LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4099. Maandag 1873. 23 Juni. PEIJS DEZEE COUEANT: Voor Lolden per 3 maanden1.— Franco per posln 1 -40- Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. bericht. 0 Zy, die zich met 1 Juli op deze Courant menschen ie abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal JuniAugustus worden dan alleen de maanden Juli en Aug. in rekening ge bracht ad 67 cents. STADS-BERICHTEU. De BURGEMEESTER van LEIDEN, 1 Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872(Staats- jblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afge '«loopen week zijn aangegeven: als door Roodvonk aan- 'Igetasl 9 personen en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan afkondiging door plaats ng in de leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. O. BRANDELER. Leiden, 21 Juni 1873. LEIDEN, 21 Juni. Van de 36 adspiranten die gisteren en heden aan het admissie-examen voor de Leidsche Hooge school hebben deelgenomen, zijn 23 toegelaten. Aan de Zwem- en Bad-Inrichting Rhijn- zigt zijn gedurende deze week 1007 baden ge nomen. Gedurende deze week zijn alhier in het "Werkhuis opgenomen van 95 tot 104 volwassen 'personen en van 28 tot 42 kinderen. Bij de gisleren voortgezette akten-examens voor het middelbaar onderwijs (laatste dag) zijn ■toegelaten de heerenL. A. Hissink Jr., van Fra- ■neker, voor Ned. taal- en letterk.J. A. Starcke, van Amsterdam, en W. A. Maas, van Rotterdam, voor boekhouden. Afgewezen '2 voor aardrijkskunde, t voor boekhouden. Zich teruggetrokken 1 voor 'Fransche laai- en letterkunde. Niet opgekomen 1 '.voor boekhouden. Te Noordwijkerhout is aanbesteed het ver- -grooten van het gesticht de Voorzienigheid aldaar, ■volgens de plannen van den architect Th. Asseler. Aannemer de heer W. Westerhof, te Stompwijk, voor ƒ11,358.50. De R. K. kiesvereeniging Recht voor allen ■en de kiesvereeniging Koning en Vaderland te Gouda hebben tot candidaat voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal gesteld, het aftredend lid, den heer Jhr. Mr. W. M. de Brauw. Namens een groot aanlal vereerders (oud- leerlingen en leerlingen) werd gisternamiddag te 2 uren in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht door eene commissie, den afgetreden hoogleeraar Rovers een medaille in goud, zilver en brons aangeboden, als hulde aan het door hem gedurende bijna zesenveertig jaren met ijver en nauwgezetheid verrichte werk. De heeren Hulsebos, Dr. J. A. A. Wijnne en A. G. De Geer hielden toespraken, die door den heer ■Rovers werden beantwoord. Uit Doesburg wordt gemeld: De weldadige hand, die aan de diaconie alhier successivelijk aan zienlijke sommen op het grootboek schonk, ter plaatsing van twee jongens op Mettray te Gorsel ■en twee meisjes op Talitha Kumi te Zetten, heeft weder aan dezelfde diakonie de som van ƒ9000 doen geworden, met opdracht om van de ren ten verwaarloosde kinderen te verzorgen. R eene gisteravond te Amsterdam gehou den vergadering van belanghebbenden bij de Ame- n kaansche spoorwegwaarden, de Paul and Pacific «n de St.-Vincent Brainard, zijn bij het daartoe voorloopig gevormd comité nog als leden gekozen een lid der firma Tutein Nollhenius en De Haan en de heer J. Carp, ingenieur en secretaris van het voormalig comité te Utrecht. De besturen der Maatschappij voor den werkenden stand, van de beide Amsterdamsche departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, der Maatsch. Arti et Amicitiae, der Maatsch. tot bevordering der bouwkunst, der Vereeniging Neerlands Werkman en der Veree- niging Architeclurae et Amicitiae hebben zich bij adres tot den Raad der gemeente Amsterdam gewend met verzoek om de middelen te beramen dat de musea en bibliotheken benevens de merk waardige zalen in het Koninklijk Paleis des Zon dags voor het publiek kosteloos worden openge steld. Hel Nederl. stoomschip Java, van het Nieuwediep naar Batavia, is Donderdag te Malta gearriveerd, om de schade aan de schroef te her stellen; aangezien het dok niet disponibel is, kan het eerst aanstaanden Dinsdag de reis voortzetten. De troepen zijn geland, de passagiers blijven aan boord. Eenige kostbare verzamelingen penningen en munten zullen in de aanstaande week te Amster dam in Odéon door den boekhandelaar G. Theod. Bom publiek worden verkocht. Een veiling van dergelijken omvang heeft in ons land nog nooit plaats gehad en behoort tot de zeldzaamheden in Europa. De catalogi noemen 15,000 nummers of kavelingen in goud. zilver en andere metalen, welke een aanmerkelijk kapitaal vertegenwoordigen. Er zijn niet alleen een aantal hoogst zeldzame of unieke exemplaren hij, maar geheele seriën, die moeilijk zelfs in de meest complete kabinetten zóó te vinden zijn. De verzamelaars waren de heeren L. C. Luzac, F. de Haan, baron d'Isendoorn a Blois van den Kannenburg en prof IJ. C. Millies. De totale ontvangst der commissie uit de artillerie-officieren, met die, waarvan vroeger mel ding werd gemaakt, len behoeve van den ver minkten kanonnier van den Akker, te Utrecht, bedraagt, na aftrek der advertentiekosten, 4937,58. Voor de erimitteele kamer van het prov. gerechtshof van Noord-Holland, slond gisteren te recht Jan Van Woudenberg, oud 34 jaren, zonder beroep, geboren en laatst verblijf houdende te Hilversum, beschuldigd van moedwillige brand stichting in een gebouw, zonder dat daarvan ge vaar voor menschenlevens te voorzien was. Acht getuigen werden in deze gehooid. Zij bevestigden voor het meerendeel de bekentenis des beschul digden, dat hij, bij afwezigheid zijner moeder, met een lucifer, die hij op tafel vond, moedwillig het stroo in de bedstede dier moeder in brand had gestoken, en wel nadat deze 's morgens te 7 uren hare woning had verlaten. Als aanleiding tot die daad gaf hij op, dat zijn moeder hem, toen hij, na langen tijd afwezig te zijn, op den avond van den daaraan voorafgaanden dag, zijnde 16 April 11.weder aldaar aankwam, geweigerd had ander eten te geven dan karnemelk, bewerende niets anders in huis te hebben. Den daarop volgenden morgen zou zijne moeder, die hem wegens vroe gere veroordeelingen tot diefstal, o. a. een voor 3 jaren, ten nadeele zijner zuster, niet vertrouwde, kleederen bij een buurvrouw hebben willen brengen. Ook daarover zou een geschil gerezen zijn. De advocaat-generaal Mr. J. Spoor oordeelde, dat zulk een snood bedrijf een ernstige straf verdiende, al was ook de brand spoedig ontdekt en irt de be- ;inselen gestuit. Hij requireerde tegen hem een veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 6 jaren. De ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. L. H. Kuhn Jr., wees op eenige verzachtende omstan digheden, zooals zijne slechte opvoeding, het feit dat de moeder aardappelen in huis had, toen zij hem, na een wandeling van 7 uren, niets anders dan karnemelk voortzette, het geringe veroor zaakte nadeel, enz. Het hof veroordeelde den be schuldigde tot een tuchthuisstraf van 5 jaren. Sedert eenigen tijd is onder de pretenden ten op de nalatenschap van P. Teyler Van der Hulst uit Haarlem veel beweging gekomen. De verwant schap is over 't geheele land verspreid. Die te Amsterdam is hijzonder actief. Men spreekt er van dat Van der Hulst bij zijn leven per testament legaten heeft vermaakt aan sommigen zijner bloed verwanten, die nooit zouden zijn uitbetaald. Van hooger hand zou hiernaar aanvraag gedaan zijn, die tot hiertoe nog tot geen resultaat heeft geleid. Op de vraag, waarom er niet vroeger uit betaling gevolgd was, werd geantwoord, dat men de echtheid der stukken betwijfelde. Dientenge volge zijn belanghebbenden nu ernstig bezig de iden titeit onomstootelijk te bewijzen. Het N. v. d. Boekh. bericht, dat de heer D. A. Thieme te Arnhem een aanvang gemaakt heeft met een geheel nieuwen druk van de pho- lographieën der Merveilles de i Art Hollandais de eerste liet tengevolge van de qualiteit der car tons te wenschen over en dat die verbeterde druk aan alle tegenwoordige bezitters zonder on derscheid in ruil voor de eerste editie zal worden aangeboden. De aartsbisschop van Utrecht heeft den heer J. J. Putman, kanunnik, deken en pastoor der O. L. Vrouwekerk te Utrecht, eervol ontslag verleend als pastoor; den heer .1, B.Smit, kanunnik en pas toor te Hilversum, benoemd tot pastoor der O. L. Vrouwekerk te Utrecht; den heer C. R. Vermolen, pastoor te Naarden, benoemd tot pastoor te Hilver sum, en den heer F. A. P. Holland, kapelaan te Utrecht, tot pastoor te Naarden. In de zaal van het Nut te Rotterdam had gisteravond de prijsuitdeeling plaats aan de leer lingen van de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen. Dr. J. Ten Brink uit den Haag, daartoe door het Bestuur uitgenoo- digd, hield, nadat de vergadering door den Voor zitter van het Bestuur, Dr. Mensing, geopend was, eene korte maar krachtige redevoering, waarbij hij zich voornamelijk tot de leerlingen richtte. Met nadruk en warmte spoorde hij hen aan gebruik te maken van het onderwijs, hun op deze Academie verstrekt, ten einde nuttige bur gers te worden van den Staat, en Nederland eenmaal tol eer te verstrekken. De IJaagsche Nieuwsbode verneemt dat vanwege het hoofdcomité van het Roode Kruis eerlang een nieuwe bezending goederen naar Indié zal worden gezonden voor onze militairen van de expeditie tegen Atchin. Die goederen zullen be staan in 10000 houten tabakspijpen, 5000 halve kilo's rooktabak en een hoeveelheid kabaaien. Niet de „Alkmaarsche feestcommissie", maar „de Vereeniging lot viering van den gedenkdag van Alkmaar's ontzet" heeft den heer R. Hol den prijs toegekend voor het op muziek brengen van een lied van Dr. Heije. Door het provinciaal gerechtshof in Noord- Holland zijn op de aanbevelingslijst voor de vacee- rende betrekking van procureur bij dat hof, gesteld de heeren L. J. Wolterbeek, G. van der Hans, C. L. Hartogh en IJ. J. J. Weurman. Als een uitvloeisel van het besluit van den Haagschen Gemeenteraad, tot gedeeltelijke verpach ting van het Badhuis te Scheveningen, heeft de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1