FEUILLETON. HET SCHIJNGELUK. Woensdag 28 Mei. N°. 4078. A0. 1873. STADS-BERICHTEN. LEIMCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIEN Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen tebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 23sten dezer maand, invorder baar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, voljaarsche-, halfjaarsche- en een vieren- deeljaarsche aanslagen, allen over het dienstjaar 1872 en 1873, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou rant aigekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 27 Mei 1873. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 29sten Mei 1873, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Benoeming van eene onderwijzeres der 2do klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes, en van vier hulponderwijzers of hulponderwijzeressen aan de openbare lagere scholen n°. 1 en 2 voor minver mogenden en n». 1 en 2 voor onvermogenden (85). 2". Verzoek van G. Rietbergen ter bekoming van grond in het Gefalijde Bagijnhof (79 en 79*). 3°. Voordracht betrekkelijk de afgifte aan het Bestuur van Rijnland van eenige op het gemeente-archief aanwezige rekeningen van dat waterschap. (80). 4°. Idem tot afstand van grond buiten de Morsch- poort aan het Rijk. (81 en 81*). 5°. Verzoek van van Hartrop Zoon, ter bekoming van grond tusschen het Noordeinde en het Gal gewater. (82 en 82*). 6°. idem van Ds. F. C. J. van Goens om restitutie en afschrijving van plaatselijke directe belasting dienst 1872 en 1873. (83 en 83*). 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1873, van de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. (86). 8°. Voordracht betrekkelijk den aan- en verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (84). 9°. Rekening van het Werkhuis, dienst 1872. (87). LEIDEN, 27 Md. De Minister van Koloniën beeft in de zitting der Tweede Kauier vao heden medegedeeld dat het telegram, gisteren medegedeeld, over China was gekomen, maar dat hij heden ontvangen had langs den gewonen weg een telegram van den Gou verneur-Generaal van gisteravond 7 uur, meldende: „In Deli blijft de rust ongestoord. Er zijn 8 com pagnieën aanwezig. Te Edi is de Hollandsche vlag geheschen." (Edi is eene onderhoorigheid van Alchin). Het ontwerp tot bekrachtiging der nieuwe over eenkomst met de Handelmaatschappij is door de Kamer aangenomen met 59 tegen 1U stemmen. Volgens een gisteren ontvangen telegram van Heuter's Office is liet in Deli rustig. Versterking van Hollandsche troepeu is er aangekomen. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier, van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 45, 22.50, f 4.50 en f 2.25de laagste f 45, f 22.50, f 4.60 en f 2.25. Bij de gisteren voortgezette acte-examens voor het middelbaar onderwijs zijn toegelaten uriej.F. S. M. Guyot, van Amsterdam, en inej. A. M. Al- lebé van Amsterdam, voor Ned. taal- en letter kunde; en mej. L. R. Hiiriug, van Voorschoten, voor Hoogd. taal- en letterkunde. Eene candidaat voor de Duitsche taal is afgewezen. Het gebrek aan den telegraafkabel tusschen Peuang en Madras is hersteld. Wij zijn verzocht de volgende mededeeling te plaatsen „Verscheiden dagbladen hebben zich over de prijzen der woningen en der levensmiddelen te Weenen uitgelaten op eene zoo onnauwkeurige wijze, dat de Gemeenteraad van Weenen het noodzakelijk heeft geacht, een onderzoek in de negen afdeelingen der stad te doen instellen, eensdeels om de bestaande prijzen te kennen, anderdeels om daar, waar de prijzen te hoog zijn, ze volgens het tarief te verminderen. Deze enquête heeft ten gevolge gehad, te con- stateeren dat in de meest bezochte restauraties in de stad, de prijzen van een gewoon middag maal 64 kreutzer tot 11. 1.07 (70 cents tot 1.15) in de voorsteden 70 ets. tot 1 gulden en in den Prater 50 cents tot 70 cents zijn. Wel is waar, dat in eenige restauraties in de tentoonstelling zeer hooge prijzen verlangd z(jn geworden, maar daaraan is ook een einde ge maakt door de oprichting vau tent-restauraties, waarin de gewone tariefsprijzen bestaan moeten. Betreffende de prijzen der woningen, maakt men de teutuonstelhng-bezoekers opmerkzaam dal nog duizeude niet dure woningen voorhan den ziju, als men zich slechts wil wenden tot de bureaux, die in elke stadsafdeeling bestaan, en waarvan de adressen iu de spoorwegwaggons aangeplakt zijn. Overigens zijn door de bemoeiingen van den Gemeenteraad de prijzen in de hotels tot op de helft verminderd. De door dien raad vastgestelde tarieven liggen in de hotels ter in zage voor ieder bezoeker. Bovendien is ieder agent gehouden van alle klachten en misbruiken keunis te nemen en tegen herhaling te waken. Op het ceutraal bureau (Lichtenstein Gasse, no. 9) zijn ongeveer 5000 privaat woningen alsook kamers voor den prijs van 11. 1.50 tot fl. 8 per dag en van 11. 30 tot 11. 200 per maand aangemeld. Voor minder gegoede bezoekers zijn er gemeen schappelijke woniogen waar men van 20 cents tot 11. 1 per dag en zelfs voor tl. 1.50 per week huisvesting vinden kan." {St. Cl.) Uit 22 verschillende plaatsen is bij het hoofd bestuur van de vereeniging der sigaren-fabri kanten bericht ingekomen, ual er ongeveer 500 sigarenmakers, die leden van den Bond ziju ge weest, daarvoor bedankt hebben, en ten gevolge van dien bij hunne patroons weder werkzaam zijn. In varband met de 1 Juni aanstaande intre dende verandering in de beursuren te Amster dam, worden de diensturen der hulpkantoren van den Rijkstelegraaf op de groote Koopmans beurs en op de Korenbeurs aldaar met ingang van dienzelfden dag gewijzigd als volgt: het hulpkan toor op de Groote Beurs zal, met uitzondering van Zon- en feestdagen, dagelijks open zijn van kwartier over eenen tot balfvier namiddag; dat op de Korenbeurs des Maandags, Woensdags en Vrijdags van 12 tot 2 uren namiddag. De Minister van Financiën maakt bekend, da bij hem ontvangen is een bankbiljet groot /T000, door een onbekende, onder het postmerk den Haag, dd. 25 dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Uit Groningen outvingen wij bericht dat Z. M. benoemd heelt: a. tot grootofficier der orde van de Eikekroon Mr. L. van Heiden Reineslein, Com missaris des Kouings in de provincie Groningeu b. tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw de HH. W. L. Dijkhuis, oudste lid van Ged. Staten dezer provincie; Mr. B. van Roijen, burgemeester van GroningenMr. P. Hofstede, procureur-generaal bij het Provinciaal Gerechts hof in Groningen; Kramers, oudste lid van den Gemeenteraad van Groningeuc. tot officieren der orde van de Eikenkroon de HH. de Sitter, oudsten wethouder; Mr. B. Haitzema Viëtor, lid van Provinciale Staten; Ds. van Tooreuenbergen; de HU. Alberda van Ekenstein en Bosscha, in specteurs der Staatsspoorwegen; d. tot ridders van de orde der Eikenkroon de HH. Wouters, presi dent der Sociëteit HarmonieYpey, commissaris van politie; Bouwman, secretaris der commissie voor het Heiligerlee-monument; Quintus en Ai ling Mees, commandanten der eerewachten. {Amst. Ct.) Z. M. de Koning heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer H. S. Gratama, commandant der eerewaebt te Assen. Z. M. heeft de benoeming van A. C. Hamers, burg. van Munstergeleen, tot secret, dier gemeente, goedgekeurd; benoemd tot griff. bij het kan- tonger. te Holwerd Mr. W. Gorter, wonende te Sueek; aan den luit.-ter-zee 1ste kl. A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doom, adj. van Z. K. H. den Prins van Uranje, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend, met toekenning van den titulaireu rang van kap.-luit.- ter-zee en vergunning tot het dragen der uniform en ODderscheidingsteekenen aan dien rang ver bonden. Z. M. heeft in rang en ancienueteit overge plaatst bij het wapen der koninklijke tnaréchaussée en wel bij de divisie van Noord-Brabant en Zee land den lsten luitenant P. V. Quadekker van het 3de reg. inf. Door Z. M. zijn op den voet van het bepaalde bij de artt. 1, 2 en 3 van HD. besluit van den 4den Mei, 1873, n0. 1, bij het leger in Ned.-Ind. gedetacheerd: de kapiteins P. F. T. la Fors en J. L. Le Bron de Vexela en de 1ste luitenants W. J. Scheltus, J. L. de Bock, J. Joha, F. A. Egter, P. Vinkhuyzen, D. G. baron Sloet van Zwanenburg, Jhr. W. A. Roëll en T. C. C. van ürsoy Veeren, allen van het reg. gren. en jagers. De 1ste luit. P. van Assen van het 1ste reg. inf.; de kapiteins W. Vleysman, F. M. Avenarius, en F. G. Otterbein; de 1ste luits. G. H.Aalders, de 1ste luit.-adj. M. G. W. A. Schumann, de lste luits. G. van Tienhoven, F. W. J. M. Hustinx, J. A. L. Schoenmaekers en P. E. Mulder enden 2den luit. E. K. J. V. van Muiken van het 2de reg. inf.; de kapiteins H. T. Mulder, A. J. F. Ro- chell, de lste luitenants A. E. Mooijaart, de lste luitenant adjudant J. van Wijk en de lste luite nants J. J. Friese en J. P. F. G. E. Delpij, allen van het 3de reg. iuf.de lste luitenants Jhr. W. O. G. Bloijs van Treslong, de lste luitenant-ad judant L. F. Leijds, de lste luitenant W. Ver- meire, de lste luitenant-adjudant H. Koppen en de lste luitenant M. C. B. de Groot, allen vaD het 5de reg. inf.; de lste luitenant W. E. van lngen, van het 6de reg. inf.: de kapitein F. baron van Aerssen Beijereu van Voshol, de lste luite nant H. A. Hulstkamp en de 2de luitenants J. P. van Vlierden en H. J. Camerlingh, allen van het 7de reg. inf.; de kapitein W. H. VoormaD, de lste luitenants T. W. J. Buys, C. van Leeuwen, H. A. Calkoeu, J. K. Koot en J. K. Wijmans en de 2de luitenants G. H. Slot van het 8ste reg. iuf. De 2de luiteuant D. Cheriex van het alge meen depot van discipline. JBHNiNJENCAJN k>. Amsterdam, 26 Mei, Ten Raadhuize alnier werd heden, bij enkele mschrijving, in het open baar aanbesteed: Het bouwen en gedureudedrie jaren na oplevering onderhouden van eene ka zerne voor de brandweer, op het terrein, gelegen op den hoek van ue Valckenierstraat en Wees- perplein. Minste inschrijver de heer J. Koster, voor 57,300. Met het schip Louis August Constantijn, van Soerabaya te Nieuwediep binnen, ziju aange bracht een fraaie jonge tijger (Toetoel) en twee Loenes, geschonken voor Na-tura Artis Magistra. 7,andvoort, 26 Mei. Dezer dagen bad eene onzer vischschuiten, de Vrouw Anna, gevoerd door A. Koper, ieeder K. Paap, vlak voor het dorp, het ongeluk, derwijze op eeu uitgeworpeu anker te stooten, dat een gat iu den bodem ontstond. De schuit zonk onmiddellijkgelukkig wist de be manning zich bijtijds te bergen. Bij laag water hoopt men het vaartuig nog te kunnen lichten, maar het zal voor de vaart onbruikbaar zijn. De vischvangst is in de laatste weken bijzonder gunstig geweest. De hooge prijzen der visch in dezen tijd van het jaar, vooral tong, gevoegd bij de veelal overvloedige vangst, gaven zeer ge- weuschte uitkomsten. De schuiten besomden van Vervolg.) VIL l)e ambulaiicières. Sedan had het groote gebouw van verguld car ton, dat men het keizerrijk noemde, doen in storten. Mijnheer van Saint-Loup, die tot het laatste uur was geroepen, geraadpleegd, gekoesterd, was eensklaps zonder post, zonder waardigheid. Maar daar men hem overigens met rust liet, bleef hij te Parijs. Hij had uiet al zijn invloed voor den oorlog geijverd, nu achtte hij zich verplicht deel te nemen aan de verdediging van Parijs. Mevrouw, die zich na het vertrek harergasten op haar kasteel verveelde, was ook naar de hoofd stad getrokken, met Sophrouie en baar gansche personeel, en wilde haar man ter zijde staan in het gevaar. Bovendien was zij beducht voor een aanval van hen, welke zij de „Jacques" der pro vincie noemde en die haar kasteel wel eens zouden kunnen plunderen, terwijl de gendarmes niet daar waren, om bet te verdedigen. Zij had alles meegebracht: kisten vol kostbaar heden, juweelen, kant, voorwerpen van kunsten dacht evenmin als haar uiau, dat er tot een ge regeld beleg zou worden overgegaan. Hubert was den graal naar Parijs gevolgd en had aanstonds dienst genomen als franc-tireur bij het corps der Seine. Van den 15den September af was er reeds be weging bij den vijand te bespeuren, weldra zou den alle wegen die naar de hooldstad leidden bezet ziju en al de spoorwegen binuen de dertig kilometers vernield. De graaf volhardde in ziju plan om te Parijs te blijven, maar wilde geen vrouwen om zich hebben; hij vond hare aanwezigheid gevaarlijk voor haar zeiven en hinderlijk voor de mannen die strijden moesten. De gravin wilde echter Frankrijk niet verlaten, zoodat er iets op gevonden moest worden. Gelukkig bood de markiezin douairière Arena haar en haar gansche gevolg een verblijf aan op hare villa aan het einde van het bosch van Bel- levue. Daar zou de gravin in het gezelschap van hare vriendin Valentine, schoondochter van de markiezin, den loop der gebeurtenissen afwach ten en het er zich zoo aangenaam mogelijk ma ken gedurende het beleg. Daarbij zou de mar kiezin, als Italiaausche en met brieven van aan beveling van haren gezant voorzien, niets te duchten hebben bij de nadering van het Duitsche leger, terwijl zij op hare villa de llaliaansche naast de vlag der ambulance had uitgestoken. Den 19den September hielden twee uhlanen voor de villa stil en eeu prachtig uitgedost Prui sisch officier, die hen op tien schreden volgde, deed het hek open. Nauwelijks was hij de wo ning binnengegaan of hij was verbaasd dat alles zoo in orde was en op zijn plaats stond, daar hij sedert zes weken geen schuilplaats had gevonden dan in woningen, die reeds door de bewoners half vernield waren, opdat de vijand er geen ge bruik van zou kunnen maken. Een oude bediende vroeg heel naïef of mijnheer zijn naam wilde zeggen, om hem bij de markiezin te kunnen aandienen. In de saluu gelaten, zag hij de dauies bezig met lezen of borduren aan een tafeltje van rozenhout en zeide bij dat hij chef was van eeu eskadron van 't regiment hu zaren der koningin en verzocht een ambulance te vestigen in de villa, die hem daartoe zeer gunstig gelegen toescheen. De markiezin antwoordde dat zij daar reeds over gedacht had en daarom de vlag der ambu lance uitgestoken en er in de kamers op de eerste verdieping reeds drie bedden waren gereed gemaakt voor zieken of gewonden. De officier dankte de dames voor hare goede gezindheid, want men dacht reeds den volgenden dag van de gelegenheid gebruik te maken. Hij beloofde de villa te zullen ontzien, zij kou daaren boven op de Duitsche bescherming rekenen en mocht zich van de militaire post bedienen voor hare correspondentie met Florence en Turyu. Zoo werd nu de ambulance der markiezin erkend, die gedurende zes maanden de „arnou- lance Arena" werd genoemd, terwijl er reeds den volgenden dag gewonden werden opgenomen uit het eerste gevecht, aan deu liukeroever der Seine. De gravin, haar vriendin en Sophronie wijd den zich geheel aan hare heilige taak. Er werd aan geen vermaak meer gedacht, er was een edele wedijver in menschlievendbeid. Dikwijls kon men haar op weg naar het dal van Sevres zien, met denoodige geneesmiddelen in eene mand, om zich naar zieken te begeven, die men niet had kunnen vervoeren of pasten zy hen op, of droegen ze op berries. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1