BUY bij het LEIDSCH DAGBLAD van Dinsdag 3 Juni 1873. behoorende buitenland. Frankrijk. Bij de kennisgeving van de optreding van het nieuwe ministerie in eene circulaire aan de pre fecten heeft de minister van binnenlandsche zaken de volgende zinsneden gevoegd„Het karakter der besluiten van de Nationale Vergadering mag niet verkeerd worden uitgelegd. De regeering zal zich met nauwgezetheid naar hunne bedoeling gedra gen, daar de in Frankrijk bestaande instellingen geheel, onveranderd blijven. De President der Be- publiek oefent het gezag uit met denzelfden titel en volgens dezelfde wetten als zijn voorganger. Wat de politiek van het nieuwe ministerie be treft, zij zal onbewimpeld en ronduit conserva tief zijn." Men verzekert dat de heer Magne met de budgetcommissie het budget voor 1874 geheel zal omwerken, opdat het onderzoek daarvan spoedig zou kunnen plaats hebben en de behandeling vóór Augustus zal kunnen afloopen. Bij de Nationale Vergadering is thans een wetsontwerp in behandeling tot goedkeuring van eene overeenkomst met de Oosterspoorwegmaat- schappy. De aanleiding daartoe is gegeven door het vredestractaat van Frankfort, waarbij de Duitsche regeering de in de afgestane departementen gele gen lijnen dier maatschappij van Frankrijk over nam tegen eene betaling van 325 millioen francs, welke verrekend zouden worden met de eerste storting op rekening der oorlogsschatting. De quaestie was nu op welke wijze die 325 millioen door Frankrijk zouden worden uitgekeerd aan de maatschappij, voor welke zij als schadevergoeding bestemd waren. Men bezigde daartoe de fictie dat de maatschappij in de groote leening voor dat be drag had ingeschreven, en op dien voet werd door de regeering met haar eene overeenkomst geslo ten, krachtens welke eene inschrijving van 20'/, millioen francs renten ten haren name op het grootboek der 5 percents schuld zou worden ge bracht. Daarenboven werden aan de maatschappij nieuwe lijnen geconcedeerd, opdat zij in de gele genheid zou zijn zich in het vervolg schadeloos te stellen voor de winstderving, ten gevolge van het verlies harer op het grondgebied van Elzas-Lo- tharingen liggende lijnen, en van de directe ge meenschap met Belgis en Nederland (over Luxem burg) en met Zwitserland. De heer Pouyer Quertier, welke deel nam aan de onderhandelingen van Frankfort, bestreed het wetsontwerp, en verklaarde de integrale uitkeering der 325 millioen aan de maatschappij, ter ver mijding van noodeloozen omslag en van verwar ring tusschen het staatsbelang cn particuliere be langen, te verkiezen, terwijl naar zijne meening de benoodigde gelden zeer gemakkelijk te vinden waren door gedurende drie jaren 100, in plaats van 200 millioen te bestemmen tot liquidatie der rekening met de Fransche bank. De Staat zou daardoor niet minder dan 5 pCt. rente besparen. De afgetreden minister de Fourtou verdedigde daarentegen de door hem gesloten overeenkomst en het wetsontwerp. De vergadering heeft hare zittingen ge schorst tot aanstaanden Donderdag. 't Rechtercentrum heeft den hertog d'Audiffret- Pasquier tot zijn president, de heeren Delavergne, Goulard en Decazes tot zijn vice-presidenten ge kozen. De Soir zegt, dat de heer Ernest Picard zijn ontslag heeft ingediend. Mac Mahon zal waarschijnlijk morgen aan het corps diplomatique audiëntie verleenen. In de Nationale Vergadering heeft de heer Schoelcher gisteren zijn voorstel tot afschaffing van de doodstraf ingetrokken. De vergadering heeft besloten tot wederopbouw van de Vendome-zuil, in hare vroegere gedaante. De verkiezing van den heer Boffinton werd door haar geldig verklaard. Graaf Chambord wordt in Parijs verwacht. Prins Pierre Bonaparte bevindt zich reeds daar. Bij de mutatie, die voor een paar dagen onder het personeel der prefecten plaats had, werd de heer de Guerle, prefect van het departement der Somme, als zoodanig benoemd in de Haute- Garonne. Deze verandering was niet naar den zin van den heer de Belcastel, afgevaardigde van de Haute-Garonne, daar de heer de Guerle Protes tant is, en de heer de Belcastel bracht den nieu wen Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Beulé, op scherpe wijze onder het oog, dat het hem niet paste een Protestant in zijn gewest tot prefect te benoemen. De heer de Guerle was gou verneur der kinderen van den hertog de Broglie, en dit maakte de zaak erger. Doch de Minister heeft zich niet lang bedacht. Hij heeft aan den wensch van Belcastel voldaan en de Guerle op nieuw verplaatst, ditmaal naar het departement der Gironde. Of dit naar den zin was van den hertog de Broglie wordt niet gemeld. België. De heer Malou heeft 't wetsontwerp betreffende de lijn AntwerpenGladbach verdedigd. De stem ming zal heden plaats hebben. De Luiksche commissaris van politie Dopagne, bijgestaan door den agent Colon, heeft Maandag te Maastricht een aantal voorwerpen teruggevonden, afkomstig van diefstallen, te Luik, Antwerpen en elders gepleegd, en wier daders zich voor 't grootste gedeelte in handen der Justitie bevinden. Onder de gevonden voorwerpen waren 10 hor loges, een ketting, ringen, kruisen (alles van goud) en verschillende kleedingstukken. Duitscliland.. De Minister Delbrück, president der rijkskan selarij, en de heer Lasker zijn door de Leip- ziger Universiteit benoemd tot „doctor juris ho noris causa". De Nordd. Allg. Zlg. bespreekt het in de Germania openbaar gemaakte manifest van het Pruisische episcopaat aan de Pruisische Regeering, houdende de verklaring, dat de bisschoppen zich aan de nieuwe kerkelijke wetten niet kunnen on derwerpen. De Nordd. hoopt, dat de Regeering dit manifest hare aandacht niet zal waardig keu ren, daar de toon van het stuk niet aan onder danen, 't allerminst aan het episcopaat, past. Oostenr. Hong--M.onarchie- Naar verzekerd wordt zal de Fransche gezant te Weenen, markies de Banneville, ten gevolge van de verandering der regeering te Parijs, terug geroepen worden. De keizer van Rusland, de grootvorst troons- opvolger en de grootvorst Wladimir worden er den lsten Juni verwacht. Spanje. Volgens den Imparcial hebben dezer dagen eenige gedelegeerden van de partij der onver- zoenlijken den ministerraad bijgewoond en met nadruk aangedrongen op de terugroeping van den generaal Nouvillas, dewijl hij niets uitrichtte. Men deed hun echter opmerken dat geen ander repu- blikeinsch generaal genoeg aanzien en bekwaam heid bezat om in de plaats van Nouvillas te treden, en dat dus, in geval van zijne terugroe ping, niets anders overbleef dan een monarchaal gezinden generaal aan hel hoofd van het Noorder- leger te stellen. Ten gevolge van deze bedenking hadden de onverzoenlijken zich gehaast hunne vordering in te trekken. Berichten uit Barcelona melden dat aldaar eene volksdemonstratie tegen den alcalde had plaats gehad, dewijl deze eenige personen voor eene af koopsom van den dienst bij den landstorm had vrijgesteld. De generaal Velarde had een deel van zijne troepen ter versterking aan den generaal Nouvillas gezonden; hij vervolgde Tristany en trok naar Calaf. De Carlisten hielden Manresa nauw ingesloten. Te Toledo was eene Carlistische samenzwering ontdekt, tengevolge waarvan een aantal personen in hechtenis genomen waren. De beruchte pastoor Santa Cruz bevond zich den 24sten Mei te Elorrio alwaar hij de zwarte vlag had doen uitsteken, met aankondiging dat hij voortaan geen pardon meer zou geven. Het voormalige congreslid Cruz Ochoa had zich als vrijwilliger bij zijne bende gevoegd. Uit Biarritz wordt van Carlistische zijde gemeld De treinen op den Noorderspoorweg zullen van heden af geregeld loopener is eene overeenkomst geteekend, waarbij de neutraliteit van dezespoor- weglijn verzekerd is. De in het gevecht bij Eraul gevangen geno- mene kolonels Navarro en Arzellana zijn tegen de belofte van nooit weder de wapenen tegen Ka- rel VII te voeren \rijgelaten; drie in hetzelfde gevecht gevangen genomen artillerie-officieren heb ben zich aan don Carlos onderworpen. De gene raal Nouvillas is, na negen dagen achter de wal len van Pampeluna te hebben doorgebracht, naar Bilbao gegaan. Dorregaray rukt met 6000 man tegen Pampeluna op. Uit Barcelona wordt gemeld De Cabecillas Bucola en Quico zijn te Terre- dembara, bij Tarragona, binnengerukt en hebben de vrijwilligers ontwapend en der bevolking een oorlogschatting opgelegd van 10,000 douros. 40 Carlistische gevangenen zijn hier binnenge bracht. De troepen moesten hen verdedigen tegen het verwoede volk, dat den kreet aanhief: „Ver moordt hen Turkije. Het in Konstantinopel verschijnende officieuse blad La Turquie bericht dat het tijdvak der ge durige veranderingen in de hooge staatsambten thans als geëindigd schijnt te mogen beschouwd wordendat de Sultan met het tegenwoordige personeel en den loop der administratie tevreden is en den grootvizier gelast heeft bij eene circu laire de gouverneurs der provinciën tot voortdurende ijverige werkzaamheid aan te sporen en hun daarbij tevens de verzekering te geven, dat voortaan zon der dringende en wettige redenen geen hunner voor ontslag uit zijne betrekking te vreezen zal hebben. Vereenigde Staten. Aan de Times wordt medegedeeld dat de voorjaarszitting der Anglo-Amerikaansche com missie van onderzoek der eischen tot vergoeding van gedurende den oorlog geleden schade is af- geloopen. Voor de zomerzitting, welke 5 Juni te Newport geopend zal worden, zijn slechts 140 nieuwe eischen meer te onderzoeken, daar de com missie reeds over 357 gevallen heeft uitspraak gedaan. Den 14den Mei had de vertegenwoordiging van den staat New-Vork het door den Senaat aan genomen voorstel tot intrekking der woekerwet met 74 tegen 45 stemmen afgestemd. Het voor stel was oorspronkelijk gedaan omdat hel bij eenr enquête officieel was aan den dag gekomen dat, niettegenstaande de wettelijke interest te New-York op zeven percent was bepaald, ter beurze aldaar in den regel veel meer rente betaald wordt, en er met name bij voorschot op koopmansgoederen en effecten somwijlen één a twee percent per dag moet worden vergoed.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 5