LEIDSCÏÏ DAGBLAD. I N°. 4083. Woensdag A0. 1873. 4 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BE RICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeenle Leiden, Gelezen de mededeeling van den Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland, van den 30sten Mei 1873, no. 1809; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staats blad no. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat het roodvonk in de gemeente epidemisch voorkomt; dat het aantal der in de afgeloopen week, van 25 tot en met 31 Mei, aan die ziekte aangegeven aangetasten bedraagt 10 en dat der aan die ziekte overledenengeene. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 3 Juni 1873. LEIDEN, 3 «Juni. Bij de heden plaats gehad hebbende aan besteding van het schoonmaken enz. der wallen zijn aannemers geworden 1ste perceel W. van der Reijden voor 900 2de perceel J. J. Planjer voor 1150 3de perceel W. van der Reijden voor f 920 metselaars alhier. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 45, 22.50, 4.60 en 2.25; de laagste 45, f 22.50, 4.50 en 2.25. In het Conincks-hof op de Oude Vest werd Zondag het lOOjarig bestaan op eigenaardige wijze herdacht. Zooals men weet is het in 1773 door mej. Cecilia Coninck gesticht. De regentenkamer I was voor deze gelegenheid keurig versierd, en de I anders reeds zoo fraaie tuin met bloemen en groen I getooid. Te een uur verzamelden zich heeren re- I genten met hunne dames in de kamer, alsook de elf bejaarde bewoonsters van het hofje en de portier. Na een toepasselijk woord van den heer I Mr. L. D. Suringar en den heer C. C. van der Hoek, werd door den portier namens de bewoon sters in een vers hulde gebracht aan de stich teres, den heer Delcourt en de tegenwoordige regenten en werden allen onthaald. Des middags te vijf uren namen de bewoonsters aan een diner deel. De feestviering duurde tot 's avonds tien uren en getuigde van vreugde en dankbaarheid. Achterstaande advertentie kondigt ons weder I de opening aan van het badseizoen der zwemin- richting Rhijnziclit. Wij hopen dat dit jaar de I deelneming wat grooter moge zijn dan verleden jaar, daar ook nu weder de ondernemer moeite noch kosten gespaard heeft om het den leden zoo aangenaam mogelijk te maken. Behalve de gele genheid voor jong en oud om zijne krachten te ontwikkelen en te versterken door het nemen van een verfrisschend bad en zich in de zoo nuttige I zwemkunst te oefenen, biedt de prachtige tuin, 1 waarin eenige gymnastische toestellen, een heerlijk uitzicht op het balgewater en een assortissement schuitjes, in een woord de nette inrichting van t het geheel, ook nog die aan, om op andere wijze I de zomer-genietingen te smaken. Als candidaat-notarissen zijn nog toegelaten, de heeren A. van Rijskevorsel en A. F. A. Lees- 1 berg uit den Haag, en H. Snellen uit Gouda. Voor de acte van middelbaar onderwijs is nog geslaagd mejuffrouw J. Knopff van Rotterdam, voor de Engelsche taal- en letterkunde. Hiermede zyn de examens voor dames afgeloopen. Heden Zljn die voor heeren aangevangen. De secretaris der letterkundige faculteit aan 's Rijks Hoogeschool te Leiden heeft bekend ge maakt, dat het toelatings-examen, ingesteld bij Koninklijk besluit van 4 Augustus 1873 Staats blad N°. 31), zal worden afgenomen op 20 en 21 Juni en noodigt belanghebbenden uit, zich daartoe vóór of op 14 Juni schriftelijk aan te melden bij den pedel K. Harernaker Pz. In de Zaterdag gehouden vergadering der Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdee- ling-Natuurkunde, werden de nieuw benoemde leden J. M. van Bemmelen (Arnhem), E. Selenka (Leiden), B. J. Tideman (Amsterdam), door den voorzitter welkom geheeten. Tot correspondeerend lid der afdeeling-Letterkunde is Dr. G. Schlegel te Leiden benoemd. De directeur van het postkantoor te Helder maakt bekend dat de sluiting der mail, te ver zenden per stoomschip Tromp van de stoomvaart maatschappij „Nederland", geschiedt den 4den Juni na aankomst van trein III (N. Holl. spoorweg) te 10.47 des avonds. Door inwoners der gemeente Hazerswoude is voor het standbeeld voor van der Werf bijge dragen eene som van 50. Bij de voortzetting der acte-examens voor het Middelbaar Onderwijs te Delft zyn de vol gende resultaten verkregen 26, 27, 28 Mei, opgeroepen 5 cand. Ki (wis kunde). Afgewezen 2. Eén cand. trok zich gedu rende 't examen terug. Eén verkreeg de acte voor schoolonderwijs, de lieer T. Allersma, van Warf- fum éen die voor huisonderwijs, de heer J. H. van Leeuwen, van Leiden. 29 en 30 Mei, opge roepen 2 cand. Ku, (beginselen van mechanica, kennis van werktuigen en technologie"). Beide toe gelaten, de heeren J. Kuypers, van Rotterdam en T. Allersma, van Warffum. De eenige cand. I, (zeevaartkunde) trok zich gedurende 't examen terug. 29, 30 en 31 Mei, opgeroepen 3 cand. Kv (hoogere wisk.). Niet opgekomen 1. Toegelaten 2, de heeren Ch. van Aller en P. J. Ros. Nog op den 2931 Mei geëxamineerd 1 cand. Ki, B. Laks. Toegelaten. Dinsdag 3 Juni, voortzetting met Kv en Mi (Handteekenen). De 2de luitenant A. W. Kattenbusch, van de art. instr.-compagnie te Schoonhoven, behoort ook tot de officieren der artillerie, die zich heb ben aangemeld om gedetacheerd te worden bij het leger in Nederl. Indië. Aan het Vad. wordt medegedeeld, dat Z. M. de Koning niet alleen aan den grijzen Kohier een jaargeld van 2ü0 heeft toegekend, maar dat Z. M. ook zijn voornemen heeft te kennen gegeven om twee zonen van den generaal op HD. kosten een militaire opvoeding te geven. Het tractaat tusschen Nederland en België betreffende den spoorweg AntwerpenGladbach is door de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers goedgekeurd met 56 tegen 32 stemmen. De liberale kiesvereeniging de Grondwet in den Haag heeft lot candidaat voor de Tweede Kamer na het bedanken van Mr. G. de Vries, minister van justitie gekozen Jhr. Mr. J. IC. J. de Jonge, die door de heeren van Bosse, Gevers Deynoot en Cremers weid aanbevolen en met 49 van de 51 stemmen gekozen. Z. M. zal morgen in tegenwoordigheid van HD. militair huis in afscheidsgehoor ontvangen, al de officieren van het leger hier te lande, die op hunne aanvrage voor den tijd van twee jaren bij het leger in Indië ter deelneming van den oorlog tegen Atchin zijn gedetacheerd geworden en spoedig naar Indië zullen vertrekken. Eenigen hunner zijn gisteren bij Z. IC. H. Prins Frederik in afscheidsaudiëntie toegelaten. Voor de 96 opengestelde plaatsen, om als cadet bij de ICon. Milit. Academie vervuld te wor den, hebben zich dit jaar slechts 38 adspiranten tot het afleggen van examen aangeboden, als bij het leger hier te landevoor het wapen der art. 5, voor dat der genie 16; bij het leger in Oost-Indië: voor het wapen der inf. 1, voor dat der art. 3, en de genie 13. De Girondedie vroeger werd geredigeerd door den heer André Lavertujon, bevestigt hel be richt der Independancedat de heer Lavertujon zijn ontslag heeft ingediend als Consul-Generaal le Amsterdam, zoodra hij vernam dat de heer Thiers zijn ontslag had genomen als President der Fransche Republiek. Z. M. heeft aan den Burgemeester van Gro ningen HD. portret gezonden, als blijk van waar deering en als herinnering aan de feestelijke dagen te Groningen, door Z. M. doorgebracht. Aan het Classicaal bestuur van Breda is den 30sten Mei vanwege het Ministerie van Finan ciën de vereischte machtiging verstrekt tot aan bieding van het landstractement aan den in de Herv. gemeente van Moerdijk te beroepen predi kant, ter vervulling der vacature aldaar, ontstaan dior de ontzetting van den heer ICocken als pre dikant dier gemeente. De Goudsche kleedermaker P. J. v. O., die, beschuldigd van valschheid in geschrifte voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland terecht stond, is van die ten laste legging vrijgesproken, daar het Hof niet de overtuiging had erlangd, dat het geschrift (een wissel groot 300) niet echt kan zijn. Den 30 April jl. is door J. Guldenmond, te Hillegom, in de brievenbus aldaar gestoken een brief geadresseerd aan „den Heer E. Doublet, houtkooper te Amsterdam," inhoudende 4 bank biljetten van ƒ25, d.d. 1 Oct. 1861, V 4044, ■1 Mei 1871 A P 1091,-1 Mei 1872 A D 3059 en A V 1332, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De burgemeester van Hillegorn verzoekt bij ont dekking bericht. Ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van het Delftsche Studentencorps zullen van 711 Juli a. s. te Delft feesten worden gegeven. De Maskerade, voorstellende de intocht van Karei van Egmond, Hertog van Gelre, binnen Arnhem in 1492, zal den 8sten Juli plaats hebben. Van de werf van de Gebrs. A. en P. Jon ker te Kinderdijk is te water gelaten het ijzeren sleepschip Fortuna, groot ongeveer 13000 cente naars, voor rekening van C. Hannesen le Ruhrort. Zondag vertrok van het Nieuwediep naar Batavia het stoomschip Javahet eerste van de Stoomvaartmaatschappij „Java". Aan boord daarvan bevindt zich een detachement militaire, sterk 170 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den majoor der genie J. Schafer en het medege» leide van den lsten luit. der inf. J. A. A. In 't Veld en den 2den luit. der inf. B. van Helden,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1