duitsche Rijk en van de Ver- eenigde Statenwel verre dat het tractaat eeni- gen onwil bij den Sultan had opgewekt, had deze daarentegen aan den heer Kirk zijn voornemen te kennen gegeven om in het volgende jaar een bezoek aan Engeland te brengen. Rusland. De Berlijnsche correspondent van den Times rneldt aan dat blad 't volgende: „Den dag vóór de inneming van Khiwa, bood de Khan aan ge neraal Kaufmann zijne overgave en die van zijn gebeele gebied aan. Dadelijk daarop echter, en zojider 't antwoord van den generaal af te wach ten, nam hij met een troep Yomut Turkomans de vlucht. Toen werden de poorten van de hoofd stad geopend, en de Russen trokken er binnen, zonder een schot gelost te hebben. Den volgende dag, den verjaardag van Peter den Groote, hielden de troepen op een der pleinen een plechtige gods dienstoefening, ter gedachtenis van den Czaar die 't eerst had getracht Khiwa te veroveren, en van al de Russische soldaten die in deze en vroe gere veldtochten tegen dat land gesneuveld wa ren." Italië. Minghetti heeft Pisanelli uitgenoodigd naar Rome te komen. Men gelooft, dat hem de portefeuille van Justitie zal worden aangeboden. De Opinione zegt, dat Biancheri geen portefeuille zal aannemen. Lanza heeft Venosla verzocht zijne portefeuille te be houden. Spanje. Het ontwerp der constitutie behelst de vol gende bepalingenDe president wordt gekozen voor vier jaren en is niet herkiesbaar. Afge vaardigden zullen geen ministers kunnen zijn. Het leger, de marine, de telegrafen, de in- en uitgaande rechten, de openbare schuld en de financiën worden beheerd door het centraal ge zag. Een nationale militie, met verplichten dienst, wordt ingesteld. Spanje wordt verdeeld in elf Staten, behalve Cuba, Portorico, de Philippijnsche eilanden en Fernando-Po, die beschouwd worden als bezittingen. Een gedeelte der commissie is, naar het schijnt, met het ontwerp niet tevreden. Het bericht, dat de intransigenten te Madrid barricades hebben opgeworpen, wordt tegenge sproken. De betaling van de Spaansche Juli coupons is minder zeker dan de telegraaf berichttehet offi- ciede bericht is namelijk de volgende kennisge ving geweest van den financiëelen agent van de Spaansche regeering te Londen: „De nieuwe mi nister van Financiën heelt mij gisteren, 29 Juni, een telegraphisch bericht gezonden, inhoudende dat hij zich sedert het oogenblik zijner optreding boven alle andere quaestiën bezighoudt met de quaestie der betaling van de heden vervallende Spaansche coupons. Zoodra ik de verwachte nadere instruc- tiën van den ministei ontvangt zal ik daarvan het publiek kennis geven." Uit Madrid wordt aan den Times geseind: Omtrent den toestand, die in Madrid heerscht, loopen zeer overdreven verhalen. Intusschen is het waar, dat er eene zeer buitengewone agitatie ge durende de twee laatste dagen heerschte. Tot des avonds zeer laat zijn de straten gevuld met eene angstige en opgewonden menigte, en aangezien ieder er op voorbereid is om alarm te slaan, had er nu en dan een paniek of een oploop plaats. In vele huisgezinnen wordt groote voorraad levens middelen opgedaan, omdat men vreest dat er straat gevechten zullen plaats hebben. Het alarm wordt vooral veroorzaakt door de intriges van de reaction- nairen, die valsche berichten verspreiden. Het bur gerlijk bestuur heeft eene proclamatie uitgevaar digd, waarin het de vredelievende burgers aan maant om zich huiswaarts te begeven, op het eerste teeken van wanorde, opdat men hen niet voor opstandelingen zou houden. De intransigen ten verkeeren in wanhoop en de heftigsten der partij dringen aan op een gewapenden opstandde meer voorzichtigen raden gematigdheid aan, om dat zij gelooven dat het Gouvernement er op voor bereid is om te vechten. Op verschillende punten worden troepen geconcentreerd, en de strategische punten worden sterk bezet. .Vin ei* ilea Uit New-York wordt medegedeeld: „De Modoc- oorlog is thans geëindigd, maar nu is men eenigs- zins in verlegenheid hoe met de Modoc-Indianen te handelen. Den 31sten Mei was het grootste gedeelte der in leven gebleven Indianen gevangen genomen, namelijk 15 mannen en 12 vrouwen en kinderen, en kort daarna kreeg men het laatste overschot, den ontvluchten aanvoerder, kapitein Jack genaamd, met twee krijgslieden, 5 vrouwen, en 7 kinderen in handen. De attorney general is van oordeel dat de gevangenen naar het krijgs- recht behandeld moeten worden, en wil eene mi litaire commissie ingesteld hebben om over die genen, welke zich aan schending der algemeen erkende oorlogsgebruiken schuldig gemaakt hebben, naar het krijgsrecht uitspraak te doen. Over het algemeen vindt dit denkbeeld weinig bijval en wil men met de Modocs korte wetten gemaakt hebben doch de President Grant heelt zich daarmede vereenigd, juist in tijds om aan eenige der gevan genen het leven te redden de generaal Davis had reeds last gegeven tot het oprichten van eenige galgen om de Modocs op te hangen, toen hij per telegraaf bericht van des Presidents beslissing ont ving. De generaal Schofield heeft hevel ontvangen om eene militaire vierschaar in te stellen, wier vonnissen echter niet mogen uitgevoerd worden zonder aan de regeering voorgelegd en door haar bekrachtigd te zijn." De Minister van Marine en de commissie van onderzoek le Washington in de .Po/a/'is-quaestie rapporteeren, dat kapt. Hall een natuurlijken dood stierf, en dat kapitein Buddington geschikt geacht wordt om de expeditie voort le zetten. TEL UGBAMMEiX. Madrid, 3 Juli. Naar men verzekert zijn de onderhandelingen over de verpachting van ta baksplantages op de Philippijnsche eilanden, ten einde de middelen te vinden tot betaling van den coupon der Spaansche schuld, reeds ver gevorderd. Marktberichten. Amsterdam, 4 Juli. Tarwe, Oct. 348. Rogge, Odessa 201; J. Galatz 203; Oct. 194, 193. Raap olie, op zes weken, per 100 kg. 39'/,; Vliegend 38; Mei 1874, 39'/4, 39'/.; Sept., Oct., Nov., Dec. 38, 37»/4, 38'/,. Lijnolie, op zes weken per 100 kg. 39'/4; Vliegend 38; Sept., Oct., Nov., Dec., 37'/j. Raapkoeken, per 1000 kg. 92, 94. Lijnkoeken, per 100 kg. 11, 14. Rechtszaken. In de zitting der correctioneele rechtbank alhier, zijn heden de volgende uitspraken gedaan J. P. V. te Leiden, wegens het moedwillig toe brengen van slagen en stooten, tot een cell. gev. van 15 dagen, en geldboete van f 8 of 1 dag cell. gev. W. M. te Leiden, wegens het als vleeschhouwer of slachter slachten van een aan den accijns onderworpen stuk vee, zonder dat dit van een waardeermerk voorzien was, tot een geldb. van f 10 of gev. van zes dagen, met verbeurd verklaring van het kalf of de waarde daarvan. J. S. te Leiden, wegens idem, veroordeeld lot dezelfde straf. LAATSTE BERICHTEIV. De Tweede Kamer heeft heden al de artikelen van de herzieningswet omtrent de belastbare op brengst van gebouwde eigendommen onveranderd aangenomen behalve art. 13 (eedsprestatie), dat met 36 tegen 31 stemmen verworpen is. De ge- heele wet is daarna aangenomen met 42 tegen 24 stemmen. Na de aanneming van nog eenige kleine wetten en conclusiën op commissoriale rapporten, is de vergadering tot nadere bijeen roeping uiteengegaan. PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 6 Juli, 's namid dags te twee uren, door het muziekcorps van de Leidsche dd. schutterij onder directie van den Kapelmeester J. K. H. Muller. 1ste afd.1. Alexandrinen-Marsch, Piefke; 2. Ouverture: „le Mapon", Auber; 3. „Les Adieux", Walzer, Gung'l 4. Liedera. der Wanderer, b. Standchen, Schu bert; 5. Masken-Polonaise, Faust. 2de afd.: 6. Ouverture: „die Flucht nach der Schweiz", Kücken; 7. Pech-Polka, Pechkofsky; 8. Fantaisie: „la Juive", Halevy; 9. Musis-Marsch, J. K. II. Muller10. Reiter-Galop, Zikoff. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. rnorg. morg. nam. nam. nam. avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. DoqcL 74° 65° Vrydag 63° 63° 69° 68' WindVrijdag-middag 12 u. Z. W.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3