LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4105. e, Maandag A0. 1873. 30 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1- Franco per postn Afzonderlijke Nommersn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. :'a; Hun, die :ldt zich met 1 Juli op deze Courant abonneeren, worden van het kwartaal Juni Augustus alleen de maanden Juli en Augus- tl txis in rekening gebracht. on STADS-BERÏCHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN. Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 (Staats blad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afge- loopen week zijn aangegeven: als door Roodvonk aan getast 8 personen en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Lcidsc/tc Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 28 Juni 1873. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 30 Juni 1873, 's namiddags te een uur. Onder toer pen 1°. Benoeming van drie leden van het Bestuur van het werkhuis. (102). 2°. Voordracht van de Commissie van Fabricage tot het verleenen van eervol ontslag aau P. A. Fortuin Har reman, als opziener der gemeentewerken, 1ste kl., en benoeming van een opvolger (103). 3°. Verzoek van L. A. Verhoef! en andere bewoners van de Narmslraat, om verbetering van het hoofd- riool aldaar (101). 4°. Voordracht betrekkelijk de inschrijving in de geld- leening ten behoeve van den aan te leggen spoorweg Leiden Woerden 104) 5". Idem tot afstand van de Ruïne aan het Rijk, ten behoeve van de oprichting van Academische ge bouwen (105). 6°. Ontwerp- Algemeene Politie-verordening. (100). LEIDEN, 28 Juni. In het Werkhuis alhier zijn gedurende deze week van 91 tot 107 volwassen personen en 30 tot 40 kinderen opgenomen. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1675 baden genomen. Hedenmiddag omstreeks halfeen werd op de Oude Heerengracht een beschonkene door eenige jongens nageloopen, totdat het hem eindelijk begon te vervelen, hij een hunner hij den kraag .pakte, en in zijn drift met hem in de gracht tuimelde. Door twee mannen in een schuitje wer den zij met moeite gered. De officier-van-gezondheid der 2de klasse H. C. Van Eijk van Voorthuijzen van het 2de bat. 14de regiment infanterie alhier in garnizoen is in dezelfde dienstbetrekking overgeplaatst bij het depot van het 6de reg. infanterie te Gorcum in bezetting. Het Handelsblad van 27 Juni ji.zegt in eene recensie over de concerten in het Paleis voor Volksvlijt, 0. a.Eergisteravond gaf het mu ziekcorps van het Koninkl. Saksische 2de gren.- regiment zijne eerste uitvoering in de groote zaal. De harmoniemuziek der Saksers deed zich van zeer gunstige zijde kennen en verraste door een aplomb en eene eenheid, die misschien wel ge ëvenaard, maar zeer moeilijk overtroffen kunnen worden en die hare hoofddeugden uitmaken. Een zeer gevarieerd programma, waarhij als hoofd nummers uitblonken de drie ouvertures Oberon (von Weber) Tannhauser (Wagner) Wilhelm Teil (Rossini) en eene fantasie op thema's uit Gou nod s Faust, werd met bijzonder vol en krachtig geluid, met entrain en brio ten gehoore gebracht en gaf bewijzen zoowel van de voldoende virtuosi teit der leden, die alle moeielijkheden overmees terde, als van de buitengemeene discipline, die een schoon ensemble heeft weten te vormen. Alles loopt glad van stapel, nergens ontdekt men wei feling of minder regelmaat, het rythmus wordt uitstekend bewaard en de verschillende indeelin gen der maat volgen elkander op met eene orde, die aan de bewegingen van den metronoom her inneren. Ook in de verschillende schakeeringen heerschen leven en kleur en het fraaie af- en toenemen der crescendo's verleenen aan de uit voering gloed en waarheid. Voor zoover het aan de harmoniemuziek gegeven is, het eenige strijk orkest nabij te komen, kunnen wij van deze Sak sers getuigen dat zij hun werk naar eisch verrichten, en wij zijn overtuigd dat de gunstige indruk, dien zij nu reeds in een besloten lokaal teweegbrengen, in de open lucht nog zal verhoogd worden. Men meldt ons uit Katwijk Gisteren had te Katwijk a/Zee op het strand een proefneming plaats met hel vuurpijl-toestel van de Noord- en Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Er werd aangenomen dat zich op 300 meters van de plaats der proefneming een schip bevond. De eerste vuurpijl, welke reeds voor 2 jaren vervaardigd was, viel 20 meters voorbij het doel neder en had een afwijking van 4 meters. De tweede vuurpijl, voor ongeveer een jaar ontvangen, viel nog 10 meters verder neder en had nog geen 2 meters afwijking. De proef neming mag men dus als volkomen gelukt be schouwen. De Hooge Raad, recht doende in revisie, heeft in zijne gisteren gehoaden zitting uitspraak gedaan in zake de Nederla.idsche, te Nagasaki in Japan gevestigde handelsvennootschap, canteerende onder de firma Hartmans en Besier, eischeresse, tegen den Staat der Nederlanden, verweerder. Bij het arrest door den Hoogen Raad den 16 Maart 1872 in eersten aanleg gewezen, werd den wegens onrechtmatige handelingen, tegen den staat door genoemde firma ingestelde vordering tot schade vergoeding ontzegd. Thans heeft de Raad dat arrest bevestigd en de eischeresse veroordeeld in de kosten. De heer Mr. J. H. Ch. Horch heeft in de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad den gevorderden eed als advocaat bij dat college afgelegd. De Royal archeological Society te Londen heeft tot haar eerelid benoemd den heer Mr. J. Dirks, te Leeuwarden. Volgens berichten uit New-York zijn van daar 31 kisten Costonsche telegraphische nacht signalen naar Rotterdam verscheept op een bestelling van onze Regeering, die ze wil gebruiken op onze vloot bij de blokkade-operaties tegen Atchin. Aan de Utrechtsche hoogeschool werden gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heeren C. Samuels, van Batavia en L. Schorer, van Koudekerke (Zeeland), na verdediging van Stellingen. Tot lid der provinciale Staten van Lim burg is gekozen de heer Houben, burgemeester van Stevensweert, met 257 stemmen. De heer de Ras, substituut-griffier te Roermond, verkreeg 197 stemmen. Als candidaat voor de aanst. verkiezing van een lid der Prov. Staten, in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, wordt door eenige kiezers aanbevolen de heer W. Collard, rentmeester van Z. K. H. Prins Hendrik en notaris te Soestdijk. Dr. George Burrows, geneesheer van ko ningin Victoria, schrijft aan de Times den vol genden brief: „Juist teruggekeerd zijnde uit het Berner Oberland, acht ik het mijn plicht alle reizigers, die daarheen wenschen te gaan, opmerk zaam te maken, dat kinderpokken van de kwaad aardigste soort in Thun, Interlaken en de nabu rige steden heerschen. De hotelhouders en de locale dagbladen doen al het mogelijke om het bestaan dezer epidemie verborgen te houden, en daarom kan eene opneming van dezen brief het middel zijn om vele kostbare levens te redden." De heeren, welke op het einde der verga dering te Amsterdam over de Arnerikaansche spoorwegwaarden in het Comité zijn benoemd, hebben geweigerd zich die benoeming te laten welgevallen. Het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlandenvan Nieuwediep naar Batavia, is volgens ontvangen telegram van 23 dezer, te Point de Galle aangekomen en heeft den volgenden dag de reis voortgezet. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Amboina, onder bevel van den luit.-ter-zee der lste klasse Jhr. A. F. Meijer, op zijne reis naar Oost-Indië, in den morgen van den 27sten dezer te Cadix aangekomen. Aan boord was alles wel. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch- Indië, door middel van het stoomschip Conrad van de Maatschappij Nederlandwaarvan het vertrek uit Nieuwediep op 10 Juli a. s. is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren dus uiterlijk in den namiddag van den 9den te Nieuwediep aangekomen te zijn. GEMENGD NIEUWS. Een treurig ongeluk heeft dezer dagen in de gemeente Dongen bij Oosterhout plaats gehad. Een moeder, hare beide kinderen van 3 en 5 jaar zoekende, die zich ongemerkt verwijderd had den, vond hen hand in hand in een sloot gestikt. Zij hadden waarschijnlijk in stilte hun vader nage loopen, die voor werkzaamheden naar het veld gegaan was, en waren door den hevigen storm, die juist heerschte, in de sloot gedreven. Donderdag is in de Maas drijvende gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, reeds in staat van ontbinding verkeerende, en zonder andere kleeding dan een gestreept boeze roen. Het lijk is te Charlois begraven. Gisternacht is door een schipper uit de Maas, nabij de plaats, waar de stoomboot Ri chard Young een aakje, geladen met aardappelen, aanvoer, het lijk opgevischt van den schipper, die bij dat ongeluk verdronk. Uit Scha arsbergen wordt aan de Amst. Cl. gemeld: Donderdag-middag te één uur had alhier op de Arnhemsche heide een vreeselijk voorval plaats. De troepen der infanterie, hare evolution aldaar houdende, gedurende welken tijd door vlaggetjes de onveiligheid van het terrein wordt aangewezen, waren afgeloopen, doch eén van de zoogenaamde kogelzoekers, een korporaal, (die door de troepen achtergelaten worden), heeft de onvoorzichtigheid zijn geweer af te schieten, zoo dat een persoon, Van den Brink, scheper van E. Brans (Minne) van den Kemperberg, die zich bij zijne schapen op eenigen afstand op een berg of heuveltje bevond, het noodlottige schot ontving en den kogel den armen jongen door de bovenhand ging, welke hij in zijn broekzak had, en verder in zijne bovendij of onderbuik. De toestand van den lijder moet zeer zorgwekkend zijn Een heer te Velp, die zich in het hu welijk wenschte te begeven, ontdekte bij het in orde brengen zijner papieren, die bij den ambte

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1