Naar men verneemt, zou het jongste be zoek van den Minister van Oorlog te Amersfoort er toe kunnen leiden, dat het koloniaal werf depot van Harderwijk naar laatstgenoemde plaats zal worden overgebracht. Daar zouden namelijk de manschappen, na te Harderwijk gekeurd en uil- gerust te zijn, den hun verleenden tijd tot hun vertrek naar Indië doorbrengen. Den 14den der volgende maand zullen te Kampen de toelalings-examens plaats hebben van onder-officieren des legers tot den cursus 1ste kl. ter opleiding voor 2den luitenant-kwartiermeester en administateur van kleeding en wapening Er zullen 15 adspiranten aan dat examen deel nemen. Voor de geldleening van f 139,000 a 5 pCt. ten laste der provinvie Friesland is ingeschreven voor niet minder dan f 464,000, waarvan f 25,000 a l00'/,6,a f 16,000 a 100'/8, ƒ105,000 a l00'/4, f 7500 a 1003/s, f 49,000 a lOO'/i en f 9000 a 101 pCt. Aangenomen zijn f 74,000 a 100^4, 7000 a 1003/g, 49,000 a 100V2 en 9000 a 101 pCt. De Weezen-inrichting van den heer Joh. van 't Lindenhout te Neerbosch, bij Nijmegen, heeft gedurende de drie eerste maanden van 't loopende jaar, behalve vele goederen en kleeding- stukken, f 13057.43 en twee legaten van f 2000 en f 500 ontvangen. Het aantal weezen is lot 363 geklommen. Hel in het Weeshuis zelf ge drukte weekblad liet Oosten telt circa 1500 abonné's. 18 Juni hoopt de Weesinrichting haar tiende jaarfeest te vieren, bij welke gelegenheid Ds. Hogerzeil te Arnhem de feestrede houden zal. Uit het algemeen verslag van het verhan delde op de laatsle algemeene vergadering van het Hoofdbestuur en de afgevaardigden der Dis- tricts-commissiën van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen f S5,207.395} zijnde meer dan het vo- rigejaar/ 7,269.60; deuilgaven beliepen fl1,31954s, dus met een batig slot van f 13,487.81. Aan het Invalidenhuis te Leiden werd verstrekt f 5,327.31; in die inrichting worden 61 man verpleegd; van de op 1 Januari 1872 deelgerech- tigde oudstrijders van Waterloo zijn 110 overle den; op uit. December bestond dit getal uit 719 verpleegden (zijnde infirmen en verminkten.) De bazaltschoeiing aan beide oevers der rivier de Gouwe, van Gouda tot aan de Goudsche- sluis nabij Alphen, is thans voltooid. Tot dusverre hadden herhaaldelijk oeverafschuivingen en afbrok kelingen plaats, ten gevolge van den zwaren golf slag der talrijke Gouda passeerende stoornbooten, wier getal soms tot 80 per dag klimt. Met ingang van 8 dezer het Rijkstelegraaf kantoor te Huissen op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 9 uren voor- en van 12 tot 3 uren namiddag. De diensttijd op werkdagen blijft on veranderd. Zaterdag-ochtend te 9 uren is het stoom schip Koning der Nederlanden te Aden ge arriveerd het zou te 4 uren de reis naar Bata via voortzetten. Aan boord alles wel. Volgens bij het departement van marine ontvangen telegrammen zijn Zr. Ms. schroefstoom- schepen Schouwen en Riouw, onder bevel van de luits.-ter-zee 1ste kl. C. P. van der Star en W. Stellens, op hunne reis naar Oost-Indië, den 6den dezer, respectievelijk te Suez en te Gibraltar aangekomen. Aan boord van beide bodems was alles wel. Belanghebbenden worden door den Minister van Binnenlandsche Zaken herinnerd aan de aan kondiging in de Staatscourant van 17 Sept. 1872, volgens welke het gedeelte der Friesche Wadden tusschen het eiland Ameland en den vasten wal van Friesland, in de lijn der afdamming, niet meer voor publiek vaarwater geschikt is. De schip pers worden mitsdien opnieuw gewaarschuwd, dat vaarwater te vermijden en hun weg buiten Ame land om te nemen zullende zij aansprakelijk zijn voor de schade, door aanvaring aan de werken veroorzaakt. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën, zijn C. van der Bijl, M. de Boer, A. Scheers H. Messer, J. P. van Rbosmalen, F. S. H. Courbois, C. Elenbaas, H. G. Stal, M. Cornelissen, J. H. Muller, P. Lichthart, J. de Vink, A. W. Hasselbach, C. de Vink en E. Dakman gesteld ter beschik king van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië, om te worden benoemd tot opzichter der 3de klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Door den Min. v. Fin. is bepaald, dat bij de Adm. der posterijen hunne functiën zullen uit oefenen: de comm. 3de kl. A. Franken, ten postk. te Rotterdam; de comm. S. van Delden, te Am sterdam; K. P. Rogier, ten spoorwegpostk. Am sterdamEmmerikBenlheim; Jhr. J. J. de Pes ters, ten kant. van den inspect, te Utrecht en de sum. J. C. Th. van der Kemp, ten postk. te 01- denzaal. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is twintig gulden, in munt biljetten, namens een onbekende, wegens aan den lande verschuldigde gelden, onder zijn adres, aan het lokaal van zijn Departement afgegeven. Z. M. de Koning heeft den heer Jhr. G. Alberda van Menkema, benoemd tot Hd. kamer heer in builengewonen dienst. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat, aan: W. Eling of W. H. Eiing, eervol ontsl. concierge ter prov. griffie van Groningen, ten bedrage van /'279 'sjaars; D. Jeras, eervol ontsl. comm. ter prov. griffie van Zeeland, ten bedr. van f 1157 'sjaars. Z. M. heeft den gepens. luit.-kol. van het leger in O.-L, K. H. O. van Bennekom benoemd tot mil.-comm. in het 1ste militiedislricl der prov. Friesland. Z. M. heeft benoemdbij den plaatsel. staf tot lste luit. (n. 0. v. r.), de 2de luits. O. W. F. Pippenghegen en II. D. J. van Winsheijm, plaats, adj. der 2de kl., respect., te Doesborgh en Utrecht bij het wap. der inf., tot lste luit. (n. 0. v. r.), de 2de luits. G. H. Slot, D. Cheriex en J. P. van Vlierden, allen van het wapen, thans ci la suite van het kol. werfdepot en bestemd om te worden gedet. bij het leger in Oost-Indië; bij het reg. gren. en jagers, tot kapt. 3de kl. (n. 0. v. r.), Zr. Ms. ordonnance-olfic. Jhr. L. van Beyma, van den grooten staf; bij het lste reg. tot 1st en luit. (n. 0. v. r.), den 2den luit. Jhr. J. A. Barnaart, van het corpsbij het 2de reg. tot kapt. van de 3de kl. (n. 0. v. r.), de lste luits. G. L. Lang- guth, van het 8ste reg., F. C. W. von Horn, van het reg. gren. en jag., en M. de Sitter, van het instructie-bataljonlot lsten luitenant (n. 0. v. r.), de 2de luit. H. J. Hendrickx, Jhr. A. L. F. T. van der Wijck en W. C. Staring, allen van het corpsbij het 3de reg., tot kapt. van de 3de kl. (n. 0. v. r.), den lsten luit. A. van der Meer, van het corps; tot lsten luit. (n. o. v. r.), de 2de luit. G. E. H. W. van Dam van Isselt, J. II. Nie- meijer en W. F. K. Klercq, allen van het corps; bij het 4de reg., tot lsten luil. (n. 0. v. r.), de 2de luit. G. P Cheriex en G Jesse, beiden van het corps bij het 5de reg. tot kapt. 3de kl. (n. 0. v. r.), den lsten luit. P. IC. P. J. van Sloten, van het 8ste reg.; bij hel 6de reg., tot lsten luit. (n. 0. v. r.), de 2de luit. A. van Hille, van het 2de reg., J. G. H. Hardenberg, C. C. H. Smit, C. W. A. de Jongh, benevens M. II. A. J. van Meurs, allen van het corpsbij het 7de reg., tot kapt. van de 3de kl. (n. 0. v. r.), den lsten luit. D. Aeijelts, van het reg. gren. en jagers; tot lsten luit. (n. 0. v. 1*.), de 2de luit. G. H. L. De Wijs en H. Hering, beiden van het corps, A. P. Vail- lant, van het 5de reg. benevens T. A. de Man, van het corps; bij het 8ste reg., tot lsten luit. (n. 0. v. r.), de 2de luits. J. T. Stoffers, W. A. Aeijelts, L. Lourensen, G; W. de Pmnde en W. A. van der Mandere, allen van het corpsbij het instructie-bat., tot lsten luitenant (naar ouderdom van rang) den 2den luit. A. R. ICraijenhoff van de Leur, van het corps. Z. M. heeft den lsten luit. der inf. W. H. J. Kuipers, thans op non-activiteit, benoemd tot lsten luit. administrateur van kleeding en wapening bij het 3de regiment infanterie. GEMENGD NIEUWS. In den nacht van 2 op 3 Juni jl. is in het kantoor der expeditie-onderneming van Gend Loos, in de Haringpakkerij te Amsterdam, een even drieste als belangrijke diefstal is gepleegd. Een verzegelde kist met geldswaarden, verzon den door de Nederlandsche Bank, waarin zich f 10,000 aan specie bevond, is in den nacht opengebroken en geheel geledigd. Onmiddellijk ge schiedde aangifte van het feitwaarna de politie aanstonds een onderzoek instelde, met het ge lukkig gevolg dat den volgenden dag eenige zak ken, op verschillende plaatsen in de factory ver borgen, teruggevonden werden, gezamenlijk een bedrag van ƒ8,000 inhoudende. Met de nasporing der daders, die op het oogenblik nog onbekend zijn, houdt de politie zich ijverig bezig. Toen onlangs de schoolopziener in het district Naaldwijk voor het eerst de ronde deed en ook te Hondsholredyk kwam, stoof een van de ouders der leerlingen de school binnen, schreeuwende: „Ik wil mijn kind niet ingeënt hebben." De man meende dat de hem onbekende lieer gezonden was orn de kinderen te vaccineeren- Hij was van dat idéé niet af te brengen en spoedig vervoegden zich meer personen bij hem, die gezamenlijk vrij wat tumult maakten, zoo dat de onderwijzer de school moest laten uitgaan. De burgemeester verkondigde door aanplakking de gemeente zijn misnoegen over deze houding. Door wijlen Baukje P. Bijlsma, dezer dagen te Winsum overleden, zijn naar men ver neemt belangrijke sommen gelegateerd, 0. a. aan de armen der diakonie van de hervormde gemeente en der armvoogdij van het dorp Winsum ieder een som van f 2000, om uit de renten daarvan jaarlijks een extra-uitdeeling te doen aan de res pectieve armen. Dezer dagen overleed te Heeg eene vrouw, die voor haar dood begeerd had, dat zij in hare kleederen en een mantel om zou worden gekist. De bloedverwanten waren voornemens aan haren wil te voldoen, toen zij echter door een der bekleedsters opmerkzaam werden gemaakt dat dit niet kon. Zij werd dan ook ontkleed, en nu vond men op hare borst een vrij belangrijke som aan bankpapier, dat natuurlijk door de erfgena men voor goeden prijs werd verklaard. In Wurtemberg bestond tot voorkor ten tijd de gewoonte, even als in andere berg streken, waar men ossen tot trekken beziet, deze dieren met een dubbel juk te bezwaren. Een een voudig schipper, hierover verontwaardigd, liet iede- ren Zaterdag in het Stuttgarder Dagblad op eigen kosten deze aankondiging plaatsen„Hoort, hooi t, gij ossen-boeren, schaft toch het dubbele juk aft Waarom kwelt gij het arme vee zoo onnoodig, en daarbij nog tot uw eigen schade. J. G. Lange, Schipper." Eerst lachte en spotte men met den dierenbe schermer toen men intusschen week aan week dezelfde woorden las, begon men over de zaak te denken en te pralen, en nu ziet men op de markten, in de velden en op de wegen van Wur temberg geen enkel dubbel juk meer. De trein, die Zaterdag-morgen te 9.45 te Helder moest aankomen, is ruim twee uren vertraagd, omdat bij Castricum een gebrek was ontstaan aan een der voorwielen van de locomo tief, ten gevolge waarvan deze uit het spoor ge raakte. Gelukkig dat de machinist bij de krom ming van den weg te dier hoogte, den stoom af sloot, anders had men wellicht ernstige ongelukken te betreuren gehad. De trein, die te 9.10 van Helder vertrok, heeft na weinig oponthoud de reis naar Haarlem kunnen voortzetten. Te Haarlem sprong dezer dagen een 19jarig jongeling, wegens teleurgestelde liefde, in het water, en werd er met veel moeite door een melkboer uitgehaald. Hij zeide toen, dal hij naar i huis wilde gaan om zich te drogendoch zoodra 1 de toeschouwers weg waren, sprong hij opnieuw j in de gracht, uitroepende „doe geen moeite om 2 mij te helpen ik ga niet weer mee." Men heeft slechts zijn lijk opgevischt. Een Vlaamsch blad bevat een geheim zinnig verhaal van een groot huis in het meest bevolkte gedeelte van Brussel gelegen. Dat huis is sedert twaalf jaren voortdurend gesloten en in het geheel niet onderhoudenin al dien tijd zag men geen rook uit den schoorsteen stijgen of levensmiddelen naar binnen brengen; nochtans is het huis bewoond door twee vrouwen, die men soms 's morgens vroeg of 's avonds laat achter elkander ziet uitgaan.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2