f Park Tivoli, waar zij bij hun binnenkomst door het muziekcorps met een feestmarsch werden be groet. Den 17den Juni a. s., ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, zal alhier in het Sterrebosch van wege de Vereen, tot ver edeling en bevordering van volksvermaken een nationaal gymnastiekfeest met prijskamp gegeven worden. Het Ned. Gymnastiekverbond zal daaraan zijne medewerking verleenen. Des avonds zullen de prijzen uitgereikt worden in 'tPark Tivoli, waar groot vauxhall zal zijn, bestaande in concert, illu minatie, vuurwerk en bal. Njjmegen, 26 Mei. De 2de luitenant J. J. Berk hout is van het corps pontonniers bij het 3de reg. vest.-art. overgeplaatst. Zntfen, 27 Mei. Gisteravond werd Mr. Lentiug in een door 50 leden bijgewoonde vergadering der liberale kiesvereeniging met algemeene stem men tot candidaat voor de Tweede Kamer ge proclameerd. Groningen, 2a Mei. Z. M. de Koning heeft bij zijn vertrek uit deze gemeente aan den Burge meester ter hand gesteld eene som van 1000 voor de algemeene armen en van 100 voor de weezen. 11VGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Een eenvoudig burgerman neemt de vrijheid u onderstaande te vragen. Wanneer, zooals 11. Vrijdag, op de Beesten markt eene koe aangeslagen wordt, nadat die reeds verkocht was, dan moet immers de waarde daarvan door het rijk aan den eigenaar worden vergoed Zoo ja, hoe komt het dan, dat de koe, die circa 550 pond woog en waarvoor f 240 a 250 geboden was, afgemaakt en aan opkoopers is ver kocht voor een bedrag van 81, in vier parten, waardoor dat verdachte vleesch, als schadelijk voor de gezondheid, in handen komt van slagers, die het aan de burgerij berekenen tegen 50 a 55 cents per pond en dus met grove winst een an der in de maag stoppen ik wensch dus hun die vleescb kunnen koopen, smakelijk eten. Naar mijn oordeel, moet eene koe, die door het rijk wordt aangeslagen als schadelijk voor de gezondheid, ook geheel onschadelijk gemaakt worden, zoodat niemand van dat vleesch kan eten. Bovendien, terwijl die koe reeds eenige ureu tusschen ander vee had gestaan, moest dan ook niet de geheele lijn in beslag genomen worden? Want wie weet hoe velen door die eene besmet zijn geworden. Is het beest geslacht en wordt het bruikbaar bevonden, waarom dan niet, evenals onlangs te Sneek, dat vleesch publiek onder den kleioen burger verkocht b. v. in kleine gedeelten tot het bedrag van bovengenoemde f 81, dan werd daar door monopolie belet en kon de arme werkman ook eens tegen minder prijs een stukje vleesch op tafel hebben. Op eene wijze als nu geschied is, bevordert men de kwade handelingen van op koopers, of werkt men de besmetting in de hand. D. n. E. KOLONIËN. ritieine middelen over te brengen. Met dezelfde gelegenheid worden 2 officieren van de inten dance, 14 artillerie-paarden en 9 artilleristen over gevoerd. De Gouverneur-Generaal heeft bepaald, dat tijdelijk in het Gouvernement Sumatra's Westkust is verboden de in- en uitvoer, zoomede het bin- ueulandsch vervoer, anders dan ten behoeve van den lande, van vuurwapenen, buskruit en ander oorlogsmaterieel, en zulks op verbeurte eener boete van /TOO tot/lU00, benevens verbeurdverklaring van de in strijd met dit verbod in-of uitgevoerde, dan wel vervoerde wapens en ammunitie, zoo mede van het vaartuig of ander vervoermiddel, waarmede het transport heeft plaats gehad. Gisteren ochtend verliet, per Eransche mail, de afgetreden legercommandant, generaal Kroe- sen, deze gewesten, om zich metterwoon in Europa te gaan vestigen. Een aantal officieren van het leger, civiele ambtenaren en particulieren hadden zich aan de plaats der inscheping verzameld om deu vertrekkonde eeu bewijs van belangstelling te geven en heui het vaarwel toe te roepen. De stafmuziek deed hem uitgeleide tot op de reede. Volgens een telegraphisch bericht aan de Javabode is de Noordduitsche bark Penguin op de Z. O. kust van Boeton gestrand, geheel uitgeroofd en is vao de bemanning geen spoor gevonden. Boeton is een Staat met nog zeer primitieve be woners. Zoo b. v. bestaat de munt daar nog uit lapjes doek, waarop de waarde staat geschreven. Het N. 1. Gouvernement is met den Sultan steeds op vriendschappelijken voet geweest en deze heeft een eerewacbt, bestaande uit 1 Europeesch kor poraal en 2 Europeesche soldaten. De Javabode gelooft dus niet dat de Sultan in den roof de hand zou hebben gehad. De marine opende de vijandelijkheden tegen Atchin's forten. Den 5den kwam de expeditie aan. Den 6den deed generaal Kohier eene verkenning met 4 compagnieën. De vijand liet ons niet onge moeid; maar de onzen wikkelden zich niet in een gevecht; zij trokken naar boord terug. Den 7den werd het debarkement voorbereid. Het had den Ssten plaats en zoowel daarbij als bij den daaropgevolgden aanloop tegen de tweede ver sterking, het oostelijk strandfort, werd hevig ge streden. De vijand bevond zich buiten en tus schen zijne versterkingen. Het strandfort, van steen gebouwd, was zonder vele voorbereidingen door de troepen niet te nemen, daar zelfs nog een gedeelte van onze artillerie waarschijnlijk wel het zwaar geschut, dat het minst gemakke lijk te vervoeren is, zich aan boord van de schepen bevond. De vijand werd gedwongen zich binnen zijne werken te retireeren; maar wij moesten ten slotte den aanval opgeven en kampeerden dicht bij het strand. De kapiteiu-ter-zee Koopman bericht onomwon den: „versterking zwaar beschoten; werd niet genomen." Dit zelfde zegt de expeditie-corninan- dant in zijn tweede telegram. De marine deed nu uitstekende diensten met haar zwaar geschut en dwong den vijand, daar bres in het steenen fort werd geschoten, het te ontruimen; onze troepen namen het den 9den bijnazonder weder stand. Zoo wareu twee strandversterkingen in onze macht. Terstond rukten 500 inan tot in de nabijheid van den kraton op. De Atchineezen schijnen verscheiden kleinere werken mede onver dedigd te hebben gelaten. P b ei ti zi si I. 150 tot ƒ300, gemiddeld ƒ200 per week. Ver leden week golden de groote krimp- of levende tongen aan den afslag ƒ3 a /4 de 30 stuks, en die prijzen stegen in deze week tot ƒ8 a ƒ9. melder, 26 Mei. Aan den soldaat A. de Jager van het 3de bataljon 7de reg. inf. alhier in gar nizoen is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan ver bondene gratificatie van f 50. Den Haag, 27 Mei. Bij de gisteren ingediende wetsontwerpen zijn ter naturalisatie voorgedragen: D. R. Mansholt, landbouwer te Meeden C. Hou- ben, lakenverver te TilburgM. Buschhammer, koopman te Zevenaar en F. G. B. von Ernst, sergeant-titulair bij het 7de reg. inf. te Utrecht. Gisteravond vargaderde de liberale kiesver eeniging de Grondwet in het lokaal Diligentia. Door den voorzitter den heer Bosscha werd medege deeld, dat het getal leden dezer vereeniging aan de eene zijde was verminderd met 5, maar aan den anderen kant vermeerderd met 16. In de eerste plaats had deze vergadering ten doel het stellen van een candidaat voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, ter vervanging van den heer van Sijpesteiju, die opgehouden heeft lid der Kamer te zijn. Bij het warme debat over dit onderwerp ge voerd, werden door sommige leden klachten aan geheven over de wijze van critiek, die in de Tweede Kamer werd uitgeoefend en waardoor de afdoening van zaken dikwerf zeer werd be moeilijkt. Men wees er op, dat dit in den iaat- sten tijd o. a. het geval is geweest met den Mi nister van Justitie aap wien» ijver en kunde al gemeen hulde werd gebracht. Intusschen wees men op den ongunstigen uitslag der discussie over de nieuwe rechterlijke inrichting en op het on gunstig rapport over de wetsvoordracht tot ver betering van het pandrecht, niettegenstaande men, wat het laatste betrof, in Amsterdam, Rotterdam en elders zooveel belang in eene regeling van dat onderwerp stelde. Het gevolg van die handel wijze was, volgens sommigen, dat de zittingjaren der Kamer voorbijvlogen en nutteloos werden doorgebracht. Dat bad ook invloed op de kracht en de werking van de Gouvernementen, die, hoezeer uit de liberale richting gekozen, mach teloos schenen te zijn. Deze leden wensobten op de eene of andere wijze eene soort van demon stratie tegen de Tweede Kamer aan deu dag te leggen, hetzij door eene motie, hetzij door bet stellen van eeu candidaat, wieus vastberaden liberale denkwijze aan geen twijfel onderhevig was. Tegenover deze gevoelens stonden.anderen, die het niet wenschelijk achtten, dat er eenige motie of demonstratie van de zijde der kiesvereeniging tegen de Tweede Kamer plaats vond, hetgeen sommigen ook in strijd oordeelden met de regle menten of statuten der kiezersvereeniging. Wat de klacht over de machteloosheid en zwakte betrof waren deze leden het met de eerste eens, en daarom betoogden zij de wenschelijkheid van een stevigen candidaat. Nu kwamen er drie personen daartoe het meest in aanmerking, als1°. de generaal van Swieten, van wien echter verklaard werd, dat hij geene candidatuur zou aannemen; 2°. Jhr. Mr. J. K. J. de Jonge, vroeger candidaat der Vereeniging voor de Provinciale Staten en die een groot aantal stemmen op zich had vereenigd en 3o. de beer Mr. G. de Vries Az., nog minister van justitie, die echter zijn ontslag aan den Koning had aan geboden. Het was over deze twee laatsten, dat vooral de discussiën liepen. Tusschen deze beide heeren ge plaatst kon, naar het gevoelen van eenigen, de keuze niet twijfelachtig zijn. De heer de Vries wb6 als 't ware een veteraan in het liberale kamp, terwijl de heer de Jonge eerst in later tijd zich daaraan had aangesloten. Evenwel werd de op merking gemaakt, dat het in den regel niet wen schelijk is oud-ministers dadelijk in de Tweede Kamer te doen zitting nemen. Eindelijk deed zich de vraag voor of de heer de Vries zich wel eene candidatuur zou laten welgevallen te meer omdat het nog onzeker was of het door hem aangeboden ontslag zou worden aangeno men. Daartegen werd echter aangemerkt, dat zoo de heer de Vries onverhoopt voorde candidatuur zou bedanken eer nog tyd genoeg beschikbaar blijft om een nieuwen candidaat te stellen. De uitslag van al deze overwegingen was dat de heer de Vries 29 en de heer de Jonge 14 stemmen erlangde, zoodat de heer Mr. G. de Vries Az. tot candidaat der Vereeniging voor het lidmaatschap der Tweede Kamer werd geprocla meerd. In de tweede plaats werd overgegaan tot het verkiezen van twee leden van het bestuur in de plaats van de heeren Th. F. Schill en P. L. C. de Charro,die volgens het reglement moesten aftreden. Daartoe zijn benoemd de heeren: A. M. de Vries agent van de Nederlandsche bank, en Mr. Lilaar, oud-minister van justitie. Botterdam, 26 Mei. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een leeraar in destaats- wetenschappen, enz. aan de hoogere burgerschool eu het Erasmiaansch gymnasium alhier zijn ge plaatst de heeren 1®. Mr. J. Rombach, advocaat te Rotterdam; 2®. G. C. R Hoetink, leeraar aan de hoogere burgerschool te Harlingen. Onze stadgenoot de heer H. Bouten Azu. hoopt Woensdag zijn vijftigjarig lidmaatschap van het Koorgezelschap Soli Deo Gloria der H. Rosalia- kerk (Leeuwenstraat) alhier, plechtig te herden ken. In de kerk zal door een groot aantal zangers, bij gelegenheid der plechtigheden te zijner eere, wor den uitgevoerd het Veni Creator, de Missa No. 3 en het Te Deum, van Joh. J. H. Verhulst, waarna de olificieele receptie in de pastorie zal zijn en een feestzang zal worden uitgevoerd (muziek van den directeur van genoemd Koorgezelschap E. A. Mersel, woorden vau den heer P. F. B. Musly). Bij deze gelegenheid zullen den jubilaris door verschillende corporatiën prachtige geschenken cd andere huldebewijzen worden aangeboden. De laatste 20 jaren was de jubilaris president, se cretaris en penningmeester van genoemde vereeni ging; hij is steeds met voorbeeldelooze godsvrucht en heiligen ijver werkzaam geweest. Zijne veel vuldige werkzaamheden bij de oprichting van de St.-Antonius-kerk (in het Boschje) worden bij de Katholieke gemeente algemeen erkend en naar wij vernemen, heeft hij ook aan verschillende liefdadige en andere instellingen belangrijke on dersteuning verleend. (TV. R. Ct). De Kiesvereenigiog Burgerplicht hield heden avond eene vergadering, tot het vormen van eene lijst van voorloopige candidaten voor de ophanden zijnde verkiezing van twee leden in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal (periodieke aftreding van de heeren Blom en Viruly Verbrugge). Een voorstel om de vraag afzonderlijk in be handeling te nemen: hoe de aftredende Rotter- damsche afgevaardigden zich van hun mandaat hebben gekweten? vond geen bijval, daar de Vergadering van oordeel was dat, indien de af tredende leden op de lijst van voorloopige can didaten werden gebracht, de verdediging of be strijding hunner candidatuur vanzelf de gevraagde gelegenheid zou aanbieden. Achtereenvolgens werden alsnu, na de bij het reglement vereischte ondersteuning te hebben ver worven, op de lijst gebracht de heeren Mr. P. P. Van Bosse, R. P. Mees R.AZn., F. W. C. Blom, W. A. Viruly Verbrugge, N. R. H. Guljé en Mr. G. De Vries. Gouda, 25 Mei. Jl. Zaterdag werd in de so ciëteit Ons Genoegen, onder 't praesidium van den heer J. Broedelet, schoolopziener van betzeveQde district der provincie Zuid-Holland, de voorjaars vergadering gehouden van de onderwijzers uit dat district, die trouw opgekomen waren, uitgezon derd eenige, die door ongesteldheid verhinderd waren. Na het voorlezen der notulen werd met vol strekte meerderheid van stemmen tot vice-presi dent verkozen de heer G. H. Westbroek, institu- teur te Schoonhoven, eu zulks ter vervanging van den heer M. H. Kluitman, hoofdonderwijzer al hier, die als zoodanig aftrad en niet herbenoemd kon worden. In plaats van den heer W. Reuhl, gepensioneerd hoofdonderwijzer alhier, die bij een schrijven voor de betrekking van penningmeester bedankt had, werd benoemd de heer J. D. Emeis, hulponderwijzer alhier. Nu werd door den heer M. H. Kluitman de volgende belangrijke vraag ter bespreking inge leid: Welke zijn de oorzaken van het tegenwoor dig gebrek aan jongelingen, die tot onderwijzers opgeleid willen worden? Eene levendige gedach- tenwisseling werd hierover door verschillende on derwijzers gevoerd, tot men tot de conclusie kwam, dat de geldquaestie wel als voornaamste oorzaak van dit gebrek diende beschouwd te worden. Werd eerst de financieele positie des onderwij zers in 't algemeen beter, dan zou men met grond meer kweekelingen kunnen verwachten. Na verschillende gewichtige discussiën over het al of niet wenschelijke van eene wetsherziening en den leerplicht, welke laatste zaak door de hoofdonderwijzers J. Kiewiet de Jonge, te Oude water, en H. H. Hartman, te Capelle aan den IJsel, besproken werd, die er beide groote voor standers van bleken te zijn, werd besloten de behandeling van dat onderwerp tot eene volgende districtsvergadering uit te stellen, daar de tijd tot sluiten noopte. Als naar gewoonte werd deze districtsvergade ring met een maaltijd besloten, waaraan alle aanwezigen deelnamen en waarbij gepaste vroo- lijkheid en broederzin voorzaten. UelleToetsluls, 26 Mei. Z. M. schroefstoom- schip 4de kl. Riouw, commandant de luitenant ter-zee 1ste kl. W. Steffens, is hedenochtend van hier naar zee vertrokken, ten einde voorloopig eene proefreis te doen en, zoo die gunstig mocht zijn, zijne bestemming te vervolgen naar Oost- Indië. Utrecht, 26 Mei. Gisteren zijn de studenten feesten begonnen met de diesviering van het ge zelschap Tres Faciunt Collegium; de leden ver- eöuigden zich bij den heer Wolfram aan een dejeuuer; daarna werd een rijpartij gehouden; ten slotte begaven de feestvierenden zich naar bet BATAVIA, 17 April. In de Indiër leest men Tot dusver zijn geene nieuwe troepen naar Atchin gezonden. De Singapore, een stoomschip van de N. I. S. M., is in den löden dezer van hier vertrokken met ammunitie en eenige artille risten. Naar wij vernemen, maakt de afschaffing van rietslagen bij het Indisch leger op dit oogenblik een onderwerp van ernstige overweging uit. De door het departement geraadpleegde militaire au toriteiten zijn niet gunstig voor de afschaffing gestemd. Op verzoek heelt de luit.-kolonel, commandant van het reg. O.-I. cavalerie, P. van der Put, zijn ontslag verkregen. De majoor A. Koenen ver vangt hem. De Samarangsche bladen berichten, dat in deu nacht van 4 op 5 dezer een groote bandjir deu weg aan weerskanten van de kolossale steenen boogbrug over de rivier Pabelan, die nabij Moen- talan den grooten postweg van Magelang naar Djokdja snijdt, ter lengte van 900 voet totaal heefr vernield. Ook in Djokdja hebben bandjirs groote schade veroorzaakt, daar zij de ontzettende massa steenen en lava afvoeren, die in het vorige jaar door de Merapi werden uitgeworpen. Bij de op gisteren gehouden inschrijving voor een rnillioen Gouv.'s wissels werden ƒ178,150 te gen den limite-koers van 10144 pCt. genomen en was verder ingeschreven voor ƒ28,000 a 101 It, 1 rnillioen a 102 en 2% ton a 10214 pCt. Men mag dit de derde mislukte inschrijving noemen, daar het publiek blijkbaar elders beter terechtkomt. Heden te 12 uren is van hier vertrokken het stoomschip Singapore, van de Ned.-Ind.-Stoomv. maats., naar Atcbin om ammunitie voor de ma- Door den Gouverneur'Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V er lee n dEen tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2den comm. bij de alg. rekenk. J. J. H. Langenhoff. Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk op het res.-kaut. te Soerabaya H. A. Dahmeneer vol, wegens vertrek, als buitengew. subst.-grilï., buiten bezwaar van den lande, bij den landr. te Berbek F. J. Th. De Haart. Benoemd: tot inspect, vau het boschwezen E. Von lloessler; tot off. van just, bij den Raad vau just, te Makassar, uir. A. A. De Vries; tot hoofdond. aan de openb. lagere school te Klatteu D. Westhoff; to Bezoeki, J. A. Broos; te Peka- longau, A. J. Gouka; aan de openb. vierde lagere school te Batavia, B. Andeweg. Tot tweeden hulp- ondeiw. aan de openb. lag. school te Bandjer- masin D. VV. Lantermans. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verz. eerv., wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. command, vau het reg. O.-I. cav. P. v. d. Put. Verleend: een tweej. verl. naar Ned. aan den lsten luit. der inf. H. A. Wijnmalen. Bevorderd: tot luit-kol., comm. van het reg. O.-I. cav., de maj. A Koenen. BUITENLAND. Frankrijk. Maarschalk Mac Mahou, hertog van Magenta, President der Fransche Republiek, is den 13den Juli 1808 geboren, en derhalve 65 jaren oud. De troepen werden Zaterdag uit voorzorg in de kazernes geconsigneerd, maar sedert Zondag is die maatregel opgeheven. Parijs heelt zijn

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2