selis Hartsinck, N. J. Schoorel, J. Van Groos, en A. Koster. Voor het geval, dat Boskoops wenschen mochten worden vervuld, verklaarden zich vele aanwezigen tot financiëelen steun der onderneming bereid. Naar men verneemt, zijn de inschrijvingen voor den spoorweg LeidenWoerden bij de ver schillende bankiers van dien aard, dat men ver wachten mag, dat het maatschappelijk kapitaal van 3 millioen spoedig volteekend zal zijn. Te Utrecht bedragen zij ruim 1 */a ton. Uit Gouda wordt ons gemeld: De pijpen makers hebben aan de fabrikanten een verzoek schrift ingediend, waarin zij in zeer beleefde be woordingen te kennen geven, dat hun loon, door de duurte der levensmiddelen, onvoldoende is geworden, om met vrouw en kinderen van te leven, waarop door gezamenlijke fabrikanten onmiddellijk is besloten een behoorlijke loons- verhooging toe te staan. De gematigdheid der ver zoekers en de toegevendheid der fabrikanten ver dienen allen lof en zal de bestaande goede ver standhouding tusschen werklieden en werkgevers nog hechter maken. De prijzen der pijpen zullen zeker stijgen, maar dit zal wel geen invloed hebben op den aftrek van dit product. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der Koninklijke Academie van wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Zaterdag den 28sten Juni e. k., des middags te kwartier over twaalven. Het stoffelijk overschot van gen. Kroesen werd gisternamiddag te 5 uren van het Stedelijk Badhuis te Scheveningen eenvoudig, zonder eenige militaire eerbewijzen, naar Eik-en-Duinen ge leid. Omstreeks 7 uren kwam men op de begraaf plaats aan, waar zich de generaals Mac-Leod en Schönstedt, benevens een aantal officieren en oud officieren van het Indisch leger bevonden, om hun ambtgenoot en voorrnaligen chef de laatste eer te bewijzen. Ook waren er verscheiden oud residenten en de hoofden der afdeelingen van het Departement van Koloniën en andere deelnemen- den. Toen het lijk voor de geopende groeve ge voerd was, nam de luitenant-generaal Van Swieten het woord: Op het punt staande naar Indië te vertrekken om aan den krijg deel te nemen, was het hem eene behoefte een enkel woord aan de nagedach tenis van zijn ontslapen ambtgenoot en vriend te wij- den.Hij herdacht den generaal Kroesen in diens mili taire loopbaan, hoe hij in verschillende rangen op Sumatra, Palembang en Borneo en laatstelijk als commandant van het Indisch leger getoond had een even bekwaam man en warm vader lander te zijn, als hij liefhebbend echtgenoot en vader voor zijn gezin was, terwijl hij aan het eind zijner korte maar hartelijke rede een woord van troost richtte tot de zonen van den overle dene en hen op hun ontslapen vader wees als een voorbeeld, waarnaar hij hoopte dat zij hunne schreden zouden richten. Nadat het stoffelijk over schot in de groeve was nedergelaten, werden door de kinderen eenige bouquetten daarop nederge- legd en verlieten alle aanwezigen diep getroffen den doodenakker. Gistermorgen had op Eik-en-Duinen de eenvoudige begrafenis plaats van wijlen den oud griffier der Prov. Staten van Zuid-Holland, den heer Just de la Paisières. Zoowel de oud-com missaris des Konings, de graaf van Bylandt, on der wiens bes.uur de overledene zoo vele jaren zijne ambtsbetrekking had vervuld, als de tegen woordige griffier, de heer Roëll, en een groot aantal ambtenaren van de Prov. griffie, zoomede eenige vrienden, waren op de begraafplaats tegen woordig. De heer Can van Maurik, zwager van den overledene, sprak een kort woord ter waar deering van het karakter en de hoedanigheden van den afgestorvene, waarvoor diens oudste zoon, namens de familie, hem dankte. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. M. C. Braat, is volgens ontvangen telegram op 24 Juni te 3 uur namiddag te Batavia aan gekomen, na 26 uur te Padang te hebben ver toefd voor het debarkeeren van passagiers, troepen en lading. Het schip is den 17den Mei te 9 uur 's-avonds van de reede van Texel gestoomd en is dus den 38sten dag na het vertrek te Batavia aangekomen. Na aftrek van oponthoud te Port- Saïd, Suez-Kanaal, Aden en Padang heeft het 33 dagen 8 uur onder stoom gehad met een gemid delde snelheid van ruim elf mijlen, zijnde de snel ste directe reis van Nederland naar Java. Het stoomschip Prins Hendrik passeerde Malta 24 dezer, des middags, met schoon en kalm weder. De heer Mr. J. Heemskerk Az. heeft aan de directeuren van het Haagsche Dagblad een brief geschreven, waarin hij verklaart, tot zijn leedwezen genoopt te zijn, zijn ontslag te nemen als commissaris der vennoatschap, die dat blad uitgeeft. Ter vervulling der vacature bij de Neder- duitsche Hervormde Gemeente te Rotterdam, ont staan door het eervol emiraat, verleend aan den oudsten leeraar, Ds. W. P. R. Bouman, heeft het Kiescollege eene nominatie opgemaakt, bestaande uit de predikanten S. S. De Koe, te Buitenpost; H. W. A. Verhoeff, te Charlois en S. H. J. De Wolff, te Leiden. De internationale Jury voor de tentoonstel ling te Weenen is thans geconstitueerd en heeft hare werkzaamheden aangevangen. Aan het hoofd van dat in verschillende afdeelingen, naar de on derscheidene groepen, gesplitste lichaam, slaat een „Raad van presidenten" bestaande uit een presi dent en drie vice-presidenteneerste vice-presi dent is J. D. B. A. baron Van Heeckeren van Beverwaard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Nederland bij liet Oostenrijksche Hof. In de Jury voor groep II „Landbouw, boschbouw, wijn-, vrucht- en tuinbouw" heeft voor Nederland zitting de heer Witte, hortulanus te Leiden. Men schrijft aan de AmsL Ct. uit den Haag dat door de Regeering concessie is toegezegd aan den heer J. H. Scholten te Amsterdam tot het maken van eene spoorweglijn van Haarlem naar Zandvoort. Gisteren zijn door de Staats-commissie voor de geneeskundige examens tot arts bevorderd de heeren Dr. W. K. M. Göthe en Dr. J. S. Snellen Van Vollenhoven. Gisteren is de eerste nieuwe haring in den Haag aangebracht en zijn de gewone geschen ken aan de leden van het Koninklijk gezin en de autoriteiten aangeboden. Z. M. de Koning heeft aan den heer J. Hoek, hoofdonderwijzer te Schagerbrug, wegens 50jarigen dienst, de zilveren Rijksmedaille toege kend. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat met 1 Juli a. s. de rijksbeurzen aan de normaallessen te Deventer met f 50 zullen worden verhoogd en f 300 zullen bedragen. De baron van Zuijlen van Nijevelt, Nederl. gezant te Parijs, wordt binnen weinige dagen in den Haag verwacht. Op de Berlijnsche tentoonstelling van visscherij- voorwerpen, is ook eene zilveren medaille toegekend aan de heeren Den Duik Von Oterendorp, te Nieuwediep. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld: Onder het rundvee van den landbouwer P. Pijl, wonende alhier op den Sloterweg, heeft zich een geval van longziekte voorgedaan. Sedert 10 Mei jl. was ter secretarie dezer gemeente geen aangifte van long ziekte gedaan. De groote Amerikaansche cir cus, waarin Zondag jl. te Hoofddorp eene voor stelling gegeven werd, is door ongeveer 700 per sonen bezocht. Te IJselmonde werd gisteren de gewone jaarlijksche paardenmarkt gehouden. Op de markt waren ruim 200 paarden, terwijl veel kooplieden aanwezig waren. De handel was vrij wel geani meerd en duurde tot laat in den middag. Door de arrondissements-rechtbank te Brielle is een vonnis gewezen, dat voor velen gewichtige gevolgen kan hebben. Den heer J. F. M. De Sel, photograaf en depothouder aldaar, heeft zij ver oordeeld tot betaling eener boete, omdat hij, zonder te zijn apotheker of geneeskundige tot het afle veren van geneesmiddelen bevoegd, verkocht heeft een doosje, inhoudende 25 zoogenaamde Urba- nuspillen. De rechtbank heeft geoordeeld dat dit feit straibaar was op grond van artt. 30 en 31 der wet van 1 Juni 1865 Staatsblad n°. 61), in verband met de bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken, dato 15 Juli 1872, vastge stelde lijst van geneesmiddelen. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard, onder bevel van den luitenant ter-zee 1ste kl. J. H. Haakman, in den moif van den 24sten dezer, te Suez aangekomen, en in den avond van dienzelfden dag nog van d? vertrekken, tot voortzetting der reis naar 0$ - Indië. Aan boord was alles wel. De gewone audiëntie van den Min. Binnenl. Zaken zal op aanstaanden Zaterdag! dezer niet plaats hebben. De Minister van Koloniën maakt bek? dat er gelegenheid bestaat lot aanwijzing van jongelieden, om, onder leiding van den heer Schlegel, tolk voor de Chineesche taal in Ned? Indië, thans met verlof te Leiden, aldaar te? den opgeleid tot tolk voor de Chineesche taal Nederlandsch-Indië. Zij, die in het bezit zijn het getuigschrift van voldoend afgelegd eindexat eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cur komen daarvoor bij voorkeur in aanmerking, (j trent de voordeelen aan deze opleiding verbon wordt verwezen naar de resolutie van den Mini van Koloniën in de Ned. Staatscourant Juni 1873. Gelegenheid tot het afleggen van vergelijkend examen wordt gegeven in de ms Augustus aanstaande, ten overstaan van eenec den Minister van Koloniën te benoemen «dj missie. De St.-Ct. deelt de verdere voorw; den mede. De luit.-kol. J. V. Dittlinger, van den fjffl staf, chef van den staf in de 1ste mil. afd den Haag is benoemd tot dir. der militaire i kenningen te Arnhem, en de kapitein van d staf Jhr. H. Loman Trip aan dien dir. toegevoe, zijnde de kap. van den generalen staf A. Kool noemd tot leeraar aan de stafsch. De kap. J.m Diemen is van het 3de reg. vest -art. bij reg. rijd.-art. overgeplaatst, de kap. J. A. Fri wijk, van het 2de reg. vest.-art. bij het reg. ve! art., en de kapt. W. T. Kuyper, van het 2d? J. B. Heijmans, van het 1ste, zijn beiden bij 3de reg. vest.-art. overgeplaatst. De 1ste luitenant W. A. Aijelts, van 8ste reg. inf., is op verzoek op non-activiteit steld. De kap. P. K. P. J. Van Slooten en de: luit. W. H. Ort, van het 4de, alsmede de luit. W. G. L. Van Tengnagel de Raad, van 2de reg. inf., zijn allen in hunnon rang Li; 8ste reg. inf. overgeplaatst. OJ-eld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 16 tot 23 Juni 1873. Meer nog dan wij reeds sedert geruimen t gewoon zijn, kenmerkte zich de beurs in de geloopen week door onbelangrijkheid. Zonder c hare relatiën met de Duitsche beurzen van d aard zijn dat zij gansch en al het lot dier zuster zou moeten deelen, zijn er toch te veel ban» die haar met de beurzen van Frankfort, Berl en Weenen verbinden, dan dat zij ongevoelig: kunnen blijven by de moedeloosheid welke d: nog altijd blijft beheerschen. Ook ten onzent v de stemming zeer lusteloos en de variatiên blei bij den betrekkelijk geringen omzet over 't ge» beperkt. Alleen in Spanjaards, vooral binnenlai sche, ging wat om, en schoon de prijs beneo den slotkoers der vorige week bleef, is er bij - einde dezer week alweder iets ingehaald van verlies dat hij in de eerste dagen geleden had. f' in de Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen wep kleine partijtjes gedaan, meerendeels echter aK* der lot verminderde prijzen, 't Zal nu te bet staan, en wij wachten er met belangstelling te vernemen welke plannen voorgesteld en op wogen zullen worden in de vergadering, m'6» door de directie van het administratiekantoor Noord-Am. spoorwegwaarden, directie Wertl# en Gompertz c. s. tegen hedenavond is ui'? schreven, waarin men middelen zou beramen een einde te maken aan de depreciatie <k' waarden. Wij komen er rond voor uit, dat tfü' ons weinig goeds van voorspellen, omdat men' moeilijk iets anders op zal kunnen vinfc dan kunstmiddeltjes en deze in den handel woonlijk meer kwaad dan goed doen. Onze nationale fondsen hebben zich op prijs der vorige week gesouteneerd, alleen i pCt. zijn iets lager geloopen. Van onze industry waarden hebben Aand. handelmaatschappij de 1 r die zij aanvankelijk achteruitliepen, weder hertfj nen en verloren Exploitatie-maatschappij 1,0L BoxtelWezel 5 pCt Russische Staats- ensp^ weg-fondsen bleven bij kleine postjes gevrtè

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2