LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4102. Donderdag A°. 1873. 26 Juni. I Het vertrek van het stoomschip Rotterdam kaptein J. Hus, naar New-York is bepaald op 28 •dezer. Daarmede bestaat gelegenheid tot verzen ding van gewone brieven, monsters en drukwer ken tegen binnenlandsch port tot aan de haven van inscheping. De laatste verzending geschiedt van Leiden op Vrijdag 27 Juni per nachlpost. Het concert- en operetten-gezelschap van den 1 heer C. Pflaging van Rotterdam heeft zoowel hier als elders een te goeden naam, dan dat men verwachten mocht dat door het Leidsche kunst minnend publiek geen gretig gebruik zou worden gemaakt van de gelegenheid om de voorstellingen, I die ook dit jaar weder op Zomerzorg door dit ge PRIJS DEZER COURANT I Voor Lriilen per 3 maanden1. f Franco per postn LAO. Afzonderlijke Nommersn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17i STADS-BERICHTEN. PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjes dieter benoeming van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den 24 Juni 1873 zijn ingeleverd. Op heden den vijfentwintigsten Juni des jaars achttienhon derd drieënzeventig in de gemeente Leiden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistricl Leiden, is door het bureau van stemop neming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Hendrik Philip Christolfel Stoffels, oudste Wethouder, den Burge meester vervangende, Voorzitter, en de heeren Jan van Heukelom Jr. en Mr. Paulus Du Rieu, leden van den Ge meenteraad, slemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel drieëntwintig stem bussen, bij hem den 24 en 25 Tuni 1873 overgebracht uit de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheim, Warmond, Nocrdwijk, Noordwij- kerhout, Leiderdorp, Koudekerk, Benthuizen, Hazerswoude, Zoeterwoude, Voorschoten, Wassenaar, Woubrugge, Ter Aar, Oudshoorn, Alphen, Aarlanderveen, Zwammerdam en Nieuwveen. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden -ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en be vonden veertienhonderd drie en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal, met de lijsten der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn twee meer dan het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter éen voor éen geopend en overluid voor gelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard dertien stem briefjes, waarvan tien oningevuld zijn en-drie het ver- ■eischte zegel missen. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest veertienhonderd vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Jhr. Mr. I. L. Cremer Van den Berch van Heemstede 978 stemmen, Mr. H. C. Verniers van der Loeff 469, Graaf R. J. Schimmelpenninck, J. De la Rie en Cornells Van Darn ieder éene stem. Heeft alzoo de meeste stemmen verkregen, zonder dat het verschil tusschen het getal gevonden briefjes en dat der kiezers die stemden daarop van invloed heeft kunnen zijn, de heeren .Thr. Mr. I. L. Cremer van den Berch ■yan Heemstede; Is derhalve verkozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Jhr. Mr. I. L. C. VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDE, - wonende te 's Gravenhage. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. is na afloop van dit een en ander proces-verbaal ipgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de aal bevonden. Gedaan te Leiden den 25 Juni 1873. STOFFELS, Voorzitter. J. VAN HEUKELOM, Jr. P. DU RIEU. Slemopnemers. LEIDEN, 25 Juni. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dit hoofdkiesdistrict zijn ingeleverd 1463 stem briefjes, waarvan ongeldig zijn verklaard 13. Ge kozen is: de heer Jhr. Mr. I. L. C. TANDEN BEKC1I TAN HEEMSTEDE, met 978 stem men. Op den heer Mr. H. C. Verniers van der Loeff werden 469 stemmen uitgebracht. zeischap worden gegeven, hij te wonen. Niemand der talrijke aanwezigen zal zich gisteravond dan ook zijne verwachtingen hebben teleurgesteld gezien immers, zoowel de Ouverture als de volgende nummers van het programma werden (link voor gedragen vooral de uitvoering der komische ope rette Flolle Burschen van Suppé mocht zeer ver dienstelijk genoemd worden. Moge dit gezelschap ook heden- en morgenavond hij de opvoering van „Singvögelchen" of „Er kann nicht sehlafen" een druk bezoek ten deel vallen. De entréeprijs van ■49 cents is waarlijk niet te hoog. Het stoomschip Prinman Oranje passeerde Malta gistervoormiddag. Schoon weder en kalm. Onder de inilalen H. en M. F. ontving de Maatschappij van Weldadigheid uit Amsterdam twee gitten, te zamen ten bedrage van f 3000, ten einde te voorzien in de behoefte aan bedrijf- kapitaal. De afzenders van brieven, bestemd voor Oost- of West-Indië of voor andere tot de heete luchtstreken behoorende landen, worden opnieuw verzocht hunne brieven niet met lak te verzege len, maar ze in het belang eener ongeschonden overeenkomst op eene andere wijze te sluiten, daar het niet zelden gebeurt dat de met lak ge sloten brieven gedurende de reis zoodanig aan elkander vastgehecht raken, dat het onmogelijk is ze vaneen te scheiden zonder het papier te scheuren. (St. Cl.) De Staats-Courant van heden bevat het programma der lessen, welke gedurende het jaar 1873/1874 aan de Polytechnische school zullen gegeven worden. In de gisteren gehouden vergadering van hel Prov. Utr. Genootschap van Kunsten en Weten schappen bij gelegenheid van den lOOsten jaardag, hield de Hoogleeraar Van Oosterzee de feestrede. Tot Eereleden werden benoemd de Hoogleeraren Van Rees en Dr. Beets. Aan den heer Mr. S. Muller Fz., is toegekend de gouden medaille voor de be antwoording der prijsvraag: „Een historisch over zicht van de ontdekkingen der Hollanders in de Noordpoolzeeën enz." Tot leden werden benoemd de heeren Kaiser, te LeidenTidernan, Van Braam Houckgeest, Sautijn Kluit, Kooijker en Van An- kum, te Groningen Templeman van der Hoeven, Van Bel, 'sJacob, Moens te Utrecht; Onnen, te Roermond; Rink, te Delft; Sasse te Zaandam; Van de Stadt, te Arnhem Cremer, Nijhoff, Wijn malen, Swart en Vladeracken, in den Haag; Francken en Roest te Rotterdam; P. Muller en Kruseman te Haarlem; Winkler, te Leeuwarden; Nahuijs, te Zutfen, en van Teijlingen te Dordrecht. Door de Gewestelijke Vereeniging Noord- Holland is de prijs voor de oplossing van het meeste aantal voorstellen, voorkomende in den twintigsten jaargang van het tijdschrift voor Reken-, Stel- en Meetkunde, uitgegeven vanwege deze vereeniging, toegekend aan den heer J. F. Malta, te Rotterdam. De commissie voor het examen van hulp apothekers, vergaderd te Amsterdam, heeft, voor zoover het letter- en wiskundig gedeelte betreft, toegelaten de heeren L. Woltring, W. Sinnema, N. J. M. Van Ghert, G. H. Wouda, H. J. Traus, en D. Teessen. Van 4 Juni tot 23 Juni zijn door de Staats commissie voor de geneeskundige examens, zitting houdende te Rotterdam, tot arts bevorderd de heeren: J. A. M. F. Sannes, S. Meihuizen, G. H. Roessingh, A. J. van Rhijn, H. J. Offerhaus, A. C. H. Moll, J. W. Engels, P. W. Onnen, A. H. de Lang, Ph. Kooperherg. H. M. de Koningin heeft den heer J. Schmidt, president van de Nationale Zangschool in den Haag, vereerd met een prachtige diamanten doek speld als blijk van waardeering van de door de Nationale Zangschool aan IJ. M. gebrachte sere nade op den 18den dezer. Door de Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij is besloten tot het houwen van een nieuw station te Rotterdam. In verband daarmede is de bouwmeester van het station Den Haag naar Oos tenrijk gezonden, ten einde aldaar de stations meer in bijzonderheden te nemen. De pogingen, om de henoodigde gelden hijeen te brengen voor den houw eener nieuwe ruimere kerk voor de Christelijk gereformeerde gemeente te Zwolle, vinden aanvankelijk veel bijval. In be trekkelijk korten lijd toch is reeds ingeschreven voor ongeveer de helft der kosten, die op ƒ40,000 worden geschat. Namens het kerkbestuur is reeds voor den voorgenomen houw een stuk gemeente grond in koop gevraagd. Te Alphen aan den Rijn is tot pred. he- oepen ds. J. P. Nonhebei, pred. hij de Herv. gem. te Middelburg. De Bisschop van Haarlem heeft den heer J. Kimman, rector te Monster, benoemd tot rector van het St. Jacobs-gesticht te Amsterdam. De afdeeling Alphen en omstreken van de Holl. maatschappij van landbouw heeft besloten in het begin van September e. k. haar 25-jarig be staan vieren door het houden van een tentoon stelling van bloemteelt, houtcultuur, tuinbouw enz. waarbij haar de ondersleuning der Pomologische vereeniging te Boskoop is toegezegdverder door eene harddraverij en volksspelen. Het algemeen reglement voor de spoorweg diensten is hij Kon. besl. aangevuld en gewijzigd als volgt: Art. 119. In de rijtuigen mag geen grooter aantal reizigers plaats nemen dan, volgens art. 64, voor de afzonderlijke afdeelingen der rijtuigen is aangewezen. In eiken trein is een voldoend aantal rijtuigen of afdeelingen van rijtuigen, 1ste en 2de klasse, waarin niet gerookt mag worden, en een voldoend aanlal der drie klassen, uitsluitend voor vrouwen bestemd. Deze rijtuigen of afdeelingen zijn in- en uitwendig op eene voor ieder zichtbare wijze aangeduid. Kinderen van het mannelijk ge slacht, heneden den leeftijd van 13 jaar, door vrouwen begeleid, worden in de rijtuigen of af deelingen daarvan, uitsluitend voor vrouwen be stemd, toegelaten. Het college van notabelen der Nederduilsche Hervormde gemeente alhier heeft tot kerkmeesters bij de periodieke aftreding herkozen Mr. M. H. A. Lisman met 7 van de 11 stemmen en M. S. Reyst met algemeene stemmen en verkozen Mr. L. D. Suringar met 5 stemmen tegen 4, die op Dr. C. Honig waren uitgebracht met 2 blauwbrieljes, terwijl zeven leden afwezig waren. De Nederlandsche Bank had op 23 Juni bij een muntmateriaal van ƒ105,879,571.32 voor eene som van 70,534.083,57 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerecli- tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 28,213,633.43 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoornschip Riouwonder bevel van den luilenant-ter-zee der 1ste kl. W. Steflens, op zijn reis naar Oost- Indië, den 23sten dezer, te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1