LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4106. Dinsdag A0. 1873. 1 Juli. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1- Fran« o per postn L40. Afiondcrhjke Nommcrs n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeen teraad openvallende plaats door het genomen ontslag van Dr. J. C. G. EVERS, die in 1877 moest aftreden, zal plaats hebben, tegelijk met de gewone verkiezing van raadsleden, op Dinsdag 15 Juli aanstaande, en dat voor die vacature het blauw stembiljet moet worden ingevuld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Juni 1873. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld éen, op j den 27sten dezer maand, invorderbaar verklaard kohier, voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1873 en 1874, houdende aanslagen voor wijk 5, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te ei^ voldoen. ar- En wordt deze door plaatsing in de. Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 30 Juni 1873. LEIDEN, 30 Juni. Bij de lieden alhier gehouden aanbesteding op het Raadhuis van het bouwen van een lokaal tot het plaatsen van een stoombrandspuit is aan nemer geworden de heer S. Van Leeuwen, tim merman alhier, voor f 1785. Het Utr. Dagblad meldt, dat voor de spoor lijn LeidenWoerden voor ruim 1millioen is ingeschreven. Verleden week zijn te Katwijk aan Zee verscheidene schuiten met goede vangst aangeko men. De buitenlek-visschers besomden ƒ170ƒ250 in 10 dagen reis; de binnenlekkers f 80ƒ120 in 3 a 4 dagen. Eene schuit van den reeder H. Van. de Marei is opgetrokken om voor de steur en pekelharingvisscherij in gereedheid gebracht te ■worden. Voor de beroeping van een predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Harlingen is het volgende twaalftal geformeerdB. Mossel te Ren- kum, A. Couvee te Barneveld, P. J. Roscam Ab- bing te Ginneken, W. Koelman te Katwijk a./d. Rijn, A. Meerdink te Harderwijk, D. P. M. Huet te Dirksland, P. Rornijn te Middelharnis, E. A. G. Van Hoogenhuizen te Steenwijk, J. Moulijn te Wéesp, H. C. Voorhoeve te Amersfoort, E. H. Van Leeuwen te Vlaardingen en J. Krult te Edens. 3li Naar men aan het Handelsblad mededeelt, zijn door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië benoemd tot leden eener commissie, om een F1 onderzoek in te stellen omtrent den loop der ex- a. peditie naar Atchin, de heeren Mr. Der Kinderen, in lid van den raad van Indië, president; generaal Veröpijck, de kolonels Kroesen, Maarschalken Hoedt, hel lid van het Hooggerechtshof Mr. Schroder, en den ambtenaar De Laat de Kanter, ledenmet den Isten luit. van Ham als secretaris. Van Reuler's Office is het volgend tele gram ontvangen „Calcutta, 28 Juni. De berichten uit Sumatra bevestigen dat Nederland aan de Atchineezen heeft aangeboden, de kosten van de verbrande moskee ende oorlogskosten te betalen, ten einde op vrede lievende wijze het bestaande geschil uit den we°- te ruimendaarentegen worden door Nederland zekere privilegiën verlangd. De Sultan zou onaf hankelijk blijven en Nederland zou beloven zich niet te zullen mengen in den Mahomedaanschen godsdienst. In Deli is het rustig. De totale sterkte der expeditie tegen Atchin bedroeg 144 officieren en 3425 minderen. Gesneu veld zijn 4 officieren, 52 minderengewond 27 officieren, 411 minderen. Uit Paramaribo wordt van 2 Juni gemeld: Z. Exc. de Gouverneur is den 30sten Mei jl. met de koloniale stoomboot Paramaribo naar het fort Nieuw Amsterdam vertrokken, met het doel om de aldaar in garnizoen liggende com pagnie artillerie af te vragen of zij geneigd was deel uit te maken van de strijdkrachten welke naar Oost-Indië, tegen Atchin worden gezonden. Men verzekert, dat zoowel de officieren als de manschappen zich met de meeste geestdrift heb ben bereid verklaard aan dien veldtocht deel te nemen. De Staatscourant van 29 en 30 Juni deelt de benoemingen mede tot lid en voorzitter, tot lid en onder-voorzitter, en tot leden, gedurende den tijd van een jaar, ing. 1 Aug., der commissiën, belast met het afnemen der natuurkundige examens, der geneeskundige examens en der examens van hulp apotheker en van apotheker, volgens art. 4, 5, 9. en 8 der wet van 1 Juni 1S65 Staatsbladn°. 59). Tot presidenten dier respectieve commjssiën zijn be noemd Prof. Dr. P. L. Rijke, te LeidenProf. J. van Geuns, te Amsterdam; Prof. P. J. van Kerckhoff, te Utrecht, en Prof. C. A. J. A. Oude mans te Amsterdam. De kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië, W. J. Vervloet, thans nog met verlof, zal den luitenant-generaal J. Van Swie- ten op diens reis naar Indië als adjudant verge zellen. Aan het dezer dagen aan de Polytechnische School te Delft gehouden eind-examen hebben 41 candidaten deelgenomen. Voldoend examen is afgelegd, voor technoloog, door de heeren: B. R. De Bruijn, G. Knuttel, J. C. du Celliée Muller, F. Van Reenen. N. A. Schelling, W. A. Van Vloten en H. L. Woltersomvoor scheepsbouwkundig ingenieur, door den heer F. S. C. M. Wijsvoor werktuigkundig ingenieur, door de heerenJ. D. Donker Duivis en G. J. Mees; voor mijnen-inge- nieur, door den heer D de Jongh Hzn.voor ci- viel-ingenieur, door de heeren W. H. J. Dates, W. J. van Geer, H. Hendriks, M. M. E. A. Hol- lingerus Pijpers, F. B. 's Jacob, S. Karsten, L. P. C. Luijten, D. R. J. Baron van Lijnden, A. Portielje, N. S. Rambonnet, Th. A. M. Ruijs, T. Sanders, J. M. Sweep en J. J. Weve; voor bouwkun dig-ingenieur of architect door den heer T. Sanders. De Staatscommissie voor de geneeskundige examens heeft tot arts bevorderd de heeren Dr. S. Talma, J. Meijers en J. P. M. Trousselot. Aan de Groriingsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer H. W. Diephuis, geboren te Winschoten, na verdediging van Stellingen. De commissie voor het natuurkundig exa men, dat Vrijdag te Utrecht een aanvang heeft genomen, heeft haar eerste diploma voor deze zitting toegekend aan den heer D. J. Koert, med. student aan het athenaeum illustre te Amsterdam. Leden van Nederl. schutterijen en weerbaar heids-vereenigingen, die aan de vroeger gedane uitnoodiging tot deelneming aan het prijsschieten van the National Pufle Association, te Wimbledon te houden, gevolg willen geven, zullen, naar het oordeel van den gezant te Londen, het best doen zich tot het verkrijgen van inlichtingen wegens die deelneming te wenden tot den heer Charles Mercier, 12, Albert Terrace, Hyde Park, S. W. Het sloomschip Prins van Oranje, van Ba tavia naar Nieuwediep, is den 28sten dezer, des avonds te 6 uren, Gibraltar gepasseerd. Het weder was schoon en alles wel aan boord. Het stoomschip Prins Hendrik is 28 dezer s voormiddags te Port Saïd aangekomen. Alles wel. De Piaad der gemeente Wageningen heeft tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere bur gerschool en landbouwschool benoemd Dr. A. W. P. De Franchimont, adsistent van Prof. Würtz te Parijs en tot leeraar in de plant- en dierkunde aan die school den heer J. Ritsema Bos, thans leeraar aan de landbouwschool te WrafTum. Op 2, 3 en 4 September a. s. zal, vanwege de afd. Grave der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, gehouden worden eene alg. tentooonstel ling van paarden en vee, benevens land- en tuin- bouwwerktuigen en voortbrengselen van den land bouw, waarbij aan de schoonste en nuttigste dier voorwerpen prijzen, zoo in geld als in medailles en getuigschriften, zullen worden uitgereikt. Uit de aangeboden voorwerpen zal zooveel mogelijk tegen goede prijzen worden aangekocht voor de bij die gelegenheid te houden verloting, waartoe reeds de Kon. goedkeuring verkregen is. Het pro gramma wordt eerstdaags alorn verspreid. Met de uitvoering is belast eene commissie, bestaande uit de heerenBogaard, Rijksontv., voorzitter; W. Keijenberg, gem.-ontv.Dr. Giesbers, stadsgenees heer; X. Wklter, handelaar, penningm., en F. R. J. Albers, handelaar, secret., bij welken laatste op franco aanvrage alle verlangde inlichtingen te be komen zijn. Naar het Vaderland verneemt, zal de zaak van De Jong c. s. in de maand Augustus voor het Provinciaal Hof van Zuid-Holland behandeld orden. Men verneemt dat het Java-comilé eene vaste jaarlijksche bijdrage van f 2500, voor het te stich ten Seminarie nabij Batavia heeft toegezegd. Deze som daaronder begrepen, kan het centraal comité reeds nu op jaarlijksche bijdragen rekenen tot een bedrag van ruim f 8000. De ontvangen en toege zegde giften beloopen tot heden de som van f 200,000. De heeren Felix Van Wijlick te Kessel en Matthieu Geurs te Kampen hebben zich tot de Provinciale Staten van Limburg gewend, met ver zoek om ondersteuning ten behoeve van de spoor weglij n VenloNijmegen. Vanwege het Departement van Oorlog ziet het licht een emplacements-staat van de corpsen van het leger en van de onderscheidene mili taire autoriteiten en inrichtingen van het Rijk, op den Isten Juli (het tijdstip der inwerkingtre ding van de nieuwe legerindeeling). De Staats-Courant van 29 dezer behelst een Kon. besl. van 21 Juni waarbij o. a. bepaald wordt De bestaande rnillit. auditie in de 1ste milit. afd. voor de provincie Zuid-Holland, standplaats Den Haag, wordt uitgestrekt tot de provinciën Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant bewesten de Donge en bezuiden den Arner, en wordt aange duid als militaire auditie in de eerste militaire afdeeling, standplaats Den Haag; de vesting Gorcum en het fort Loevestein, bij besluit van 5 Mei 1867, n°. 27, tot de militaire auditie in de tweede mi litaire afdeeling voor de provincie Noord-Brabant, standplaats 's Hertogenbosch, gebracht, worden te ruggebracht tot de provinciën, waartoe deze plaatsen respectievelijk behooren. De plaatselijke of garnizoenscommandanten in de respectieve standplaatsen der militaire audi-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1