LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4093. Maandag A0. 1873. 16 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maaudcnf 1. Franco per post1.40. jW Afzonderlijke Noramers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE]*: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. De BURGEMEESTER van LEIOEN, Gelet op art. 21 der Wet van 4 December '1872 (Staats blad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afge- loopen week zijn aangegeven: als door roodvonk aan getast 9 personen en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de leideche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 14 Juni 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Hendrik Kuyl, koopman wonende alhier, houdende verzoek om op de plaats ach ter zijn huis aan de Oude Vest, N°. 1, eene bewaarplaat* van petroleum, te mogen doen inrichten; Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Januari 1824 en 29 April 18G4 (Staatsbladen n°. 19 en 39). alsmede op de Algerneene Politieverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 19 Juni aanstaande, 's voormiddags teuren; zullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Juni 1873. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van 50 cents, in druk verkrijgbaar het door de Raadscommissie ad hoe ontworpen Reglement voor de Bank van leening alhier, met bijbe- hoorende memorie van toelichting. binden aan de beide uiteinden der lijn een hoofdpunt van bespreking zal moeten uitmaken op de bijeenkomst, tot welke een twaalftal inge zetenen de belangstellenden tegen Maandag den 16den dezer hebben opgeroepen. Het oogenblik om deze zoo lang hangende gebleven en zoo dik wijls besproken zaak tot een goed einde te bren gen, is thans gunstiger dan het ooit te voren geweest is. Doch daaroir. is nu ook eene ernstige behandeling en raadpleging over de beste wijze om haar, naar aller wensch en tevredenheid, te doen slagen, om aan Leiden en de overige be trokken gemeenten en belanghebbenden al het genot en al de voordeelen der rechtstreeksche aan sluiting en verbinding te verzekeren, van het hoogste, van het meest overwegend belang. Omdat zij van deze overtuiging ten volle doordrongen is, acht de Kamer van Koophandel en Fabrieken het haren plicht alle belangstellenden op te wekken tot het bijwonen van deze vergadering, in welke een voor de gemeente zoo allerbelangrijkst onderwerp ter sprake gebracht en waarschijnlijk definitief gere geld zal worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden. P. DU RIEU, Voorzitter. W. C. D. OLIVIER, Secretaris. Leiden, 14 Juni 1873. Manier van Houpliauüel en Fabrieken le Leiden. SPOORTYEG LEIDEN—WOERDEN'. Sedert een vijftiental jaren reeds is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier elke gedegenheid aangegrepen om Leiden, door eene spoorweglijn, regtstreeks aan het groote interna tionale spoorwegnet te doen aansluiten en aan het algemeen verkeer deel te doen nemen. Al de daartoe beraamde plannen hebben tot nu toe tot niets geleid. Thans echter is de zaak een groote stap verder gekomen, door de aan de heeren de Bordes en Sloet verleende concessie tot het leggen van eene spoorweglijn van Leiden op Woerden, voor welke de inschrijving ter be koming van het benoodigd kapilaal is opengesteld. Om het zoolang beoogde doel der aansluiting te bereiken is de deelneming en medewerking van allen die gezind en in staat zijn de middelen daartoe te verschaffen eene onmisbare voorwaarde. In het vertrouwen op deze werkdadige deelne ming is de aanvraag om concessie gedaan, en zonder haar kan de onderneming niet slagen. De gemeente Leiden heeft, door de som van f 250,000 voor deze lijn te bestemmen, het voorbeeld ter navolging gegeven en getoond hoezeer zij het tot stand karnen dezer lijn op prijs stelt. Ten einde aan alle billijke verlangens te voldoen is het een eerste vereischte, dat de verbinding en aansluiting zóódanig geschieden dat zij zijn vol komengeheel en rechlstreeksch. Een gedeelte lijke en onvolledige verbinding met gapingen tus- schen beide, eene verbinding die niet onmiddel lijk en doorgaandezoowel hier als te Woerden, aan de bestaande spoorweglijnen en stations 'aansluit, zou eene teleurstelling wezen in plaats van eene voldoening aan een algemeenen wensch. De Kamer meent dan ook, dat dit punt de doeltreffendste wijze van aansluiten en ver- LEIDEN, 14 Juni. Bij gelegenheid van den geboortedag van H. M. de Koningin zal er op Dinsdag den 17den dezer des middags te 12 uren op de Ruïne door de alhier in bezetting zijnde corpsen en het ba taljon stedelijke schutterij eene groote parade wor den gehouden. De parade zal gecommandeerd worden door den luitenant-kolonel W. F. Baron van der Capellen, commandant van het depot en reserve-escadron van het 1ste regiment huzaren. Na afloop der parade zal eene matinée musicale gegeven worden, aangeboden door de heeren of ficieren der schutterij, in de Zomersociëteit „Ami citia." Aan de zwem- en bad-inrichting Rhijnzigt zijn gedurende deze week 1004 baden genomen. De 2de luitenant J. F. A. de Rooij van het 2de regiment infanterie is bij het 4de regi ment van het wapen overgeplaatst met bestem ming voor het 3de bataljon alhier in garnizoen. Gedurende deze week zijn alhier dagelijks in het Werkhuis opgenomen van 93 tot 105 volwassen personen en van 35 tot 43 kinderen. Den lOden en llden Juni had te Rotter dam onder voorzitterschap van Prof. Tiele de groote vergadering der Remonstrantsche Broeder schap plaats. Zij hield zich voornamelijk bezig met de voltooiing der reorganisatie van het thans naar Leiden overgeplaatste Seminarium en met de bepaling der voorwaarden aan de toelating ver bonden. Twee aanvragen om als alumni van de Broederschap te worden aangenomen, werden toe gestaan, echter eene slechts voorwaardelijk. Tot leden der Commissie tot de zaken der Broederschap werden gekozen Prof. Tiele en de heer W. van der Hoeven te Rotterdam; tot Curator van het Seminarium, Ds. B. G. de Vries van Heijst van Alkmaar. De miliciens van de lichting 1872 tol aan vulling van het incompleet van vrijwilligers thans nog onder de wapenen, zullen tegen den 15den Juli e. k. met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Bij de Nederd. Herv. gemeente te Voor schoten bestaat het plan, om voor den nieuw be roepen predikant een geheel nieuwe pastorie te bouwen. Bij te Zevenhuizen plaats gehad hebbende verkiezing van een Hoofdingeland van Schieland is benoemd de heer E. Hoogendijk van Lange, die al de uitgebrachte stemmen (120) op zich vereenigdete Moordrecht de heer N. I. Francois, tot Hoofdingeland-plaatsvervanger de heer K. van der Torren Kzn., de eerste met 112 en de tweede met 123 van de 134 uitgebrachte stemmen. De acte-examens voor het middelbaar onder wijs (wis- en natuurkund. wetens, enz.), te Delft gehouden, hadden den volgenden uitslag: 9, 10, 11 en 12 Juni examen voor acte O (boetsceren). Opgeroepen 8 cand. Niet opgekomen 1. Twee trokken zich terug. De overigen toegelaten, nl. de heeren: A. G. Apol, van Amsterdam; D. G. Ezerman, van den Haag; C. H. Schmidt, van RotterdamTh. Vlaming, van Amsterdam, en A. Le Comte, van Delft. 10, 11 en 12 Juni, examen voor acte R (B, land bouwkunde.) De eenige candidaat trok zich vóór den afloop van het examen terug. De examens zijn thans afgeloopen. Bij de gisteren in den Haag voortgezette acte-cxamens voor het middelbaar onderwijs zijn toegelaten de heeren: J. Broekema van Zierikzee, voor aardrijkskunde; B. N. Tuinenburg, van den Haag; J. de Leeuw, van Rotterdam, en J. Meken- kamp, van Amsterdam, voor boekhouden. Afge wezen werden: 1 candidaat voor Fransch, Ivoor Duitsch en 1 voor boekhouden; 1 candidaat voor Ned. taal- en letterkunde is niet opgekomen. Aan het Woensdag in het centraalbureau der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen te Utrecht gehouden surnumerairs-examen namen 29 candidaten deel. Daarvan zijn geplaatst de heerenH. M. Baesjou van Utrecht te Liers, A. J. Duchateau van Zwolle te Zwolle, J. F. L. Huberts van Utrecht te Utrecht, G. de Jonge van Amsterdam te Winschoten, J. N. Koning van Warmond te Tongeren, J. de Kruijff van Maas tricht te Achel, H. van Leijden van Pijnacker te Oisterwijk, C. J. M. Steenhagen van Amster dam te Goor, A. Stevens van Dordrecht te Weijch- mael en B. Wabeke van Krabbendijke te Goes. Naar men verneemt, zal de heer Mr. H. W. Dullert, die tot lid voor de Tweede Kamer zoowel te Deventer als te Arnhem is gekozen, voor Arnhem zitting nemen, zoodat in het dis trict Deventer eene nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik heeft het garnizoen der residentie eene parade gehouden in de Maliebaan, onder commando van den luilenant-kononelQueysen van het regiment grenadiers en jagers, terwijl de troepen geïnspecteerd werden door den generaal- majoor, baron van Tuyll van Serooskerken, plaatselijk commandant en militair gouverneur der residentie. Bij het afmarcheeren der verschillende wapenen werden eenige leden van het Koninklijk Huis, die zich naar Prins Hendrik begaven ea de troepen ontmoetten, met de gebruikelijke eerbewijzen begroet. Bij den burgemeester te Amsterdam is in gekomen ten behoeve der algerneene armen de som van f 500, van den heer en mevrouw Joseph Josephus Jitla, bij gelegenheid van hun vyfen- twintigjarig trouwfeest op 14 Juni 1873.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1