N°. 4084. A0. 1873. Donderdag 5 Juni. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per postn Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEHTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerB 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der "Verordening van 4 Mei 1872 (Gemeen teblad n°. 11); Doen te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der lste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt voor die der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw t'n de Pieterskerkstraat voor die der 2de klasse, voor meisjes, in het tchoolgebouio op de Breéttraat; en wel van den 3den tot en met den 18den Juni e. k., dagelijks (de Zondagen en Zaterdag den 14den Juni uit gezonderd), des voormiddags van halfnegen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1873. LEIDEN, 4 Juni. Bij de heden gehouden openbare aanbesteding voor 300 wollen dekens door de Handelmaatschappij te Amsterdam waren de minste inschrijvers de heeren Jan Zuurdeeg en Zoon alhier, terwijl voor 125 dekens voor YVest-Indië de heer H. J. van Wensen laagste inschrijver was. Naar wij vernemen zal door de leden der kiesvereeniging Het algemeen, belang morgen, des namiddags te 9 uren, eene vergadering gehouden worden wegens het niet aannemen der candida- tuur voor de Tweede Kamer door den heer Evers. M. AJ. T. van Wijk, R. Kikkert, J. A. Hou- bolt, J. C. Houtbeckers, P. J. Ie Nobel en G. van den Berg, inbrengers en inbrengsters der Stads bank van Leening alhier verzoeken bij adres den gemeenteraad op verschillende gronden nogmaals in overweging te nemen, of de opheffing der in- brengkantoren kan geschieden, zonder daarvoor inbrengkantoren in de plaats te stellen, opdat de misbruiken niet bestendigd worden, rnaar veeleer toenemen bij het wekelijks beleenen en lossen van panden, en op het voorbeeld van den Haag inbrengers in de eerste plaats in aanmerking te nemen, bij de benoeming van het daarvoor ver- eischte personeel van beambten. Zij rneenen zich te mogen beroepen op hel oordeel en getuigenis van HH. Commissarissen der Stads-bank van Leening, die öf zelf öf door hunne beambten, ge reed zijn elke klacht, die ten hunnen aanzien door pandgevers worden ingebracht, te onderzoe ken en onpartijdig te beoordeelen. Zij hopen, dat de Gemeenteraad zal getrouw blijven aan het be ginsel, 't zij voor zooveel het strekt, om de pand gevers te ontheffen van lasten, door eene vermin dering van het tarief der intressen, 't zij om hun te gerieven door het gebruik der Bank gemak kelijk te maken of te bevoordeelen door hen te houden uit handen van woekeraars. Zij zijn over tuigd dat, bijaldien de instrucliën waarop zij hunne betrekking waarnemen werden gewijzigd en de controle van HH. Commissarissen en beambten werd verscherpt, of de opsporing van misdrijven door rechterlijke autoriteiten strenger plaats had dau tot hiertoe, nimmer hun ten laste kan wor den gelegd, dat het bezigen van beëedigde in brengers als tusschenpersonen voor het beleenen en lossen bij de Bank van Leening veroorzaakt zedelijke en stoffelijke nadeelen onder de standen der maatschappij, die de gewoonte hebben of zich gedrongen gevoelen, om wat zij bezitten te be leenen, omdat dezelfde misbruiken bestaan bij hulp- en crediet-, hypotheek- en verzekeringsban ken, die geworteld zijn in den boezem der natie of waartoe zulke openbare en bijzondere instel lingen tegen haar doel strekken. De Nederlandsche Dierkundige "Vereeniging heeft haar jongste buitengewone en wetenschappe lijke vergaderingen gehouden te Scheveningen, onder voorzitterschap van den heer A. A. van Bemme* len. Het eerelidmaatschap werd aangeboden aan Dr. T. C. Winkler, te Haarlem. De Vereeniging heeft besloten haar zedelijken steun te schenken aan het plan van den heer Fr. P. L. Pollen, om te Scheveningen eenige aquaria en een zoölogisch laboratorium aan te leggen. Op de wetenschappelijke bijeenkomst werden belangrijke reden gehouden; later had een zoölo gische excursie langs het strand plaats. De Vereeniging telt reeds ruim honderd leden. Den 15den November aanst. wordt eene algemeene vergadering gehouden te Leiden. Z. M. de Koning-groothertog heeft nog be noemd tot officieren der Orde van de Eiken kroon de heeren D. J. V. baron van Sytzama, te Driesum, en Mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum, te Leeuwarden, beide Kamerheeren van Z. M. in buitengewoner, dienst. De Winschoter Ct. meldt, dat Z. M. de Koning-Groothertog, bij besluit van 1 Juni, heeft benoemd tot ridder van de Eikenkroon Mr. E. A. Sandbrink, secretaris van de plaatselijke feestcom missie ter gelegenheid van 's Konings bezoek te Winschoten. De Commissie voor het Middelbaar Onder wijs heeft gisteren een aanvang gemaakt met het examen voor mannelijke candidaten. Toegelaten werden de heerenG. A. C. van Goor, van Breda, voor Hoogduitsche taal en letterkunde; H. Bokhorst van Schiedam voor boekhouden. Af gewezen zijn4 voor geschiedenis, 1 voor En- gelsch, en 2 voor boekhouden. De lste luitenant van den staf der artillerie, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, J. J. de Greve, is benoemd tot adjudant van den genera al-majoor gouverneur der Aca demie, welke betrekking hij den lsten September aanstaande zal aanvaarden. Aan den adjudant-onderofficier J. P. Ober- holzer, concierge bij de Kon. Militaire Academie te Breda, is de gouden medaille toegekend en de gratificatie van f 50, voor 36 jaren getrouwen militairen dienst. Den 13den dezer zal van het koloniaal werf depot te Harderwijk naar het Nieuwediep ver trekken een detachement suppletie-troepen, sterk 400 man, waaronder 24 onderofficieren, om dien dag te embarkeeren aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Prins Hen drik. Het bevel over dat detachement is opgedra gen aan den kapitein der infanterie van het O.-I. leger L. W. G. Gerlach en lot medegeleide gaan de lste luitenants der inf. W. L. J. Scheepens, H. L. van den Hoff en J. M. Romijn, de 2de luit. der infanterie B. Schaap en de 2de luit. der cav. J. A. W. Oxenaar, allen van het O.-I. leger. De kapitein Gerlach en de 2de luit. Scheepens keeren van verlof naar Java teiug. Tot directeur der Hoogere Burgerschool in den Haag is benoemd de heer van Aken. Naar men verneemt, zullen onder de naar Java vertrekkende suppletie-troepen voorloopig een 40 tot 60tal manschappen zijn, die met de be handeling van de mitrailleuses bekend zijn. Wegens het vuurvatlen van het houtbekleed sel van den ketel, dat echter dank zij de goede orde aan boord, spoedig werd gebluscht, maar waardoor eene kleine reparatie wordt veréischt, zal de stoomboot Java te Portsmouth zich twee of drie dagen moeten ophouden. De Keizerlijke Academie van wetenschappen te Weenen heef» den Nederlandschen physioloog, Prof. Donders, te Utrecht, tot buitenlandsch cor- respondeerend lid benoemd. - Dezer dagen is te Wiesbaden, waar bij zich tot herstel van gezondheid bevond, overleden de lieer Mr. J. C. G. C. Daan, lid der Ged. Staten van Utrecht, voorheen gedurende negen jaren burgemeester der gemeenten Baarn en Eémnes. In beide betrekkingen heeft hij zich bijzonder onderscheiden. De genoemde gemeenten hebben hem een aantal plaatselijke verbeteringen, wat de wegen betreft, te danken. Herinnering verdient dat hij, tijdens dé veepest, met een revolver in de hand alléén een groote bende muitende land lieden in bedwang wist te houden. Tot eerstaanwezend ingenieur bij den Ooster spoorweg is benoemd de heer R. van Hasselt, ingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen te Rotterdam. De arróndissements-rechtbank te Amsterdam heeft voor de door het overlijden van den heer H. Boas vacant geworden plaats van procureur een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren H. J. J. Weurman, Mr. W. H. J. Cambier van Nooten en Mr. J. H. W. van der Horst. De Kamer van Koophandel te Roermond heeft zich tot den Minister van 'Financiën ge wend, verzoekende dat eene onderhandeling met België moge geopend worden tot vaststelling van het tarief voor internationale telegrammen op ééh franc of 50 cents, in verband met den prijs der Binnenlandsche telegrammen in beide rijken. Het Departement 's-Gravenhage der Neder landsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid, hield gisteren onder voorzitterschap van Dr. A. Vrolik eene vergadering. Het voornaamste punt waarover de discussie liep was het verleenen van een subsidie aan het Departement van Arnhem voor de oprichting eener Ambachtschool. Bij meer- nerheid werd beslist, dat daarin zou worden toe gestemd zoo de financiën der Maatschappij dit ge doogden eri indien het praieadvies van directeuren daarmede instemde. De correspondent van de Augsburg sóhè Alig. Zeil. meldt dat de gezant van Atchin te Kon stan li nopel beweert, dat Atchin reeds in 1516 en laatst in 1851 zich voor een provincie van het Tuksche Rijk heeft verklaard en de Sultan der halve als souvereine vorst en als geestelijk opper hoofd van den Islam verplicht is Atchin tegen de Nederlanders te hulp te komen. Genoemde cor respondent gelooft niet, dat de Turksche Regeering zich aan de zaak zal laten gelegen liggen, al zijn de oud-Turksche bladen zeer tegen Nederland ingenomen om den oorlog met Atchin. Gisteren is uit Nieuwediep de oorlogsbrik Urania vertrokken, ten einde een oefenings- tocht te doen met de adelborsten van het laatste studiejaar. Het état-major daar aan boord is als

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1