De Hooge Raad der Nederlanden heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak van Elbert Beeckman, door het Hof van Gelderland veroor deeld tot twintig jaren tuchthuisstraf wegens dood slag op zijne huisvrouw. De Raad heeft het vonnis gecasseerd en de zaak verwezen naar het Prov. Gerechtshof van Overijsel. -Den 22sten Mei jl. werd de generaal Schön- stedt in den Haag verschillende keeren met een bezoek lastig gevallen dat hem lot drie malen gebracht werd door iemand wiens zoon in militairen dienst zijnde naar zijn gedachte naar de klasse van discipline zou worden opgezonden, ten einde den generaal te bewegen dit te voorkomen. In den avond van dien dag, kwam bedoelde persoon ten vierden male, maar verkeerde toen in beschonken toestand. Zijn verzoek ging toen vergezeld van bedreigingen en beleedigingen, o. a. zou hij zich pistolen ver- schallen en den generaal vermoorden. Hiervan werd de politie onderricht en proces-verbaal op gemaakt. Gisteren moest bedoelde persoon voor de rechtbank in den Haag terecht staan. Daar hij niet was verschenen werd tegen hem verstek ver leend. Bij de gehouden instructie had beklaagde evenwel verklaard, dat hij niet weet wat hij het laatste bezoek was voorgevallen en dat hij berouw had over het toen gebeurde. De substituut-officier van Justitie, Jhr. Mr. de Jonge, requireerde schul digverklaring aan beleediging en aan mondelinge bedreiging van moord en veroordeeling van beklaagde tot zes maanden gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag. Men leest in het Algemeen Handelsblad van Zondag 22 Juni 1873: „Vertaling. De schrijver van den langen brief van 19 dezer en de schrijvers van alle dierge lijke brieven, over Amerikaansche Spoorweg- Effecten, diene te welen: dat de Amerikaansche regeering niet aansprakelijk is voorde handelingen van Hollandsche bankiers. Wanneer deze bankiers verkiezen, „waardelooze Amerikaansche spoorweg effecten, die in Amerika geheel niet verkocht konden worden, hier aan de markt te brengen" en wanneer „geheele familiën, weduwen en wee zen, door den aankoop van genoemde Effecten ongelukkig geworden zijn", dan zijn de verkoopers moreel aansprakelijk en niet de Amerikaansche regeering, die niets van zulke transactiën weet. Of nu de verkoop van deze waardelooze Effecten, „10 of 45 pCt. voordeel aan de verkoopers op geleverd heeft" weet de ondergeleekende niet, en is zulks te weten ook geheel buiten den kring zijner werkzaamheden. De Consul der Vereenigde Staten van Noord- Amerika." Twee belangrijke processen zijn te Maastricht in behandeling gekomen dat var. den heer Chassepot van Parijs tegen den heer de Beaumont te Maas tricht, en dat van den heer de Beaumont legen de firma Stevens en het Rijk. Beide processen loopen over het Beaumont-geweer. Volgens be weren van den heer Chassepot zou het Beaumont- en het Chassepot-geweer hetzelfde wapen zijn met een niet noemenswaardige verandering. In de tweede zaak, waarin de heer de Beaumont als eischer optreedt, betreft het 't maken en leveren van het Beaumont-geweer door de firma Stevens. De advocaat van den heer de Beaumont is Mr. D. Van Eek, die der heeren Stevens Mr. Nijpels, terwijl Mr. De Pinto voor het Rijk optreedt. De Sociélé d'acclimatalion te Parijs heeft aan den heer P. J. Polvliet te Rotterdam de groote gouden medaille toegekend, wegens zijne verdiensten in de aankweeking van zeldzame en de acclimatatie van uitheemsche vogels. De Com missie voor de bekroningen deelt in haar rap port mede, dat hij in zijn tuin te Rotterdam in den tijd van vijftien jaren meer dan 4000 stuks heeft aangekweekt. Volgens telegraphisch bericht uit Calcutta is het stoomschip Yorkshire van daar vertrokken, aan boord hebbende 580 emigranten, met bestem ming naar Suriname. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard, onder bevel van den luit.-ter-zee lste kl. J. H. Haakman, den 22sten dezer te Port-Saïd aangekomen, en zon den daaropvolgenden dag weder van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Met ingang van 1 Juli a. s. worden de te Rijp gevestigde post- en telegraafkantoren veree- nigd onder het beheer van den directeur van het postkantoor H. Helling. In het belang van den handel zal het Rijks- telegraafkantoor te 's-Gravesande. van 24 dezer tot 20 Juli a. s., op de werkdagen open zijn van 7 tot 12 uren voormiddag en van 2 tot 3 en 5 tot 7 uren namiddag. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier bij het prov. gerechtshof in Overijsel Mr. J. \V. Van Goens, subst.-griffier hij de arrond.-rechtbank te Zwolle. Z. M. heeft aan J Van der Plank, te Gorcum, als blijk van Zr. l^fs. goedkeuring en tevredenheid wegens de door lij™ op verschillende tijdstippen volbrachte reddingen van drenkelingen, toegekend de bronzen medaille, ingesteld hij besl. van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft A. Magnin, secr. der gemeente Wijk aan Zee, herbenoemd als burg. der gem. Beverwijk en Wijk aan Zee; de benoeming vari J. A. Beer, burg. van Scheemda, en van Mr. J. A. Van Dorsser, burg. van Dubbeldam, tot secre tarissen dier gem., goedgekeurd. KOLONIËN. BATAVIA, 10 Mei. In het blad de Vorstenlanden, zegt de Indiër, wordt beweerd, dat vier Nederlanders, die vroe ger tot ons Indisch leger of de vloot behoord heb ben, in dienst van den Sultan van Atchin zijn overgegaan, waaronder de vroegere luitenant Ha gen, die vooraf het gerucht van zijn dood zou hebben laten verspreiden. Een en ander is onjuist. Wijlen Hagen was geen ziener en kon dus niet vermoe den dat de oorlog met Atchin ophanden was. Hij had dus geen reden om zich voor dood uit te geven. De heer Paardekoper, oud-officier van het leger, mede een tijd lang in dienst van Salengore, die ook genoemd werd als in dienst zijnde van den Sultan van Atchin, sprak een en ander bepaald tegen. Dat er evenwel eenige Europeanen in Atchin zijn, is zeker. Te Tagal is een Javaansch leesgezelschap opgericht, dat bereids 60 leden telt. De op 23 April van Samarang vertrokken prauw Padoereng werd den 26sten daaraanvolgend op de hoogte van Lassem, des morgens ongeveer te halfacht, aangevallen door de prauw Pegoen, bemand met circa 30 Madureezen, gewapend met geweren, lansen en sabels. Er ontstond een kort gevecht. Wanhopig verdedigde zich de geringe bemanning van het geënterd vaartuig waarbij Djoeragon, de gezagvoerder van het laatste, bene vens de roergangers Pa Doelkaren en Pa Bongso door de kogels der roovers doodelijk werden ge troffen. Duizend gulden aan zilver alsmede wapenen werden buit gemaakt door de schurken, die ech ter dezer dagen op Grissee aan den wrekenden arm der politie niet zijn ontsnapt. De opvarende Hadjies Pa Toewa en Mariana zijn gewond op Rem bang aangebracht. De Gouv.-Gen. heeft de volgende dagorder uitgevaardigd aan de Zee- en Landmacht, die deel heeft genomen aan den oorlog tegen Atchin: „Toen ik u van hier zag gaan, om tegen Atchin den oorlog te voeren, was ik met u éen van ver langen, dat gij niet zoudt wederkeeren dan na eene volkomene overwinning behaald te hebben. Zoodra ik bericht bekwam, dat uw bevelhebber, de Generaal Ivöhler, gesneuveld was, en dat uwe strijdkrachten aanvulling behoefden, heb ik den generaal Verspijck tot uwen chef benoemd, en bevelen gegeven, om uwe krijgsmacht onverwijld te versterken. Nauwelijks had ik deze maatregelen getroffen, of de Regeerings-Commissaris voor de Atchineesche aangelegenheden vroeg mij machti ging om u te doen terugkeeren. Hij grondde zijn verzoek op het oordeel van uwen tijdelijk opge treden bevelhebber, van den staf, die allen een parig de voortzetting van den oorlog onraadzaam ver klaarden, en op uwe terugroeping aandrongen, onder anderen ais reden aanvoerende, dat de west-mous- son te Atcbin inviel, die alle gemeenschap tus- schen den wal en de reede dreigde te verbreken. De oorlog op 's vijands grondgebied, zonder verzekerde communicatie met uwe operatie-basis, de reede, was onmogelijk. Ik heb u dus moeten terugroepen. Indien wij ons gemeenschappelijk verlangen niet mogen bevredigd zien, dan is dit enkel, omdat wij hebben moeten toegeven aan de eischen der natuur. Gij keert roemrijk weder. Gij hebt, in weinige dagen, den overmachtigen en sterk verschansten vijand groot ontzag ingeboe zemd. Zoo groot zelfs, dat hij zich, in al de dagen die gij, in afwachting van uwe weder- inscheping, op uw slrand-bivouac hebt doorge bracht, niet eens meer buiten zijne versterkingen heeft durven wagen. Gij hebt uw plicht gedaan. Weest welkom in ons midden. Terwijl onze wak kere vloot op de vijandelijke kust blijft kruisen, zal ik u zoodra mogelijk de gelegenheid geven, uw taak te gaan hervatten en glansrijk te beëin digen." Door den Gouverneur Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot contr. 2de kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura J. C. H. M. Denie. "Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den grill', bij den landr. te Cheiibon F. Helbos. Bij den Raad van just, te Banda ontslagen: op verzoek, eervol, als lid, F. J. Henner, en be noemd: A. IC. Bruinier en A. J. De Bordes. Goedgekeurd: dat door den landraad te Tjiandjoer is benoemdTot buit. subst-griff. bij die rechtb., builen bezw. van den lande, P. M. L. De Bruijn Prince en Th. Van Dissel; dat door den landraad te Madjalengka is benoemd tot buit. subst.-grif. bij die rechtb. buiten bezw. van den lande, Mr. L. J. Selleger; dat door den landraad te Magellan is benoemd: tot buit. subs.-griff. bij die rechtb., buiten bezw. van den lande, B. Schol ten Gzn. Door den directeur van binnenl. bestuur ont slagen uit zijne belr-, de opz. 3de kl. bij het boschw in de residentie Kediri, afd. Blitar, G. O. F. Fred zess; is belast met het beheer over het bosch- dtslrict Samarang, E. Von Roessler. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned. aan den mil nmhi 9.iL klasse B. E. H. Jansen. Bevorderd: tot lsten luit. bij het wapen der cav. D. Van Toorenburg. Ontslagen: op verz. eervol, als adjud. van den Gouv.-Gen., de kapitein der artillerie M. A. Ivuytenbrouwer, zijnde hij bij zijn wapen terug geplaatst. GEMENGD NIEUWS. In eene Zondag in den Haaggehou den openbare vergadering van de afdeeling van - het Sigarenmakersbond werd o. a. door den Pre sident der afdeeling Utrecht een treurig tafereel opgehangen van een vakbroeder, die na ruim 25 jaren bij denzelfden patroon te zijn werkzaam geweest en bij de invoering van het livret, dit stuk weigerde te onderteekenen, door zijn patroon was weggezonden, waardoor hij broodeloos is ge worden en zich verdronken heeft. De patroon, door den drang der omstandigheid daartoe ge noopt, verzekerde de weduwe terstond een toelage van f 5 per week te zullen uitkeeren tot onder houd van zich en hare kinderen, maar zij bedankte voor dit aanbod, toen het Bond haar 7 beloofde! uit te keeren. Thans wordt zij werkelijk door hel Bond gesteund, waartoe alle afdeelingen bijdragen Een jeugdig Milanees, die vroeger! reeds per vélocipède van Florence naar Bologni reed, heeft thans met 't zelfde voertuig een tocht van Milaan naar Weenen ondernomen. De dienstmeid te Nijmegen, die eenige dagen geleden zich zoo deerlijk door petro-i leum gebrand heeft, is gisteren aan de gevolgen overleden. Een conducteur op een spoorweg i'.'l Virginië heeft een draaiend signaallicht uitgeven-B den, dat achter aan den trein wordt aangebracht B De machinist van den zich daarachter bevindend® I trein kan nu uit het opeenvolgen der verschil- I lend gekleurde lichten opmaken met welke snel- I heid de trein zich beweegt en wanneer de:e 'l stopt.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2