LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4107. Woensdag A0. 1878. 2 Juli. De Delftsche Maskerade. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1. Frauco per posln 1-40. ('(Afzonderlijke Nommersn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEK ADTERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grooterc letters naar plaatsruimte. Eerstdaags zullen de straten van het stille Delft een schouwspel aanbieden dat vooral ons, inwo ners van Nederlands eerste academiestad, niet vreemd is, maar juist daarom niet minder onze belangstelling wekt. Bij gelegenheid der viering van het vijfentwintigjarig bestaan van het Delftsch studentencorps zal aldaar een maskerade worden gehouden, voorstellende den intocht van Karei van Egmond, hertog van Gelre, grave van Zutfen, binnen Arnhem, in het jaar 1492. Wel mag het verwondering wekken, dat men voor die aanschouwelijke voorstelling van een feit uit vroeger tijden geen onderwerp heeft gekozen, aan de geschiedenis der feestvierende stad zelve ontleend, maar wellicht is men hier gestuit op het bezwaar dat, hoe belangrijk de historie eener stad op zichzelve moge zijn, zij niet altijd geschikte stof oplevert voor een maskerade. Deze toch dient een intocht of een andere dergelijke feestelijke ge beurtenis voor te stellen, waarbij vorsten en hun hofstoet de hoofdpersonen vormen, en dat nog wel uit een tijdvak waarin men de zoo kostbare, schitterende, smaakvolle en kleurrijke kleederen droeg, waaraan onze Leidsche maskerades zoo menig schilderachtig en bij fakkellicht phantas- tisch tafereel ontleenden. Doch in stede van ons te verdiepen in de vraag, waarom men ter viering van het Delftsche feest zijn toevlucht nam tot de geschiedboeken van Gelderlands hoofdstad, willen wij liever in het kort nagaan welk historisch feit de stof voor den aanstaanden gecostumeerden optocht heeft geleverd. 'Karei van Egmond, de derde en laatste hertog van Gelre en Zutfen uit dat geslacht, was de zoon van den hekenden Adolf van Egmond, het ont aarde kind, dat zijn vader, Arnoud van Egmond, van 1465 tot 1470 gevangen hield. Na den dood van deze, die na zijn bevrijding nog tot 1473 regeerde, nam Karei de Stoute, die den grijzen Arnoud uit zijn gevangenis had verlost, het her togdom Gelre in bezit, terwijl Adolf reeds in 1477 voor Doornik tegen de Franschen sneuvelde, zijn zoon Ivarel, die den 9den November 1469 was geboren, in allesbehalve benijdenswaardige om standigheden achterlatende. De jeugdige telg van het hertogelijke huis toch bevond zich aan het hof van Karei den Stoute, die, na zich van ge heel Gelre en Zutfen te hebben meestergemaakt, ook Nijmegen bij verdrag in zijn macht had ge kregen en, met Nijmegen, den toen zesjarigen Karei. Deze toch bevond zich binnen die veste onder de bescherming van zekeren Reinier van Broekhuysen, die hem op een paard had geplaatst «n zoo op plechtige wijze door het volk als hun hertog had doen huldigen, waarna hij in zijn naam aan Karei den Stoute een liardnekkigen tegenstand had geboden. Wel volgde Karei van Egmond de Bourgondi sche vorsten in hunne krijgsondernemingen, maar hij vergat het daarom niet dat dezen voor hem geen weldoeners, maar overweldigers waren, dat daarginds aan den Rijn het gebied zijner vaderen was gelegen, waarover de heerschappij hem recht matig toekwam. Daarbinnen woelde en kookte het, en ongetwijfeld zon hij op middelen om te herwinnen wat hem zoo wederrechtelijk was ont nomen. Maar helaas, nog zwaarder slag zou hem treffenna de kroon verloor hij ook de vrijheid, want in 1487 werd hij in den slag van Bethune ■door de Franschen krijgsgevangen gemaakt, en bijna vier lange jaren zag hij zich nu tot werkeloosheid gedoemd. Is het wonder dat de vorst, die het zoo diep had gevoeld dat hij vervallen was van de waardig heid zijner vaderen, toen hij in het jaar 1491 uit de krijgsgevangenschap was ontslagen, met slechts zeer geringe middelen de hardnekkigste pogingen in het werk stelde om het hem ontnomen gebied te herwinnen? En die pogingen, zij werden be kroond met een gunstigen uitslag, want reeds in 1492 hield de rechtmatige hertog van Gelre en graaf van Zutfen zijn zegevierenden intocht binnen Arnhem enzijn rolvervuller zal het eerlang nogmaals doen in Delft. Zeker heeft Karei van Egmond er nooit aan gedacht dat hem in den jare 1873 die eer zou te beurt vallen in de provincie, waar zijn gevreesde bevelhebber Maarten van Rossem, die o. a. in 1528 Den Haag plunderde, al te gruwelijk heeft huis gehouden om er een gezegende herinnering achter te laten. LEIDEN, 1 Juli. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 51, 25, 5.10 en ƒ2.65; de laagste ƒ51, 25, ƒ4.90 en ƒ2.50. Door de Tweede Kamer is gisteren art. 3 van het ontwerp tot afschaffing der plaatsvervan ging, na verwerping van amendementen voorge steld door den heer Bredius en den heer Van Naamen, met 43 tegen 25 stemmen verworpen. De Min. van Binnenl. Zaken zeide daarop, dat de Regeering na de stemming over dit artikel, waarin het beginsel van het ontwerp is vervat, het wetsontwerp intrekt, terwijl de Min. van Oorlog verklaarde, dat hij na deze stemming aan de beraadslaging over de vestingwet niet kan deelnemen en ook niet wenscht deel te nemen aan eenige behandeling van oorlogszaken. De voorzitter verklaarde dat alsnu de vestingwet niet zal worden behandeld. Aan het lokaal van het provinciaal bestuur in Den Haag is gisteren aanbesteed het uitvoeren van eenige werkzaamheden ter uitbreiding der lo kalen voor het onderwijs in de botanie en eenige daarmede in verband staande werken, behoorende tot de academische gebouwen te Leiden. Vier bil jetten waren ingekomenminste inschrijvers de heeren P. Van der Waal en Ph. Verstraaten, te Leiden, voor 7882. Wij maakten heden kennis met een nieuw soort inktkoker, die een chemisch product bevat dat door het water opgelost wordt en voor een eeuw inkt levert. De inkt is bij proefneming ge- bleken zeer goed te zijn. De inktkoker is van twee openingen voorzien, die men kan dicht- schroeven. In de kleinste opening wordt een wei nig water gegoten, er. schudt men daarna, dan is men gereed en heeft in de grootste opening den inkt. Blijkens achterstaande advertentie is deze on uitputtelijke inktkoker bij Blankenberg ürma Couvée en C°. op de Mare te verkrijgen. Menigeen zal zich zeker zulk een doelmatig en practisch toestel aanschaffen. - Zondag-middag is in den Haag te 3 uren raad van ministers gehouden. Het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van de verbreeding der Willemsvaart is gereed en, naar men verwachten mag, zal het weldra aan den Raad van State ter overweging worden aan geboden. Aan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal is aangeboden een wetsontwerp tot ruiling van gronden met de gemeente Rotterdam, welke ruiling zal ten gevolge hebben dat aan de gemeente Rotterdam overgedragen zou worden eene geza menlijke meerdere oppervlakte van 24075 heet. waarvan de waarde van Staatswege is geschat op 3500 per hectare, en zou de grenslijn tus- schen de Staats- en gemeente-eigendommen op 115 meter van en evenwijdig aan de in het ontwerp genoemde dekzerk van den kaaimuur van het goederenstation worden bepaald. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram zijn Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis, onder bevel van den kapitein- ter-zee H. B. Kip, en fregat met stoomvermogen Zeeland, onder bevel van den kapitein-ter-zee J. Van Gogh, respectievelijk den 9den en 28sten Juni jl. te Atchin en Zr. Ms. schroefstoomschip Schou wen, onder bevel van den luit.-ter-zee der 1ste klasse C. P. Van der Star, op zijne reis naar Oost- Indië, den 29sten Juni te Point de Galle aange komen, welke laatste bodem den 2den Juli daar aanvolgende van daar zou vertrekken, met bestem ming naar Atchin. Aan boord dier bodems wa3 alles wel. De voorwaarden voor de oprichting van een post- en telegraafkantoor te Woerden zijn thans definitief goedgekeurd, zoodal spoedig tot den bouw zal worden overgegaan om, naar men verneemt, dit jaar nog te worden opgeleverd. Onder de namen kunstkoffie, gezondheids- koffie, enz. worden sedert eenigen tijd verschil lende koffiesurrogaten ingevoerd, samengesteld uit gebrande en gemalen rogge, gebrande beetworte len, vijgen, chicorei, enz. Dientengevolge is van wege het Departement van Financiën bepaald, dat wanneer deze artikelen verdeeld zijn in kleine pakjes en dergelijke, zóódat ze zonder verpakking door kramers enz. in het klein kunnen worden verkocht, zij alsdan behooren tot den tariefpost „kramerij," bij den invoer belast met 5 pCt. der waarde. In groote verpakking zijn die artikelen vrij van rechten. Volgens mededeeling van Zr. Ms. Minister resident te Stockholm heeft Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen besloten geene voorwerpen van kunst of letterkundige werken aan te nemen, welke vreemdelingen Hd. als huldeblijken wenschen aan te bieden. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Hol land (burgerlijke kamer) heeft bij arrest van gis teren bevestigd het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank in zake hel geding van den Burge meester der gemeente Rotterdam tegen de naam- looze handelsvennootschap the Great Eastern Railway Company, gevestigd te Londen, en alzoo mede toegewezen eene vordering tot terugbetaling van ruim 36,000 wegens onrechtmatig geheven havengelden, waartoe de gemeente Rotterdam bij het nu bevestigd vonnis is veroordeeld. Eene geldleening, groot ƒ500,000, is door het bestuur van het Kon. Zool. GenNatura Ar- tis Magistra te Amsterdam opengesteld, om daaruit de koopsommen te betalen voor nieuw aangekochte terreinen en deze bij de inrichting in te lijven. Tot dien aankoop is besloten, omdat de vergrooling der tuinen later veel kostbaarder zou worden, wanneer de benoodigde gronden, als gevolg van den tegenwoordigen bouwlust, met woonhuizen waren bezet. Men verwacht, dat deze leening geheel zal worden volteekend, daar de schuld van het genootschap met die leening slechts

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1