LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4091. Vrijdag A°. 1873. 13 Juni. PRIJS DEZER COÜJRANT: Voor Leiden per 8 maandenI. Frauco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1G regels 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHT EN. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van 60 cents, in druk verkrijgbaar de nieuwe ont- i werpAlgemeeiie Politieverordening, met bij- behoorende memorie van toelichting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad-Gouverneur van Zuid-IIolland, van den 2lsten Augustus 1831 (Provinciaal blad n°. 110); Doen te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den Isten dier inaand, n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 15den dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELLR, Burgemeester, E. KIST. Secretaris. Leiden, den 12den Juni 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende een circulaire van den Comrnisraris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 20sten Januari, (Provinciaalblad n°. 9), hoa- dende uilnoodiging om, door het aansporen der ingezete nen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16 November 182", n°. 81, door de Districtscommissie tot aanmoediging en on dersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nedi rlanden zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dinsdag, den 16den en 17den Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht wor den op de uitreiking hunner liefdegiften orde Ie stellen. Burgemeester en Weihouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de in gezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrom- pene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de on dersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoefl, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds een goede uitkomst verzekert en voor leder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geene vreemdeling i", alle verdere I aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden wor den ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen vau den gedenkwaardigen en be- slissenden slag hij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerschl), neen, ongelukkigen van lederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtocht, handhavers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingenvete ranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete bet, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, rnet het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Neder landsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstel ling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aan gevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur gemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te vergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht I Burgemeester en Wethouders vooornoemd, v. d. BRANDELLR, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 12den Juni 1873. Coöperatie. i. Een oppervlakkig beoordeelaar zou al spoedig zeggen dat onze taal tamelijk arm is, daar wij dagelijks zooveel aan andere talen ontleende woorden in den mond hebben en vooral op het papier brengen. Niels echter is minder waar dan dat, en moge er al menig vreemd woord zijn, waarvan wij zonder wijdloopige omschrijving de beteekenis in het Hollandsch niet juist kunnen weergeven, niet minder gebruiken wij er bij her haling, waarvoor wij een goed woord uit onze schoone moedertaal in de plaats zouden kunnen stellen. Waarom bijvoorbeeld, spreken wij van „coöpe ratie", waar ons „samenwerking" volkomen het zelfde uitdrukt? 't Is alleszins verklaarbaar; wij ontleenden het woord aan bet Engelsch, dat het weer van bet Latijn heeft. De coöperatieve ver- eenigingen toch behooren thuis aan de overzijde van het Kanaal, evenals zoo menige nieuwigheid op sociaal gebied. Men onderscheidt voornamelijk twee soorten van coöperatieve vereenigingen, namelijk en hier komen we alweer met een paar vreemde woorden aan distributieve en productieve. Van de eerste soort heeft men ook hij ons te lande voorbeelden gezien, hoewel dan ook niet op zeer uitgebreide schaal. Zij zijn de oudste vorm der coöperatieve of samenwerkende vereenigingen en beoogen het inkoopen voor eigen rekening van de meest benoodigde dagelijksche levensbehoeften. Eenige personen, wier inkomsten te gering zijn dan dat zij de voordeelen zouden kunnen genieten die de meergegoeden uit den inkoop in het groot trekken, brengen uit eigen middelen een klein kapitaal bijeen om daarmee een winkelnering, hoofdzakelijk van consumtiemiddelen te drijven, echter met dien verstande dat zij zelve alleen èn aandeelhouders, èn verkoopers èn inkoopers zijn. Mochten zij niet in staat zijn een voldoend kapi taal bijeen te brengen, dan kunnen zij het ont brekende leenen, mits onder verband van ieders persoonlijke aansprakelijkheid en zonder dat de geldschieter zich menge in de inwendige aange legenheden der vereeniging dan voor zoover het de waarborgen geldt voor de juiste aflossing en rentebetaling van de door hem voorgeschoten som. Ir. de tweede plaats moet de vereeniging zich uitsluitend bepalen tot levering der waren aan hare eigen leden. Zooals wij zeiden, er bestaan bij ons te lande voorbeelden van dergelijke vereenigingen echter heeft men daarbij veelal niet streng genoeg in acht genomen het hoofdbeginsel, dat aan iedere zuiver coöperatieve vereeniging ten grondslag moet liggen: bevordering van welvaart door eigen ka pitaal, op onafhankelijke wijze en onder eigen verantwoordelijkheid. Sommige vereenigingen, die, ofschoon het niet tot haar hoofdroeping behoorde, zich belastten met den onderlingen in- en ver koop van sommige waren, leden daarbij wel eens een somtijds zelfs niet onaanzienlijke schade, heizij door een ongelukkigen samenloop van omstandig heden, heizij ten gevolge van minder doeltreffende maatregelen. Daardoor ontstond een deficit in de kas, dat echter grootendeels of geheel werd aan gevuld door de ondersteuning van eenige belang stellende kapitalisten. Nu willen wij alle hulde brengen aan de welwillendheid, ja edelmoedigheid van deze laalsten, maar dit neemt niet weg dat zoodoende ten eenemale het hoofddoel werd ge mist verheffing van den werkman door eigen kracht. LEIDEN, 12 «Iiinl. Blijkens achterstaande advertentie worden Leidens belangstellende ingezetenen opgeroepen om Maandag a. s. in de Stadsgehoorzaal bijeen te komen, daar de concessionarissen van den ontwor pen spoorweg Leiden Woerden mededeelingen en inlichtingen wenschen te verschaflen betrekkelijk den aard der onderneming, de plannen van aanleg enz. Wij twijfelen niet, of velen zullen zich op de hoogte willen stellen van deze belangrijke zaak, die alleen door deelneming van velen tot stand kan komen. Hedenmorgen omstreeks halfnegen trachtte een krankzinnige uit de ziekenzaal van het nieuwe Ziekenhuis te ontkomen door in de Oude Vest te springen. Men bracht hem echter spoedig weer op het droge en naar het Ziekenhuis terug. Jl. Zondag-avond liep in het Hoofddorp (Haar lemmermeer) het gerucht, als zou er ten huize van twee ingezetenen dier gemeente, zijnde J. Burger en J. Stolwijk, ten gevolge van verkeerde genees middelen, welke te Leiden waren klaar gemaakt, vergiftiging hebben plaats gehad. Later hoorde men, dat bij een dier ingezetenen (Burger) reeds een meisje van 11 jaar was overleden, terwijl bij de patiënten ten huize van Stolwijk beterschap was bespeurd. Ten gevolge van een en ander be vonden zich Dinsdag jl. de rechter-commissaris, de officier van justitie enz., vergezeld van 3 genees kundigen, te Hoofddorp om onderzoek in te stellen, zoo door getuigenverhoor als door lijk schouwing. Omtrent het gerucht, dat de Atchineezen door Europeesche olficieren, waaronder vele Ne derlanders, worden aangevoerd, verneemt het Bat. Hand. van goed ingelichte zijde, dat is: van iemand, die nog eerst kort geleden te Atchin heeft vertoefd, dat slechts éen Nederlander zich te midden der Atchineesche troepen bevindt. Geboortig uit de stad Leiden, bleef bedoelde per soon eenige jaren geleden van een koopvaardij schip, aan boord waarvan hij zeilmaker was, door toevallige omstandigheden te Penang achter. Later met een Bengaalsche schoone in den echt gelre den, stak hij naar Atchin over, waar hij heden nog verblijf houdt en aan het hoofd van eene troepenmacht staat. In geen enkel opzicht zou men echter in hem den Hollander herkennen van nature eenigszins donker gekleurd is hij ge heel als inlander gekleed, ja, men zegt zelfs dat hij volgens Mohamedaansch gebruik de besnijdenis heeft ondergaan. Met genoegen verneemt men, schrijft het U. D.y dat te Leiden thans ernstig gedacht wordt aan eene nieuwe regeling en hoog noodige verbe tering der jaarwedden van de beambten der ge meente-secretarie, die o. a. ten vorigen jare bij de behandeling der gemeentebegrooting in den raad ter sprake werd gebracht; de daartoe vereischte voorstellen van Burg. en Welh. wor.den weldra tegemoet gezien. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. De ingekomen wetsont werpen zijn naar de afdeelingen verzonden; Daar onder komen voor de leening aan de Kanaal maatschappij, de overeenkomst met de Handel maatschappij en het wetsontwerp tot voorziening in de kosten van den oorlog met Atchin. Bij de gisteren voortgezette acten-examens voor het middelbaar ondeiwijs, zijn toegelaten de heeren: A. Nortier, van Rotterdam, voor Ned. taal- en letterkunde en G. A. J. Frauke, van Sap- pemeer, voor aardrijkskunde. Afgewezen werd 1 candidaat voor Duitsch en 4 candidaten voor boek houden; 1 candidaat voor geschiedenis is niet op* gekomen. Z. M. de Koning-Groolhertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon Jhr. Mr. P. A. G. de Milly, burgemeester der gemeente Zuidlaren.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1