aandeelen elk van 1000. De vennootschap wordt bestuurd door twee directeuren: de heeren Mr. D. A. Koenen, te Amsterdam, en Jhr. W. P. Teding van Berkhout, te Haarlem. Door de officieren en eenige oud-officieren der dd. schutterij te Gouda is eene sociëteit op gericht tot het geven van concerten door het muziekcorps der schutterij, onder directie van den kapelmeester Jacobs. Door het Departement Gouda der Nederl.- ïï.aatschappij ter bevordering van nijverheid zijn tot candidal en voor het directeurschap der Maat schappij benoemd: dr. A. C. Oudemans te Delft, voor den heer A. C. Cramer te Rotterdam; de heer D. A. Thieme te Arnhem, voor den heer A. A. G. van Iterson te Gouda; en kapt. J. P. Koster te Groningen, voor generaal F. A. T. Delprat in den Haag. De officier-van-gezondheid der 1ste kl. H. van Stockum, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-ïndië, en van daar, wegens langdurig ver blijf, den 15den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De intrekking der benoeming van den ge pensioneerden officier van administratie 1ste kl. B. L. van Daalen Wetters tot administrateur van het hospitaal te Willemsoord, heeft plaats gehad op zijn bepaald verzoek. De luit.-ter-zee 2de kl. G. van Herwaarden, de olf.-van-gez. 2de kl. W. H. Visscher van Aalst en de off.-van-adm. 3de kl. H. Kits van Heynin- gen en F. H. A. Pool, allen behoord hebbende tot het eskader in O.-Indië, en van daar den 13den dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. GEMENGD NIEUWS. Gisterochtend is te Rotterdam in de Maas drijvende gevonden het lijk van een Gjarig meisje, dat Zaterdag 11. van een in de rivier lig gend schip over boord was gevallen. Onder de gemeente Strijp is uit eene sloot het lijk opgevischt van een man, nalatende eene vrouw met vier kinderen. Men vermoedt, dat hij in beschonken toestand verdronken is. De rechtbank te Dieppe heeft dezer dagen de vraag moeten beslissen of beleedigin- gen, op een briefkaart voorkomende, moeten wor den beschouwd als in het openbaar geschied en dus correctioneel strafbaar te zijn. Een gehuwde dame namelijk had een briefkaart ontvangen, waarin een persoon, zich noemende „Raoul", haar herinnerde aan de belofte, om met hem een ge maskerd bal te bezoeken en de teekenen opgaf, waaraan zij hem zou kunnen herkennen. De be lofte bestond slechts in de verbeelding van den schrijver, en de beleedigde vrouw stelde de brief kaart natuurlijk aan haar man in handen. Deze liet een vervolging instellen en men ontdekte den dader, die alsnu wegens beleedigende woorden in een geschrift, dat openbaar was, terechtstond. De rechtbank nam echter de openbaarheid niet aan. Zij overwoog, dat de briefkaart niet op een openbare plaats was te lezen geweest. Zij was aan het postkantoor geweest en van daar in han den van een brievenbesteller overgegaan, die ze naar den winkel van den geadresseerde had ge bracht. Wel hebben wellicht de postbeambten en de brievenbesteller van den inhoud kennis geno men, maar zij waren door hun eed tot geheim houding gebonden. En wat den winkel betreft, waar iedereen toegang had, het bleek niet dat iemand daar, ook niet een dienstbode of winkel bediende, de briefkaart gelezen had. De rechtbank beschouwde het feit dus niet als correctioneel maar vallende onder de bloote politieovertredingen. Zij veroordeelde den dader tot 5 frs. boete, maar tevens tot eene schadevergoeding van 500 frs. Van dit vonnis is zoowel de beleedigde partij als het O. M. in hooger beroep gekomen. Te New-York is Mansfield Tracy Wal worth, een bekend Amerikaansch romanschrijver, in het Sturtevant Hotel door zijn lOjarigen zoon in koelen bloede doodgeschoten. Familie-onaan genaamheden en bedreigingen van den vader tegen zijne vrouw, van wie hij voor 2 jaren gescheiden was en bij wie de zoon woonde, schijnen oorzaak van deze bloedige daad te zijn. De overledene was een zoon van den beroemden kanselier Walworth en neef van den Opper rechter Barbour van het Hoog Gerechtshof. De moordenaar heeft zich dadelijk in handen der politie gesteld en beweert het schot tot zelf verdediging gelost te hebben, daar hij hevige woorden met zijn vader had en uit eene bewe ging van zijne hand meende te moeten opmaken dat zyn vader hem bedreigde. Op dezen grond zijn veel moordenaars vrijge sproken veel Amerikanen dragen pistolen en eene beweging van de hand van het slachtoffer naar den achterzak is dikwijls voor het Gerechtshof een voldoende reden, dat de moordenaar ter zelf verdediging gehandeld heeft. Aan 'sRijks rnunt te Utrecht houdt men zich sedert eenigen tijd bezig met het ver vaardigen van stukken van 10 cent, 1 cent en '/2 cent. Te Woubrugge zal Dinsdag 29 Juli eene harddraverij om prijzen plaats hebben. Toen de s-chah van Perzië op zijn te rugreis uit Duitschland aan het station Dortmund stilhield, werden hern op zilveren presenteerbladen eenige ververschingen aangeboden, van welke hij o. a. de champagne afwees, maar een teug gerste bier nam. De presenteerbladen, die in den salon wagen werden aangereikt, kwamen echter niet weer te voorschijn. De locomotief floot, en de extra-trein vertrok met de bladen van den restau ratie-houder. Er werd om getelegrapheerd, maar te vergeefs. Een tweede telegram zal wel naar Londen worden afgezonden en wie weet of ze dan niet terugkomen, versierd met eenige van de zoo bewonderde brillanten knoopen van Z. M. Nasr- ed- Din. Te Gorcum zij n de mazelen geweken, doch het roodvonk heerscht er thans zoodanig, dat zelfs verscheidene soldaten in de infirmerie ziek daaraan liggen. Dinsdag-avond, circa zeven uren, speelden eenige kinderen verstoppertje in den ge wezen waterkorenmolen, aan de Vlaardingerstraat te Schiedam, toen op eens een kind riep dat haar zusje, een negenjarig meisje, door het luik van den waterloop was gevallen. Men kon het eerst nauwelijks gelooven, daar het gat zoo nauw is dat er zelfs geen kind van dien leeftijd scheen door te kunnen; toen men echter het luik begon op te winden zag men de voetjes van het kind, dat er weldra dood werd uitgehaald. Te Parijs hadden Dinsdag in h e t q u a r- tier St.-Germain, anders een van de rustigste wijken, een poging tot moord en twee zelfmoorden plaats. Om halfelf sloeg een bakker zijn vrouw met een bijl op het hoofd en verwondde haar doodelijk, om negen uur verhing zich een papier handelaar en om elf uren joeg een onderofficier zich een kogel door het hoofd. De laatste stond op het punt van bevorderd te worden, maar straf wegens dronkenschap had hem de kans daarop benomen. Een F ra n s c h blad meldt dat Maandag avond een vossenjacht gehouden is opden Boulevard des Raliens, een der drukste buurten van Parijs. Een man liep met een vos te koop, dien hij aan een touw hield. Dit zonderlinge paar werd spoedig omringd door een grooten hoop nieuws gierigen. Een politieagent bemoeide zich er mede en uit angst liet de vossenkoopman zijn voedster ling los. Alle honden en straatjongens met den agent het angstige dier achterna, dat na lang draven eindelijk een toevlucht zocht in een om nibus Groote ontsteltenis daar, zoowel bij heeren als dames. De politie behield echter de overwinning en wist Reintje in hechtenis te nemen, die zich onder de japon eener oude juffrouw had ver scholen. In Buenos-Ayres zijn zooveel scha pen, dat er jaarlijks 10 000 000 worden geslacht en gekookt alleen om het vet; de vellen en de wol werden vroeger weggeworpen, doch tegenwoordig op andere plaatsen, waar niet zoo'n overvloed is, aan de markt gebracht. In Denemarken karnt men tegen- woordig boter die zoo goed is, dat zij de reis van Kopenhagen naar China en terug maakt zonder te bedervenvoor het grootste gedeelte is dit natuurlijk het gevolg der verzending in luchtdichte, inwending met hout bekleede blikken bussen ter grootte van 4 a 28 pond. Woensdag- avond werd in den Haag een huzaar, geboeid en door vier politieagenten vergezeld, naar de hoofdwacht vervoérd. Naar men verneemt, had hij een koetsier, die hem per rij tuig een toertje had doen maken, in plaats van te betalen, op verregaande wijze mishandeld. A Is een staaltje van zeldzamevolhar- ding diene het volgendeDe vader van kolonel Young, wonende in Cook County Texas, werd 11 April 1872 vermoord en uitgeplunderd door zeke ren Bunch. Den volgenden dag ging kolonel Youn; op weg om den moordenaar te vangen. Langet dan een jaar duurde die jacht. Door het Ind> aansch grondgebied, over Arkansas en Louisiam oostwaarts langs Mississippi en noordwaarts doo Tennessee en Kentucky vlood de moordenaar, steet door den zoon van zijn slachtoffer gevolgd. I' Mississippi overstekende, ging hij door Arkans en langs de Wigwams van het Indiaansch gronc gebied, andermaal door de bergen en wouden va Arkansas, over de heuvelen en steppen van Zuii Missouri, over de prairieën van Zuid-Kansas e langs den hoofdstroom van Medicine Lodge nat de Arrapaho's. Den 20sten Januari 11. raakte ko Young het spoor bijster, doch werd 8 April pe telegram verwittigd, dat Bunch te Fort Scott wa gezien. Hij begaf zich terstond daarheen, doel vond Bunch niet meer; deze had zich reeds naa: Lamar in Benton County begeven. Young volgd-i hem nogmaals naar Stockton, Bolivar, Quincy. Warsaw en Sedalia, totdat het hem eindelijk mocb' gelukken te Bonneville den moordenaar zijn vaders in te halen en na indentifiëering te doei in hechtenis nemen. Te San Francisco heeft men het plan te verordenen, dat elk Chinees die tot gevangenis' straf is veroordeeld, de staart zal worden afge sneden, dat van elk Chinees een belasting van 15 dollars per drie maanden zal worden geheven, e dat de lijken niet meer naar China mogen wordï overgebracht; dientengevolge hebben de vertegen woordigers van 6 Chineesche vereenigingen hun: landgenooten geraden niet meer naar California verhuizen. BUITENEAND. Frankrij li. Alle afdeelingen van den Hoogen Raad van Koophandel hebben eenstemmig, ook de heeren Pouyer en Ozenne, zich verklaard voor het terug nemen van de belasting op de grondstoffen en den terugkeer tot het tractaat van 1860. Naar thans gemeld wordt, bevindt prins Napoleon zich nog te Parijs en zou hij zich inl den loop der volgende week naar Zwitserland be geven. In de Kamerzitting van gisteren onder steunde de heer Laboulaye het voorstel om Rant voor de rechtbank te brengen. Na eenige discus sie diende de heer Cazot een voorstel in, waarbi, de commissie wordt verzocht Ladmirault, Cissey. Appert en Barrail te hooren. Broglie en Ernoul protesteerden tegen de meening, dat men be: Gouvernement van den heer Thiers zou willen! treffen, daar het slechts geldt gelijk recht te oefe- i nen jegens allen, en er geen politiek vraagstut bij is betrokken. Na deze en andere redevoering gen werd Cazot's voorstel verworpen met 45iM tegen 200 stemmen en de conclusie van 't rap l port, de machtiging tot vervolging van Ranu aangenomen met 405 tegen 137 stemmen. Het Journal Officiel maakt eenige wijzi-B gingen openhaar in het personeel der consulatea De heer Levie is benoemd tot consul-generaal tf I Amsterdam, ter vervanging van den heer Laver- tujon, die teruggeroepen is. Ook de heer Dubriel te Genève is ontslagen. Aan den Engelschen Economist wordt uit Parijs geschreven: „De voorwaarden der laatsU I met de bank van Frankrijk gesloten leening zij' I thans uitgelekt. De bank zal aan de regeering een* I som van 200 millioen verstrekken, 150 millioet I in goud en 50 in goud of bankbiljetten, naar I de keuze der regeering. De staat zal die som >ri I vijf maandelyksche termijnen in bankbiljetten 1 rugbetalen, van welke termijnen de eerste vervalt I

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2