Acte-examens M. 0. (wis- en natuurk. we tenschappen, enz.) 9 en 10 Juni: Gymnastiek. Opgeroepen 16 cand., niet opgekomen 3, afgewe zen 9, toegelaten 4de heeren J. 1). Augustjjn, van Middelburg, J. Gijlswijk, van Delft, W. G. H. Hijmans, van den Haag, en M. W. H. Stom, van Leeuwarden. 11 Juni: Gymnastiek. Opgeroepen 2 dames-cand.beiden toegelaten mej. J. J. de Bell, van Haarlem en A. C. A. Nieuwenhuijs van Deventer. -De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten- Generaal hebben gisteren een aanvang gemaakt met het onderzoek van de bij haar van de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerpen. Bij 's Konings bezoek aan het Noorden heeft Z. M. zich o. a. minzaam onderhouden met den 84jarigen Bosma, te Kollum, ridder van de M. "Willemsorde 4de kl. en drager van het zilveren kruis. Aan dezen is nu door den burgemeester van Kollum, van vvege Z. M., HD. portret met een gouden remontoir-horloge en ketting overhandigd, dat den oudstrijder geschonken werd „als een aandenken aan den zoon des veldheers, onder wiens opperbevel hij, voor het vaderland strijdende, door dapperheid zich het eerekruis der Militaire Willemsorde wist te verwerven." De burgemees ter kweet zich met de meeste hartelijkheid van de aangename taak, terwijl Bosma in staat werd gesteld, met de zijnen den dag der aanbieding van het geschenk feestelijk te vieren. Ter verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Hoogeveen zijn uit gebracht 647 geldige stemmen. Er moet worden overgestemd tusschen de heeren J. C. Verwey Mejan, die 117 stemmen, en M. baron de Vos van Steenwijk, die 93 stemmen bekwam. Bij de herstemming voor een vacature in de Prov. Staten van Gelderland in het kiesdistrict Tiel, is gekozen de heer P. F. Dijckmeester met 449 stemmen; Mr. van Everdingen verkreeg 331 stemmen. Te Amsterdam is eene nieuwe kiesvereeniging opgericht onder den naam van „de liberale kies vereeniging in de Nederlandsche Hervormde Ge meente te Amsterdam." Aan het te Middelburg gehouden diner heeft Z. M. de Koning te kennen gegeven, dat het zijn voornemen was, met Z. K. H. Prins Hendrik de opening van het kanaal door Walcheren te komen bijwonen. Op het concours te Parijs van „la Société fran- caise de secours aux blessés des arrnées de terre et de mer," hebben Dr. C. de Mooy, offieier-van- gezondheid te Maastricht, en de kolonel baron van Tuijll van Serooskercke, in den Haag, de „médaille de mérite" verkregen, voor de door hen uitge vonden brancard. Genoemde heeren waren de eenige Nederlandsche inzenders. Aan het Departement van Oorlog zou gis teren ten dienste van 's Rijks magazijn van ge neesmiddelen in den Haag worden aanbesteed de levering van tweehonderd kilogram sulphas chi- nicus basicus, en zulks in twee perceelen, ieder van 100 kilogram.'Er waren echter twee biljetten ingekomen, waarbij men de levering onder zekere conditiën wenschle te doen plaats hebben. Daar dit volgens de voorwaarden niet kan geschieden, zoo moet deze besteding beschouwd worden als niet te zijn gehouden. Aan het Departement van Marine is giste ren aanbesteed de levering van No. 1 Ankers en dreggen, 2 kabel- en tuigkettingen, 2. tonkettin- gen; 3. raapolie; 4. boomolie; 5. patentolie; 6. lijnolie7. lederen sluurreepen, en 8. ijzeren be- schuitvaten. De uitslag van de nos. 1, 2, 4, 5 en 6 zal eerst later vanwege het Dep. van Marine aan de belanghebbenden worden bekend gemaakt. Minste inschrijvers voor de overige nos. waren2. van ■den Bergh te Amsterdam a 29.45 de 100 kilo's 3. wed. de Boer te Amsterdam a /'42.30 de 100 kilo's; 7. eenige inschrijvers de heeren Hols en Kooy te Amsterdam a 4.90 de meter; en 8. de heer Pasteur te Rotterdam a 17.30 per stuk. Z. M. heeft aan de teekenacademie Minerva te Groningen, als geschenken doen toekennen twee schilderstukken, en wel een boschgezicht van den heer van Borselen en een vrouwenbeeld van den heer Scholten, conservator van Teylers Ge nootschap, te Haailem. Bij het centraal-comilé voor de oprichting van een seminarie te Batavia is van een onbekende eene gift van 1000 ingekomen. Op Donderdag 19 Juni a. s. en volgende dagen zal te Amsterdam de jaarlijksche reünie der afgevaardigden van de Waalsche kerken ge houden worden. De vergaderingen zullen worden geleid door den voorzitter der Waalsche com missie, Ds. Kronenberg, pred. te Arnhem, en de werkzaamheden zullen aanvangen met eene open bare godsdienstoefening, te houden Donderdag te 10 uren, in de Nieuwe Waalsche kerk, onder leiding van den heer H. Valés, pred. te Amster dam. Door den kerkeraad zijn reeds de noodige maatregelen genomen, om het verblijf der afge vaardigden in de hoofdstad te veraangenamen. Door tusschenkomst van de afdeeling Gro ningen heeft de Maatschappij van Weldadigheid eene gift ad 100 van N. N. ontvangen. - Uit Texel wordt van 11 Juni gemeld: Gisteren arriveerden alhier een 4tal kanonneer- booten, benevens eenige stoombarkassen, sloepen enz., ten einde gedurende eenigen tijd proeven met torpedo's langs onze kust te nemen. Een on gewone drukte heerscht daardoor des daags aan de haven en, wat voor de ingezetenen minder pleizierig is, 's nachts in het dorp. Iritusschen blijkt nu meer dan ooit dat onze haven veel te klein wordt, daar laden, lossen en behoorlijk vast- meeren der vaartuigen de schipperij groote moeite en gedurig onrust baart. "Van 28 Juli tot 2 Augustus e. k. zal te Veendam eene tentoonstelling van land- en tuin bouw en nijverheid gehouden worden. De inzen ding der voorwerpen moet plaats hebben vóór den 7den Juli e. k. Aan deze tentoonstelling is verbonden een loterij van 10,000 loten a 1 het lot. De hoogste prijs zal eene innerlijke waarde hebben van minstens 1500, terwijl onderschei dene prijzen van meer dan 100 zullen worden uitgeloofd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen te Amsterdam bij de heeren N. D. Brandon en J. Peignat Co. en te Haarlem bij den heer J. H. Krelage. A. van V., in Maart van het vorig jaar door het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland we gens diefstal veroordeeld, werd in de maand Maart jl. uit de gevangenis ontslagen en toen opgeno men te Rotterdam in een logement bestemd tot zedelijke verbetering van gevangenen, waar hij tot den laatsten Maart verbleef ten einde eenige dagen later uit te zeilen met een schip waarop hij als kok was aangenomen. Voor zijn vertrek ontving van V. éen maand voorschot en moest daarvoor een borg stellen. Ten einde in het bezit van een borg te geraken scheef hij een borgtocht en on- derteekende dien met den naam van den logement houder bij wien hij in huis was. Het geld ontvan gen hebbende vertrok van V. en begaf zich naar den Haag, waar hij spoedig zijn geld en ook zijn vrijheid moest missen. Hij werd gearresteerd en naar Rotterdam teruggebracht. Ter zake van valschheid in een onderhandsch ge schrift en het gebruik maken daarvan gisteren voor het Hof in Zuid-Holland terechtgesteld, be kende beschuldigde het feit hem ten laste ge legd te hebben bedreven. Adv.-gen. Mr. Terpstra requireerde, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, een veroordeeling tot gevangenis straf van minstens 3 maanden en hoogstens 5 jaren, benevens 2 geldboeten a ƒ50. Mr. van der Burgh verzocht de toepassing eener zachte straf. Het Hof deed nog gisteren uitspraak en veroor deelde van V. tol 3 jaren gevangenisstraf en twee geldboeten, elk van ƒ50. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een wetsontwerp houdende bepaling, dat de artt. 1 en 2 der wet van 4 April 1870 Stbln°. 61), tot wijziging en aanvulling der welten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande rechten en accijnzen van kracht zullen blijven lot 31 December 1876. „Een nieuwe termijn van drie jaren wordt voorgesteld en schijnt zegt de regeering, bij de verkregen ondervinding, niet te lang, als men d« regeling van zoovele on derwerpen, die bij de herziening der algemeene wet in aanmerking komen, behoorlijk wil voor bereiden door het nemen van voorloopige maat regelen, wier werking bij die herziening bekend zal moeten zijn." Bij Koninklijk besluit van 23 Mei. jl. is, met inachtneming der gewone bepalingen ten aanzien van kruisband en contreseign, vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling, welke ter uitvoering van art. 6 der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. N». 60) wordt gevoerd tusschen de genees kundigen ter eenre en de besturen der gemeenten, waarin zij hunne praktijk uitoefenen, ter andere zijde. De Minister van Binnenlandsche Zaken heelt bij circulaire van 27 Maart jl. eenige voorschriften gegeven omtrent het dagelijksch onderzoek van het van longziekte verdachte vee, dat van den stal naar de weide was vervoerd. Ofschoon daarin niet uitdrukkelijk bepaald is, dat die voorschriften ook van toepassing zijn op het vee, dat later in de weide in verdachten toestand geraakt, spreekt het evenwel vanzelf dat, zal die maatregel eenig nut hebben, hij op al het verdachte vee behoort te worden toegepast. Volstrekte afzondering van verdacht vee is een van de krachtigste middelen tot beteugeling der longziekte. Z. M. heeft den 1 sten luit. de Bock, van het reg. grenadiers en jagers, benoemd tot adj. bij het lste bat. van dat corps; den kapt. Col- lard, van het 2de reg. vest.-artillerie, tot adjudant voor de in het kamp van Zeist te kampeeren troependen lsten luit. van der Wal, van het 2de regiment inf., tot adjudant bij het lste bat. van dat reg. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cav. tot 2den luit.bij het 2de reg. den wachtm.tit. J. C. van Alphen, van het corps; bij het 4de reg. den wachtm. J. G. baron van Sijtzama en G. Stok, beiden van het corpshij het wapen der artillerie tot 2den luit.: bij het lste reg. vest.- art. den serg. T. P. Almerood, van het corps; bj bet 2de reg. vest.-ari. den serg. T. H. A. Tromp, van het lste reg. vest.-art.bij het 3de reg. vest- art. den serg. K. J. van Ravenswaay, van het 2d' eii J. H. Gaade, van het lste reg. vest.-art. Z. M. heeft J. D. Preuyt, burgem. van Gee vliet, benoemd tot ridder der orde van den Net Leeuw. Z. M. heeft Dr. J. A. Wijnne, rector van het Gymnasium te Groningen, benoemd tot hoogt, in de faculteit van bespieg. wijsbeg. en letteren aan de hoogeschool te Utrecht. GEMENGD NIEUWS. Bijna iederen dag ziet men te Zwolle gedetacheerden uit Ommerschans en Veenhuizen aankomen om voor den Indischen dienst te wor den gekeurd. De goedgekeurden worden naar Har derwijk en de afgekeurden weder naar de ge stichten vervoerd. Dezer dagen viel aan Mr. S. E. N ij ke rk te Amsterdam het zeldzame voorrecht ten deel den vijftigslen verjaardag zijner promotie tot doc tor in de rechten te beleven. Woensdag -nacht, te circa 12 uren, onstond te Woerden brand in een huis aan den Rijn, bewoond door een timmerman. De brand had al zeer spoedig een dreigend aanzien, zoodat men zich hoofdzakelijk bepaalde tot het vrijwaren der belendende perceelen. Door de hulp van drie spuiten was men na 1 */a uur den brand geheel meester. De 82jarige wed. B. D. te Rouveen is, bij het voeren van brood aan een paar jonge run deren, die in de weide liepen, door een dezer dieren aangevallen en zoo verwond, dat zij een paar uren daarna overleed. Het Provinciaal gerechtshof in Gel- derland heeft bij arrest van gisteren den surnu merair der posterijen E. H. T. schuldig verklaard aan alle vroeger vermelde hem ten laste gelegde misdrijven, en hem veroordeeld tot zes jaren tucht huisstraf, zes geldboeten, t. w. vijf van 50 elk en eene van ƒ14.50, bij wanbetaling te vervan gen die van 50, door eene gevangenisstraf voor den tijd van 5 dagen ieder, en die van 14.50 door eene gevangenisstraf van twee dagen. Na een onderzoek in loco naar den te Streefkerk op jl. Zondag plaats gehad hebbenden brand in de woning van A. van der Wiel, is deze, op vermoeden van brandstichting, gearresteerd en gevankelijk naar Gorcum gevoerd; hij heeft zijne schuld reeds bekend. Hij heeft eene vrouw en acht kinderen achtergelaten.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2