Het Algemeen Nederl. "Werkliedenverbond zal een Coöperatief Congres houden te Utrecht op Zondag en Maandag den 15den en 16den Juni a. s. in de zaal naast den Schouwbnrg. De Nederl. Handelmaatschappij wenscht scheepsgelegenheid te zien aangeboden voor het transport van ongeveer 1500 Engelsche ton steen kolen, naar de reede van Atchin; zij worden in genomen te Newcastle u/Tyne; en voor het trans port naar Tagal, van een partij machinerieën, welke zijn te bezichtingen aan de Koninkl. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam zij worden langs boord aldaar geleverd. Aanbiedingen worden ingewacht tot Zaterdag 14 Juni of bij agenten te Rotterdam tot Vrijdag 13 Juni aanstaande. Uit Caracas schrijft men, dat generaal A. Gusman Blanco met algemeene stemmen tot Pre sident der Republiek Venezuela is herkozen. Bij besluit van den Koning der Belgen van den Oden Juni is bepaald, dat ook in de Neder- landsche taal geschreven werken zullen worden toege laten tot mededinging naar de vijfjaarlijksche prijzen voor nationale geschiedenis, staatswetenschappen, Vlaamsche letterkunde, physische en mathematische natuur-wetenschappen. Het is mogelijk, dat Nesser-£d-Din, de Schah van Perziê, die, zooals men weet, een rond reis door Europa maakt, ook Nederland zal komen bezoeken. Een vast plan bestaat daartoe niet, maar de Vorst moet reeds neiging aan den dag hebben gelegd om eenige dagen in ons land door te brengen, voornamelijk om onze waterstaats werken in oogenschouw te nemen en te bestu- d eer en. Naar wij vernemen, is aan het bestuur der gemeente Nijmegen door de regeering concessie verleend voor het leggen van een ijzeren kabel in de Waal, ten dienste van het met de gier brug bediend wordende veer tusschen die ge meente en Lent. Het voornemen schijnt te bestaan, om, in navolging van het veer te Mulheim bij Keulen, de gierpont door middel van een ketting, lang ongeveer 60 meter, op zoodanige wijze aan den kabel te verbinden, dat het aangrijpingspunt der ketting aan dezen, nadat de gierpont door de werking van den stroom dan voor het overgieren vereischten stand heeft verkregen, om den kabel heenschuift. (S/p.) Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard, onder bevel van den luitenant ter-zee der lste klasse J. H. Haakman, in den namiddag van den 7den dezer te Gibraltar aan gekomen, en zou den volgenden morgen weder van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot plaatsv. kantonr. te Gorcum Mr. M. Kolff, procureur bij de arrond.- rechtbank aldaar; C. van der Schoot, thans con troleur der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te 's-Hertogenbosch (lste afd.), tot ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. en van den waarborg en de bel. op de gouden en zilveren werken te Bredaaan Mr. Wr. A. 't Hooft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het coll. van reg. over het huis van Arrest te Brielle en benoemd tot lid van gemeld coll. Mr. H. Ph. de Kanter, proc. bij de arr.-rechtbank al daar; den lsten luit. W. E. van Ingen, van het 6de reg. inf., met intrekking van het te zijnen aanzien bepaalde bij besluit van den 23sten Mei jl., overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië. GEMENGD NIEUWS. Te Bleskensgraaf is een kind, ruim drie jaren oud, van den watermolenaar P. d. K., door een molenroede zoodanig getroffen, dat het kort daarna overleed. De naaister v. B. in den Haag, die reeds eenige dagen de ouderlijke woning had verlaten, zeggende dal zij buiten de stad ontboden was om werk te verrichten, heeft Zaterdag-avond getracht zich van het leven te berooven, door in den Vijver van het Haagsche Bosch te springen. Twee nacht wakers hebben haar nog in tijds er uitgehaald en met hare natte kleeren naar huis teruggebracht. Het zoontje van prinses Alice van Engeland, gehuwd met den prins van Hessen, is te Darmstadt uit een venster gevallen en gedood. Dit ongeluk was het gevolg van de zorg die de prinses voor een ander zoontje nam, dat uit hare slaapkamer in een daaraan grenzende badkamer liep. De prinses, die wist dat het raam dier ka mer openstond, liep het kind na; het jongste liet inmiddels een stuk speelgoed uit het venster der slaapkamer vallen en, dit willende grijpen, viel het naar buiten. De prinses kwam op hetzelde oogenblik terug en zag haar kind vallen. Het kind stierf weldra aan de gevolgen van den val. De kindermeid was niet tegenwoordigzij had zich verwijderd toen de kinderen in de slaapkamer der prinses gebracht waren. TeHarlingen is ^en zeer jong kind, door de moeder uitgezonden orn vuur te halen, door den harden wind op straat in brand geraakt en heeft ernstige brandwouden bekomen. Aan de Berlijnsche Hoogeschool heb- ben een Armeniër en een neger den titel van doctor in de geneeskunde behaald. De eerste spreekt 8 talen vloeiend. De heer de Groof zou Zondag te Brus- sel proeven geven van zijne vaardigheid in het vliegen maar hij is er zelfs niet in geslaagd om met zijn ballon omhoog te stijgen. Op eenige centimeters van den grond brak het touw, waar mee het toestel aan den ballon was vastgemaakt en de vliegende man, verward in zijn vleugels en zijn gegomden staart en door de touwen omwon den, die zijn toestel in beweging moesten brengen, viel, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren, op het zand van het Champ des Manoeuvres. In plaats van V homme volant (de vliegende man) was het hier le public volé (het beetgenomen publiek). Het verontwaardigde publiek wist, na van drie tot vijf uren op de proef gewacht le hebben, niets beters te doen dan den ballon, die niet was opge laten, te vernielen. De Indépendance geefl den man den raad om óf de mechanica en dynamica goed te bestudeeren of nieskruid te gebruiken. Er volgde eene op schudding, waardoor verschillende personen wer den gewond. Een groot aantal werd tevens in arrest genomen. Het dorp Maria Cu 1 ninabij Egerin Bohemen, is een prooi der vlammen geworden. Honderdvijftig huizen zijn tot den grond toe af gebrand. De oorzaak is onbekend. Van persoon lijke onheilen is tot op dit oogenblik nog niets bekend. In het dorp Schoneberg had reeds sinds jaren een paar ooievaars boven eene schuur zijn zetel opgeslagen en men liet hen en hun kroost steeds ongemoeid. J.l. Vrijdag echter, ter wijl de vader om voedsel uitgevlogen was en de moeder met twee kinderen achtergebleven, maakte een vreemde ooievaar van de gelegenheid gebruik om de moeder aan te vallen. Deze moest, na zich een half uur hardnekkig verdedigd te hebben, den strijd opgeven en hare lievelingen aan den overweldiger laten, terwijl zij angstig klapperend wegvloog. De kleinen werden meedoogenloos door den indringer met snavelslagen vermoord. Intus- schen keerde de moeder met haar gade naar het tooneel van de misdaad terug en nu ontstond een hevige strijd tusschen den moordenaar en den in zijne vaderliefde gekrenkten ooievaar, terwijl de moeder door aanhoudend geklapper haar ge maal aanvuurde. Twee uren werd er geworsteld, menige veer en menige bloeddroppel werd er bij gelalen. Einde lijk verloren beide strijders het evenwicht en vie len van het dak. Nu kwamen de dorpelingen aan- geloopen en scheiden de vechtende, terwijl zij den moordenaar die uit eene wond in de borst hevig bloedden na hem duchtig afgerost te hebben, lieten wegvliegen. Den 4den Juni werd in de schuur van Gerhardus Ter Stege in Meddeho eene duif ge vangen, die een briefje aan een poot had, waarop met potlood geschreven was: Une depeche est arivee partre (onduidelijk) de mim a 6 du matin. Uit Sheffield wordt bericht, dat de heer Wright een nieuw middel heeft gevonden om gas te stoken zonder steenkolen. Er is nog niets bekend van de grondstof, waaruit het wordt gemaakt, of de wijze van bereiding. Er zijn echter proeven mede genomen die goed hebben voldaan. Volgens de opgave van den uitvinder is de pro ductieprijs 35 cents per 1000 voet en is de pro ductie niet beperkt of afhankelijk van de een of andere grondstof, maar kan op de grootst moge lijke schaal gedreven worden. Zekere Th. H. Sm., wonende onder de gemeente Stamproy, dezer dagen met een geweer op wildstrooperij uit zijnde, zag bij toeval een persoon (zekeren P. Meulen) in zijn nabijheidin de meening dat deze een politieagent was, legde hij zijn geweer op hem aan en gaf hem de volle lading hagel in het hoofd, zoodat deze met een bebloed hoofd ter aarde viel. In dien toestand werd hij naar zijne woning aldaar gebracht en moet thans in zeer bedenkelijken toestand ver- keeren. De dader is door de maréchaussée te Weert aangehouden en in het arresthuis te Roermond overgebracht. Te Avereest a/d Dedemsvaart is een dennenbosch, toebehoorende aan de Maatschappij voor Grond-krediet, ten gevolge van het veen branden in vlam geraakl. Aan blusschen viel daar het bosch op een aanzienlijken afstand van 't be bouwde deel der gemeelte ligt, niet te denken. De schade is nog al aanzienlijk; circa 2 hectaren dennenbosch zijn verloren gegaan. Gistervoormiddag hadden te Rot terdam twee personen het ongeluk met een wa gen en paard in de Schie te geraken, doordien het paard schrikte. Door spoedig aangebrachte hulp van den schipper C. J. Visser, van het vaartuig Ons Genoegendie zich met een roeiboot naar de plaats van het onheil begaf, zijn echter beide personen, alsmede het paard, zonder eenig letsel te hebben bekomen, gelukkig gered, waarna later de wagen er is uitgehaald. BUITENLAND. Prankrij k. De totale invoer gedurende de Maand Mei ver tegenwoordigt een waaide van 247 millioen fr., en het totaal gedurende de vier eerste maanden van dit jaar is 1023 inillioen, tegen 1163 mil lioen, gedurende hetzelfde tijdvak van liet vurige jaar. De uitvoeren in Mei bedragen 536 millioen, en het totaal in de vier eerste maanden van dit jaar 1311 millioen, te 1160 millioen in hetzelfde tijdvak van 1872. Ingevolge ophelderingen, door den heer Er- noul in de Nationale Vergadering gegeven, heeft het tweede bureau den heer Baragnon belast om over de verkiezing van Ranc verslag uit te bren gen, strekkende tot geldigverklaring van die ver kiezing. De Nationale Vergadering heeft gisteren het debat over de conventie met de Oostelijke Spoorweg-Maatschappij voortgezet. Vele leden heb ben het woord gevoerd. De heer Gambelta heeft met eenige andere leden der uiterste linkerzijde een interpellatie ingediend over de opheffing van het blad le Corsaire. Op verzoek van den heer Beulé is het debat hierover bepaald op heden. Bij besluit van den generaal Ladmirault, is de verkoop van het dagblad Le Corsaire op den openbaren weg verboden, wegens hevige polemiek en verkondiging van antisociale leerstellingen. Paris Journal verzekert, dat belangrijke maat regelen zullen worden genomen met betrekking tot de vreemde bladen, welke in Frankrijk in om loop zijn. Prins Napoleon is naar Corsica vertrokken. Naar men zegt, wil hij zich daar verkiesbaar stellen als lid van de Nationale Vergadering. Een ontzettende menschenmassa was gister namiddag te Longchamps bijeen, ter bijwoning van de wedrennen om den prijs van 100,000 fr. Mac-Mahon kwam er te 3 uren aan. Het Fransche paard Bayard heeft den prijs behaald, tot groote vreugde der Fransche deelne mers. Duitschland.. Het bericht, in sommige dagbladen medegedeeld dat Bismarck, in weerwil van den nadrukkelijken wensch der Oostenryksche Regeering, Keizer Wilhelm niet naar Weenen zou vergezellen, is volgens de Nord. Deutsche A lig. Zeitung ten eenenmale ongegrond.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2