LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4101. Woensdag A0. 1873. 25 Juni. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco por posln U40. Afzonderlijke Nommers Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BE RICHT EN. SCHUTTERIJ. J BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen tè weten, dat de alpliabelische naamlijst van alle perso nen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 18*27, aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter Inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den lü tot en met den 20 Juni aan staande (Zondag uitgezonderd), van des voormiddags '10 tot 's namiddags te 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Vrijdag den 278ten Juni 1873, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatslvoorgaande in schrijving zich binnen deze gemeente metter woon hebben gevestigd, tot eene naloling opge roepen, mede op Yrijdog den 27*'cn Juni 1873, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden op geroepen, orn tot de loling ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en liet uur in deze kennisgeving uitgedrukt, terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemach tigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemach tigde verschijnende, zal de loting geschieden door een eter leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen ver- meenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aan voeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling meenen te hebben, van belang is, door per- soneele opkomst of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel beken den gemachtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk ge maakt dat aan de navolgenden bij de wet recht op vrij stelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen i tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogen- blik of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig strepen (millimeters); 3°. de geestelijken van alle geziudheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholen, aan de alhenaea en de seminariën; 11-5°. de studenten in de godgeleerdheid; ;1G°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eer vol ontslag den dienst verlaten hebben of gepen sioneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld; |70. dat, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van offi cier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld; 3°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de I inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als ruslende op militairen, zoolang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener bepaalde ge meente kunnen gehouden worden, de verplichting niet óm zich te doen inschrijven; "9°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zel- ven bij de Schutterij dient, met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft, tot den dienst zal worden opgeroepen; strekkende deze be- palingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, 1 die. om welke reden ook, niet meer bij hunne I ouders inwonen; terwijl voorts, in lijd van vrede, van den bepaling dienst tevens worden vrijgesteld (met de aotieven r nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dfc a'gerneene I en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoolang in dienst gesteld worden) i0°. zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspuiten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belust; Hlï0. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder Ir echter niet zullen worden verstaan werk boden of ft zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en ■12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of I in de armen-gesiichten opgevoed en onderhouden I worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstel ling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mochten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nommer willen verwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 4den Juli aanstaande, des voormiddags tus- schen 10 en 4 uur, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanleekening te doen, voor zooveel zulks bij de lotmg niet mocht zijn geschied; zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervan gen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELKR, Burgemeester. E. K.1ST, Secretaris. Leiden, 17 Juni 1873. LEIDEN, 24 Juni. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn, voor zooverre thans bekend is, heden opgekomen: Leiden van de 1042 kiesgerecht. 490 Oegstgeesl 74 31 Rijnsburg 51 32 Katwijk 75 55 Valkenburg 24 15 Sassenheim I 47 Qg Voorhout J 32 Warmond 62 30 Noordwijk 106 76 Noordwijkerhout 54 Leiderdorp 74 42 Koudekerk 61 40 Benthuizen 25 22 Hazerswoude 137 69 Zoeterwoude 160 83 Voorschoten 75 44 Wassenaar 92 60 Woubrugge 85 37 Ter Aar 65 Nieuwveen 43 Oudshoorn 97 53 Alphen 158 76 Zwammerdam 69 Aarlanderveen 120 56 2828 Bij de op heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 48.00, 24.00, 4.80 en ƒ2.40; laagste f 48.00, 24.00, 4.70 en 2.35. In de vergadering der Waalsche Reünie is een der vaceerende studentenbeurzen, na afgelegd examen, toegekend aan den heer Tydeman, student te Leiden, en een ander aan den heer WüstenhofT te Amsterdam. De generaal W. E. ICroesen, van wiens over lijden wij gisteren melding maakten, was in 1817 geboren en had alzoo den ouderdom van 56 jaren bereikt. Reeds op 19jarigen leeftijd werd hij als 2de luitenant aangesteld en bracht 17 jaren in de daarop volgende officiersrangen door, totdat hij op 21 April 1853 majoor werd; 3 jaren laler 19 Februari 1856 werd hij benoemd tot luit.- kolonel, 25 April 1862 tot kolonel en 3 April 1865 tot generaal-majoor. Den 20sten Februari 1869 werd hij tot luit.-generaal, commandant van het Indisch leger benoemd, en vervulde deze moeie- lijke betrekking tot in bet begin dezes jaars, toen hem op de meest eervolle wijze ontslag uit den militairen dienst werd verleend en hij wegens zijne gewichtige diensten aan Indië bewezen de generaal was ook geruimen tijd lid van den Raad van Indië geweest van ridder tot com mandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw werd bevorderd. Door zijne militaire verdiensten had hij ook het ridderkruis der Militaire Willems orde van de 3de kl. verworven. Met de Fransche mail is dezer dagen te Amsterdam aangekomen de weduwe van den op Sumatra gesneuvelden generaal Kohier. - De heer De Flaux, attaché bij de Fransche legatie in den Haag, is door zijn Regeering uit die betrekking teruggeroepen, ten einde aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs werkzaam te zijn. - De nieuwbenoemde subst.-griffier bij den Hoogen Raad, de heer Mr. C. J. De Freruery, zal op Dinsdag 1 Juli a. s. in eene openbare algemeene vergadering van dat college plechtig worden ge ïnstalleerd. Nopens de adressen van de gemeenteraden van Naaldwijk en de Lier, belreffende den aan leg van een buurtspoorweg in het Westland, stellen Gedep. Stalen in Zuid-Holland voor aan adres santen als beschikking op hun verzoek mede te deelen, „dat hel verleenen van een subsidie uit de provinciale geldmiddelen aan hunne gemeenten, opdat dit kunne worden aangewend ten door hen omschreven einde, in geen geval kan geschieden, en dat ter beoordeeling of er termen zouden zijn om den aanleg van een buurtspoorweg in het Westland op andere wijze vanwege de provincie te bevorderen, nadere aanduiding omtrent plan en aanleg van dien spoorweg zullen moeten wor den verstrekt." Bij de Prov. Staten van Zuid-Holland zullen in hunne aanstaande zomervergadering worden behandeld voorstellen van Gedep. Staten omtrent het verleenen van subsidiën in de kosten 1°. van den bouw eener school te Maassluis, geraamd op 18,119.84. Ged. Staten stellen voor het aan deel der gemeente in die kosten le bepalen op 6000. En 2°. vergrooling van de openb. lagere school in wijk A der gemeente Sliedrecht. Ged. Staten stellen voor het aandeel der gemeente in die kosten te bepalen op f 5000. Daar de gemeenteraad van Voorburg wei gerde de school te vergrooten, niettegenstaande die volgens de opinie der schoolaulorileiten te klein was voor hel gelal schoolgaande kinderen, is nu bepaald, dat niet meer dan een bepaald getal kinderen de school zal mogen bezoeken en zijn er nu ongeveer 50 kinderen naar huis gezonden. Het administratie-kantoor van Amerikaan- sche spoorwegwaarden te Amsterdam hield Maan dag-avond eene vergadering, met het doel om de middelen te bespreken, welke de Nederlandsche beurzen kunnen aanwenden, om op afdoende wijze de depreciatie tegen le gaan in Amerikaansche spoorwegwaarden, voor zoover die kunstmatig in het leven wordt geroepen en alleen berust op gemis aan kennis of toelichting bij de houders. Het stelde daartoe voor eene naamlooze vennoot schap op te richten, ten tilel voerende: Vereeni- ging voor den Amerikaanschen JSfiectenhandel, gevestigd te Amsterdam, welk voorstel is gesleld in handen van eene commissie ten fine van be richt en raad, beslaande uit de heerenRahusen Waller, Oyens Zn., Chemet Weeljen, Elix Broekman, Van Ogtrop Sc Zn., Jan Kalff Zn., de Amsterdamsctie Bank, de drie te Am sterdam gevestigde Administratie-kantoren en een lid van het Rotterdamsche Beurscomité, door dat Comité aan te wijzen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1