LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4094. Dinsdag A0. 1873. 17 Juni. STADS-3ERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: llJViwr Leiden per S maanden1- ■Franco per postn '-AO. ■Afzonderlijke Nommers n °*02' Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—r6 regels1.05. Iedere regel meern 0.17-J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN doen te weten, dat bij de op heden plaats ge had hebbende uitloting van acht obligatiën. ieder groot 1000, behoorende tot de geldleening van 45000, aan gegaan ingevolge raadsbesluit van den 20sten April 1871, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land den 25sten April daaraanvolgende, G S. n°. 24, zijn uitgetrokken de Nos. 11, 19, 26, 15, 24, 44, 32 en 14, die op den lsten Augustus aanst. aflosbaar zijn gesteld, jt i En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. w, Leiden, 16 Juni 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, •ij Gezien art. 8 der Verordening van 4 Mei 1872 (Gemeen teblad n°. 11); Doen te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der lste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boom mar kt voor die der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat; voor die der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Br eestraat en wel van den 3den tot en met den 18den Juni e. k., dagelijks (de Zondagen en Zaterdag den 14den Juni uit gezonderd des voormiddags van halfnegen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van "twaalf lot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leides, 28 Mei 1873. LEIDEN, 16 Juni. De commissie voor het standbeeld van Van der Werf verzoekt ons te berichten, dat het cijfer der bij haar ontvangen bijdragen, dat in onze laatste opgave van 8 Mei de som van ƒ6518,575 bedroeg, thans tot 7447,83 is geklommen. Op Maandag 30 Juni, des voormiddags te halftwaalf, zal onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in deze provincie, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in het bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in het 10de dis trict, aan het gebouw van hel Provinciaal Bestuur in den Haag, worden aanbesteed ft het uitvoeren van eenige werkzaamheden ter uitbreiding der lokalen voor het onderwijs in de Botanie en eenige daarmede in verband staande werken, behoorende tot de Academische gebouwen te Leiden. Zaterdag was het vijftig jaar geleden dat te Leiden tot doctor in de letteren honoris causa werd benoemd de heer Hoffmann von Fallersleben, als dichter en philoloog algemeen bekend. De Spectator bevat de volgende uitnoodiging van Prof. M. J. de Goeje aan alle bezitters en bestuurders van Bibliotheken, waarin zich Ooster sche handschriften bevinden De catalogus van de Oostersche Handschriften der Leidsche bibliotheek is voltooid. Het is den ondergeteekende en anderen met hern wenschelijk voorgekomen, dat in een aanhangsel al de kleine verzamelingen, die zich elders in ons vaderland bevinden, worden beschreven. Een handschrift, hoe kostbaar ook, is een dood bezit, zoolang de geleerde die het gebruiken kan, niet weet waar het te vinden is. Nu komt de groote catalogus der Leidsche verzameling in handen van alle geleerden in Europa, die zich rnet Oostersche studie bezighou den, en een handschrift, dat in dezen beschreven wordt, is daardoor stellig aan de vergetelheid onttrokken. Daarom noodigt de ondergeteekende allen uit, die Oostersche handschriften bezitten of beheeren, ze voor het genoemde doel liefst zoo spoedig mogelijk te zenden aan het adres der Leidsche bibliotheek (Legaat van Warner) om ze onmiddellijk na catalogiseering terug te ontvangen, des verkiezende met een uittreksel uit den catalogus. Reeds zijn te dezen einde de Utrecht- sche handschriften door prof. de Jong beschreven, die van Deventer, Leeuwarden en waarschijnlijk ook van Groningen, zullen door den ondergetee kende behandeld worden. Gisternamiddag is per spoor van 3.39 dooi twee agenten van politie uit Amsterdam alhier overgebracht Johannes Delp, verdacht van mede plichtigheid aan den diefstal van horloges bij den heer van der Togt alhier. Genoemde Delp is reeds sedert 1842 zijn loopbaan begonnen en was het laatst sedert een maand ontslagen uit de gevan genis te Leeuwarden, waar hij twaalf jaren had doorgebracht. Volgens een bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht van den commandant dei zeemacht en chef van het departement der marine in Nederlandsch-Indië zijn van de zeemacht bij de krijgsverrichtingen tegen Atchin gekwetstde matrozen lste kl. J. G. A. van Deinum en A. van der Mijn; 2de kl. J. H. Kleinschmidt, J. M. Filijn, C. van Vliet en J. C. Michel; 3de kl. H. Felman, C. van Ravenstein, W. Molijn en J. G. Troost; de sergeant der mariniers K. Veldman; de mariniers 2de kl. C. de Goey, J. H. Aalsvel en H. J. Menke; 3de kl. K. de Vries en E. K. A. van Batenburg. Bij de Zaterdag gehouden acte-examens voor het middelbaar onderwijs in den Haag zijn toege laten de heeren: G. de Bruijne Bzn., van Zierik- zee, voor de kennis der Staatsinrichting van Ne derland; G. J. Vos, Azn., van Amsterdam, voor aardrijkskunde; M. Beens, van Amsterdam en M. Bitter, van den Haag, voor boekhouden. Af gewezen werden1 candidaat voor Ned. taal- en letterkunde; en 1 voor Fransche taal- en letter kunde. 1 candidaat voor boekhouden is niet op gekomen. Volgens ontvangen telegram passeerde het stoomschip Prins Hendrik Zondagmorgen te 7 uren Dover. Aan boord alles wel. Zaterdagavond is van Rotterdam vertrokken naar New-York het stoomschip Castor, kapitein de Boer, van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoombootmaatschappijmet lading en 100 pas sagiers. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse Banda, commandant de luitenant-ter-zee 'lste klasse van Woelderen, is Zaterdag-avond naar zee gestoomd, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indié. De te Gorcum van wege het mannen- en vrouwen-comité van 't Roode Kruis gehouden collecte ten behoeve van onze in den oorlog met Atchin gewonde krijgslieden, heeft ruim 180 opgebracht. Voorts zal door het mannen-comité eene sorn van 200 tot hetzelfde doel aan het Hoofdbestuur in den Haag worden overgemaakt. Aan de Utr. hoogeschool werden Zaterdag bevorderd: tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer E. H. Wijnkes, geb. te Zwolle, na ver dediging van een academisch proefschriftproe ven met den thermo analysatortot doctor in de letteren de heer N. H. I. Koker geb. te Broek in Waterland, na verdediging van een specimen in augurale, exhibens de Lucio Valerio disquisiti- onem historicam. De Hoofd-commissie voor 't monument ter herdenking van 1 April 1572 heeft ten gevolge van een schrijven van den Directeur van het ka binet des Konings, waarin, namens Z. M., de Voor zitter werd uitgenoodigd voor te stellen het ont- hullingsfeest te doen plaats hebben op 11 Sept. e. k., bepaald, dat het feest op dien datum zal plaats hebben en niet, zooals eerst besloten was, den 2den September. Zaterdag-middag te 3 uren zijn de cadets van de laatste studiejaren, die te Delft en te 's-Hertogenbosch gedetacheerd zijn geweest, onder bevel van den kapitein Simon naar het kamp op de Teteringsche heide vertrokken. Van de Kon. Mil. Academie werd hun uitgeleide gedaan-door de leeraren, met de muziek van het 6de regi ment aan het hoofd. De cadetten van het lste studiejaar zijn dien dag met groot verlof ver trokken. Het Algemeen Beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam heeft, volgens machtiging eener vergadering van houders van Nieuw-Grenada- obligatién, een protest tegen de conversie dier schuld gezonden aan den president van de repu bliek der Vereenigde Staten van Columbia. Aangezien de conversie reeds geopend is, heeft het comité beslag doen leggen bij de heeren Ba ring Brothers te Londen op de gelden bij deze firma berustende voor de rentebetaling op de oude schuld, ten einde te voorkomen, dat die gelden aangewend worden tot een ander doel, dan dat waartoe zij bestemd zijn. Dr. C. van Osenbruggen heeft aan den Haag- schen Gemeenteraad verzocht om eervol ontslag uit zijne betrekking van conrector der 2de afdeeling van het gymnasium. Burg en Weth. hebben voor gesteld dat ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 September e. k., onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen, en onder toekenning van een pensioen van 2062.50. Dit voorstel zal in de zitting van den Gemeenteraad op morgen worden behandeld. Volgens den Catalogus zijn op de Veeten toonstelling te Weenen, die gepasseerden Zaterdag geopend is, in het geheel tentoongesteld 1008 run deren. De schapenstallen en varkenshokken zijn ledig. Een landbouw-vennootschap uit Hongarije heeft in eene afzonderlijke ruimte opgesteld 12 Hongaarsche koeien van Podolisch ras, 12 kalveren en 3 stieren. De dieren zijn zuiver wit, bijzonder groot en voorzien van armlange, breede hoorns. Ook is er een grauwe schimmel van een Gulyas te zien, die zomer en winter in het vrije veld doorbrengt. De termijn van aangifte voor de In ternationale Paardententoonstelling is tot 1 Juli a. s. verlengd. De Koninklijke Koormaatschappij te Gent heeft het voornemen een kunsttocht te maken en daarbij in den loop der maand Juni Amster dam te bezoeken. Zij is uit de beste krachten van de op het terrein zoo gunstig bekende stad Gent samen gesteld, komt met 70 zangers, en heeft op de groote muzikale festivals van Frankrijk en België doorgaans de eeremedaille behaald, zoodat haar banier rijk met prijzen beladen is; Het elfde Ned. Nationaal-Zangersfeest zal Vrijdag-avond, 20 Juni, te Utrecht worden ge opend. De receptie heeft plaats in de voor het feest ingerichte zaal van Tivoli, waarheen de acht entwintig liederlafels zich met hunne banieren

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1