LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4085. Vrijdag A0. 1873. 0 Juni. STADS - BERICHT EN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- FRIJS DER ADYERTEXTIEN: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 24sten Mei 1873, A n°. 1503 ('2de afd.), Provinciaal blad n°. 58; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat indien een leerling meer dan ééne school bezoekt en de ver klaring van ondergane koepokinenting of doorgestane kinderpokken, bedoeld bij art. 17 der wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad n°. 134) is afgegeven aan het hoofd van de eene school, het hoofd van de andere inrichting van onderwijs, op de lijst door hem te houden, volgens art. 5 van het Koninklijk besluit van '28 Februari 1873 (Staatsblad n°. 33), behoort aan te teekenen bij wien de verklaring berust. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidtche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Juni 1873. LEIDEN, 5 Juni. De kiezersvereeniging Vaderland en Oranje alhier heeft besloten ditmaal geen candidaat voor de Tweede Kamer te stellen, terwijl door Recht voor Allen wordt aanbevolen graaf R. J. Schim- nielpenninck. In de eerste helft der maand Mei zijn aan het poslkantoor alhier de volgende brieven be zorgd met onbekende adressen Mej. H. J. Arents, F. Best, J. Post, D. van Dijk, Wennekus, A. Ok- kus, J. H. Doorenbosch, voor Noorlander, M. Meims, A. C. Dirkse, allen te Amsterdam Mensing te Assen; H. Vermeer te Delft; A. Muller te's-Gra- venhage; J. van Duivenboden Katwijk Binnen; J. Sterkeman (niet vermeld); v. d. Reyden (2 stuks), Schuemie, Hoogendani, Wilk, allen te Lei den Stuf ken te MaassluisP. Neuteboom, F. Rut gers, beiden te RotterdamG. Roos Zevenhuizen. Naar wij vernemen zal in de volgende week hier ter stede door den heer J. A. Klerk, organist te Delft, een orgelconcert worden gegeven, met medewerking van onzen stadgenoot den heer A. J. Wetrens, en wel ten voordeele van de Neder- landsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging. De namen van beide heeren beloven een bijzonder kunstgenot, en het doel' waartoe deze zoo gunstig bekende toonkunstenaars belangeloos hunne gaven ten beste zullen geven, waarborgen eene algemeene belang stelling. Gedurende de maand Mei zijn door de Leidsche Volkskeuken afgeleverd 4343 portiën, als: 40G4 warme spijs, 215 vleesch en 64 spek. Voor de acte-examens voor het Middelbaar onderwijs werden gisteren toegelaten J. J. Frant- zen van Oosterhout voor Hoogd. taal- en letter kunde, G. C. R. Hoetink, van Harlingen, voor boekhouden. Afgewezen werden 1 candidaat voor geschiedenis, 1 voor Engelsch en 3 voor boek houden. Volgens telegram van Malta is het stoomschip Conrad den 3den Juni 's avonds aldaar gepasseerd. Tot kamerheer in buitengewonen dienst is door Z. M. benoemd H. L. baron van Heemstra, jager- meester des Konings. Men leest in de Staats-courant Volgens telegraphische berichten van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië van den 31 sten Mei jl., waren van den radja van Troe- mon, ter westkust van Sumatra, grenzende aan het Nederlandsch gebied, zeer duidelijke blijken ont vangen van eene voor Nederland gunstige gezind heid, en had de radja van het nog noordelijker dan Troemon gelegen Atchineesche landschap Tampattoewan aan den Resident van Tapanoeli geschreven, dat hij Atchin niet wil helpen. Volgens een ander telegraphisch bericht hadden te Banjoewangi eenige onrustige bewegingen plaats gehad. Er waren drie compagnieën heen gezonden. Maar de rust was zonder geweld van wapenen hersteld, en de troepen zouden den dag na afzen ding van het telegram terugkeeren. Van Reuters Office is het volgend tele gram uit Penang ontvangen, gedagteekend 4 dezer Een Nederlandsch oorlogschip heeft vuur ge geven op drie schepen onder Engelsche vlag, be stemd naar Atchin en handelsgoederen aan boord hebbende. De agent van den Sultan heeft zich tot den Gouverneur van Penang gewendhet is niet gebleken met welken uitslag. Men verzekert, dat, wanneer de Nederlandsche troepen terugko men, zij een krachtiger tegenstand zullen ont moeten. De Atchineezen maken zich sterk, om den oorlog twee of drie jaren vol te houden. Koelies laten zich als soldaten aanwerven. De Atchineezen wederspreken de beschuldiging van verraad, door den Nederlandschen Commissaris tegen hen uitgebracht. Naar hunne bewering zou den de gezanten, die te Riouw hebben onder handeld, geene door den Sultan geaccrediteerde personen zijn geweest. In een particulier scnrijven uit Indië wordt gemeld, dat de redacteur der Samarangsche Cou rant door den Gouverneur-Generaal uit Indië ge bannen is, wegens beleedigende uitdrukkingen jegens Z. Exc. in openbaren geschrifte. Hij zou te vergeefs genade aan den Minister van Koloniën gevraagd hebben. De Minister van Koloniën, in aanmerking nemende, dat het wenschelijk kan zijn niet alleen in Ned. Indië, maar ook in Nederland de gele genheid open te slellen om te worden opgeleid tot tolk voor de Chineesche taal in Ned. Indië, heeft, met intrekking der resolutie van 15 Aug. 1870, vastgesteld nieuwe voorwaarden, te verbinden aan de bijdragen van Staatswege voor de opleiding van tolken voor de Chineesche taal in Ned. Indië. Die voorwaarden zijn opgenomen in de Slaals- Ct. N°. 130. Op voorstel van den baddokler zal het bad seizoen te Scheveningen a. s. Maandag geopend worden. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn bevor derd tot doctoren in de geneeskunde, de heeren J. A. van der Stok (geboren te Zuilen), na ver dediging van een academisch proefschriftPhysio- logische onderzoekingen omtrent de werking van papaverinecodeïne en nareeïneen J. C. van Dooremaal (van Breda), na verdediging van een academisch proefschriftOver de gevolgen van het invoeren van levende weefsels en doode voorwerpen in het oog. De ingezetenen van de gemeenten Naald wijk en De Lier toonden gisteren, door het uit steken van vlaggen, hunne vreugde en belang stelling in het vo jruitzicht, dat het Westland met den Hollandschen en Rijnspoorweg, door middel van een buurtspoorweg, zat verbonden worden, waarvoor door de regeering de concessie ver leend is. Gisteravond is te Amsterdam in het Am- stel-Hotel afgestapt mevr. de douairière markiezin van Westminster, met aanzienlijk gevolg. Z. M. heeft Mr. J. W. de Fremery, majoor commandant van de dd. schutterij te Groningen, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Ten dienste van het ministerie van oorlog, gedurende het winterseizoen van 1873 op 18 74, is gisteren aanbesteed de levering van ongeveer 6000 hectoliters turf en 40000 kilogram steen kolen. Minste inschrijvers waren voor de turf C. en P. J. Schepens te Dordrecht voor 67 cents de dubbele hectoliter, en voor de steenkolen W. A. H. Vrijman in den Haag voor f 25 de 1000 kilogram. Naar men verneemt zoude door den Minister van Binnenl. Zaken eene voorloopige commissie worden benoemd, om de aansluiting der Pruisische kanalen aan die van Groningen, Drenthe en Over- ijsel voor te bereiden en te regelen. De heer van Holthe tot Echten zou zich rtiet de onderhandelingen over de uitvoering belasten. Uit het verslag van de Commissie van Rap porteurs van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal over het ontwerp nopens de grondbelasting en bepaaldelijk over de herziening van de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen blijkt, dat de hoofdgedachte, waarvan bij het samenstel len der tegenwoordige voordracht is uitgegaan, bij de meeste leden bijval vond. De daarbij voorge stelde herzienfng heeft uitsluitend ten doel om voor de gebouwde eigendommen onderling de verbroken onevenredigheid te herstellen tusschen het bedrag aan belasting voor geheel het Rijk onveranderd behoudens de vermeerdering of ver mindering, ten gevolge van het bijkomen of weg vallen van perceelen te ontstaan. Na haar toepas sing erlangt de belasting voor een nieuw tijdperk zekere mate van fixiteit. Daar voorts de belastbare opbrengst voor geheel het Rijk tot maatstaf zal strekken voor het aan te nernen belastingcijfer, of liever daar de omslag zal plaats hebben in verhouding tot die gezamenlijke belastbare op brengst, wordt aan het stelsel der provinciale quota's een eind gemaakt, een stelsel, dat, zooals de Mem. v. Toel, zegt, reeds te lang onze belas ting-wetgeving ontsiert. De Staatscourant bevat de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Rotterdam langs Schoon hoven, Jutphaas, Wijk bij Duurstede en Wape ningen naar Arnhem. De commissiën, belast met het examinee- ren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker of als apotheker wenschen te ver krijgen, zullen zitting houden op Maandag 23 Juni e. k. en volgende dagen, te Amsterdam. De Nederlandsche Bank had op 3 Juni bij een muntmateriaal van f 1 08,794,361.78 voor eene som van ƒ72.758,127.82 minder aan bankbiljet ten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, ter wijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ29,103,251.13 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuld vorderingen tot dekking noodig zou wezen. Volgens een bij het Departement van Ma rine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoom- schip Schouwenonder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. C. P. van der Star, in den voor middag van den 14den dezer te Port Said aan gekomen, en zou denzelfden dag nog van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost- Indië. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft bij het wapen der inf. benoemd tot 2den luit.bij het 1ste reg. de sergeanten H. Veen, van het 4de, H. G. Gerritsen en J. C Alberti, van het 8ste reg.R. W. Roelants, van het corps, en A. A. C. Harting, van het 4de reg. de sergeanten-titulair G. H. Krull, van het corps, P. H. T. Lucassen, van het reg. gren. en jagers, en S. J. Cochius, van het 3de reg.; en eindelijk

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1