LEIDSCH DAGBLAD. 1\°. 40;)0. Donderdag A0. 1873. 12 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 uioanden1. Franco per post..1.40. Afzonderlijke Nummers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS MER ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel meers Groolere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17$. S T A1) S - J? E it ICIIT E N. proces-verba.il ca» dc opening der stembriefjes die, ter benoeming van één- lid van de Tweede Ka ner der Slat en-Generaal, din 10 Juni 1873 zijn ingeleverd. Op heden den elfden Juni des jaars achtiienhonderd ■drieënzeventig in de gemeente Leiden, hoofdplaats van het hoofd kiesdistrict Leiden, is door het bureau van stemop neming in de ter inlevering van slembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Hendrik 'Philip ChristolTel Stoffels, oudste Wethouder, den Burge meester vervangende, Voorzitter, en de heeren Jan van Heukelom Jr. eu Mr. Paulus du Rieu, leden van deu Ge meenteraad, sleinopnerners. De Voorzitter plaatst op de tafel drieëntwintig stem bussen, bij hein den 10 en II luni 1873 o»eigebracht uit de gemeenten Leiden, Oegslgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheiin, Warmond, Noord wijk, Noordwij- kerhout. Leiderdorp, Koudekerk, Benthuizen, Zoeterwoude, 'Voorschoten, Wassenaar. Nieuwveen, Oudshoorn, Alphen, Aarlanderveen, ter Aur, llazerswoude, Woubrugge en Zwammerdam. Do zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en be vonden zestienhonderd zeven en vijftig stembriefjes te bevatten. Dit getal, met de lijsten der kiezers, die briefjes heb- hen ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn één meer dan liet getal dier kiezers. Nadat de brieljes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter éen voor con geopend en overluid voor gelezen Hel bureau heeft van onwaarde verklaard zestien stem briefjes, waarvan één het vereischte zegel inist en vijftien oningevuld zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zes'ienhonderd een en veertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Jhr. Mr. I. L. C. van den Birch van Heemstede 730 stemmen, Mr. 11 C Verniers van der Lieff 'i84, Mr. R. J graaf Scliimmelpenninck 410, Jhr. Mr. W. M. de Brauw 8. Mr. 11. A. Neeb 2, Dr. J. C. G Evers, D. M vjn der IJoef, P. Ramakers, J. M. E. Pereksen, S. baron van Heemstra, J. Hoogstraten en Adrianus van Bruggen ieder ééne stem. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen, zonder dat het verschil lusschen het getal gevonden briefjes en -dat der kiezers die stemden daarop van invloed heelt kunnen zijn, de heeren Jhr. Mr. I. L. C. van den Bercli yan Heemstede en Mr. II. C. Verniers van der Loeff. Geene volstrekte ineeiderheiJ verkregen zijnde, moet eene herstemming plaatsvinden over de heeren: Jhr. Mr 1. L. C. VAN DEN BI RCII VAN HEEMSTEDE en Mr. 11. C. VERNIERS VAN DER LOEFF. die geplaatst zijn op de lijst die krachtens art. 10i der Kieswet is opgemaakt. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de iu de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Bedaan te Leiden den 11 Juni 1873. STOFFELS. Voorzitter J. VAN IIEUaELOM, Jr. P. DU RIEU. J Stemopnemers. DE BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van LEIDEN, doet te welen, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld, een, op den negenden dezer maand, invorderbaar verklaard kohier, voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1873 en 1874, houdende aanslagen voor de wijken I en 2, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalJen voet, ie voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d BRANDELER. L|Leiden, 10 Juni 1873. LEIDEN, 11 Juni. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hooldkiesdislrict Leiden zijn uit- gehracht 1657 stemmen. Jhr. Mr. J. L. C. van den Bercli van Heemstede verkreeg er 730, Mr. H. jK Verniers van der Loeff -184 en Mr. R. J. £raat Scliimmelpenninck 410. Van onwaarde 16. Op andere personen uitgebracht 17 stemmen. Eene herstemming moet dus plaatshebhen tusschcn de heeren van den Bercli van Heemstede en Verniers van der Loeff. Den uitslag van de overige districten deelen wij hierachter mede. De laatste verzending van gewone brieven, monsters en drukwerken naar New-York met het stoomschip Castorkapt. de Boer, geschiedt van hier op 13 Juni per trein van 5.52 's avonds. De leening voor de spoorlijn Leiden Woer den, groot drie millioen, is bij de verschillende bankiers opengesteldalgemeen hoopt, men, dat het alsnu gelukken mag, de daarvoor benoodigde gelden te vinden, temeer daar de Rijnspoorweg maatschappij een doorloopend jaarlijksch mini mum zuivere opbrengst van 3000 per kilometer waarborgt en de aar.deelen slechts op f 240 ge steld zijn. Dat een maatschappij zooals de Rijn spoorweg haar een waarborg schenkt, pleit zeker voor het soliede der zaak, en algemeen gelooft men, dat het geld degelijker en beter vruchten, zoowel voor den aandeelhouder als voor de uit breiding en verbetering van het handelsverkeer door de bloeiende dorpen langs den Rijn en hare aansluiting aan den Rijnspoorweg zal afwerpen, dan de zooveel in ons land genomen en schoon klinkende Amerikaansche spoorweg aundeelen, van welker aankoop nu de wrange vruchten reeds worden geplukt. Bij de acie-examens voor het middelbaar onderwijs in den Haag zijn gisteren toegelaten de heerenJ. Leopold, van Gorcurn, voor Hoog- dnilsche taal- en letterkunde en J. J. van der Est, van llarlingen, voor boekhouden. Afgewezen 1 candidaat voor Ned. taal- en letlerk., 1 voor geschiedenis en 2 voor boekhouden. Eén candi daat trok zich onder het examen terug. H. M. de Koningin en Z. K. H. de prins van Oranje bevonden zich gistermiddag te 3 uren met eenige heeren en dames van HD. Huis aan liet station van den Hollandschen spoorweg in den Haag, in afwachting der komst van Hr. Ms. zuster, die per trein van 2 u. 50 rn. met gevolg arriveerde, begeleid door den secretaris van H. M., Mr. von Weckherlin, die de vorstelijke bloedver wante lot Rotterdam was tegemoet gereisd. Ook Z. K. H. Prins Hendrik die met denzelf den trein, vergezeld van 11L). adjudant Jhr. Holm- berg, naar Amsterdam is vertrokken, was hij de aankomst tegenwoordig. De hnoge gast zal op het Huis ten Bosch haar intrek nemen. II. M. had zich, ofschoon sedert eenige dagen door eene zware verkoudheid aangetast, niel laten weerhouden persoonlijk haar zuster te ontvangen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw den heer Buteux, gril fier der stalen van Zeeland. Het U. D. verneemt uit een goede bron, dat Z. K. II. prins Hendrik der Nedei landen te te Port Saïd een terrein aan dc bassins heeft aan gekocht, met het doel daarop een etablissement te vestigen ten behoeve van den Nederlandschen handel. In eene algemeene vergadering van het Kon. Zoölogisch genootschap Natura Artis Ma- gistra te Amsterdam is het bestuur gemachtigd eene leening aan te gaan, groot ƒ500,000, tot vergrooting der terreinen. Ten behoeve van het geslicht te Egmond /Zee zijn weder onderscheidene giflen ingekomen. Buitendien werd in de laalsle maand eene som van f 4000 ontvangen. Daardoor is de bouw zoo goed als verzekerd. Intusschen, er is voor inrich ting en meubileering nog geld noodig. De opbouw eener ijzergieterij en bijbehoor- ende werken, op liet etablissement Fijenoord, is aangenomen door den heer J. Verkoren, te Voor schoten, voor de som van f 7i,33j. Gistermorgen is per Rijnspoor uit den Haag vertrokken het personeel der norrnaalschit-tsehool, waaronder 20 officieren, alsmede de scherpschut ters van het regiment grenadiers en jagers, met beslemming naar de Wiesselsche heide, waar ge durende eene maand, onder bevel van den luit.- kol. Bunnik, directeur der schietschool, zal wor den gekampeerd. De hoornmuziek der jagers deed de militairen tot aan het station uitgeleide. Door den heer O. Volmer, te Dortmund, is concessie gevraagd tot ontginning van steen kolen en andere delfstoffen, in de zuidelijke en zuidooslel'yke gedeelten van Limburg. Op Donderdag 26 Juni zal door het Ministerie van Binnenlandsc.be Zaken worden aan hesleed het maken van voltooiingswerken, henevens liet onder houd van eenige werken aan de spoorweghavens te Vlissingen. liet élat-major aan boord van Zr. Ms. schroefsloomschip Amboinaeerstdaags naar Oost- lndië vertrekkende, is samengesteld als volgt: commandant luit.-ler-zee 1ste kl Jhr. A. F. Meijer; lsle olficier luit.-ter-zee 2de kl. C. W. A. D. Sleup; id. II. L. C. Wollerbeek Muller; adelb. Isle kl. G. de Fremery en H. Slot; offic.-v.-gez. 2de kl. K. G. F. Sloos; offic.-van-admin. 3de kl. J. F. van Gelsdorp. Het scheepsvolk, behalve de onderofficieren, beslaat uit koopvaardijmatrozen, die voor den lijd van twee jaren zijn aange nomen. Bij den gemeenteraad van Gouda is behan deld een verzoek van den heer J. L. Ter wen. leeraar aan het Gymnasium, om wegens onge steldheid gedurende een half jaar een paar vakken minder te doceeren. Na een gehouden besloten vergadering is op voorstel van B. en W. besloten het verzoek van den heer Terwen niet toe te slaan en hem tegen 1 Augustus eervol te ont slaan met een pensioen van f 600 's jaars. Ver der is besloten eene oproeping le doen voor een anderen conrector, op een traclernent van 1000. Den 30sten Juni zal Ie Utrecht in het stationsgebouw de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden worden van de aandeelhouders der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. In die ver gadering zal het verslag van commissarissen wor den uitgebracht, en de balans over het afgeloopen boekjaar worden onderzocht. Door belangrijke overslrooming zijn de tele graaflijnen in Siberië bij Krasnojarks gestoord. De inspecteur van het lager onderwijs in Friesland, de heer J. H. Behrns, is door Z. M. den Koning benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon. Naar aanleiding van die be noeming heeft het Bestuur van de Gew. Vereenigirig. Friesland van het N. O. G. gemeend op cenigs- zins plechtige wijze den gedecoreerde een bewijs van belangstelling le moeien geven, en wel bij het houden der jaarlijksche vergadering op heden Met eene toespraak van den president zal den lieer Behrns een album worden aangeboden met de portretten van zoovele der onderwijzers als opgewektheid gevoelen er een in le zenden. Z. Ms. stalen kanonneerboot n°. 3 te Ilelle- voelsluis, is gisteien onder bevel gesteld van den luitenant-ler-zee 2de klasse C. R. A. van Ossen bruggen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1