Z. M. heeft den 2den luit. H. L. Vorstenbos, van het 2de reg. inf., in zijn rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indië. Z. M. heeft tot Nederl. consuls te Canton, Swatow, Foochow, Ningpo, Chefoo, Tientsin en Newchwang benoemd respectievelijk de heeren W. Hulse, F. W. Richardson, T. Pim, P. Gabain, "W. A. Cornabé, J. A. T. Meadows en F. P. Knight, thans vice-consuls aldaar. Echo's uit (le Hofstad. 23 Juni '73. Gij verlangt, Mijnheer de Redacteur, dat ik u van tijd tot tijd iets zal laten hooren van hetgeen wij, Hagenaars, zeggen en vooral denken want gij schijnt ook te vatten dat er meer gedacht wordt dan gesproken. Welnu, ik wil gaarne uw opdracht aanvaarden, hoewel het mij niet gemakkelijk zal vallen aan de eischen te voldoen, die gij mij stelt: 1°. geen politiek te behandelen; 2°. geen personen over den hekel te halen; 3°. geen partijdige voorstellingen te maken maar geheel de echo te zijn van de publieke opinie; 4°. de nieuwste zaken, die op 't tapijt komen, te bespreken en 5°. de waarheid bovenal getrouw te blijven. Lieve Hemel, wat een reuzenarbeid! Wat moet er dan van mijn brieven worden als ik niet eens mag spreken over de verkiezingen, over de onedele wapens, waarmede de strijd vooral hier is gevoerd, van beide zijden; hoe er publiek en geheim ge kuipt en gewerkt is van alle kanten en hoe ten slotte iedereen nog zijn handen in de onschuld heeft gewasschen! Geen personen maar hoe zal ik de lomp heden, die sommige raadsleden bij de discussie over de reorganisatie van ons gymnasium jl. Dins dag begingen, aan de kaak stellen, zonder dat ik de heeren aanwijs? Hoe zal ik u mededeelen hoe de burgerij zoo al denkt over hetgeen ons bij de aanstaande gemeenteraads-verkiezingen te doen staat, zonder u aan te toonen hoe de heer A. of B., in de zitting van zooveel en zooveel Mei of Juni, zijn mandaat in de zee heeft geworpen om een dam te leggen waar hij de haven wil zien verrijzen Die twee eerste conditiën zijn kras, heel kras, mijnheer de redacteur, maar ik zal me beijveren zooveel mogelijk de gevaren te vermijden, die gij mij voorspiegelt. Doch dan moet ik ook reeds vooraf aan uw lezers verschooning vragen voor de ledigheid, die misschien het kenmerk mijner echo's worden zal. Feiten hoe wilt ge dat ik u steeds feiten zal mededeelen? Heden valt er nu juist iets te melden. De heer baron van Hardenbroek van 's-Heeraartsberg en Berg-Ambacht, kolonel-commandant der dienst doende schutterij alhier, adjudant van Z. M. den Koning, lid van den gemeenteraad, enz. enz. is Zaterdag, in de te Rotterdam gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van officieren der schutterijen in Nederland, tot lid van het bestuur verkozen. Deze onderscheiding die trouwens niet anders is dan de overdracht van den bestuurs- titel van den vroegeren commandant, den heer J. van Stralen, op den tegenwoordigen, zal wellicht een verandering teweegbrengen in de verhouding tusschen de genoemde vereeniging en het corps officieren der Haagsche schutterij, waar van er slechts zeer enkelen lid zijn, vooral om de bepaling van het reglement en der statuten, dat een officier, beneden den rang van majoor, het recht alleen heeft orn contributie te betalen en te luisteren naar hetgeen de „oude heeren" zeggen. In de tweede plaats kan ik u mededeelen dat er een tweede vacature in den Gemeenteraad zal ontstaan. De heer 's Jacob, lid van de Tweede Kamer, heeft 't met de politiek zóó druk, dal hern de richtige behartiging der gemeentebelangen onmogelijk is gebleken. Daargelaten of de stad aan den heer 's Jacob, die nimmer tot de ijverige raadsleden behoorde, veel verliest, geeft het be sluit van den kundigen specialiteit op koloniaal gebied toch veel te denken. Immers: er zijn zoo veel Kamerleden, die leden van gemeenteraden, schoolopzieners, rechters, raadsheeren enz. enz. zijn. Hoe gaat 't hun dan Houden zij er de een of de andere betrekking als weelde op na; lijdt het lidmaatschap de Kamer of de andere functie het meest? Of is voor hen geen bezwaar, wat den heer 's Jacob, een vlug en kundig man, on mogelijk schijnt? Wat den heer 's Jacob betreft zijn besluit toont dat 't hem met de behartiging der lands belangen ernst is en daarom begint 't mij nu reeds leed te doen dat hij, wegens zijn politieke richting, weinig kans heeft in 1875 weder te Am sterdam te worden verkozen. In dat geval toch heeft hij èn zijn lidmaatschap der Kamer èn dat van den Gemeenteraad verspeeld en dit laatste zou hem dan wel eens kunnen opbreken. A propos van opbreken. De geheele stad is hier als 't ware opgebrokenik bedoel de straten wegens het leggen der pijpen voor de waterleiding, waarmede wel is waar veel spoed is gemaakt, ijl aar dat toch nog niet zóó spoedig is geschied om de Engelsche aannemers een boete van f 30 per dag te doen ontloopen. Zij zullen zeker600 hebben te betalen. Over de waterleiding-quaestie en 't geen zich daaraan vastknoopt schrijf ik u de echo der publieke opinie nader wel eens. Voor hedenbasta. GEMENGD NIEUWS. Professor Wise, die zegt 460 luch- reizen per ballon gemaakt te hebben, kan van de stad Boston, waar hij er aanvraag voor gedaan had, de gewenschte 3000 pCl. subsidie niet krijgen om een voorgenomen reis p. st. ballon naar Europa te doen. Eenige dagbladen dringen er op aan, dat particulieren voor dit wetenschappelijk plan de noodige fondsen bijeen zullen brengen. Bij kort gemotiveerd vonnis heeft de Rechtbank te Rotterdam gisteren de beklaagden H. J. Jansen, J. Hoofdman en H. H. Roelofs Heijrmans vrijgesproken van de hun ten laste ge legde feiten, vermits het onderzoek ter terecht zitting niet het wettig en overtuigend bewijs hunner schuld heeft opgeleverd. De Haagsche Nieuwsbode spreekt het be richt tegen dat aan de landsdrukkerij een Japan- sche Prins werkzaam is om het letterzetten te leeren. Bij gelegenheid van het duiven schie ten (men kent dit wreedaardig vermaak van Engelsche groote heeren) te Leeds op jl. Zater dag, was bekend gemaakt, dat de gewaande Sir Roger Tichborne zou verschijnen en medeschieten. Velen waren daarom naar het terrein van de jacht getogen en verwachtten een speech van den claimant. Inderdaad verscheen hij tegen 8 uren op eene verhevenheid om eenige woorden tot het publiek te richten. Eensklaps verdween hij en eenige zijner vrienden voor de oogen der aanwe zigen; het geheele toestel was ineengestort. Het publiek was zeer ongerust en dacht dat die tom- bade met opzet was aangelegd. Dat was evenwel niet zoo; de claimant had slechts een paar schrammen bekomen en kon een half unr later zijne nietsbeteekenende rede uitspreken. Van een der stations in Duitseh land wordt geschreven: Ook de schuwe gevederde zangers hebben zich reeds verbroederd met de gedruisch- makende nijverheid van den tegenwoordigen tijd; zelfs schuwen zij het niet om voor hunne reizen van onze spoortreinen gebruik te maken. Onder aan een goederenwagen, die gedurig tusschen dit en een ander station heen en weer rijdt, heeft een paar roodborstjes een nest gebouwd; zij hebben de eitjes uitgebroeid en zijn nu druk bezig de jongen hun dagelijksch voedsel te brengen. Eiken dag- laten zij zich heen en weder rijden en storen zich volstrekt niet aan het ratelend geluid om zich heen, wel bewust dat zij te midden daarvan veel veiliger zijn dan ergens in een boom onder het bereik van moedwillige knapen. Niet ver van hier is een nest gebouwd in een draaischrijf; of schoon dagelijks 23 treinen met donderend geweld er over heen rollen, blijven de vogels huiselijk bij elkander. Te Gorcurn begaven zich Zondag drie bedienden van den heer Bahlman Co. aldaar naar de Krib in de rivier de Merwede, even buiten de Dalempoort, om aldaar te zwemmen met het onge- j lukkig gevolg, dat een hunner is verdronken. Daar in de onmiddellijke nabijheid eene bad- en zwem- j inrichting bestaat, was het roekeloos en gevaar- lijk zich in eene snelvlietende, diepe rivier te water te begeven. De tusschen Holyhead en Dublin va- q rende stoomboot Columbus is verleden Zaterdag f bij eerstgenoemde haven gestrand. Er bevonden r zich 200 passagiers aan boord; twaalf hunner I alsmede drie man der equipage zion bij de ramp z omgekomen. s In een weide nabij Utrecht is eenöjarig meisje door een stier zoo ernstig in borst en f buik gewond, dat het kind aan de gevolgen over- z leden is. Uit 's-Gravesande wordt gemeld: De druiven, die ten gevolge van het strenge voorjaar n tot den grond toe bevroren zijn geweest, beginnen n te bloeien. Het verschil in tijd bij het vorig jaar .s.' is gering: een bewijs, dat een gunstige zomer veel van de voorjaarsschade kan herstellen. Bij den burgerlijken stand had giste- n ren in den Haag een treffende aangifte plaats, de 01 geboorte namelijk van een zoon en dochter, waar- gj van de vader reeds is overleden. Zij werden aan gegeven als kinderen der weduwe Tettero. BUITENLAND. 11 O Frankrijk. v In de Nationale Vergadering heeft gisteren de heer Leroyer zijne interpellatie ontwikkeld sj over de verordening van den prefect der Rhóne op de begrafenissen. Door die verordening, zeide hij, heeft de prefect zich 't recht der Wetge vende Macht aangematigd. De verordening deed een smaad aan allen aan, die met een der erkende godsdiensten belyden zij was eene bepaalde mis kenning van 't openbaar recht, 't Was een schen- di ding van de wet, dat bij de burgerlijke begrafe- oi nis van Brousses 't peloton soldaten, tot 't be- s< wijzen van militaire eer aangewezen, bevel had oi ontvangen tot afmarcheeren. De heer Dubarrail e< bestreed deze laatste bewering. De wet immers, ol zeide hij, schrijft bij dergelijke gelegenheden voor, ro dat de troepen 't lijk naar de kerk en vorvolgen* li< naar 't kerkhof zullen vergezellen. Daar nu 't lijk hc van Brousses niet naar de kerk werd gedragen, be- zij hoefden de troepen niet mee te gaan naar 't kerkhof, te De heer Beulé betoogde, dat de verordening niet af de beperkende strekking had, die men haar toe- re schreef. Burgerlijke begrafenissen waren overal dt geoorloofd, behalve te Lyon, omdat zij daar niets zi< anders beteekenden dan politieke manifestation, de en middelen waren tot 't aanwakkeren van eene dr revolutionnaire propaganda. De heer Pressensé ve laakte de door den heer Beulé aangehaalde han- mi delingen. Zoo die werkelijk plaats hadden, be- lijl hoorde 't gerecht er zich mee te bemoeien. Hij of drong intusschen aan op de wenschelijkheid, dat he godsdienstige quaestiën niet met staatkundige wer- rei den dooreengemengd. Verschillende orden van den aai dag werden nu voorgesteld. De Regeering schonk hare adhesie aan die van de heeren Fournier, Larcy en Cumont, luidende: „De Vergadering, overwegende dat de beginselen van vrijheid van geweten en van eeredienst, steeds door haar ge- eerbiedigd, niet bij de onderwerpelijke zaak be- 1 trokken zijn, en zich in deze vereenigend met het gevoelen van 't Gouvernement, gaat over tot de orde van den dag." Deze orde van den dag werd ZQ( bij stemming aangenomen met 422 tegen 261 ZQ< stemmen. Groot-Britannië. sta In het Lagerhuis verklaarde gisteren Lord Enfieldr Pf in antwoord op eene interpellatie van den heer Cartwright, dat door de Regeering tot dusver geen 1,1 enkele officieuse rnededeeling van 't tegenwoordige fla{ Fransche Gouvernement betreffende 't handels- on< tractaat met Frankrijk ontvangen was. Hij had f1*1; echter grond om te gelooven, dat de Fransche *9® Regeering zich met deze aangelegenheid ernstig bezighoudt. Oiaitscliland. Uit Straatsburg wordt gemeld Overal op 't plat- vkj teland en in de kleine steden, zelfs in den Boven- hu Elzas, hebben de verkiezingen een gunstig resultaat opgeleverd. Er was veel deelname. De gekozenen behooren tot de gematigde partij.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2