LEIDSCH DAGBLAD. M°. 4110. Zaterdag A0. 1873. 5 Juli. [I PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maaodenL Franco per postf-40- Aftondcrlijke Nommcrs°-02- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. (CD eo LEIDEN, 4 Juli. In| de Leidsche Courant van heden lezen wij het volgende zonderlinge bericht: „Van goederhand vernemen wij, dat het nog zeer onzeker is of dit jaar alhier de kermis zal worden gehouden met het oog op de heerschende rood- vonk-epidemie. "Wanneer de ziekte tegen het einde dezer maand nog geacht moet worden epidemisch voor te komen, zal het gemeentebestuur ter voor koming van eene verdere uitbreiding der ziekte verplicht zijn, ingevolge art. 22 der wet hou- dende voorziening tegen besmettelijke ziekten, de wc kermis te schorsen." Zooals bekend is, valt de Leidsche kermis in £n' met de laatste volle week van Juli, dus dit jaar evo den 21slen. Volgens bovenstaand bericht kan het Vö' gemeentebestuur in het laatst dezer maand ver- plicht zijn de kermis te schorsen. Hoe zijn echter j)( deze tijdstippen met elkaar te rijmen? Wil men een besluit nemen als de eerste dag der kermis k. reeds is aangebroken of eenige dagen vroeger? Wij betwijfelen dus 't bericht. Immers vele onzer stadgenooten, wier nering dit meebrengt, maken is. reeds vooruit hunne toebereidselen, en hun zou, wanneer de kermis alsdan geen doorgang had, natuurlijk schade berokkend worden. Eerie talrijke schare had zich gisteravond, bij gelegenheid van het concert van het Saksische muziekcorps, op Zomerzorg vereenigd. En geen wonder. Noch door eigen loftrompet, noch door vreemd bazuingeschal had 't zich aangekondigd; maar alleen door te toonen wat het was en gaf, zich een goeden naam verschaft. En inderdaad, het krachtige en talrijke muziekcorps mag in de kunst met eere genoemd worden. De geheele uit voering getuigde van goede directie en uitste kende geoefendheid. Krachtig en vol klonken nu de accoorden door het luchtruim, aangrijpend ruisch- ten dan weder de schoonste en lieflijkste tonen als 't ware ons toe. Vooral de solo-nummers be wezen welke goede en zeldzame elementen het corps bezit. Te bejammeren was het echter, dat de zwaardere partijen soms wel wat al te forsch werden uitgevoerd, waardoor menige schoone pas sage) van andere partijen bijna geheel verloren ging. Intusschen hebben deze Saksers zich van een zeer gunstige zijde doen kennen, en, al meenen te moeten betwijtelen of zij den toets der vergelijking met Dunkler's kapel kunnen door staan, zeker is 't, dat dit corps in geen al te sterke schaduw hij dat van onze grenadiers be hoeft gesteld worden. Dr. Mess, de ijverige bad-dokter te Scheve- ningen, heeft in het hoogst treurig ongeluk, dat 11. Zondag 22 Juni weder het leven van een verdien stelijk man, den generaal Kroesen, heeft gekost, aanleiding gevonden om opnieuw in eene brochure te waarschuwen tegen het onvoorzichtig baden in zee. Vooral op die dagen, dat het buitengewoon warm is, dient men zeer voorzichtig te zijn en niet te baden, als men warm geloopen is. De lucht is dan veel warmer dan het water, en indien dan het warme lichaam plotseling komt in een water massa, waarvan de bovenste laag 1020 graden FjvJager is dan de lucht, terwijl de diepere lagen nog kouder zijn, dan beweegt zich het bloed blik semsnel van de oppervlakte naar de centra des lichaams en naar de hersenen, waarvan het gevol; is dat de fijne bloedvaten, vooral der hersenen, genoodzaakt zijn een buitengewonen wederstand legen de spanning van den bloedstroom te bieden. Zijn zij gezond, zooals bij jeugdige personen het geval is, dan houden zij meeslal den druk uit, en toen krijgt de meerdere of mindere nadeelen der congestie; zijn die bloedvaatjes niet meer gezond, wat zoo dikwijls na den SOjarigen leeftijd waar genomen wordt, dan weerstaan zij door het ver lies hunner elasticiteit den aandrang niet meer, harsten, en de persoon wordt als het ware in het bad gedood, zooals in het vorige jaar en nu weer heeft plaats gehad. De heer Martinus Van Gelder, leerling op het Conservatoire te Keulen, die eenigen lijd ge leden eene compositie aan Z. M. den Koning op droeg, is door Z. M. tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd. Tot leeraar in de Staatswetenschappen aan de openbare middelbare scholen te Schiedam is benoemd de heer Mr. B. C. J. Loder, advocaat te Rotterdam. Dr. L. Mulder, te Arnhem, is ter vervan ging van den heer M. Graaf Nahuijs, die wegens ziekte belet wordt als zoodanig te blijven fungee- ren, en thans te Wiesbaden verblijf houdt, be noemd lot voorzitter van liet comité ter verbrei ding van het ras van hoornloos rundvee, te Utrecht. Ter nadere viering van het 25jarig bestaan der Haagsche Afdeeling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, had gistermiddag te half - twee een wedstrijd van grasmaaiers plaats. Op het versierde terrein achter den Zoölogischen Tuin was een talrijk publiek vergaderd. Ter deelneming aan den wedstrijd hadden zich 20 personen doen inschrijven, die allen door het bestuur werden toegelaten. Toen H. M. de Koningin, vergezeld van HD. hofdame mevrouw de baronesse Pahst van Bingerden op het terrein verscheen, nam op een gegeven signaal de wedstrijd van den eersten ploeg, bestaande uit tien der mededingers, een aan vang. Warm was de strijd„in het zweet huns aan- schijns" trachtten zij den voorrang te verkrijgen. Na 24 minuten was de eerste maaijer met zijn afdeeling gereed; de laatste had 36 minuten werk. Toen men eenige minuten had vertoefd, terwijl zich het muziekcorps der jagers deed hooren, ving de tweede ploeg den slrijd aan. Hierbij ging het eenigszins sneller te werk, zoodat de eerste in 49 minuten zijn taak had volbracht. Nu was de strijd beslist en nadat de deelnemers een welver diende „hartversterking", in den vorm van bier en broodjes hadden genoten, riep de bekroningscom missie, beslaande uit de heeren J. v. Stralen, voorzitter der afdeeling, Mr. W. O. P. Van Oud- heusden, C. J. Van der Oudermeulen en Waldeck, alg. secretaris der H. M. van Landbouw, de ver schillende medestrijders vóór zich. Na een kernach tige en hartelijke toespraak van den President, den heer J. v. Stralen, werden de prijzen uilgereikt. De 1ste prijs is behaald door J. Neeleman te Rijswijk, de 2de door C. Goedenraad te Wasse naar, de 3de door Q. Hendriks in Den Haag, de 4de door T. Van Kuijen in Den Haag, de 5de door J. Konijnenburg te Wassenaar, de Ode dnor C. Groenewegen te Wassenaar, en de 7de door J. Brederode, insgelijks te Wassenaar woonachtig. Verder werden nog aan Zanten en Angerend, bei den in Den Haag, en «Groenewegen te Loosduinen getuigschriften uitgereikt. Ook bekwamen alle me dedingers vergoeding voor den door hen om den slrijd verzuimden arbeid. Na de uilreiking der prijzen dankte de heer Wajdeck Jr. namens de grasmaaiers het bestuur voor de moeite, zich in het belang van dit feest getroost, en verzocht de omstanders met hem in te stemmen met een hoerah voor de eerste vrouw van Nederland, die ook thans weder van belangstelling in de afdee ling en den landbouw had doen blijken. Een da verend leve de Koning, leve de Koningin 1 volgde op deze toespraak. Nog een kort woord van den heer Gevers, die den leden der afdeeling welke het bestuur welwillend hadden bijgestaan en de jury hadden uitgemaakt, den dank der af deeling bracht, en de feestelijkheid was afgeloopen. Een 500tal kinderen van de verschillende gemeentescholen en de diaconieschool in Den Haag, die zich gedurende hel afgeloopen jaar het minst aan schoolverzuim hadden schuldig gemaakt, zijn gistermiddag, onder geleide van hunne onderwijzers en onderwijzeressen, naar Rotterdam vertrokken, ten einde aldaar de Diergaarde en andere merk waardigheden te bezichtigen en overigens den dag in vroolijkheid door te brengen. Deze uitspanning hebben de kinderen te danken aan het School verbond, waarvan eene commissie zich bij de kin deren had gevoegd. De N. RotiCl. verneemt uit Amsterdam dat de leening der maatschappij Nederland niet geheel volteekend is. De gedane inschrijvingen worden aangenomen. Met de mailboot Conrad zal, ten dienste van de expeditie tegen Atchin, o. a. 1400 kilo gram lilhofracteur worden verzonden. De Moniteur deelt het volgende mede „Krachtens art. 3 van het tractaat van 13 Januari 1873, dat met Nederland gesloten en door de wet van 19 Juni goedgekeurd werd, is de surtaxe op gedistilleerd van Nederlandsche herkomst afgeschaft. In den loop der onderhandelingen over dit tractaat is overeengekomen tusschen de Belgische en Neder landsche Gouvernementen, dat indien het tractaat geratificeerd werd de surtaxe zou terugbetaald wor den over al wat sedert 15 Januari 1873 ingevoerd is. Eene mededeeling in dezen geest is aan de Wetgevende Kamer in België gedaan, zoodat de afschaffing van den surtaxe moet beschouwd wor den met 15 Januari jl. in werking te zijn getreden. De directeuren der directe belastingen, ingaande rechten en accijnzen zijn gemachtigd de terugbe taling te bevelen van de rechten, die sedert dien datum te veel zijn geheven." Het Prov. gerechtshof van Friesland heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak der 7 per sonen beschuldigd van deelneming aan de oproerige bewegingen te Sneek in het begin dezes jaars. Een daarvan is ten deele ontslagen van rechtsver- volging, ten deele vrijgesproken. De overige zes zijn schuldig verklaard en veroordeeld1 tot tuchlhuis- straf van 7 jaren2 tot eenzame opsluiting voor twee jaren 1 idem (een meisje) voor een jaar en 350 dagen1 idem voor een jaar1 idem voor 6 maanden. De voorlezing van het arrest duurde een paar uren. Een talrijk publiek woonde de terecht zitting hij. In de Algemeene Vergadering van Hoofd- hestuurderen en Afgevaardigden van het 11de Nederlandsch Nat. Zangersverbond, op Zondag 22 Juni jl. te Utrecht gehouden is een voorstel aan genomen tot oprichting van een maandblad, ge wijd aan de belangen van het Verhond, onder redactie van het hoofdbestuur en met medewerking der hestuurderen van de Liedertafels. Het 12de Zangersfeest zal in 1875 gehouden worden te Amsterdam onder leiding der Liedertafels Amstels Mannenkoor en Euterpe. Tot feestdirecteuren zijn benoemd de heeren Frans Coenen en Robert Collin. Het Hoofdbestuur heeft zich na de Vergadering geconstitueerd als volgt: M. A. Caspers, lste voor zitter J. Straatman, 2de voorzitter; F. J. N. Bianclii Nzn., lste secretaris; H. N. Bax 2de secretarisJan Smit V, penningmeester.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1