JAARLIJKSCH VERSLAG in December 1873 en de laatste in April 1874, en wel uit de gedurende die maanden te ontvangen stortingen op rekening der laatste geldleening van drie milliarden. Deze stortingen, welke 300 mil- lioen bedragen zullen, zijn tevens voor de terug betaling der schuld verbonden. Indien de schat kist, tengevolge van vervroegde stortingen, op den lsten December minder dan 300 millioen op de leening te goed mocht hebben, zal zij het verschil bij de bank moeten storten. Aan de bank wordt voor de geleende gelden eene rente van één percent 'sjaars vergoed." Grroot-J3ritannië De Czarewitsch heeft den Shah van Perzië, onmiddellijk na diens aankomst, een bezoek ge bracht. Gisteren heeft de Schab van Perzië een bezoek gebracht aan de leden der Koninklijke familie en het corps diplomatique ontvangen. Hij zou bij den prins van Wales het middagmaal gebruiken. Bij de Bank van Engeland is gisteren 105,000 pd. st. uitbetaald. - Uit Cadix wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat 't Spaansche Admiraliteitshof uitspraak heeft gedaan in zake de aanvaring tusschen de Murillo en de North/leet. De bemanning van de Murillo is vrijgesproken en uit de gevangenis ontslagen, en den kapitein van 't vaartuig is geen andere straf opgelegd, dan dat zijn certificaat als Ischeepsgezagvoerder voor den tijd van een jaar geschorst is, „wegens 't aanvaren van een onbe kend schip, zonder aan de in nood verkeerenden hulp te verleenen." Ouitsclxlancl. De nieuwbenoemde gezant bij het Britsche Hol, graaf Munster, is gisteravond naar Londen vertrokken. De Berlijnsche correspondent van den Times doet mededeeling omtrent eene hoogst opmerkelijke concessie, die verleden jaar door den Schah van Perzië is verleend aan baron Julius de Reuter, en waarvan men kan zeggen dat daarvoor alle materieele bronnen van Perzië zich thans in handen bevin- *den van baron Reuter en wel voor den tijd van 70 jaren. Het koninki k is aan hem op zeer liberale voorwaarden verpacht, om er zoo mogelijk iets goeds van te maken. Hij zal beginnen met den aanleg van een spoorweg tusschen de Kaspische zee en de Perzische golf, maar dit is slechts eene zaak van weinig beteekenis. 't Is hem tevens ver- ij gund om alle andere spoorwegen en tramways aan te leggen, welke hij noodig mocht oordeelen, ter wijl hij gedurende 70 jaren beschermd zal worden tegen alle concurrentie. 'tLand, dat hij voorden aanleg mocht noodig hebben, zal hem, voor zoover het Staatseigendom is, gratis worden verstrekt, terwijl dat, hetwelk aan particulieren behoort, tegen een vasten prijs zal worden onteigend. Het bestaande belastingstelsel is aan hem voor den tijd van 25 jaren verpacht. Hij zal den Schah p. st. 20,000 per jaar meer betalen dan deze thans geniet, en het geheele beheer over het belasting- wezen voeren. De Times is beducht dat baron de Reuter, die beginnen moet met het storten van een waar borgkapitaal van 40,000 p. st., wat veel voor zijne (rekening heeft genomen, maar toch verheugt het iblad er zich over dat Perzië in het vervolg een vrij en ruim veld zal opleveren voor alle commerci- .eele ondernemingen, dat het afhankelijk is van het Britsche kapitaal en Engelands energie. In het handels- en scheepvaartverdrag tus schen Duitschland en Perzië, dat thans bij den Bondsraad is ingekomen, wordt onder anderen be paald, dat elke contracteerende partij het recht zal hebben bij de andere partij drie consuls te benoemen. De Duitsche consulaten zullen alsdan tworden gevestigd in Teheran, Tauris en Bender 'Bouchir. De Perzische zullen in Duitschland alleen kunnen gevestigd worden op plaatsen waar reeds consuls van vreemde Mogendheden zijn. Italië. De Kamer heeft het geheele budget van 1873 oedgekeurd. De uilgaven beloopen 1552 millioen. De Paus heeft Dinsdag in het college van ardinalen eene rede gehouden. Hij prees den ijver der Kardinalen in het handhaven der rechten van de Kerk, en dat voorbeeld vond navolging in Italië en elders. Dat zijn voor hem de heldere stippen. Maar voor 't overige heeft het hart zich over duizenden zaken te bedroeven. De Paus verklaarde de censuur te herhalen en te bevestigen, die uit gesproken is over hen, die door geweld zich van den Kerkelijken Staat hebben meester gemaakt en de goederen der Kerk geroofd hebben. Die censuur moet te eer herhaald worden, vermits dagelijks nieuwe aanslagen gesmeed worden tegen den gods dienst. Vervolgens zeide de Paus, dat het bericht in de dagbladen, dat geestelijken bij. de begrafenis van Ratazzi te Alessandrië tegenwoordig waren, een zeer pijnlijken indruk op hem heeft gemaakt. Die priesters waren meer hovelingen dan dienaren van God. Hij hoopte nog dat het bericht valsch was. Ten slotte maande hij de aanwezigen aan, God te bidden, dat Hij steeds elke gedachte van ver zoening uit hun hart moge bannen. De vijanden der Kerk willen dat hij stappen tot hen zal doen; maar zij moeten tot hem komen. Rusland. Uit gedetailleerde berichten van de gevechten, geleverd tusschen de Russen en Khiwanen, blijkt dat deze bij Codscheidi 6000 man sterk waren en G kanonnen hadden, bij Mangyt 3000 man en 3 kanonnen. Generaal Werenkin is drie, en gene raal Kaufmann twee dagmarschen van Khiwa verwijderd. Spanje. Het Journal des Débats deelt het volgende mede als hoofdinhoud der jongste per telegraaf uit Spanje ontvangen berichten: De minister van financiën heeft aan de Cortes een ontwerp van wet voorgelegd, waarbij het gouvernement gemach tigd wordt om de belastingen te blijven heffen en eenige posten van, uitgaaf van de begrooting te schrappen. Hij heeft er bijgevoegd dat voor het einde der maand een volledig plan van finantieele regeling aan de Vergadering ingediend zou worden. Berichten uit Perpignan melden dat de brigadier Campos bij Ripoll den eabecilla Saballs ontmoet en hem op de vlucht gejaagd heeft. De brigadier Cabrinetty had de vluchtelingen overrompeld, die over Rivas en Bellver den weg naar de Cedagne ingeslagen hadden. Volgens een schrijven uit Olost had het gevecht bij Orista drie uren geduurd. De Car- listen, door Cucala, Miret, Campo en Muxi aan gevoerd, hadden daarbij 8 dooden en 12 gekwets ten, de republikeinsche troepen 150 dooden en gekwesten verloren. Bij eene cavaleriecharge zouden de Carlisten 2 kanonnen, 3 kisten met ammunitie, 50 achterlaadgeweren genomen en 17 krijgsgevan genen gemaakt hebben. Eene depêche uit Madrid van 18 Juni meldt dat de pastoor Santa Cruz het station van Beasain bevevens 103 met goederen beladen wagens en 27 personenwagens verbrand heeft. TELEGRAMMEN. New-York, 18 Juni. De cholera heerscht te Nashville onverminderd. De inwoners vluchten; de zaken staan stil. Melbourne, '18 Juni. Met de Bangalore is ingescheept 105000 oneen goud en 54,000 sove reigns voor Europa. Parijs, 20 Juni. De vereenigde afdeelingen van den Raad van Koophandel hebben definitief ge concludeerd tot verwerping van de met Groot- Britannië en België gesloten handelsverdragen. Rente 91.32; vast. Het Journal officiel deelt verscheidene be noemingen mede bij de rechterlijke macht. Madrid, 19 Juni. In de Cortes heeft de mi nister van Gnanciën de volgende wetsontwerpen aangeboden: 1. tot machtiging der regeering, om de tabak op de Philippijnsche eilanden geteeld te verpachten voor zooveel jaren als zij noodig zal oordeelen, waarbij de opbrengst der vijf laatste jaren tot maatstaf zal strekken; 2 tot het aan de markt brengen der schatkistbons in portefeuille; 3. tot het converteeren der personeele schuld, en 4. tot reorganisatie van de kas der deposito's, Rome, 19 Juni. Alle liberale bladen gispen, op min of meer scherpe wijze, de zinsnede uit de laatste redevoering van den Paus, op Rattazzi be trekking hebbende. Het dagblad Paese is in be slag genomen wegens eenige voor Pius IX belee- digende uitdrukkingen. Ma rktberichten. Amsterdam, 20 Juni. Rogge, N. Galatz220; J. dito 205. Tarwe, N. B. Poolsche 420, 425 Oct. 359; Nov. 354. Raapolie, op zes weken, per 100 kg. 41'/,Vliegend 40Mei 1874, 413jt Sept., Oct., Nov., Dec. 40'/2. Lijnolie, op zes weken per 100 kg. 40>/4; Vliegend 39; Sept., Oct., Nov., Dec., 383/4, 33'/2. Raapkoeken per 1000 kg. 92, 94. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. LAATSTE BERICHTEN Aan de Hoogeschool alhier is heden bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. II. C. Horch, geboren te Veur, met Stellingen. De heeren Maas en Kool, aanvragers voor de concessie eener zeehaven te Scheveningen, hebben zich andermaal met een adres tot den gemeente raad gewend, waarbij zij in korte trekken ophel deren, waarom naar hunne meening de aanleg ten noorden verreweg de voorkeur verdient bo ven den aanleg ten zuiden van Scheveningen, en wijders aantoonen, dat bij dat noorderplan de vroe ger geopperde bezwaren vervallen zijn. Tevens dringen zij er bij den Raad op aan, een spoedig afdoend besluit op hunne aanvraag te willen nemen, hetzij afwijzend, hetzij gunstig beschikkend. van de Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te KATWIJK AAN ZEE en NOORD- WIJK AAN ZEE. In het afgeloopen Boekjaar zijn ontvangen aan contributiën van de Reeders, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der Visschers afhouden van 44 Bomschuiten te Katwijk, a f 3, ƒ132, 9 dito Noordwijk, u - 3, - 27. f 159.— Aan een legaat van wijlen Mejuffrouw de "Wed. COSSEE, geb. ALT - 200.— Jaarlijksche bijdragen van 50 Cents of hooger- 968.05 Giften voor eens- 860.16 Renten-1110.99 f 3298.20 De Vereeniging heeft dit jaar ondersteund 90 weduwen, weezen en bejaarde personen, zijnde de nagelaten betrekkingen van de verongelukte beman ning der Bomschuiten: De Industriede Drie Ge broedersZorg en Vlijt, Vrouw Neeltje, Katwijks Welzijnde AdrianaKatwijks Welvaren, de Jonge Dirkde Vier Gezustersde Drie Gebroeders, Victor Jacob, de Hopende Visschers, Vrouw Jacob en Vrouw Johanna. De Vereeniging heeft uitgekeerd in dit boek jaar f 3196.10; gedurende de zomermaanden werd voor elke weduwe f 1.25, voor elk bejaarde f 0.87s en voor elk kind f 0.25, en gedurende de winter maanden voor elke weduwe f 1.50, voor elk bejaarde f 1.10 en voor elk kind f 0.25 per week uitgekeerd. Het kapitaal bestaat nu uit: Eene inschrijving op het Grootboek der Nati onale Werkelijke Schuld 2% pCt. f 32,000 nomi naal, belegd in de Leidsche Spaarbank f 2900, belegd a deposito 5985.39 en in contanten f 910.405. De Vereeniging eindigt haar verslag met op rechte dankbetuiging aan allen die hare pogingen hebben ondersteundzij wenscht dat door jaar lijksche bijdragen, giften en legaten haar fonds meer en meer aanwassen moge. De Vereeniging voornoemd SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. A. VAN DRIEL, Secretaris. Leiden, 19 Juni 1873.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3