lijks waren we dien kampong gepasseerd of ze vielen ons verradelijk in de zij aan. Dat dingetje was evenwel spoedig geklaard, want in een oog wenk lag de heele boel in de asch. Nu trok men op de Missigit (de moskee) aan, waarin de vijand zich ook genesteld had, en die om geven was door een hoogen muur. Ook om het bezit van dit gebouw werd scherp gevochten. We kregen het niettemin, doch moesten het weer ruimen, en ten tweeden male kwam het in onze macht, maar werd ook nu een prooi der vlam men. Bij den tweeden keer sneuvelde de generaal Kohier; hij kreeg een kogel achter den linker boveuarm, welke voor den rechterbovenarm uit kwam; hij was onmiddellijk dood. De oudste kolonel nam nu bel commando op zich, en nu ging men op den kraton losdoor den vijand werd een levendig kruisvuur op de troe pen onderhouden, zoodat men vooronderstelt dat er Europeanen bij aanwezig wareo. De vijand was bij de nadering onzer troepen waartijk stout- moedig genoeg om in het open veld tegen ons te willen ageerenbij gebeele drommen kwamen ze opzetten, ge-vapend met donderbus eu twee klewangs.Zij naderden onder hun krijgsgeschreeuw onze troepen, sehoteo hunne donderbussen af, wierpen die tegen den grond, en kwamen toen met de klewangs zwaaiende er op in. Het snel vuur der Beaumont's deed weder zijn vreeselijke werking, en talloos was dan ook het aantal slacht offers. Toen de vijand eindelijk op de vlucht was gejaagd, lag de grond niet alleen bezaaid met lijken, maar ze lagen op boopen. Geen open plek was er meer te vinden, De Madureezen hielden zich bij uitstek goed. Hun kapit.-adj. sneuvelde eu werd als het ware in stukken gebakt. Dit deed hun moed aanwakkeren. Zij wierpen hunne geweren even als de vijand weg want het bataljon Madureezen was gewapend met tromp- laders en trokken met gevelde kris op den vijand ineen woedend gevecht volgde nu man tegen man, borst legen borst werd gevochten, en van weerskanten met den moed der wanhoop; doch de kraton was nog niet in onze macht. Twee dagen en twee nachten duurde het bom bardement voort, terwijl de troepen alstoen tevens nog den vijand van het lijf moesten houden, die zich in het bosch genesteld had. Onderwijl had den wij reeds pl. m. 500 man buiten gevecht, zoo aan dooden als gewonden. gebied meer gaande gemaakt en daarom is het zeker een gelukkig denkbeeld van de uit gevers de Erven F. Bohn, te Haarlem, om aan den hoogleeraar P. J. Veth, een der meest be voegden op koloniaal gebied, op te dragen een werk te schrijven over Java, het belangrijkste eu bloeiendste eilatij van den Indischen Archipel. In twee deelen, elk van ongeveer 500 bladzijden, zal de geographie, de ethnologie (bevolking), de geschiedenis en de plaatsbeschrijving van Java worden behandeld. Bij Nijgh en Ditmar te Rotterdam is een nieuw werk over Atchin verschenen, door Mr. J. E. Banck, en getiteld Atchins verheffing en val. Hij geeft daarin een schets van Atchins geschiedenis, grootendeels aan Marsdens werk over Sumatra (1811) ontleend en treedt verder in eene beschou wing van den oorlog tegen dat rijk, geschreven voordat de tijding van de mislukte landing aan kwam. Hij heeft veel aan te merken op het Sumatra-tractaat en zijn gevolgen, waarvoor hij reeds vroeger heeft gewaarschuwd. Bij dit lezens waardig werkje zijn als bijlagen gevoegd de vertaling van een brief van prins Maurits aan den Sultan van Atchin dd. 11 Dec. 1600 een fraaie lithographische afdruk van het oorspron kelijk document, gedeeltelijk in gouddruk, is achter het boekje te vinden,— verder twee brieven van den Soltan aan prins Maurits en aan Fre- derlk Hendrik. Eindelijk een oud kaartje der reede van Atchin. De dépêches worden te 10 uren 's avonds aan het postkantoor te Rotterdam gesloten. 9 0 5S 05 OS fO ps) O 9 s> 3 pr nr g 1 s- li li 1 CTQ (JQ <T> O Cf A D D pr 8 p> co g* et e r* o 60 D 1 3' a a a IS o o 3 3 oo® 0 Cf- 1" 1 c" 2 3 S w O 9 CD 3 co cf 3 3 7T Cf 5 cP 3 2. 2. - EI o o O W O -O -o ZJl co vjo O* CJX O O 0 ?r CO Co 15 C5 OO I zo O p hv, to ta o O o* CJt o o oo -a o P* OO co o g s 2 2 CO to O C" O o O O os o co oo - {O —4 OO W cn lo "Vo "co OS O CO üt C O) O TD o o -a o co o o O J OO Mc®5® M co O "e- O O O to o o >>-J ta o b "co V o O 'O CO J 'O 1 O O O- O O O óo O co co o o co o co O •O Door Jhr. Mr. F. H. van Beijma thoe Kingma, schoolpziener van het zesde district in de provin cie Friesland en burgemeester van de gemeente Aengwirden, is een allerbelangrijkst geschrift in het licht gezonden Een open adres aan de leden der Staten-Generaal, behelzende eene opgave van de tracteinenten, die door de onderwijzers in Nederland worden genoten, de hulp, die hun bij het onderwijs wordt verleend, en het schoolver zuim dat bestaat. Uit elke provincie zijn door hem opgaven ontvangen, en in tabellen wijst hij den stand der zaken aan, zoo nu en dan met een uittrekksel uit de brieven die hem bij de opgaven worden toegezonden. Aan het slot zijner brochure wijst hij er op, dat de toestand niet langer zoo kan en mag blijven. De Staat, die zooveel belang heeft bij de ont wikkeling zijner burgers, moet tusschenbeide ko men, en door ruime subsidie in de bestaande behoeften voorzien. Neemt de regeering zoodoende alle belemmeringen, die zich bij het volksonder wijs thans zoo veelvuldig voordoen, weg, het volk zal intellectueel meer worden ontwikkeld en beschaafd, tot hooger bewustzijn en tot krachti ger besef van eigenwaarde worden opgeleid, in staat om als vrije, zelfstandige, onafhankelijke burgers te kunneD han leien, en pauperisme en communisme, ja eiken vijand, vollediger en krach- tigen weerstand te bieden. Men schrijft aan het N. v. d. D. Texel (den Burg): Op Hemelvaartsdag werden de bewoners van de zoogenoemde Steenenplaats in ons dorp, inden vroegen morgen 3% ure wakkei ge nd door een vreeselijk en onophoudelijk geroep van Ver raad 1 Menschen! Burgers! Helpt 1 ze willen mij naar Meerenberg brengen." Wij vlogen uit ons bed en zagen buiten op straat een man, die zich met handen en voeten vastklemde aan de wielspaken eener vigilante, ten einde zich zooveel mogelijk te verzetten tegen twee manneu, den Rijksbrigadier en een boeren knecht, die hem in de vigilante wilden duwen Het bidden en smeeken was intusscheu hartver scheurend en duurde p. m. 1)4 uur. Eerst toen er assistentie van twee nachtwachts kwam, mocht 't gelukkeu den patiënt te bedwingen, doch hoe? Niet dan na eeu vreeslijke worsteling en na hem als een misdadiger geboeid te hebben aan handen en voeten. Men ontzag zich niet daarvoor o. a. een zoogenaamd hooruzeel te gebruiken, dat men uiteen uabijgelegen paardenstal gehaald had. Hoe de patiënt daarbij gemarteld werd, behoef ik niet zeggen. Alleen vraag ik of eene dergelijke worsteling op de publieke straat met iemand van meer dan zestigjarigen leeftijd niet te vermijden ware geweest indien men beter voorzorgen ge- gebruikt had. Daar de vigilante inmiddels weg gereden was, eindigde het hartverscheurende too neel hiermee, dat men don patient op stroo in een wagen wierp, waarbij ook nog de agent van politie alhier moest te hulp komen. Men zegt dat dit alles het gevolg is van een rech terlijk bevelschrift met krankzinnig-verklaring ten laste van den patiënt doch velen die den per soon in quaestie kennen halen de schouders op, De man, een aanzienlijk landeigenaar, heeft, naar zij meenen, nog nimmer teekenen van krankzin nigheid gegeven, ofschoon hij niet behoorde tot hen, die zich bij allen en tegenover allen kalm weten te houden, wat men wel eens met het woord //lastig" bestempelt. Wij zijn hier zeer in spanning over het licht dat in dezen zal opgaan Men verhaalt dat de patiënt op de Texelsche boot een brief aan de Rechtbank te Alkmaar geschre ven heeft oui zich te beklagen. Zuodra ik meer bijzonderheden weet deel ik ze u mede Uit dezen staat blijkt alzoo, dat de Nederland- sche Bank op 19 Mei bij een muntmateriaal van 109,828,265.75 voor eene som van ƒ71,516,554.87 minder aan bankbiljetten in omloop had dan waar toe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 28,606,621.95 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dek king noodig zou wezen. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal aanstaanden Zaterdag niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw: professor A. Betocchi, secretaris der Itatiaanscbe commissie en hoofd directeur der internationale maritieme tentoon stelling, in 1S71 te Napels gehouden; en den kapitein der Italiaansche marine J. Scafati, lid der jury voor genoemde tentoonstelling. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Nederl. Leeuw: Dr. Proes, predikant; tot commandeurs van de orde van de Eikenkroon de heeren Behrns, inspecteur van het lager onderwijs, den raadheer Mr. Tromp en den wethouder Bloembergen; tot officieren den wethouder Bruinsma, den kunst schilder van Wicberen, den hoofdingenieur Hay ward; tot ridders baron van Heemstra, burgem. van Harlingen, den heer Piekema, commissaris van politie en den graveur Keikes. De 20ste algemeene vergadering van het Neder- landsch Jongelingsverbond zal op den 2den Pink sterdag te Veenendaal plaats hebben. Ds. Brum meierkamp zal de feestrede houden. De directie van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij te Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat de ingekomen inschrijvingen het totstandkomen der Amerikaanscbe vaart, volkomen waarborgen. Bij het groote belang, dat wij Nederlanders hebben bij onze Oost-Indische koloniën en bij de banden van bloedverwantschap tusschen een groot aantal familiën hier te lande en bewoners van den Indischen archipel, is het zeker een opmerkelijk verschijnsel, dat men hier over het algemeen zoo weinig van die verre landen weet. Het behoort niet tot de zeldzaamheden, en de jongste gebeurtenissen op Sumatra hebben het wederom herhaaldelijk bewezen dat velen, die tot de beschaafde klassen gerekend willen worden, volslagen oubekend zijn met de juiste ligging, het bestuur, de geschiedenis, de bewoners, kortom met wat niet al dat onze Oost-Indische koloniën betreft. De oorlog met Atchin heeft echter de weetgierigheid op dal verwaarloosd Te Nieuw-Beierland is het middel gevonden om de wet op de vaccine te ontduiken Daar is de vrije school sedert 1 Mei vacant, en toch wordt er door twee joogens van 16 a 17 jaren onderwijs gegeven aan de leerlingen van die school, vermeerderd met eenige van de openbare. Na gedaan onderzoek van den schoolopziener en het bevel om de school te 6luiten, is den 19den dezer eene commissie naar den Burge meester gegaan, om hem aan te zeggen dat die school sedert 1 Mei is opgeheven en nu een particulier huis is geworden, waar jongens en meisjes tezamen komen, om elkander, onder op zicht van genoemde jongelingen, te oefenen en te leeren. Alzoo is die school geworden eeu vereeniging van ongevaccineerde kinderen, volgens de wet op de vereeniging toegelaten. (/V. H. Ct.) Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogecboscb, ter standplaats Cuyk, L. L. J. Snoeck, candidaat-notaris aldaar. Z. M. heeft den luit.-ter-zee der 2de klasse W. J. van Hoogenhuyze, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zee dienst ontslagen. Z. M. heeft met ingang van den lsten Juni aanstaaude den offio.-vangezondb. der 2de klasse J. C. D. Steendijk bevorderd tot off.-van-gez. der lste kl. bij de zeemacht. Z. M. heeft den luit.-ter-zee der 2de klasse P. Metman, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ont slagen. Z. M. heeft den lsten luitenant J. van der Bergh, van bet wapen der infanterie, thans op non-act., op zijne aanvrage op pens. gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 660 'sjaars. Z. M. heeft aan den gepensioneerden magazijnm. lste klasse der art. (kapitein) vau het leger in Oost-Indië H. A. F. O. von Kurowski, verlof verleend tot het aannemen der aan hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken gedenkpenning (Kriegs-Denkmünze von Stahl am Nicht-Combattanten-Bande) voor vrijwillige verpleging van gewonden en zieken gedurende den oorlog van 1870/71. BINNENLAND. De directeur van het postkantoor te Rotterdam, brengt ter algemeene kennis, dat den Sisten Mei e.k. vroeg, van Rotterdam naar New-York, zal vertrekken het stoomschip Maas, kapitein E. Ded- des, vau de Steamship Company Limited, waarmede de gelegenheid is opengesteld tot het verzenden van gewone brieven, monsters en drukwerken. Amsterdam, 27 Mei. Heden werd alhier de gewone jaarhjksche vergadering van aandeel houders in de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gehouden. 7656 aandeelen wa ren vertegenwoordigd, uitbrengende 389 stemmen. De Voorzitter van den Raad van Commissa rissen, Mr. C. J. A. den Tex, deelde in korte be woordingen het merkwaardigste mede dat in 1872 voorviel, en wees op bevredigende resul taten. De heer Mr. H. P. G. Quaek leest een schrij ven voor van den heer M. C. van Hall, waarin deze, namens de Commissie uit aandeelhouders, verslag uitbrengt over de door haar nagegane balans- winst- en verliesrekening, en tot goed keuring van deze en tot vaststelling van bet divi dend op f 13.85 en van de oprichters-aandeelen op f 16.56 adviseert. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Eene commissie uit aandeelhouders, tot nazien"'1' der rekening over 1S73, wordt benoemd, en daarna overgegaan tot verkiezing van drie leden van den Raad van Commissarissen, ter vervulling der va caturen ontstaan door het bedanken van den heer W. Testas en het volgens den rooster uit treden der heeren A. C. Wertheim en H. P. G, Quack. De uitslag der stemming is, dat verkozen wordt de heer Dr. F. A. Muller, te Rotterdam, en her kozen worden de beide aftredende leden. Zonder discussie worden de Raad van Commis sarissen en de Directeur-Generaal met algemeene stemmen gemachtigd om met de Regeering te onderhandelen over, en eventueel te aanvaarden de exploitatie van de lijn Arnhem—Nijmegen. Helder, 27 Mei. De sub-commissie voor den torpedo-dienst heeft gisteren onder haren voor zitter, den generaal Delprat, proeven genomen met het schieten uit zware vuurmonden, in de nabijheid van torpedo's, op den bodem van het vaarwater nabij de oostbatterij aangebracht, om te zien of dat zwaar geschut een al of niet storenden invloed zou oefenen op een in de torpedo's geplaatsten magueto-galvanischen ver klikker, naar eene uitvinding van Dr. P. J. Kai ser. Eerst met één en daarna met twee getrok ken achterlaadkanonnen van 24 centimeters en eene lading van 24 kilo buskruit en het volle pro jectiel heeft men geschoten, terwijl de eerste tor pedo op p. m. 60 meter afstand van het stuk lag, hij eene diepte vau slechts 4 meter (de zesde tor pedo lag op een afstand van 275 meter bij eene diepte van 32 uieter). Alleszins guustig mag deze proefneming genoemd worden, daar men volstrekt niets heeft kunnen bemerken van eenigen sto renden invloed. Oen Haag, 27 Mei. In de heden gehouden zit ting van deu gemeenteraad alhier, is aan det heer J. H. van Sillevoldt, directeur van de hoo- gere burgerschool, op zijn verzoek, eervol ontslag uit gemelde betrekking verleend, behoudens aan spraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Heden heeft er op het Huis ten Bosch bij H. M. de Koningin, een diner plaats, waarop som mige der ministers en eenige leden van de Hof houding genoodigd zijn. Aarlandervecn, 27 Mei. In de afgeloopen week, had in deze gemeente een vreeselijk voor val plaats. Een persoon, behoorende tot do aan zienlijksten der gemeente, doch aan het spel zeet verslaafd, had zich daaraan opnieuw overgevende, het ongeluk plus minus 1800 te verliezen. Ona- hij die som niet kon uitbetalen, beoarn hij zich door middel van arsenicum het leven. Rotterdam, 27 Mei. De Nederlandsche Han- delmaatschappij wenscht scheepsr.uimte te zien aangeboden voor deu overvoer naar Soerabaya van stoomwerktuigen enz. voor een ijzeren stoom schip. De goederen zijn te bezichtigen aan dl Nederl. Stoombootmaatschappij te Fijenoord. Aanbiedingen worden ingewacht tot Donderdag 5, of bij agenten te Rotterdam tot Woensdag 4 Juni. De Nederl. Handelmaatschappij wenscht ook, scheepsgelegenheid te zien aangeboden voor het transport van ongeveer 5650 Engelsche tons steen kolen naar Onrust, 1750 dito naar Soerabaya, 1500 dito naar Amboina en 2000 dito naar Deli, De kolen worden ingenomen te Newcastle u/Tyne. Aanbiedingen worden ingewacht tot Woensdag 4 of bij agenten te Rotterdam tot Dinsdag 3 Juni, De afloop der op heden in het Gemeen- landshuis van Schieland door dijkgraaf en hoog heemraden gedane beste ling van diverse werken, was1. Maas- en schermboofdeu, aan I. H. Ken nedy te Nieuwerkerk a/d. IJsel voor f 440. 2. Zwaar timmerhout, aan de wed. M. Boogaard en Zoon, te Krimpen aan de Lek. lste perceel voor f 865, 2de perceel voor 299. 3. Verzwaring Reserfboezem, aan Teunis Mudde Dz. te Lek- kerkerk voor f 1940. 4. Defecten Schielandsdijk in 10 pereeelen lste perceel aan W. de Wit te Capelle a/d. IJsel voor f 4502de perceel aan Arie Mudde te Lekkerkerk voor f 140 3de per ceel aan Teunis Mudde Bzn. te Lekkerkerk voor f 40 4de perceel aan W. Romeyn te Nieuwerkerk a/d. IJsel voor f 290; 5de perceel aan E. Lange- rak te Berg-Ambaclit voor f 315; 6de perceel nan Arie Mudde te Lekkerkerk voor f 185; 7de per ceel aan VV. Romeyn te Nieuwerkerk a/d. IJsel voor 5008ste perceel aan E. Langerak te Berg- Ambacht voor 3459de perceel aan L. Ver- roen te Nieuwerkerk a/d. IJsel voor f 240; 10de perceel aan T. Mudde Bz. te Lekkerkerk voor 90, Delft, 27 Mei. Behalve het legaat van 600, door wijlen mej. Ooijkuas aan de diakonie Ier Ned. Herv. gemeente gemaakt, is door haar o-.ik gelegateerd f 200 aan de diaconie der Evang. 1 ,u- thersche gemeente alhier. Dordrecht, 27 Mei. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is door den voorzitter mededeeling gedaan van eene missive van den heer J. P. Bredius, waarin hij, als aanvrager der concessie voor den spoorweg Dordrecht Eist, wijst op de door den heer A. Smit te Slikkerveer aangevraagde concessie, die naar hij verneemt, zal loopen van Fijenoord en met overbrugging van de rivier de Noord, verder langs Sliedrccht,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2