LEIDSCH DAGBLAD. N®. 4087. .Maandag A0. 1873. 9 Juni. STADS -BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mnandenf 1. Fraoeo per posln 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van 4 Mei 1872 (Gemeen teblad n°. 11); Doen te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt, voor die der lste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkl voor die der 2de klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw in de Pieterskerkslraai voor die der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breéslraat en wel van den 3den tot en met den 18den Juni e. k., dagelijks (de Zondagen en Zaterdag den 14den Juni uit gezonderd), des voormiddags van halfnegen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. hlST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1873. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 (Staats blad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afge- loopen week zijn aangegeven: als door roodvonk aan getast 7 personen en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant De Burgemeester voornoemd, v. d BRANDELER. Leiden, 7 Juni 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weien, dat de openbare uitloling van acht obligatiën, ieder croot één duizend gulden, in de geldleening van J45,000, die ingevolge Raadsbesluit van den 20 April 1871 werd aangegaan, zal plaats hebben op Maandag den 1 Gden Juni aanstaande, des middags te twaalf uren, in een der vertrekken van het Raadhuis. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 Juni 1873. LEIDEN, 7 Juni. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 111 kinderen, als: 59 zoons en 52 dochters, waaronder is begrepen een tweeling- geboorte; overleden 108 personen, als: '17 mannen, 14 vrouwen, ^5 zoons en 32 dochters, daarenbo ven als levenloos aangegeven 1gehuwd 48 paren. Omtrent het orgelconcert kunnen wij thans nader mededeelendat de heer Klerk o. a. zal spelen de Passacaglia van Bach, eene compositie die dezer dagen te Delft met grooten bijval werd gehoord; alsmede dat eene der dames, uit den Haag, die tot de uitvoering van „Bonifacius" hebben medegewerkt, de sclioone alt-aria uit de Matthaus-passion met de obligaat-viool zal zingen. De kerkeraad van de Luthersche gemeente heeft met de haar bekende welwillendheid het gebruik van orgel en kerk afgestaan. Bij den muziekhandelaar B Blankenberg zijn van a. s. Maandag af plaatskaartjes a 50 cl. te bekomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 88 tot 106 vol wassen personen en van 29 tot 43 kinderen. Van jl. Woensdag af zijn aan de Zwem-en Badinrichting Rhijnzigl 649 baden genomen. Bij de te Utrecht bestaande sub-commissie ter oprichting van een standbeeld voor Pieter Adriaansz. van der Werf, is tot nog toe onge veer f 400 ontvangen. Oranje te Oudewater wordt, in overleg met vele kiezers in de hoofdplaats en verdere gemeenten van het hoofdkiesdistrict Gouda, aanbevolen prof. J. T. Buys. Gisteren zijn voor het middelbaar onderwijs toegelaten deheeren: J. C. van Drulen, van Zaan dam, voor Nederl. taal- en lederkunde; J. C. F. Prikken, van Amersfoort; C. W. A. van de Wael, van Rotterdam, en J. M. Kickx Jr., van Amster dam, allen voor Boekhouden. Afgewezen: 1 voor Fransch, 1 voor Duilsch en 1 voor Boekhouden. Gisteren was 't de dag waarop het gieten van het standbeeld van de Nimf, dat in den Briel zal worden geplaatst, zou plaats hebben in de ijzergieterij van de heeren Van Enthoven en Co. Behalve den heer Koelman, den ontwerper van het model, en een aantal genoodigden, waren ook eenige leden van de Brielsche Iloofdcommisie voor de oprichting van een gedenkleeken ter her innering aan Neerlands beviijding uit de Spaan- sche lyrannie, namelijk de president dier com missie, de heer Lette van Oost-Voorne, de secretaris de heer de Jager, en de heeren de Kan ter en Hofstede, ter bestemder ure in het fabrieksgebouw bijeengekomen, ten einde van deze belangrijke werkzaamheid ooggetuigen te zijn. Pieeds in den vroegen morgen was de noodige massa rood koper in den oven tut gloeihitte gebracht, terwijl eindelijk te twee uren voor de oogen der aanwezigen, waarbij zich verscheidene dames hadden gevoegd, de noodige hoeveelheid tin in den oven werd ge worpen, welke met hevig gesis in een oogwenk in de gloeiende massa werd opgenomen. Eenig oogenblikken later werd met breekijzers een ope ning in den oven geslagen en schoot het vloei baar metaal met geweld in een enormen ketel of zoogenaamden lepel. Deze ketel werd toen op een rolwagen vervoerd naar het lokaal, waar de vorm van het te gieten beeld in den grond was begraven, en weldra verzonk nu het vocht als een gloeiende lavastroom in den trechter, om zich onder de aarde te huwen aan den leemen vorm, waaruit de Nimf, zoo wij hopen, in schoone pracht zal verrijzen. Dit gewichtig werk, 't welk ook belangstel lend werd bijgewoond door kapitein Sluiter, direc teur en luitenant van der Burg, hoofdopziener van 's Rijks geschutgieterij, was in ongeveer een uur tijds zonder eenige stoornis te ondervinden afgeloopen, en, naar alle verschijnselen te oor- deelen, zal het gieten naar wensch zijn geslaagd; hierdoor zal de in dit vak reeds zoo gunstig be kende firma Van Enthoven en Co. een nieuw metalen getuigenis van haar bekwaamheid hebben tot stand gebracht, en tevens de eer der Neder- landsche kunstindustrie handhaven. Het gegoten beeld is 2 meter lang. Afzonderlijk zijn gegoten de rechterarm, waarvan de hand zeewaarts zal wijzen en het vaandel, dat de nimf in de andere hand opwaarts zal dragen. Voor zoover het beeld betreft, zal dit de voor genomen onthulling van het monument op 2 Sep tember a. s. niet in den weg staan. De Minister van Oorlog heeft, ten vervolge op zijne vroegere dispositie, aan de militaire auto riteiten in het algemeen en aan de officieren van gezondheid in het bijzonder voorschriften gegeven, welke behooren te worden in acht genomen in verband met de nauwkeurige naleving hunnerzijds van de bepalingen der wet houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, alsmede aan de Koninklijke besluiten daarop betreking hebbende, voor zooverre die bepalingen hunne respectieve diensten betreffen of geacht kunnen worden daarop van toepassing te zijn. De nieuwe indeeling van een gedeelte van het leger treedt met 1 Juli a. s. in werking. In verband hiermede heeft de Koning goed gekeurd de door den Minister van Oorlog voor- loopig vastgestelde instructiën voor de divisie-com mandanten en voor de commandanten der liniën en stellingen de gewijzigde instructiën voor de inspecteurs der verschillende wapenen en voor de bevelhebbers in de militaire afdeelingen. Allen staan onder liet onmiddellijk bevel van den Minister van Oorlog. Onder bevel van een lslen luit. is gister morgen met den eersten trein langs den Hol- landschen Spoorweg van den Haag naar den Helder vertrokken een detachement jagers, ter sterkte van 100 man, om daar, ten gevolge van het ver trek naar Indië van de mariniers, het garnizoen te versterken. Volgens een telegram aan de Kölnische Zei- Innrjheeft de gezant van Atchin te Konstanti- nopel een bericht ontvangen, meldende dat 60,000 Atchinners gereed staan, om zich tot het uiterste tegen de Hollanders te verdedigen. De cadets van het laatste studiejaar zullen in de volgende week het Teleringsche kamp be trekken, om aldaar gedurende een maand te kam peeren. De Donderdag-avond gehouden algemeene vergadering van houders van Nieuw-Grenada obli gatiën, heeft het Algemeen Beurscomité van pu blieke fondsen te Amsterdam gemachtigd: 1°. bij de regeering der Vereenigde Slaten van Columbia te protesteeren tegen het plan van conversie en schuldregeling, door deze regeering voorgesteld en door de op 7 Mei te Londen gehouden vergade ring van belanghebbenden aangenomen en 2°. te verklaren, dat de Nederlandsche schuldeischers van Nieuw-Grenada verlangen handhaving van hunne rechten, zooals deze hun verzekerd zijn bij de overeenkomst van hel jaar 1861. Alvorens de IJaagsche gemeenteraad een tarief voor de duinwaterleiding en gas-exploitalie vaststelle, waarvan het ontweip spoedig aan den Raad zal worden voorgelegd, wenschen B. en W. eerst uitgemaakt te zien de vraag, in hoever de heffing van gelden voor dat gebruik te beschou wen zij als eene belasting, vallende onder art. 238 der gemeentewei. Ook met betrekking tot de gemeentelijke exploi tatie der gasverlichting zal deze vraag zich weldra eveneens voordoen. Met de commissie voor de plaatselijke belastingen zijn B. en W. van oordeel dat het de vooikeur verdient, de verstrekking van duinwater en gaslicht te beschouwen als een in- dustrieele onderneming wier tarieven voor de ge meente met gelijke vrijheid kunnen worden vast- gesleld, als dat kan geschieden door een bijzon dere maatschappij. B. en W. geven daarom in hun praeadvies den Raad in overweging art. 238 niet toe te passen, maar vrijheid van beweging ten aanzien der beide heffingen voor te Lehoudcn. Naar men verneemt, zullen er in het artil leriekamp bij Soesterberg, dat van 4 Aug. tot 24 Sept. zal gehouden worden, weder proeven geno men worden met geschut van de nieuwste vindin gen, waaronder ook behooren de gewijzigde mi trailleuses. Uit Utrecht wordt gemeld: Het stoffelijk overschot van den aartsbisschop H. Loos zal niet tentoongesteld worden. Maandag morgen te halfnegen zal in de kerk achter Kla-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1